Log In
Avondale Criterium Series • Feb 22 2015
Clear, 67 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Mcnulty LUX/Specialized by Cynergy 0:00:00
1
2 Chad Mickelson PENTA Building Group 0:00:00
2
3 Clayton Stone Superissimo 0:00:00
3
4 Jim Woodburne Ride-Faster.com 0:00:00
4
5 Marco Colex Team Winded Development 0:00:00
5
6 Marc Shifler GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
6
7 Henry Svendblad Core Cycling Team 0:00:00
7
8 Gilberto Melendez 0:00:00
8
9 Matt Sniegowski 0:00:00
9
10 Joshua Christensen Carlos O'Briens Racing 0:00:00
10
11 Jeremy Bounds Procon Cycling 0:00:00
11
12 Joe Ebenroth Bicycle Haus Racing 0:00:00
12
13 David Julien Procon Cycling 0:00:00
13
14 Brian Axelrod GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
14
15 Stephen Huey Procon Cycling 0:00:00
15
16 Ruben Reyes Landis/Trek 0:00:00
16
17 Braden Bott Carlos O'Briens Racing 0:00:00
17
18 David Genovese GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
18
19 Joseph Demars San Tan Racing 0:00:00
19
DNF Michael Misevch Aggress 0:00:00
20 Irena Ossola 0:00:00
DNF Chaz Lane Team Winded Development 0:00:00 Teammate Top 5: Marco Colex
DNF Trenton Bryfogle Sabino Cycles Racing 0:00:00
DNF Lindsey Ryder Tribe Multisport 0:00:00
DNF Colin Taira Bicycle Haus Racing 0:00:00
DNF Dominic Suozzi 0:00:00
DNF Caleb Vukovich Heartland Velo 0:00:00
DNF Myles Morales Carlos O'Briens Racing 0:00:00
DNF Zach Stelling Carlos O'Briens Racing 0:00:00
Finishers: Cat 2: 17   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Bounds Procon Cycling 0:00:00
1
2 Randy Nelson 0:00:00
2
3 Brock Boynton Bicycle Ranch 0:00:00
3
4 Brett Vandesande San Tan Racing 0:00:00
4
5 Henry Svendblad Core Cycling Team 0:00:00
5
6 Ryan Brown University of Arizona 0:00:00
6
7 Buzz Wright IC3 Tucson 0:00:00
7
8 Joshua Christensen Carlos O'Briens Racing 0:00:00
8
9 Christopher Traynor Ride-Faster.com 0:00:00
9
10 Ryan Wayne Core Cycling Team 0:00:00
10
Teammate Top 5: Henry Svendblad
11 Thomas Keating Team Winded Development 0:00:00
11
12 Kyle Vanrenterghem TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
12
13 Zach Mertz Team Winded Development 0:00:00
13
14 Gilberto Melendez 0:00:00
14
15 Allen Antonelli 0:00:00
15
16 Chase Heavirland University of Arizona 0:00:00
16
17 Braden Bott Carlos O'Briens Racing 0:00:00
17
18 Scott Jones ASU Cycling 0:00:00
18
19 David Polley Landis/Trek 0:00:00
19
20 Kyle Gandy DNA Cycles Racing 0:00:00
20
21 Bayram Orazov 0:00:00
21
22 Castle Gay Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
22
23 Scott Ridout ASU Cycling 0:00:00
23
24 Joesph Keeler Tolero Racing 0:00:00
24
25 John Day PENTA Building Group 0:00:00
25
26 Chad Mickelson PENTA Building Group 0:00:00
26
27 Brendan Bengtson Landis/Trek 0:00:00
27
28 Eric Borchers Swiss American Racing 0:00:00
28
29 Richard Castro Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
29
30 Matt Sniegowski 0:00:00
30
31 Colin Taira Bicycle Haus Racing 0:00:00
31
32 Lonnie Poarch Tolero Racing 0:00:00
32
33 Kelly Poarch Tolero Masters Racing 0:00:00
33
34 Timothy Fleming Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
34
35 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
35
36 Matthew Kundrat Kryki Sports 0:00:00
36
37 Joseph Demars San Tan Racing 0:00:00
37
Teammate Top 5: Brett Vandesande
38 Aaron Jeffrey Sonic Boom Racing 0:00:00
38
39 Michael Misevch Aggress 0:00:00
39
40 Nick Wilson 0:00:00
40
41 Phil Wehrman The Cannonball-Hub Racing Team 0:00:00
41
42 Brian Champ Landis/Trek 0:00:00
42
43 Ruben Reyes Landis/Trek 0:00:00
43
DNF Stephen Huey Procon Cycling 0:00:00
43
Teammate Win: Jeremy Bounds
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 18   Cat 4: 22   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Polley Landis/Trek 0:00:00
