Log In
Lapeze & Johns Fayetteville Stage Race - Stage1 • Apr 25 2015
Clear, 81 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Bazley Northwest Cycling Club
2 Brian Luciano Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
3 Paige Zizka Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
4 Abby Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
5 Mya Duncan Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
6 Zaria Duncan Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William martin ? Shred Monster
2 Kyle Walker Texas Tech University
3 Davis Dombrowski Dallas BIke Works
4 Michael Jones VooDoo Racing
5 John Donovan Shama Cycles
6 Brady Reed
7 Jason Roberts Bike World Racing
8 Nathan Sheetz VooDoo Racing Teammate Top 5: Michael Jones
9 Paul Dentel Watt Posse
10 Michael Wert GS Tenzing
11 Corey Meeks Shama Cycles Teammate Top 5: John Donovan
12 James Dubois Bicycle Heaven / PVA
13 Aaron Wade VooDoo Racing Teammate Top 5: Michael Jones
14 Evan Mcmanus Lake Charles Racing
15 Philip Shama Shama Cycles Teammate Top 5: John Donovan
16 Dylan Gray Shama Cycles Teammate Top 5: John Donovan
17 Keith Miller Acadiana Bicycle Racing
18 David Hassan GS Tenzing
19 Enoc Ishida Dallas BIke Works Teammate Top 5: Davis Dombrowski
20 Maximilian Hall Shred Monster Teammate Win: William martin ?
21 Gregory Simpson Shred Monster Teammate Win: William martin ?
22 Colin Bromley PHENOM p/b AnalySys Laboratories
23 James Day Shred Monster Teammate Win: William martin ?
24 Adam Mccullough Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
25 Abdias Benjamin hernandez
26 Meredith Bunkers Bike Barn (Texas)
27 Randy Warren
28 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
29 William Fiser GS Tenzing
30 Felipe Nava Bicycle Heaven / PVA
31 Bernave Velasquez Dallas BIke Works Teammate Top 5: Davis Dombrowski
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 19   Cat 3: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whit Somerall Team LaS'port
2 John Wilmeth Bike Barn (Texas)
3 John martin Bikesport Bayou City Racing
4 Mark Weir GS Tenzing
5 Andy Chasteen DNA Racing
6 Steve Brannan Team Elevate Racing
7 Zach Ross Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: John Wilmeth
8 Jorge Munoz jr
9 Travis Turner 787 Racing
10 Hans Wright FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
11 Scott Crowley Bike Barn Texas Teammate Top 5: John Wilmeth
12 Alex Joseph Cook Ford/Bay Area Cycling
13 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller
14 Aaron Nelson Bicycle Heaven / PVA
15 Andrew Farmer DNA Racing Teammate Top 5: Andy Chasteen
16 Nathan Lesniewski
17 Stuart Rasley GS Tenzing Teammate Top 5: Mark Weir
18 Henk Noordermeer Northwest Cycling Club
19 Tom Warren A Bloc
20 John Yoder swcc
21 Brent Miller Acadiana Bicycle Racing
22 Mikey Benes The Woodlands Cycling Club
23 Nicholas Minnery Southern Elite/Sun & Ski Sports
24 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
25 Tobias Fiedler
26 David Muecke Team Elevate Racing
27 Drew Yoder swcc
28 Robert Mcdonald 787 Racing
29 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
30 Jon Hunter GS Tenzing Teammate Top 5: Mark Weir
31 Jeremy Schwab Shama Cycles
32 Keith Thompson Team Elevate Racing
33 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling
34 Preston Glace 787 Racing
35 Michael Krutak
36 Alex Vogt PHENOM p/b AnalySys Laboratories
37 Jason Baker PHENOM p/b AnalySys Laboratories
38 Jose Hernandez
39 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
40 Oscar Barreto Nick Lopez Tailoring Cycling Team
41 Todd Thomas Matrix Cycling Club
42 Carlos Ortiz
43 Eric Whitworth Team Elevate Racing
44 Tyler Delamater Knobbies & Slicks
45 Blake Cutherell PHENOM p/b AnalySys Laboratories
46 Carl Hentschel GS Tenzing Teammate Top 5: Mark Weir
47 Luke Gentry
48 Jeremy Osborn
49 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
50 Randy Lee PARK PLACE DEALERSHIPS
51 Ryan Frederickson Shama Cycles
52 Jose Chan
53 Leland Rusk GS Tenzing Teammate Top 5: Mark Weir
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 37   Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Loren Graham
2 Thomass Traxler
3 Jonathan Spangle Shama Cycles
4 Lucien Fuertes Bat City Cycling
