Log In
Wheel & Sprocket Criterium • May 16 2015
Partly Cloudy, 70 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gaines Volharden
2 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
3 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Peter Lanzel Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Jim Chiodi Diablo Cycling
7 Ben Grabow Brazen Dropouts
DNF Michael Mayer Trek Midwest Team
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Dirk Bjornstad Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
3 Raymond Pitzka Team Velocause
4 Adam Koenig Diablo Cycling
5 Adam Ward BELGIANWERKX
6 Josh Mckinney
7 Michael Buelter Team Wheel & Sprocket
8 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Win: Michael Smith
9 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
10 Tony Chiodi Diablo Cycling Teammate Top 5: Adam Koenig
11 Nate Novak Team Wheel & Sprocket
12 Scott Sawitski
13 Tyler Langer Team Wheel & Sprocket
14 Aaron Matter
15 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
16 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
17 Tim Grace Heavy Pedal Velo Club
18 Tyler Staehle
19 Jesse Close
20 Mark Schindel
21 Sam Naggatz Brazen Dropouts
22 Otley Freymiller
23 Darren Carter
24 Michael Haydo
25 Tristin Suhonen US Military Cycling Team
DNF Michael Jackl
DNF Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert White Avant Cycling p/b Precision Plus
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
5 Brent Rohrs Diablo Cycling
6 John Acker Team Wheel & Sprocket
7 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
8 Brian Davis Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Rohrs
9 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy
10 Ian Haupt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
11 Andrew Webb Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Rohrs
12 Antonio Valenti Avant Cycling p/b Precision Plus Teammate Win: Robert  White
13 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger
14 Timothy Campbell Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
15 Mike Budd Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
16 John robertson ? Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Rohrs
17 Robert Springer Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
18 Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
19 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
20 Spencer Kruse ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Michael Klapperich LAPT CC
22 Brent Williams Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Rohrs
DNF Thomas Gaines Volharden
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
3 Sam Naggatz Brazen Dropouts
4 Nicholas Haydin ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
5 Alex Gruszynski
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeramey Werbelow Team Extreme
2 Gene Tolli Team Velocause
3 Peter Crowe Heavy Pedal Velo Club
4 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger
5 Jeff Kapheim Team Wheel & Sprocket
6 Erik Kolda Diablo Cycling
7 Michael Mayer Trek Midwest Team
8 Robert Springer Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Jeff Kapheim
9 Michael Klapperich LAPT CC
10 Unknown Rider Hampshire Cycle Club
11 Kent Mcdaniel
12 Mike Budd Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Jeff Kapheim
13 John Van susteren LAPT CC
14 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
15 Michael Froh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
16 Patrick Streicher Hammer/53x11
17 Eric Schram Fiets Club Flahute
18 Tige Prickett Fiets Club Flahute
19 Mark Olski Diablo Cycling
20 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Brian Petted Team Extreme Teammate Win: Jeramey Werbelow
DNF Bradley Cullen Diablo Cycling
DNF Joseph Shanahan Team Wisconsin
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
DNF Theodore Schaff Diablo Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Sarver Team Velocause
2 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Pete Ikusz Team Velocause Teammate Win: Steven Sarver
4 Craig Cotton Diablo Cycling
5 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Peter Post Diablo Cycling
7 Derek Moran Gryphon Velo Racing
8 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
9 Scott Steckling Team Wheel & Sprocket
10 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
11 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy
12 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
13 Michael Mayer Trek Midwest Team
14 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
15 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
16 Jim Chiodi Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
17 Eric Schram Fiets Club Flahute
18 Theodore Schaff Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
19 John Boudry Team Velocause Teammate Win: Steven Sarver
20 Robert Selberg KS Energy Services / MOSH / Team Wi
21 Tige Prickett Fiets Club Flahute
22 Brian Petted Team Extreme
23 Andrew Schwartz LAPT CC
24 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
25 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
26 Bradley Cullen Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
27 Otley Freymiller
DNF Brien Christopherson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Bjornstad Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Robert Anderson Diablo Cycling
3 Peter Post Diablo Cycling
4 Randy Flesch
5 Jeff Abitz Diablo Cycling
6 Michael Roth
7 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
8 Al Wildish
9 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Tim Patterson Diablo Cycling Teammate Top 5: Robert Anderson
11 Mike Jovanovich
12 Craig Billings
13 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
14 Robert Selberg KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Jorge Reyes BELGIANWERKX
16 Paul Weber Diablo Cycling Teammate Top 5: Robert Anderson
17 Craig Hulce Team Velocause
18 Andrew Schwartz LAPT CC
19 Kelly Shurilla KS Energy Services / MOSH / Team Wi
20 Michael Laemmrich Team Wheel & Sprocket
21 Nate Novak Team Wheel & Sprocket
22 Neil Jeske
23 Jesse Close
24 Michael Buelter Team Wheel & Sprocket
25 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
26 Otley Freymiller
27 Brien Christopherson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
28 Paul Kiedrowski
DNF Scott Sawitski
30 Darren Casrter
DNF Tim Grace Heavy Pedal Velo Club
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Perricone Team Wheel & Sprocket
2 Emma Swartz Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Jennifer Perricone
3 Amber Markey Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Jennifer Perricone
4 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
5 Mia Cheeseman Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Jennifer Perricone
6 Andrea Pether ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
8 Caroline Haebig Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Kathryn Teach
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
2 Bridget Witt MSN Pro Coaching
3 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Michelle Mueller
6 Kathryn Teach
7 Marlena Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Sarah Drilias
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Amber Markey Amber Markey
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Hannah Polenske ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
29 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Kaszajames ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Reese Kaszajames ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Emma Kaszajames
3 Brielle Svanda Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1