1
2 Kyle Gandy DNA Cycles Racing 0:00:00
2
3 Scott Jones ASU Cycling 0:00:00
3
4 Ryan Wayne Core Cycling Team 0:00:00
4
5 Buzz Wright IC3 Tucson 0:00:00
5
6 Christopher Traynor Ride-Faster.com 0:00:00
6
7 Ryan Brown University of Arizona 0:00:00
7
8 Philip Martens Bicycle Haus Racing 0:00:00
8
9 Allen Antonelli 0:00:00
9
10 Steve Garcia San Tan Racing 0:00:00
10
11 John Day PENTA Building Group 0:00:00
11
12 Caleb Smith 0:00:00
12
13 Kelly Poarch Tolero Masters Racing 0:00:00
13
14 Brian Champ Landis/Trek 0:00:00
14
Teammate Win: David Polley
15 Michael Bolinger 0:00:00
15
16 Joseph Demarco Strada Racing Club 0:00:00
16
17 Levi Kramer Ride-Faster.com 0:00:00
17
18 Brendan Bengtson Landis/Trek 0:00:00
18
Teammate Win: David Polley
19 David Roppel ASU Cycling 0:00:00
19
Teammate Top 5: Scott Jones
20 Chase Heavirland University of Arizona 0:00:00
20
21 Peter Vlad San Tan Racing 0:00:00
21
22 Lonnie Poarch Tolero Racing 0:00:00
22
23 Gustavo Amado Aggress 0:00:00
23
24 Kyle Vanrenterghem TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
24
25 Zach Mertz Team Winded Development 0:00:00
25
26 Eric Borchers Swiss American Racing 0:00:00
26
27 Castle Gay Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
27
28 Bayram Orazov 0:00:00
28
29 Josiah Spargo San Tan Racing 0:00:00
29
30 Joesph Keeler Tolero Racing 0:00:00
30
31 Joshua Heiller ASU Cycling 0:00:00
31
Teammate Top 5: Scott Jones
32 Mike Parrish Landis/Trek 0:00:00
32
Teammate Win: David Polley
33 Nick Wilson 0:00:00
33
34 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
34
35 Sarah Muench Bicycle Haus Racing 0:00:00
35
36 James Delaney Carlos O'Briens Racing 0:00:00
36
DNF Kenny Anderson Landis/Trek 0:00:00
36
Teammate Win: David Polley
DNF Phil Wehrman The Cannonball-Hub Racing Team 0:00:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 34   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Quismorio Paragon Cycling 0:00:00
1
2 Matt Berault Core Cycling Team 0:00:00
2
3 Declan Kennedy San Tan Racing 0:00:00
3
4 Alan Bonk ASU Cycling 0:00:00
4
5 Jonathan Mclaren Aggress 0:00:00
5
6 Jan Cesnek Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
6
7 Isaiah Martinez 0:00:00
7
8 Scott Hodnefield ASU Cycling 0:00:00
8
Teammate Top 5: Alan Bonk
9 Gary Schobel IC3 Tucson 0:00:00
9
10 Gabriel Perez 0:00:00
10
11 Armon Haghighat Strada Racing Club 0:00:00
11
12 Tanner Bohlender Strada Racing Club 0:00:00
12
13 Tony Monteferrante Carlos O'Briens Racing 0:00:00
13
14 Michael Hemmerlin Strada Racing Club 0:00:00
14
15 Benjamin Mangilit 0:00:00
15
16 Dustin Lehman 0:00:00
16
17 Mickey Cheah ASU Cycling 0:00:00
17
Teammate Top 5: Alan Bonk
18 James Thurmond 0:00:00
18
19 Charles Boch Tribe Multisport 0:00:00
19
20 Phillip Rayer Team Winded Development 0:00:00
20
21 John Muesing Team Winded Development 0:00:00
21
22 Donald Braun 0:00:00
22
23 Jeremi Hale 0:00:00
23
24 Jason Bates The Flock Christian Cycling 0:00:00
24
25 Jose E barraza 0:00:00
25
DNF Howie Livaudais Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
25
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Mcnulty LUX/Specialized by Cynergy 0:00:00
1
2 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing 0:00:00
2
3 Timothy Carolan Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
3
4 Lewis Elliot Bicycle Ranch 0:00:00
4
5 Stephen Bassett Hagens Berman U-23 0:00:00
5
6 Brian Forbes Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
6
7 Dominic Suozzi 0:00:00
7
8 Marco Colex Team Winded Development 0:00:00
8
9 Trenton Bryfogle Sabino Cycles Racing 0:00:00
9
Teammate Top 5: Nathaniel Davis
10 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing 0:00:00
