Log In
Lapeze & Johns Fayetteville Stage Race - GC • Apr 26 2015
Partly Cloudy, 82 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Bazley Northwest Cycling Club
2 Brian Luciano Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
3 Abby Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
4 Paige Zizka Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
5 Mya Duncan Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
6 Zaria Duncan Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jones VooDoo Racing
2 Kyle Walker Texas Tech University
3 William martin ? Shred Monster
4 Davis Dombrowski Dallas BIke Works
5 John Donovan Shama Cycles
6 Brady Reed
7 Nathan Sheetz VooDoo Racing Teammate Win: Michael Jones
8 Paul Dentel Watt Posse
9 Michael Wert GS Tenzing
10 Evan Mcmanus Lake Charles Racing
11 Keith Miller Acadiana Bicycle Racing
12 Enoc Ishida Dallas BIke Works Teammate Top 5: Davis Dombrowski
13 Aaron Wade VooDoo Racing Teammate Win: Michael Jones
14 Maximilian Hall Shred Monster Teammate Top 5: William martin ?
15 Jason Roberts Bike World Racing
16 Colin Bromley PHENOM p/b AnalySys Laboratories
17 James Day Shred Monster Teammate Top 5: William martin ?
18 James Dubois Bicycle Heaven / PVA
19 Abdias Benjamin hernandez
20 Meredith Bunkers Bike Barn (Texas)
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 15   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whit Somerall Team LaS'port
2 John Wilmeth Bike Barn (Texas)
3 John martin Bikesport Bayou City Racing
4 Zach Ross Bike Barn (Texas)
5 Mark Weir GS Tenzing
6 Steve Brannan Team Elevate Racing
7 Jorge Munoz jr
8 Hans Wright FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
9 Scott Crowley Bike Barn Texas Teammate Top 5: John Wilmeth
10 Alex Joseph Cook Ford/Bay Area Cycling
11 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller
12 Andrew Farmer DNA Racing
13 Nathan Lesniewski
14 Henk Noordermeer Northwest Cycling Club
15 Tom Warren A Bloc
16 Aaron Nelson Bicycle Heaven / PVA
17 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
18 Nicholas Minnery Southern Elite/Sun & Ski Sports
19 Jeremy Schwab Shama Cycles
20 Drew Yoder swcc
21 Robert Mcdonald 787 Racing
22 David Muecke Team Elevate Racing
23 Preston Glace 787 Racing
24 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
25 Jose Hernandez
26 Todd Thomas Matrix Cycling Club
27 Eric Whitworth Team Elevate Racing
28 Jeremy Osborn
29 Mikey Benes The Woodlands Cycling Club
30 Michael Krutak
31 John Yoder swcc
32 Jason Baker PHENOM p/b AnalySys Laboratories
33 Keith Thompson Team Elevate Racing
34 Blake Cutherell PHENOM p/b AnalySys Laboratories
35 Jon Hunter GS Tenzing Teammate Top 5: Mark Weir
36 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
37 Oscar Barreto Nick Lopez Tailoring Cycling Team
38 Tyler Delamater Knobbies & Slicks
39 Tobias Fiedler
40 Randy Lee PARK PLACE DEALERSHIPS
41 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling
42 Luke Gentry
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 30   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Loren Graham
2 Thomass Traxler
3 Lucien Fuertes Bat City Cycling
4 Myles Elbel PHENOM p/b AnalySys Laboratories
5 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
6 Darryl Rosenfeld Bike Barn Texas
7 Peter Saulino Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
8 Jonathan Spangle Shama Cycles
9 Cesar M gomez Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Carlos Barrios
10 Chaz Mack Team West End Bikes
11 Paul Perrone
12 Kyle Boucher Bayou City Racing
13 Andrew Singer Matrix/RBM
14 Johnny Miranda swcc
15 Travis Stueber
16 Alexander Fleming Bike Barn Texas
17 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
18 Michael Crabtree Northwest Cycling Club
19 Donald Gwartney
20 Igor Jaramillo Northwest Cycling Club
21 Will Sharp Southern Elite/Sun & Ski Sports
22 Lawrence Ocampo Northwest Cycling Club
23 David Bettner PHENOM p/b AnalySys Laboratories Teammate Top 5: Myles Elbel
24 Grant Coultas
25 Juan Pena Northwest Cycling Club
26 Rhys Ivoryganja Southern Elite
27 Jesus Guerra Northwest Cycling Club
28 Tim Jones
29 Shane Pavonetti PHENOM p/b AnalySys Laboratories Teammate Top 5: Myles Elbel
30 Luis Ruiz Northwest Cycling Club
31 John Walker Northwest Cycling Club
32 Juan Rocha Team West End Bikes
33 Lucas Bourgoyne Shama Cycles
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Brandt Dallas BIke Works
2 Marcos Ferreyra McKinney Velo Club
3 Jeff Kohn
4 Grant Woolf Bat City Cycling
5 Christopher Hill Team Bicycles inc
6 Owen Lee Dallas BIke Works Teammate Win: Mark Brandt
7 David Roberts Northwest Cycling Club
8 Russell Carawan Bat City Cycling Teammate Top 5: Grant Woolf
9 Cody Pedigo Bike Barn Texas
10 Patrick Meuche Crest/RBM Racing
11 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
12 Edvin Ordonez Crest/RBM Racing
13 Juan Rodriguez Bike Barn Texas
14 Jan Dieleman swcc
15 Pascal Roberts Northwest Cycling Club
16 Israel Velasquez Dallas BIke Works Teammate Win: Mark Brandt
17 Freddy Cedeno Crest/RBM Cycling
18 Fermin Flores Rock Fitness Cycling Team
19 James Ortego Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Daniel Corey Bike Barn Texas
21 Mike Hogan Northwest Cycling Club
22 Gerardo Morales Rock Fitness Cycling Team
23 Philip Teitel
24 Mike Hutton Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Ashe DNA Cycling p/b Austinbikes
2 Alex Vasquez Texas Pro Health Racing
3 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
4 John Murazak Crest/RBM Racing
5 John Korioth Driveway Series Racing
