Log In
Mike's Bikes Catís Hill Classic • May 2 2015
Partly Cloudy, 71 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Laberge VuMedi Cycling Team
2 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
3 Connor Benton Metromint Cycling p/b The Freewheel
4 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
5 Alex Wild Trail Head Racing - Specialized
6 Stephen Cabebe VuMedi Cycling Team Teammate Win: Chris Laberge
7 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
8 Garrett Marking Bear Development Team
9 Rupert Cox Limitless Cycling
10 Mark Manning Unattached
11 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
12 Chris Yu Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Connor Benton
DNF William Ho ZOCA p/b Halo Sports
DNF Alexander Freund Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Connor Benton
DNF David Priest One Way Cycling Teammate Top 5: Cameron Piper
DNF David Mesa Red Peloton
DNF Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Sasha Kasas Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Connor Benton
DNF Rob Dahl Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Connor Benton
DNF Chris Bosco Velo Reno
DNF Steven Tortorelli Rapha Cycling Club SF
DNF Nick Schaffner Herbalife p/b MarcPro-Strava
DNF Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
DNF Mark Alford
DNF Raul Arias j.r. SquadraSF p/b Terun
DNF Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
DNF Russell White VuMedi Cycling Team Teammate Win: Chris Laberge
DNF Gavin Murray
DNF Robert Schell CoreTechs Elite
Finishers: Cat 2: 28   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Howard SunPower Racing
2 Marcus Beltramo SquadraSF p/b Terun
3 Zachary Gottesman MELLOW MOTORS CYCLING TEAM
4 Kyle Iufer SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
5 Cameron Bronstein University of California-Berkeley
6 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
7 Jimmy Pham Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
8 Brian Szykowny
9 Mckenzie Sampson Muscle Milk/Specialized
10 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
11 Erik Vangsnes SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Marcus Beltramo
12 Jeffrey Stern Stinner Frameworks
13 Josue Acosta CRIT FIGHTERS
14 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Miles Daly Team Swift
16 Mark Rotondi Team Mike's Bikes p/b Equator
17 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
18 Greg Mccullough SJBC
19 Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish
20 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
21 Travis Keeney Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
22 Samuel Hill Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
23 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
24 Alexander Cabatic XMX Race Team
25 Armand Wilhelm CRCA/WYLD STALLYNS
26 Peter Smith Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
27 Christopher Beall SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Marcus Beltramo
28 Dave Keefe SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
29 Daneck Ronaldis noutai Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Stacy Vanhorn Core techs Racing team
DNF Taylor Schwartz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF ? Bryan Team Mike's Bikes p/b Equator
DNF Justin Leong Limitless Cycling
DNF Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Marcus Beltramo
DNF Charlie Velez LeadOut Racing
DNF Charles Bunting SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
DNF Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
DNF Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
Finishers: Cat 3: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaine Ashley??? SunPower Racing
2 Eric Fischer SJBC
3 Sean Estes Muscle Milk/Specialized
4 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
5 Christian Humpert Sports Basement
6 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Win: Blaine Ashley???
7 Jamin Chepernich Fulton Racing
8 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel
9 John Navarro Gene-Solve
10 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel
11 Kyle Fiori Limitless Cycling
12 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
13 Charlie Zamanian Team mikes bikes
14 Kevin Mchugh Coretechs
15 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
16 David Krumwiede Metromint Cycling p/b The Frewwheel
17 Joshua Mcdonald
18 Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Damian Hii SJBC Teammate Top 5: Eric Fischer
20 Adrian luis ? CRIT FIGHTERS
21 Juan G. ramirez
22 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
23 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
24 Ben Aldern ZOCA p/b Halo Sports
25 Dean Dealy Verge Sport
26 Garcia Blas Team gorilla
27 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
28 Jonathan Gunning
29 Jorge Pont SunPower Racing Teammate Win: Blaine Ashley???
30 Tyler Ross Team Mikes Bikes pb TMB Equator
31 Peter Feng Dolce Vita Freewheel
32 Eric Hardrath
33 Daniel Hii SJBC Teammate Top 5: Eric Fischer
34 Keith Morris SunPower Racing Teammate Win: Blaine Ashley???
DNF Matt Sawchuk Dolce Vita Freewheel
DNF Joshua Tofig SunPower Racing Teammate Win: Blaine Ashley???