5 Cesar M gomez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
6 Paul Perrone
7 Myles Elbel PHENOM p/b AnalySys Laboratories
8 Mike Petty Steamboat Cycling
9 Brandon Wold DNA Racing
10 Mason Guin
11 Darryl Rosenfeld Bike Barn Texas
12 Tim Jones
13 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Cesar M gomez
14 Peter Saulino Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
15 Chaz Mack Team West End Bikes
16 Donald Gwartney
17 Alexander Fleming Bike Barn Texas
18 Ted Odowd
19 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
20 Johnny Miranda swcc
21 Kyle Boucher Bayou City Racing
22 Juan Alcaz US Military Cycling Team
23 Shane Pavonetti PHENOM p/b AnalySys Laboratories
24 Juan Pena Northwest Cycling Club
25 Lawrence Ocampo Northwest Cycling Club
26 Igor Jaramillo Northwest Cycling Club
27 Andrew Singer Matrix/RBM
28 Courtney Britt
29 Michael Crabtree Northwest Cycling Club
30 Dan Li
31 Grant Coultas
32 David Bettner PHENOM p/b AnalySys Laboratories
33 Craig Jones Steamboat Cycling
34 Jesus Guerra Northwest Cycling Club
35 John Walker Northwest Cycling Club
36 Travis Stueber
37 Juan Rocha Team West End Bikes
38 Will Sharp Southern Elite/Sun & Ski Sports
39 Luis Ruiz Northwest Cycling Club
40 Rhys Ivoryganja Southern Elite
41 Bruce Green Northwest Cycling Club
42 Lucas Bourgoyne Shama Cycles Teammate Top 5: Jonathan Spangle
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Kohn
2 Mark Brandt Dallas BIke Works
3 Andy Twellman Bat City Cycling
4 Eric Olson Dallas BIke Works
5 Marcos Ferreyra McKinney Velo Club
6 Grant Woolf Bat City Cycling
7 Christopher Hill Team Bicycles inc
8 Owen Lee Dallas BIke Works Teammate Top 5: Mark Brandt
9 Russell Carawan Bat City Cycling Teammate Top 5: Andy Twellman
10 David Roberts Northwest Cycling Club
11 Duane Mann
12 Jose Gonzalez Rock Fitness Cycling Team
13 Patrick Meuche Crest/RBM Racing
14 Cody Pedigo Bike Barn Texas
15 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
16 Edvin Ordonez Crest/RBM Racing
17 Robert Dole Violet Crown
18 Juan Rodriguez Bike Barn Texas
19 Gerardo Morales Rock Fitness Cycling Team
20 Mike Hogan Northwest Cycling Club
21 Jan Dieleman swcc
22 Greg Shotts Woodlands Cycling Club Race Team
23 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling
24 Pascal Roberts Northwest Cycling Club
25 Israel Velasquez Dallas BIke Works Teammate Top 5: Mark Brandt
26 Freddy Cedeno Crest/RBM Cycling
27 Fermin Flores Rock Fitness Cycling Team
28 Eric Oneal Northwest Cycling Club
29 Mike Hutton Northwest Cycling Club
30 Daniel Corey Bike Barn Texas
31 James Ortego Southern Elite/Sun & Ski Sports
32 Rod Colletti Cook Ford/Bay Area Cycling
33 Philip Teitel
34 Tom Zizka Bike Barn Texas
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Vasquez Texas Pro Health Racing
2 John Murazak Crest/RBM Racing
3 John Korioth Driveway Series Racing
4 Cord Offermann DNA Cycling p/b Austinbikes
5 John Ashe DNA Cycling p/b Austinbikes
6 Troy Kimball DNA Cycling p/b Austinbikes
7 Kevin Schaefer DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: Cord Offermann
8 Jason Bentley Bat City Cycling
9 Todd Mitchell Cook Ford/Bay Area Cycling
10 Robert Baatz Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
11 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
12 Enrique Varela 787 Racing
13 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
14 Jason lewiss Atc racing ATC Racing
15 David Richardson La Mancha Driveway Series Racing
16 Greg Binion Bike Barn Texas
17 Glen Watson Bike Barn (Texas)
18 Oktay Demirdal ROL Wheels
19 Thomas Warnement Texas Pro Health Racing Teammate Win: Alex Vasquez
20 Goran Petrovski FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
21 Scott Boykin Texas Pro Health Racing Teammate Win: Alex Vasquez
22 Brent Turner Bike Barn (Texas)
23 Stephen Borski Watt Posse
24 Brian Hoard DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: Cord Offermann
25 Luis Acosta ROL Wheels
26 Jon Lewis Texas Pro Health Racing Teammate Win: Alex Vasquez
27 Marcus Arredondo Texas Pro Health Racing Teammate Win: Alex Vasquez
28 Daniel Piercy Violet Crown
29 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
30 Michael Gacki FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
