Log In
District Masters and Super Masters Road Race Championships • Apr 18 2015
Dry, 79 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Siegle SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt
2 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
3 Matt Cuttler RAPHA CYCLING CLUB
4 Ruben Meza S2C/Primal
5 Kevin Rooney RAPHA CYCLING CLUB
6 Dedrick Kon Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
7 Marcelo Pesoa S2C/Primal Teammate Top 5: Ruben Meza
8 Aaron Wise POC + Ritte
9 Attila Fruttus Big Orange Cycling
10 David Sheek SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt Teammate Win: Jason Siegle
11 Chad Moston Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Top 5: Matthew Wikstrom
DNF Isaiah Jerez Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
DNF Travis Wilkerson J.Wilkerson Law Firm/Felt Cycling T
DNF John Snapp Southern California Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Tinstman SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
2 Anthony Manzella Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
3 Chris Demarchi Monster Media Racing p/b Fight Meso
4 Tony Brady TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
5 Michael Easter Monster Media Racing p/b Fight Meso
6 Michael J. smith
7 Matias Mendigochea Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Top 5: Anthony Manzella
8 Jeff Garcia CVC Racing
9 Maksim Gusev
10 Richard Pego Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Mark Fluss Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Top 5: Anthony Manzella
DNF William Thomas TRU Cycling-Jax Bicycles Racing Teammate Top 5: Tony Brady
DNF Jonathan Woodbury CVC Racing
DNF John Abate SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 Teammate Win: Philip Tinstman
DNF Jeffrey Beaumont Monster Media Elite Masters
DNF Jonathan Eropkin Chronos Racing p/b Easton Cycling
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derryl Halpern Velo Pasadena Team
2 Scott Cochran Monster Media Elite Masters
3 Derek Johnson Rock Solid Cycling
4 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
5 James Doyle Santa Clarita Velo
6 David Holland Big Orange Cycling
7 Jonathan Flagg SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
8 David Baumgardner Global CTI Cycling Team
9 Michael Onkels S2C/Primal
10 Bart Clifford Monster Media Elite Masters Teammate Top 5: Scott Cochran
11 John Hatchitt SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
12 James Cowan Michelob Ultra - La Grange +21
13 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
14 Patrick Caro Full Circle Cycling
15 Andrew Schmidt SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
16 Blake Reed Rock Solid Cycling Teammate Top 5: Derek Johnson
17 John Slover Breakaway From Cancer Elite Masters
18 Jordi Conrado Team ProPower Coaching
19 Robert Itoh Big Orange Cycling
20 Richard Picarelli Bolthouse Farms Cycling Team
21 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21
22 Chuck Huang Big Orange Cycling
23 Derek Cowling
24 Tony Sanfilippo
DNF Noe Alcala SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
DNF Dana Pierce Bahati-WTR
DNF Samuel Ames SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
DNF Michael Noel Bolthouse Farms Cycling Team
DNF Michael Penta Serious Cycling
DNF Fernando Escobar
DNF Andrew Burke
DNF Nick Gillock Michelob Ultra - La Grange +21
DNF Steve Floyd Wolf Pack Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thurlow Rogers Breakaway From Cancer Elite Masters
2 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
3 Chris Hahn Velo Pasadena Team
4 Craig Zimmerman Bonk Breaker Cycling
5 Douglas Pomeranz Breakaway From Cancer Elite Masters Teammate Win: Thurlow Rogers
6 Jon Nist SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
7 Mark Noble Velo Pasadena Team Teammate Top 5: Chris Hahn
8 Christian Walker Velo Pasadena Team Teammate Top 5: Chris Hahn
9 Jeffrey Konsmo Hot Wheels Factory Team
10 David Jaeger SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
11 Steve Klasna Breakaway from Cancer Masters
12 James Nelms Pinnaclife Racing Team
13 Todd Parks Team Hammer Nutrition
14 Greg Leibert Big Orange Cycling
15 Alan Flores SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
16 Andrew Mcclure SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
17 Seth Davidson SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
18 Harold Martinez SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
19 Brien Miller Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery Teammate Top 5: Benny Parks
20 George Tomasich Canyon Velo
21 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6
22 Lare Wardrop ARB - Vital Urgent Healthcare
23 Eric Hilbrecht hie cycling/RW
24 Michael Hotten Hot Wheels Factory Team
25 Mike Frias Breakaway From Cancer Elite Masters Teammate Win: Thurlow Rogers
DNF Kevin Whitlock UC Cyclery/JW Floors
DNF Matthew Beutler Temecula Velo Cycling Club
DNF Roger Hauptman ORNOT
DNF Steve Green HSP
