Log In
Sea Otter Classic - RR • Apr 19 2015
Clear, 53 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Martin Norco
2 Roberto Perez Team Velocity
3 Kyle Chromy Fast Friday
4 Luke Lamperti Team Swift
5 Gianni Lamperti Team Swift
6 William Stark Team Swift
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matteo Jorgenson
2 Richard Holec
3 Sean Quinn Team Rokform
4 David Herrera
5 Sandor A. jr. delgado
6 Ben Cook Team Swift
7 Camden Vodicka
8 Trent Bielaszka BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
9 Cole Davis Limitless Cycling
10 Jules Gilliam NCCF/ Team Specialized Juniors
11 Keelan Ontiveros smith&nephew p/b West End Bikes
12 Jake Chromy LUX/Specialized by Cynergy
13 Charlie Velez Leadoutracing.com (CA)
14 Brendan Sheerin Hutch's - Specialized - Slocom - Co
15 Ruben Saatjian Echelon Santa Barbara
16 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
17 Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team
18 Kyle Kirby Swami's Junior Development Team
19 Jeromy Lee Limitless Cycling
20 Noah Schlosser LUX/Specialized by Cynergy
21 Eben Horacek PDX DEVO Junior Cycling Team
22 Lucidi Massimo
23 Megan Doherty SCCA/Starbucks Cycling
24 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
25 Hunter Wilson Team Rokform Teammate Top 5: Sean Quinn
26 Stetten Fessler Limitless Cycling
27 Alex Gao
28 Jaden Lombard SJBC
29 Kyle Fiori Limitless Cycling
30 Isaiah Chass Team Swift
31 Will Wright SJBC
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Willett
2 Cameron Beard NCCF/ Team Specialized Juniors
3 Lance Haidet Bear Development Team
4 Grant Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors
5 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team,
6 Eric Oien Southern California Velo/Monster Me
7 Drew Levitt Avant Cycling p/b Precision Plus
8 Brandon Mcnulty LUX/Specialized by Cynergy
9 Erik Muir
10 James Brookshire NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Cameron Beard
11 Alex Smith
12 Jason Saltzman Bear Development Team Teammate Top 5: Lance Haidet
13 Alex Hoehn
14 Bo Knickman
15 Jack Maddux Michelob Ultra - La Grange +21
16 Nicholas Castellano Team Specialized Racing
17 Jack Tucker Swami's Junior Development Team
18 Logan Zueger NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Cameron Beard
19 Mathew Ly LUX/Specialized by Cynergy
20 Jordan Ruffino Limitless Cycling
21 Miles Daly Team Swift
22 Enzo Flores LUX/Specialized by Cynergy
23 Gavin Haley Greenville Spinners Racing
24 Ian Keough-14 Hot Tubes Development Cycling Team, Teammate Top 5: Jonathan Brown
25 Brandon Cox
26 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
27 Levi Jago
28 Connor Ellison Limitless Cycling
29 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
30 Kevin Hernandez Dave Jordan Racing
31 Dylan Gray Shama Cycles
32 David Alcalay Limitless Cycling
33 Garrett Marking Peoria Bicycle Club
34 Gabriel Mcmullen Team Rokform
35 Hugh Alessi BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
36 Chaz Hogenauer BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
37 Jim Baskin BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
38 Adam Alvarez LUX/Specialized by Cynergy
39 Kenji Yoshimoto Team Rokform
40 Blair Snell BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
41 Jasper Hodgson Limitless Cycling
42 Justin Poulson SJBC
43 Jose Antonio ramos
44 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
45 Brad Butterfield
46 Edwin Lai
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 16   Cat 3: 15   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudolph Napolitano Velo Pasadena Team
2 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
3 Stefano Profumo SquadraSF p/b Terun
4 Hanns Detlefsen CA Technologies Racing
5 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai
6 Jason Siegle SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt
7 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
8 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
9 Robert Amatelli Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
10 Thomas Newmeyer Studio Velo
11 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing
12 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
13 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Joshua Dapice
14 Scott Giles Team Bike Doctor
15 Philip Hynes ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Piers Barry
16 Tom Hall Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
17 Chris Furgiuele Studio Velo
18 Geoff Beard Studio Velo
19 Dustin Diede Team Velo Wrench
20 George Ganoung US Military Cycling Team
21 Nick Truitt
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 8   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Tripp
2 Roberto Szechtman
3 Huaitse Tung
4 Carl Adams
5 Mark Longman
6 Nick Eslinger
7 Peter Feng Dolce Vita Freewheel
8 Mj Goldstein
9 Jacob Knepper
10 Alan Ropers