6 Cord Offermann DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Win: John Ashe
7 Troy Kimball DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Win: John Ashe
8 Jason Bentley Bat City Cycling
9 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
10 Todd Mitchell Cook Ford/Bay Area Cycling
11 Kevin Schaefer DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Win: John Ashe
12 Enrique Varela 787 Racing
13 Robert Baatz Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
14 Jason lewiss Atc racing ATC Racing
15 David Richardson La Mancha Driveway Series Racing
16 Greg Binion Bike Barn Texas Teammate Top 5: Wallace Groda
17 Oktay Demirdal ROL Wheels
18 Glen Watson Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Wallace Groda
19 Brent Turner Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Wallace Groda
20 Brian Hoard DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Win: John Ashe
21 Luis Acosta ROL Wheels
22 Marcus Arredondo Texas Pro Health Racing Teammate Top 5: Alex Vasquez
23 Daniel Piercy Violet Crown
24 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
25 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
26 Jon Lewis Texas Pro Health Racing Teammate Top 5: Alex Vasquez
27 Michael Gacki FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
28 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
29 Jorge Martinez ROL Wheels
30 Brandon Cunningham Gulf Coast Cycling Association
31 Scott Boykin Texas Pro Health Racing Teammate Top 5: Alex Vasquez
32 Stephen Borski Watt Posse
33 Matt Moore DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Win: John Ashe
34 Goran Petrovski FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Jeffry Fene McKinney Velo Club
3 James Newsom Team Elevate Racing
4 Michael Ereli A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
5 Darrell Hull A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
6 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
7 David Bumbaugh Red's Racing
8 Patrick Dougherty Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
9 Al Kline A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
10 Sam Eells Violet Crown
11 David Bjork A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
12 Jason Newman A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
13 Jonathan Snow
14 Michael Hall Joe's Pro Bikes
15 W Kent snead ROL Wheels
16 Steve Sprinkle
17 Maner Shaw Team Delirium Racing
18 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
19 R Les terrill Dallas Bike Works
20 Mike Herrick Dallas Bike Works
21 Weston Giunta Violet Crown
22 Matt Laughlin Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
23 Rick Beckman A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
24 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
25 Ken Rees Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
26 Charles Bippert ROL Wheels
27 Vernon Mcdonald Shama Cycles
28 Clark Shaffer VooDoo Racing
29 Dave Hargis ROL Wheels
30 Joe Carreon
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
2 William Allen Colavita Racing, Inc.
3 Michael Haney Violet Crown
4 Robert Hebb FRESH Racing
5 Charlie Johnson swcc
6 Richard Hall 787 Reality/Mobil 1 Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team
2 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Heath Blackgrove
3 Paul Carty 787 Reality/Mobil 1 Racing
4 Tyler stewart Dallas bike works
5 Tice Porterfield U23 Development Team
6 Isaac Porterfield U23 Development Team
7 Shawn Small GS Tenzing
8 Emiliano Morales
9 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10 Gabriel Baca ELBOWZ Racing
11 Josh Oxendine PHENOM p/b AnalySys Laboratories
12 Kenneth Day GS Tenzing
13 Joshua Hudson Team LaS'port
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amber smolik Shama cycles Shama Cycles
2 Ashley Lesniewski FRESH Racing
3 Haley Weaver PHENOM p/b AnalySys Laboratories
4 Megan Sands BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
5 Jeana Midgette Team West End Bikes
6 Lori Francis Bicycle Heaven / PVA
7 Zuzana Baranova
8 Clare Gardner
9 Elizabeth Gardner Colavita Racing, Inc.
10 Roxana Kouros Team West End Bikes Teammate Top 5: Jeana Midgette
11 Hillary Hayden Team West End Bikes Teammate Top 5: Jeana Midgette
12 Chelsea Reedy BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING Teammate Top 5: Megan Sands
13 Estefy Gonzalez ATC Racing
14 Sri Johnson
15 Emily Beaudoin
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Downs Colavita Racing
2 Darci Scott Cadence Cyclery
3 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
4 Kim Chesler Northwest Cycling Club
5 Kathy Garrett swcc
6 Christy Richbourg FRESH Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marla Briley ATC Racing
2 Mina Pizzini ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
3 Allison Atkinson ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
4 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing
5 Melissa Ruthven ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
6 Carolyn Defoore Athlete Architecture
7 Lacy Thomas FRESH Racing
8 Anne Flanagan ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
9 Leigh Ganzar Athlete Architecture
10 Christie Tracy ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
11 Christie Tracy ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
11 Chelsea Smith ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
12 Marla Briley ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
12 Amy Miner Dealer.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 9