DNF Jeffrey Krauel UC Cyclery/JW Floors
DNF Scott Mcafee Dons Bikes
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 14   Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Fenton UC Cyclery/JW Floors
2 Mathew Hahn Team Ranchos
3 Bradley Jones BBI-SIC Cycling
4 Malcolm Hill Breakaway from Cancer Masters
5 Quentin Sims One Way Cycling
6 Daniel Swietlik OTR Racing
7 David Benner Wolf Pack Cycling
8 William Ralph Serious Cycling
9 Eugene Raphaelian Polli Veloce
10 Mark Palmer Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Malcolm Hill
11 Yehuda Packer Core Cycling Team
12 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Greg Fenton
13 Bill Elrich
14 John Vargas Metalmtn Cycling
DNF Steven Strickler SOS Foundation/ Trek
15 Thomas Morgan Bolthouse Farms Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Mull Michelob Ultra - La Grange +21
2 Michael Mueller Adams Avenue Bicycles
3 Dale Luedtke Jet Lagged Velo, HiTech/Ridley Mast
4 Mike Marotta Jet Lagged Velo, HiTech/Ridley Mast
5 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors
6 Paul Rodriguez G S Adams Avenue Bicycles
7 Peter Dufour SDBC/EMERALD TEXTILES
8 Kirk Freeman South Bay Wheelmen
9 William Tippets
10 Robert Willcox UC Cyclery/JW Floors Teammate Top 5: Kalman Szkalak
11 Reed Moore UC Cyclery/JW Floors Teammate Top 5: Kalman Szkalak
12 Rino Barbagiovanni Santa Clarita Velo
13 Fred Haim Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Win: Richard Mull
14 Kim Bleth Bicycle Bob's Racing
15 Bob Wright Jet Lagged Velo, HiTech/Ridley Mast Teammate Top 5: Dale Luedtke
16 Pedro Ordaz S2C/Primal
17 Richard Roberson Adams Avenue Bicycles Teammate Top 5: Michael Mueller
18 Armen Khachadourian San Diego Cyclo Vets
19 David Lampe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Davidson PR Velo
2 Lawrence Brooks SLO Nexus Cycling Club
3 Bruce Steele South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Springer San Diego Cyclo Vets
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacobo Melcer San Diego Cyclo Vets
2 Robert Paganini PAA/Empire Bikes
3 Leon Sowers San Diego Cyclo Vets Teammate Win: Jacobo Melcer
4 Edward Camarena Veloce Santiago
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Britton
2 Giovanni Ortiz Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike
3 Sean Yeager
4 Bobby Lozoya
5 Alain Asuzano
6 Dakota Gracey Pacific Premier Bank Cycling Team
7 Chad Mickelson PENTA Building Group
DNF Kenyon Ralph Catalyst Racing
8 Terence Traughber POC + Ritte
DNF Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
DNF Daniel Cobley Big Orange Cycling
DNF Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
DNF Bladi Duran Big Orange Cycling
DNF Joseph Garey Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
DNF Jose Laureanoramos Best Chauffeured - Mazda - Pro Bike Teammate Top 5: Giovanni Ortiz
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Wilson South Bay Wheelmen
2 Christian Alburez
3 Carlos Hurtado
4 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
5 Torsten Zorn PAA/Empire Bikes
6 Keven Sandoval Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
7 Nik Bales Bicycle.net Racing Team
8 Ben Marshall PAA/Empire Bikes Teammate Top 5: Torsten Zorn
9 Mt Merickel
10 Michael Penta Serious Cycling
11 John Deagon OTR Racing
12 Carlos Salazar Twin Star Racing
13 Matthew Dills
14 Hoffman Cortes PAA/Empire Bikes Teammate Top 5: Torsten Zorn
15 Matthew Rhyne
16 Juan Esparza
17 Fred Wilson
18 Nicholas Jepson
19 Carl Crawford Bolthouse Farms Cycling Team Teammate Top 5: Parker Rous
20 Marcelino Beltran Pacific Premier Bank Cycling Team
21 Dean Onyanga
DNF Kellen Winslow ii
DNF Rich Hodgson
DNF Michael Corona Santa Clarita Velo
DNF Sinan Imer
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Castle Holliday Rock p/b Zoca
2 Shannon Gaffney US Military Cycling Team
3 Karen Meske Holliday Rock p/b Zoca Teammate Win: Shannon Castle
4 Vanessa Snapp Incycle Racing p/b Full Circle Cycl
5 Rachelle Jorgensen Monster Media Elite Women
6 Crystal Howard Holliday Rock p/b Zoca Teammate Win: Shannon Castle
7 Lisa Bowerman Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Schuster SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
2 Ruth Clemence Sisterhood of Cycling
3 Patricia Murray SDBC/EMERALD TEXTILES
4 Angela Wimberly UC Cyclery/JW Floors
5 Renee Robinson SDBC/EMERALD TEXTILES
6 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
7 Linda Stark PAA/Empire Bikes
DNF Beatrice Dormoy SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Patricia Murray
8 Cindy Fenton Sisterhood of Cycling Teammate Top 5: Ruth Clemence
DNF Bonnie Breeze Holliday Rock p/b Zoca
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Odom SDBC/EMERALD TEXTILES
2 Leah Rodarti Sisterhood of Cycling
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Lindgren Sisterhood of Cycling
2 Lea Brooks Velo Bella
3 Lynette Rock South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donna Bertiger PAA/Empire Bikes
Finishers: Cat 4: 1