10
11 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 0:00:00
11
12 Thorsten Askervold Hagens Berman U-23 0:00:00
12
Teammate Top 5: Stephen Bassett
13 Chaz Lane Team Winded Development 0:00:00
13
14 David Julien Procon Cycling 0:00:00
14
15 Jonathan Parrish Superissimo 0:00:00
15
16 Clayton Stone Superissimo 0:00:00
16
17 Craig Streit Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
17
Teammate Top 5: Timothy Carolan
18 Vasanth Coorg Carlos O'Briens Racing 0:00:00
18
19 Tod Smith Camelback Bike Club 0:00:00
19
20 David Hamblen Carlos O'Briens Racing 0:00:00
20
21 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing 0:00:00
21
22 Victor Riquelme UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin 0:00:00
22
DNF Constantin Schreiber Strada Racing Club 0:00:00
23
23 Erick Sobey SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 0:00:00
23
DNF Zach Shone GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Bohlender Strada Racing Club 0:00:00
1
2 Sam Riess Strada Racing Club 0:00:00
2
Teammate Win: Tanner Bohlender
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Polley Landis/Trek 0:00:00
1
2 Caleb Smith 0:00:00
2
3 Isaiah Martinez 0:00:00
3
4 Michael Hemmerlin Strada Racing Club 0:00:00
4
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Mertz Team Winded Development 0:00:00
2 Levi Kramer Ride-Faster.com 0:00:00
3 Brendan Bengtson Landis/Trek 0:00:00
4 Chip Kaloczi Strada Racing Club 0:00:00
DNF John Muesing Team Winded Development 0:00:00 Teammate Win: Zach Mertz
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Clark 0:00:00
1
2 Luke Brocco Landis/Trek 0:00:00
2
3 Ben Gonzalez Team Winded Development 0:00:00
3
4 Xavier Austin Team Winded Development 0:00:00
4
5 Cyrus Hembree Sho-Air Cyclery 0:00:00
5
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Forbes Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
1
2 Craig Streit Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
2
Teammate Win: Brian Forbes
3 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing 0:00:00
3
4 Lewis Elliot Bicycle Ranch 0:00:00
4
5 Henry Svendblad Core Cycling Team 0:00:00
5
6 Aaron Jeffrey Sonic Boom Racing 0:00:00
6
7 Tod Smith Camelback Bike Club 0:00:00
7
8 Christopher Wylie Core Cycling Team 0:00:00
8
Teammate Top 5: Henry Svendblad
9 Gerry Clapper Ride-Faster.com 0:00:00
9
10 Matthew Joy Landis/Trek 0:00:00
10
11 Timothy Carolan Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
11
Teammate Win: Brian Forbes
12 David Platon AZ Cyclery & Multisport 0:00:00
12
13 David Bixby Team RPM p/b Bicycle Ranch 0:00:00
13
14 Jose Barraza Team Barraza 0:00:00
14
15 Stephen Duffy Core Cycling Team 0:00:00
15
Teammate Top 5: Henry Svendblad
16 Robert Tompkins Ride-Faster.com 0:00:00
16
17 Michael Misevch Aggress 0:00:00
17
DNF James Kramer Ride-Faster.com 0:00:00
18
18 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team 0:00:00
18
Teammate Top 5: Henry Svendblad
DNF Rene Lucas Core Cycling Team 0:00:00 Teammate Top 5: Henry Svendblad
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Berault Core Cycling Team 0:00:00
1
2 Kelly Poarch Tolero Masters Racing 0:00:00
2
3 Declan Kennedy San Tan Racing 0:00:00
3
4 Lonnie Poarch Tolero Racing 0:00:00
4
5 William Hydinger 0:00:00
5
6 Greg Albert Strada Racing Club 0:00:00
6
7 Francisco Barraza 0:00:00
7
8 Daniel Furtney Exo Miles Ahead 0:00:00
8
9 Craig Eaton Two-Wheel Jones Racing 0:00:00
9
10 Gary Schobel IC3 Tucson 0:00:00
10
11 Steve Bainter Paragon Cycling 0:00:00
11
12 Ed Delgado AZ Cyclery & Multisport 0:00:00
12
13 Gustavo Amado Aggress 0:00:00
13
14 Jason Suarez Team Winded Development 0:00:00
14
15 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team 0:00:00
15