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai
2 Cameron Birky R4R-Make A Wish
3 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
4 Oddvar Kaarboe ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
5 Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
6 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
7 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT
8 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
9 Murray Swanson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Shane Kinney Body Concepts
11 Ross Tinline Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Leslie Oglesby
13 Stacy Vanhorn CoreTechs Cycling Team
14 James Blankenship Victory Velo Racing
15 Bill Laddish
16 Butch Jackson Team BP/Sierra Nevada/Reliable
17 Gus Gomez Pinnacle Racing
18 Gustavo Barbedo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Dorf
2 Rick Cunha Body Concepts
3 Iain Russell Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 John Lopez
6 Jeff Tuck
7 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Iain Russell
8 Mark Bachman
9 Scott Moore
10 Brad Dorken
11 Len Filippoff
12 Brad Hottle Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai
2 Michael Vetterli CA Technologies Racing
3 Carl Nielson CA Technologies Racing
4 Harold Reimer SunPower Racing
5 Scott Hollander Off The Front
6 B Thomas rice CoreTechs Cycling TwT
7 Glenn Schneider CPO Bikes
8 Lawrence Nolan Team Specialized Racing
9 Owen Thomas
10 Patrick Wallace Kovarus/Wells Fargo Racing Team
11 Chris Mickelsen Peninsula Velo Cycling Club
12 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Ron Canada CA Technologies Racing Teammate Top 5: Michael Vetterli
14 Eric Wiebe
15 Peter Ingram
16 Robert Estrella
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Porter Wesson Bear Development Team
2 Alex Wild
3 Matthew Gevrikyan Velo Pasadena Team
4 Brad Baker SunPower Racing
5 Bryan Boyhan Bicycle.net Racing Team
6 Travis Retzer Data Driven Athlete Racing
7 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
8 Kyle Iufer SunPower Racing Teammate Top 5: Brad Baker
9 Samuel Boardman Big Orange Cycling
10 Emmanuel Perez Team Velocity
11 Thomas Adamson TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
12 Robert Pearce Big Orange Cycling
13 Derek Unland SRAM Factory
14 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel
15 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Stage2
16 Michael Barker Team Velocity
17 Cooper Shanks
18 Chris Macdonald
19 Sam Haraway Davis Bike Club Race Team
20 Geoffrey Bartz Limitless Cycling
21 Red Felix VSRT/Livermore Toyota Scion
22 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
23 Mark Howard SunPower Racing Teammate Top 5: Brad Baker
24 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Top 5: Brad Baker
25 Ray Lee Big Orange Cycling
26 Erik Schumm
27 ? Bryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
28 Hubert Otlik Michelob Ultra - La Grange +21
29 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelmen
30 Andrew Moss US Military Cycling Team
31 Christopher Cagungun VSRT/Livermore Toyota Scion
32 Brian Malarski Omnium Racing
33 Jeff Spaulding SRAM Factory
34 Kirk Nordgren One Way Cycling
35 Shawn Yackle
36 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team
37 Taylor Schwartz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
38 Wyatt Funk Team Velocity
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 34   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Markelz
2 Sam Spicer
3 Nic Drexler
4 Robert Williams
5 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
6 Josh Snider Davis Bike Club Race Team
6 Brian Kuczynski San Francisco Cycling Club
8 Eric Williams
9 Michael White
10 Brian Bach
11 Justin Sadler
12 Tor Grimeland
13 Teddy Hess
14 Benjamin Calingaert Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
15 Mario Duarte San Francisco Cycling Club
16 Richardo Ortega robles
17 Christopher Mccutcheon Riverside Racing
18 Corbin Swafford
19 Jefferey Osarczuk
20 Antoine Dao
21 Justin Wright
22 Javier Antonio santiago
23 Kobi Gyetvan Team Velo Wrench
24 Richard Mable
25 Lon Baker
26 Chris Lindsey
27 Steven Nielsen
28 Diego Monreal
29 Christopher Muffoletto
30 Danny Quian Big Orange Cycling
31 Neil Greer
32 Luis Herrera gonzalez
33 Pablo Salmon
34 Stephano Porter CatUp Coaching
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 20   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Clouse
2 Emily Mcdonald JAKROO Racing Team
3 Gabrielle Lehnert Hutch's - Specialized - Slocom - Co
4 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Jennifer Wong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Yarely Salazar
8 Lisa Hulse Chico Masters Cycling Team
9 Jessica Bonilla
10 Bianca Davis
11 Gina Estep
12 Viviana Mendoza
13 Amanda Mcnabb Team Group Health
14 Lucia Carreno
14 Gloria Hernandez
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 4