31 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
32 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
33 Matt Kyte Bike Barn Texas
34 Jorge Martinez ROL Wheels
35 Daniel Dowe DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: Cord Offermann
36 Brandon Cunningham Gulf Coast Cycling Association
37 Matt Moore DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: Cord Offermann
38 Robert Wray DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: Cord Offermann
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Newsom Team Elevate Racing
2 Scott Munroe A Bloc
3 Darrell Hull A Bloc
4 Michael Ereli A Bloc
5 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
6 Jeffry Fene McKinney Velo Club
7 Bill Shirer McKinney Velo Club
8 Ken Rees Team Elevate Racing Teammate Win: James Newsom
9 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
10 Sam Eells Violet Crown
11 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
12 Al Kline A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
13 David Bumbaugh Red's Racing
14 Patrick Dougherty Team Elevate Racing Teammate Win: James Newsom
15 David Bjork A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
16 Mike Herrick Dallas Bike Works
17 Michael Hall Joe's Pro Bikes
18 Jason Newman A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
19 Weston Giunta Violet Crown
20 Rick Beckman A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
21 Charles Bippert ROL Wheels
22 Vernon Mcdonald Shama Cycles
23 W Kent snead ROL Wheels
24 Jonathan Snow
25 Steve Sprinkle
26 Maner Shaw Team Delirium Racing
27 Clark Shaffer VooDoo Racing
28 R Les terrill Dallas Bike Works
29 Matt Laughlin Team Elevate Racing Teammate Win: James Newsom
30 Joe Carreon
31 Dave Hargis ROL Wheels
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
2 Charlie Johnson swcc
3 Robert Hebb FRESH Racing
4 William Allen Colavita Racing, Inc.
5 Richard Hall 787 Reality/Mobil 1 Racing
6 Michael Haney Violet Crown
7 Tony Watts
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team
2 Alfredo Balloni Amore & Vita-USA Racing
3 Nicola Dalsanto Amore & Vita-USA Racing
4 Paul Carty 787 Reality/Mobil 1 Racing
5 Tyler stewart Dallas bike works
6 Shawn Small GS Tenzing
7 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Heath Blackgrove
8 Emiliano Morales
9 Josh Oxendine PHENOM p/b AnalySys Laboratories
10 Johnpaul Blanton U23 Development Team
11 Joshua Hudson Team LaS'port
12 Isaac Porterfield U23 Development Team
13 Tice Porterfield U23 Development Team
14 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
15 Kenneth Day GS Tenzing
16 Gabriel Baca ELBOWZ Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amber smolik Shama cycles Shama Cycles
2 Lora Popolizio FRESH Racing
3 Ashley Lesniewski FRESH Racing
4 Haley Weaver PHENOM p/b AnalySys Laboratories
5 Megan Sands BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
6 Jeana Midgette Team West End Bikes
7 Lori Francis Bicycle Heaven / PVA
8 Clare Gardner
9 Zuzana Baranova
10 Elizabeth Gardner Colavita Racing, Inc.
11 Emily Beaudoin
12 Sri Johnson
13 Roxana Kouros Team West End Bikes
14 Hillary Hayden Team West End Bikes
15 Chelsea Reedy BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING Teammate Top 5: Megan Sands
16 Estefy Gonzalez ATC Racing
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Downs Colavita Racing
2 Christy Richbourg FRESH Racing
3 Darci Scott Cadence Cyclery
4 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
5 Kim Chesler Northwest Cycling Club
6 Kathy Garrett swcc
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mina Pizzini ATC Racing
2 Allison Atkinson ATC Racing Teammate Win: Mina Pizzini
3 Marla Briley ATC Racing Teammate Win: Mina Pizzini
4 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing
5 Melissa Ruthven ATC Racing Teammate Win: Mina Pizzini
6 Carolyn Defoore Athlete Architecture
7 Lacy Thomas FRESH Racing
8 Anne Flanagan ATC Racing Teammate Win: Mina Pizzini
9 Pamela Ferguson BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
10 Christie Tracy ATC Racing Teammate Win: Mina Pizzini
11 Leigh Ganzar Athlete Architecture
12 Chelsea Smith ATC Racing Teammate Win: Mina Pizzini
13 Amy Miner Dealer.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8