Teammate Win: Matt Berault
16 Charles Boch Tribe Multisport 0:00:00
16
17 Richard Castro Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
17
18 Bill Parmentier Two Wheel Jones Racing 0:00:00
18
19 Donald Braun 0:00:00
19
20 Steve Markgraf Core Cycling Team 0:00:00
20
Teammate Win: Matt Berault
21 James Delaney Carlos O'Briens Racing 0:00:00
21
22 Phillip Rayer Team Winded Development 0:00:00
22
23 Howie Livaudais Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
23
DNF Keith Heinemann Carlos O'Briens Racing 0:00:00
23
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 0:00:00
1
2 James Kramer Ride-Faster.com 0:00:00
2
3 Jim Woodburne Ride-Faster.com 0:00:00
3
4 Lionel Space Arizona Faster Cycling 0:00:00
4
5 Joe Ebenroth Bicycle Haus Racing 0:00:00
5
6 Jim Holbrook Ride-Faster.com 0:00:00
6
7 Scott Arnold GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
7
8 Steve Garcia San Tan Racing 0:00:00
8
9 Brett Vandesande San Tan Racing 0:00:00
9
10 David Genovese GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
10
11 Wayne Lewis Arizona Faster Cycling 0:00:00
11
Teammate Top 5: Lionel Space
12 Robert Francis Ride-Faster.com 0:00:00
12
Teammate Top 5: James Kramer
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tod Smith Camelback Bike Club 0:00:00
1
2 Mark Fosenburg Paragon Cycling 0:00:00
2
3 Rene Lucas Core Cycling Team 0:00:00
3
4 Craig Eaton Two-Wheel Jones Racing 0:00:00
4
5 Robert Francis Ride-Faster.com 0:00:00
5
6 Chris Peterson 0:00:00
6
7 Daniel Redivo Landis/Trek 0:00:00
7
8 Gerry Clapper Ride-Faster.com 0:00:00
8
Teammate Top 5: Robert Francis
9 Steve Bainter Paragon Cycling 0:00:00
9
Teammate Top 5: Mark Fosenburg
10 Steve Markgraf Core Cycling Team 0:00:00
10
Teammate Top 5: Rene Lucas
11 Mike Bontrager Paragon Cycling 0:00:00
11
Teammate Top 5: Mark Fosenburg
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bixby Team RPM p/b Bicycle Ranch 0:00:00
1
2 Lionel Space Arizona Faster Cycling 0:00:00
2
3 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
3
4 Wayne Lewis Arizona Faster Cycling 0:00:00
4
5 Derek Gittings Paragon Cycling 0:00:00
5
6 William Hydinger 0:00:00
6
7 Robert Tompkins Ride-Faster.com 0:00:00
7
8 Howard Roose Ride-Faster.com 0:00:00
8
9 Jim Browning Ride-Faster.com 0:00:00
9
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Tenbarge 0:00:00
1
2 Alissa Albrecht ASU Cycling 0:00:00
2
3 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing 0:00:00
3
4 Amanda Davis Jobing.com Women's Racing 0:00:00
4
DNF Gloria Howe 0:00:00
5
5 Melissa Denike 0:00:00
5
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Sanders Visit Dallas Cycling p/b Noise4Good 0:00:00
1
2 Sally Aston Camelback Bike Club 0:00:00
2
3 Lindsey Ryder Tribe Multisport 0:00:00
3
4 Allison Alterman Sabino Cycles Racing 0:00:00
4
5 Alexis Gannis GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
5
6 Jennifer Camoriano Two-Wheel Jones Racing 0:00:00
6
7 Irena Ossola 0:00:00
7
8 Carlee Schmidt White Mountain Road Club 0:00:00
8
9 Sarah Muench Bicycle Haus Racing 0:00:00
9
10 Stefanie Sichler Bicycle Haus Racing 0:00:00
10
11 Charlayne Barger Landis/Trek 0:00:00
11
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Hemmerlin Strada Racing Club 0:00:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Bengtson Landis/Trek 0:00:00
DNF Olivia Redivo 0:00:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Aston Camelback Bike Club 0:00:00
1
2 Stefanie Sichler Bicycle Haus Racing 0:00:00
2
3 Louisa Larson Team Winded Development 0:00:00
3
4 Heidi Melendez White Mountain Road Club 0:00:00
4
5 Charlayne Barger Landis/Trek 0:00:00
5
6 Leeann Land Strada Racing Club 0:00:00
6
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1