Log In
Southeast Regional Series: Race The Riviera Panama City Criterium • Apr 11 2015
Series: SRS 2015
Drizzle, 75 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Deeley FloridaVelo
2 Samuel Barnagaud Interactive Metronome Development
3 James Thompson RedEye Velo
4 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
5 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl
6 Russell Small Galiz Cycling Team
7 Don Autore RedEye Velo Teammate Top 5: James Thompson
8 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
9 Jason Davis RedEye Velo Teammate Top 5: James Thompson
DNF Rhandie Thompson US Military Cycling Team
DNF Daniel Wisner Team LaS'port
DNF Didier Fresne FloridaVelo Teammate Win: Shane Deeley
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
2 Travis Dorman
3 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
4 Brian Sciba RedEye Velo
5 Zach Lutz L5Flyers p/b Preston Partnership
6 Lance Abshire Team LaS'port
7 Jed Young PCP Race Team
8 Eric Palacio L5Flyers p/b Preston Partnership Teammate Top 5: Zach Lutz
9 Evan Glowiak US Military Cycling Team
10 Shane Deeley FloridaVelo
11 Rhandie Thompson US Military Cycling Team
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Vu
2 Taylor Davis
3 Dylan Cantrell AYC Junior Development Race Team
4 Garrett Reel FloridaVelo
5 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club
6 Nicholas Patterson
7 Justin Biehl West Florida Wheelmen Inc.
8 Trey Griffin PCP Race Team
9 Ethan Smith
10 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA
11 Jason Martin PCP Race Team
12 Jeff Frye VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Kenny Cox
13 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Kenny Cox
DNF Joe Sonson VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Kenny Cox
DNF Antonio Jimenez Florida State University
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Hale VeloBrew Cycling Club
2 Asa Kramer-dickie Team Mission Source / NGCA
3 Jacob Gallagher
4 Johnny Hill
5 William Davis
6 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport
7 David Murphy
8 David Early
9 Felix Chen
10 Mike Stout
11 Cruz Mond
12 Jeff Boulton
13 Adam Mcanulty Team Loblolly Cycling
14 Mike Johnson
15 Walt Ingram PCP Race Team
16 Carter Holmes
DNF Carl Adams
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Thompson RedEye Velo
2 Curtis Long VeloBrew Cycling Club
3 Pablo Santa cruz FloridaVelo
4 Kirk Corsello
5 Ernie Pena FloridaVelo
6 Jason Davis RedEye Velo Teammate Win: James Thompson
7 Don Autore RedEye Velo Teammate Win: James Thompson
8 Didier Fresne FloridaVelo Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Curtis Long
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Redpath US Military Cycling Team
2 Joshua Faine
3 Kim Cantrell
4 Mark Thompson PCP Race Team
5 Roger Albertson US Military Cycling Team Teammate Win: Tom Redpath
DNF Jerry Totty MOVEDADDY.COM RACING
6 Dennis Moore
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello
2 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
3 Didier Fresne FloridaVelo
4 Donald Davis
5 Alan Korhonen West Coast Cycling
6 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling
7 Sean Mccready
8 John Turner East Point Track Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Hoffman Team Endurance 360
2 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team
3 Stephen Mire Team LaS'port
4 Curtis Long VeloBrew Cycling Club
5 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
6 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
7 Brock Mason Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
8 Ryan Boudreaux Palmer Cycling
9 Brian Hill The 706 Project
10 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P
11 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
12 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
13 David Goodman The 706 Project
14 Ernie Pena FloridaVelo
15 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P
16 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
17 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl
18 Michael Mcbrien Team LaS'port Teammate Top 5: Stephen Mire
19 Pablo Santa cruz FloridaVelo
20 John Brizzard iii Team LaS'port Teammate Top 5: Stephen Mire
21 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
22 Timothy Killelea Village Volkswagen Cycling Team
23 Russell Small Galiz Cycling Team
24 Daniel Wisner Team LaS'port Teammate Top 5: Stephen Mire
DNF James Thompson RedEye Velo
DNF Samuel Barnagaud Interactive Metronome Development
DNF Said Assali Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
DNF Christopher Deluise The 706 Project
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 10   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wagner Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
2 Debbie Prouty PCP Race Team
DNF Tonia Blacker
3 Magdalena Cichon DelaFina
DNF Julia Fresne FloridaVelo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Jennifer Wagner Jennifer Wagner
DNF Julia Fresne Julia Fresne
DNF Magdalena Cichon Magdalena Cichon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Dudley Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
2 Elizabeth Schuster FloridaVelo
3 Loren Morgan Team Mission Source / NGCA
4 Mae Gurene Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
5 Kate Holbrook AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 4: 5