Log In
OSRS #2 Lake Hope Road Race • Mar 29 2015
Clear, 39 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Henningsen University of Cincinnati
2 Matt Bole Team Dayton Bicycling
3 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports
4 Jake Parker Don Galligher-DRT Consulting
5 Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
6 Dakota Mcdivitt
7 Zachary Lewis Cincinnati Velo Club
8 David Neis Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Matt Bole
9 Nicola La motta Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Matt Bole
10 Andrew Boneff
11 Dan Peairs Cincinnati Velo Club
12 Martin Sedluk
13 Morgan Hunter Matson Money
14 Ryan Good Cincinnati Velo Club
15 Jason Karew Cincinnati Velo Club
16 Patrick Quinn Think Green-Pedal the Planet
17 Luke Russell Paradise Garage Racing
18 Noah Kinney Ride On Wooster
DNF Jason Mott Team Hungry
DNF Mitchell Gabel Spin/Litzler Automation Teammate Top 5: Daniel Tokarczyk
DNF Cory St clair Cincinnati Velo Club
DNF Patrick Minner Team Hungry
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Ipacs Ohio State University
2 David Rohrer Team Athens
3 Maxwell Salinger Ride On Wooster
4 Dustyn Smith Zephyr Wheel Sports
5 William Neidinger Lake Effect Cycling Team
6 Robert Jensen Elite Endurance Training Systems
7 Terry Griffith Trek Store Columbus / Echelon Cycli
8 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation
9 Kipp Silber University of Cincinnati
10 Daniel Brown Team Athens Teammate Top 5: David Rohrer
11 John Kieffer Think Green-Pedal the Planet
12 Nathaniel Allen Team Hungry
13 Samuel Kieffer Think Green-Pedal the Planet
14 Cody Bohachek
15 James Carey Ride On Wooster Teammate Top 5: Maxwell Salinger
16 Michael Riley Element Cycles
17 Ken Buddell
18 Scott Miller Team Dayton Bicycling
19 Daniel Lausin Lake Effect Cycling Team Teammate Top 5: William Neidinger
20 Dylan Hayda Veloscience Cycling Team
21 Benjamin Seppala Bishop Bicycles
22 Joe Mccracken Element Cycles
DNF Jonathan Wood Veloscience Cycling Team
23 Edward Wright Lake Effect Cycling Team Teammate Top 5: William Neidinger
DNF Owen Gibby Bishop Bicycles
DNF Thomas Lane 859 Cycling
Finishers: Cat 3: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Cramer Spin/Litzler Automation
2 Travis Iles
3 Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Jason Wilson Paradise Garage Racing
5 Colin Keane Blazing Saddle Racing
6 Sam Ransohoff-englert University of Cincinnati
7 Peter Post Team Six One Four
8 Greg Blanton Ghisallo Cycling Team Inc.
9 Cameron Schmidt Ride On Wooster
DNF Mark Bischof Spin/Litzler Automation Teammate Win: Bradley Cramer
10 Kyle Zander Team Six One Four
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Kalescky US Military Cycling Team
2 Andrew Purcell Ride On Wooster
3 Danny Alarcon Trek Store Columbus / Echelon Cycli
4 Chad Mangeot Team Dayton Bicycling
5 Steve Quelette Headwind Cycling
6 David Rummell Ride On Wooster
7 Rob Luikart Paradise Garage Racing
8 David Adams Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
9 Jeffrey Mcadoo Team Athens
10 Michael Szymanski Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Chad Mangeot
11 Nathan Fortner
12 Stephen Herman Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Chad Mangeot
13 Neil Wengerd Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
14 John Maguire
15 Levi Gaswint Maumee Valley Wheelmen
16 Andrew Cerniglia
17 William Ball
18 Aaron Ringle Team Six One Four
19 Chase Widener Cincinnati Cyclocross
20 Michael Buckner Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
21 Sam Lowe Element Cycles
22 Camden Dierkes
23 Thaddaeus Tuggle Marshall University
24 Guy Daggett WAS Labs Cycling
DNF James Cornford
25 Dan Rapp Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Yandl
2 Kyle Kelly Bishop Bicycles
3 Rob Schroder University of Cincinnati
4 Pj Gilmore Team Athens
5 Craig Scarberry Champion City Cycling
6 Jacob Kastens
7 Ryan Miracle Marritta adventure company
8 Jaron Childers Marshall University
9 Ken Holley
10 Carl Cabanas Paradise Garage Racing
11 Matt Oliphant
12 Kurt Scharte Trek Store Columbus / Echelon Cycli
13 Michael Emerson University of Cincinnati Teammate Top 5: Rob Schroder
14 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling
15 Kenneth Mills
16 James Weaver
17 Joseph Keegan
18 Payton Randolph
DNF Zac Ferguson Bishop Bicycles Teammate Top 5: Kyle Kelly
DNF Chris Schwirian Team Athens Teammate Top 5: Pj Gilmore
DNF Levi Limburg
DNF Cody Smith
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Payton Champion City Cycling
2 Justin Kirk Phoenix Fitness and Training
3 Benjamin Kuhlman
4 Nate Forshey
5 Doug Carraway Veloscience Cycling Team
DNF Jason Brooks Phoenix Fitness and Training
6 Fred Peters Champion City Cycling Teammate Win: Dan Payton
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philippe Ayala Veloscience Cycling Team
2 Gregory Hillman Phoenix Fitness and Training
3 Scott Young
4 David Stanley Darkhorse Racing
5 Tom Blaney Queen City Wheels
6 Kevin Carr
7 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training Teammate Top 5: Gregory Hillman
8 Joel Schmidt Ride On Wooster
9 Arthur Smith Team Athens
10 Michael Miller Champion City Cycling
11 Collin Wayne Queen City Wheels Teammate Top 5: Tom Blaney
12 Garry Blair Champion City Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Czerwinski Trek Store Columbus / Echelon Cycli
2 Joseph Ipacs Team Athens
3 Bill Anderson Champion City Cycling
4 Jeff Moore
5 Richard Toler Team Dayton Bicycling
6 Todd Achenson Team Athens
DNF Brian Sanger Nebo Ridge
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juergen Wilkes Upper Arlington High School
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenette Williams Jeffs Bike Shop
2 Erika Bohn Element Cycles
3 Tarah Cole Ghisallo Cycling Team Inc.
4 Maya Wei-haas Lady Gnar Shredders
5 Kayla Starr Queen City Wheels
6 Elli Sigmond Team Dayton Bicycling
7 Heidi Marshall Queen City Wheels Teammate Top 5: Kayla Starr
8 Lori Nedescu Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Maya Wei-haas
9 Alix Payton Queen City Wheels Teammate Top 5: Kayla Starr
DNF Christine Robbins Element Cycles Teammate Top 5: Erika Bohn
DNF Birgit Reeves Sabino Cycles Racing
DNF Nicole Wheeler Queen City Wheels Teammate Top 5: Kayla Starr
DNF Laura Felicetti Zone-6 Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Riggs
2 Tina Childress-brown Team Nebo Ridge
3 Catierowan Thompson Team Athens
4 Peggy Cook Lady Gnar Shredders
5 Kim Owens Lady Gnar Shredders
6 Meredith Gabriel Lady Gnar Shredders
7 Angela Grarziosi Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Peggy Cook
8 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Peggy Cook
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Grassi Lady Gnar Shredders
Finishers: Cat 4: 1