DNF Oscar Garcia Team Gorilla
DNF Matt Carvell SunPower Racing Teammate Win: Blaine Ashley???
DNF Wil Hurd SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Christian Lam
DNF George Sadler SunPower Racing Teammate Win: Blaine Ashley???
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 36   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaise Hamel SunPower Racing
2 John Hauer
3 Benjamin Gomezvillafane
4 Brendan Lehman Rock Lobster
5 Alfonse Le duc Los Gatos Bicycle Racing Club
6 Ian Stowe
7 Pablo Viramontes NCVC/UnitedHealthcare
8 Scott Bellicitti Mike's Bikes
9 Andrea Kopp
10 Patrick Miller
11 Michael Coughlan Dolce Vita/FreeWheel
12 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
13 Patrick Krecker
14 Jungho Kim Ass Savers Racing
15 Luke Jeater
16 Matt Robinson
17 Carlos Acosta SJBC
18 Dan Quick Unattached
DNF Ismael Velasquez
DNF Christopher Barrett SJBC
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
2 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Jason Frost
DNF Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Jason Frost
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
3 Aidan Malmberg Family Cycling Center
4 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling
5 Kyle Fiori Limitless Cycling
6 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Daniel Hii SJBC
8 Jaden Lombard SJBC
9 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
10 Parker Gara
11 Damian Hii SJBC
12 Will Wright SJBC
13 Liam Sherlock
14 Jonathan Friedland
15 Brian Nguyen Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Win: Conan Wen
16 Andrew Perry Frazier Cycling
17 Esteban Ramirez Team Swift
18 Alex Garate SJBC
19 Sean Lam Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Win: Conan Wen
DNF Ricardo Lopez SJBC
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Patrick Stanko Team STAND
3 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
4 Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
5 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
6 Darin Divine Divine Electric Norcal
7 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
8 Mark Niiro ZOCA p/b Halo Sports
9 Robert Amatelli Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
10 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Tyler Janke
11 Joseph Sullivan SJBC
12 Michael Buckley Team Specialized/Touchstone Racing
13 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
14 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
16 Kevin Metcalfe Chronos Racing p/b Easton Cycling
17 David Passmore Team Specialized/Touchstone Racing
18 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
19 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
20 Carl Hekkert ZOCA p/b Halo Sports
21 Hayden Mackay
22 Mark Duroy BRECycling
23 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
24 Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycling
DNF Dan Tedford SquadraSF p/b Terun
DNF Chris Cain CyclesFANATICRacing.com
DNF Sam Eworthington
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Brian Heneghan ZOCA p/b Halo Sports
DNF William Ho ZOCA p/b Halo Sports
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 17   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Navarro Gene-Solve
2 Sean Estes Muscle Milk/Specialized
3 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
4 John Grube
5 Alon Golan CoreTechs Cycling Team
6 Leo Minami Los Gatos
7 Jorge Pont SunPower Racing
8 Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
9 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
DNF John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team Teammate Top 5: Alon Golan
DNF Oscar Garcia Team Gorilla
DNF Garcia Blas Team Gorilla
DNF Zachary Hilton SJBC
DNF Brian Gokey Team Fremont / FFBC pb Chipotle
DNF Harish Narayanaswamy Squadra p/b Terun
DNF Christian Mauri ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
2 Patrick Raines Hearts Racing Club
3 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
4 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling Team - TwT
6 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
7 Kyle Glerum Chronos Racing p/b Easton Cycling
8 Max Mack
9 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: John Funke
10 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Herman Johnson Fun sport bikes cycling team Teammate Win: Richard Del valle
12 Grant Foster SJBC
13 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling
14 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal
15 Guy Van natta Cykel pb/ Skratch Labs
16 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
17 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
18 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
DNF Nate Smith Team Stand
DNF Jerome Nadel Coretechs Cycling - TwT
DNF Stacy Vanhorn Core techs Racing team
DNF Garrett Wynne The Olympic Club
DNF Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Win: Richard Del valle
DNF Kurt Bickel SOS Foundation/Trek
DNF Steven Aurousseau SJBC
DNF Mark Foster Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF George Miranda Sun Power Racing
DNF Rick Graves Team STAND
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad California Giant / Specialized
2 James Laberge Champion System - Stan's NoTubes
3 Daniel Holloway AltoVelo-Sea Sucker Factory Racing
4 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Joshua Carling Herbalife p/b Marc Pro - Strava
7 William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Strava
8 Andrew Goessling Rapha Cycling Club Elite Team
9 Tyler Brandt Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
10 Byron Anson VuMedi Cycling Team
11 Mario Humberto VuMedi Cycling Team
12 Ryan Moore CoreTechs Elite Cycling Team
13 Justin Rossi Herbalife p/b Marc Pro - Strava
14 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
15 Bryan Larsen VuMedi Cycling Team
16 Chris Coble The Olympic Club
17 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
18 Robert Evans Bear Development Team
19 Chad Hartley AltoVelo-Sea Sucker Factory Racing Teammate Top 5: Daniel Holloway
20 Brian Funk Metromint Cycling p/b The Freewheel
21 Kevin Metcalfe Chronos Racing p/b Easton Cycling
22 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
23 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
24 Kesler Jared Herbalife p/b MarcPro-Strava
25 Luciano Sponza Red Peloton
26 Stephen Vogel Ken's Bike Shop - Hearts RC
27 Aaron Patterson SquadraSF p/b Terun
28 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
29 Nathaniel English Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
30 Sean Bennett HB-U23
31 Randy Bramblett CoreTechs Elite Cycling Team
32 Juho Lahti Bear Development Team
33 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing
34 Ariel Herrmann Herbalife p/b Marc Pro Strava
35 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Strava
36 Patrick Raines Ken's Bike Shop - Hearts RC
37 Jason Saltzman Bear Development Team
38 David Benkoski VuMedi Cycling Team
39 Matt Schaupp VuMedi Cycling Team
40 Keith Hillier Herbalife p/b Marc Pro - Strava
DNF Stephan Hoffman TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Nick Bax Stanford University
DNF Brian Funk Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Thibault Jeann??s CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
DNF Gregory White VuMedi Cycling Team
Finishers: Cat 1: 43   Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Thomas Metromint Cycling P/B The Freewheel
2 Elizabeth Newell Jakroo Racing
3 Bethany Allen ZOCA p/b Halo Sports
4 Diane Moug Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
5 Clarice Sayle ZOCA p/b Halo Sports
6 Melanie *wong ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
7 Judith Wexler Folsom Bike/Trek- Women's Road Team Teammate Top 5: Diane Moug
8 Hanna Muegge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Jennifer Wong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
10 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Leah Thomas
DNF Mary Ellen ash Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Leah Thomas
DNF Laurel Green Early Bird Women's Racing
DNF Chelsea Brown Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Danielle Haulman Folsom Bike/Trek- Women's Road Team Teammate Top 5: Diane Moug
DNF Julie Cushen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Marissa Axell Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Leah Thomas
DNF Heather Ross LuLu's Leadout
DNF Joie Franco Stanford University/ Team Roaring M
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Samantha Vroomen Red Peloton
3 Sumer Avila Los Gatos Bicyle Racing Club
4 Joie Franco Stanford University/ Team Roaring M
5 April Marshke Specialized
6 Sara Liebert Early Bird Women's Cycling Team
7 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Amy Cameron
8 Lorna Fortuna Muscle Milk/Specialized
9 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
10 Kristin Wolfe SJBC
11 Johanna Fogolin SJBC
12 Tasha Rossi
13 Elena Joroski SJBC
DNF Kristen Deberdt University of California-Davis
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SBJC
2 Kennedy Hill Vanderkitten
3 Hailey Edgar Team City Sacramento
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2