Log In
Syracuse Race Weekend - Omnium • May 17 2015
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabel Crovella Onondaga Cycling Club Inc.
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Thompson T-Town Elite
2 Aidan Gilmore RACE CF
3 Sarah Crovella Onondaga CC
4 Yukio Mariner Trace Bikes
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Amos Hammer/53x11
2 Steve Proulx Cyclery Racing
3 Marc Brazeau Les Rouleurs de l'Outaouais
4 Jason Dellilo US MILITARY CYCLING
5 Fred Perez Non
6 Jeffrey Abulencia Syracuse Bicycle Racing Team
7 Brian Heneghan Zoca p/b Halo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Gee Ride with Rendall
2 Robert Orange Ride with Rendall Teammate Win: Jon Gee
3 James Walker Team Placid Planet
4 Kees Louws to wheels
5 Richard Karaz GS MVBC
6 David Faso Bike Loft East
7 William Mcgreevy Team Placid Planet Teammate Top 5: James Walker
8 Theodor Schnaufer Once Again Nut Butter Multi-Sport R
9 Marc Kingsley CNYC/NYCM Insurance
10 Colin Funk First Capital Cycling
11 Brad Martel Ride with Rendall p/b Biemme Teammate Win: Jon Gee
12 Daniel Wnorowski MaxPower Dante's OCC
13 Alberto Padilla Les Rouleurs de l'Outaouais
14 Jeff Moore Tri-State Velo
15 Marcel Brugger Ride with Rendall P/B Biemme Teammate Win: Jon Gee
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Chiasson Peak Racing/Gear Works Cyclery
2 Jim Laird Peak Racing/Gear Works Cyclery Teammate Win: Doug Chiasson
3 Mark Mccarthy PITTSFORD PAINTING CYCLING
4 David Davis Peak Racing/Gear Works Cyclery Teammate Win: Doug Chiasson
5 Allan Bates BCA/Linen
6 Chris Welch GS MVBC
7 Clifford Six Team Syracuse Bicycle Breaking Aw
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francis Barriault Andre Cycle Kaycan RDS
2 Kevan Edwards Mello Velo
3 Christopher Welch Killington Mountain School
4 William Goodness Bristol Mountain Road Racing
5 Simon Ouellette Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Win: Francis Barriault
6 Dave Seissen 1K2GO Coffee - Burris Logistics
7 David Baar POC+Ritte
8 Joe Olgin campus wheelworks
9 Matthew English Team Novo Nordisk Jr Development
10 Benjamin Patton CNYC NYCM Insurance
11 Alexis Legault Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Win: Francis Barriault
12 Marcello Cesario Young Medalists
13 Charles Ct Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Win: Francis Barriault
14 Antoine Ct Andre Cycle Kaycan RDS Teammate Win: Francis Barriault
15 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Quagliata CycleweRx of Rochester / GVCC
2 Scott Cimato TBS Racing
3 Jiahe Li Cornell Cycling Club
4 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
5 David Tate Syracuse Bicycle Racing
6 Patrick Capuson TBS Racing
7 Daniel Vaughn NoTubes/Corning Race Team
8 Clinton Hoy Hammer Nutrition
9 Matthew Jogodnik Montclair Bikery Colavita Developme
10 Nicolas Regis PoloVelo Opto-Touraine P/b Trek
11 Anthony Marsilio Montclair Bikery Colavita Developem
12 Peter Nicolardi CRCA/CHIMPS IN TRAINING - TALENT CY
13 Amenh Tsan Independent
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jase Briggs
2 Matt Ronan Independent Health
3 Yakov Levin Bare Arms Cycling
4 Miles Whitford Montclair Bikery Colavita Developme
5 Patrick Mcneil Syracuse Bicycle Racing Team
6 Lucas Perez
7 Benjamin Rabin Syracuse Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Patrick Mcneil
8 Jake Meyers
9 Toby Heath Bike Loft East
10 Shyri Marazita Campus WheelWorks
11 Ken Birchenough
12 Eric Flanders Syracuse Bicycle Race Team
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin King OBC
2 Genaro Manzano Team Biker's Choice
3 Tom Knight Central New York Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Keeping Transports Lacombe/Devinci
2 Derek Gee Ottawa Bicycle Club
3 Casey Roth Ride With Rendall p/b Biemme
4 Robert Hargrove Sant Universelle // Marin Bikes
5 David Richardson Nalgene / Borah Teamwear p/b IQDent
6 Cameron Mcphaden Queen's University
7 Brendan Housler Nalgene / Borah Teamwear p/b IQDent Teammate Top 5: David Richardson
8 Dennis Cottreau Ride With Rendall / Biemme Developm
9 Philippe Lanthier Polo Velo - OptoTouraine.ca p/p Tre
10 Ben Andrew Sant Universelle // Marin Bikes Teammate Top 5: Robert Hargrove
11 Eugene Boronow GS Mengoni USA
12 Mitchell Macdonald Transports Lacombe/Devinci Teammate Win: Stephen Keeping
13 Hendrik Pineda Transport Lacombe/Devinci
14 Yohan Patry Transport Lacombe-Devinci
15 Anthony Barrette Sant Universelle // Marin Bikes Teammate Top 5: Robert Hargrove
16 Jonah Meadvancort KMS Cycling- Killington Mountain Sc
17 Frederic Cossette Transport Lacombe/Devinci
18 Conor O'Brien Ride with Rendall p/b Biemme Teammate Top 5: Casey Roth
19 Marc-antoine Brassard Polo Vlo - OptoTouraine.ca p/p Trek
20 Brian Trafford Ride With Rendall p/b Biemme Develo Teammate Top 5: Casey Roth
21 Guillaume Lafleur Polo Velo - OptoTouraine.ca p/p Tre
22 Gevan Samuel Ride with Rendall p/b biemme Teammate Top 5: Casey Roth
23 Samuel Prigny Transport Lacombe/Devinci
24 Benjamin Chartrand Transport Lacombe Devinci
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Schevers
2 Karen Lam CRCA/Radical Media
3 Nancy Bailey FinKraft Women's Cycling
4 Oksana Miller CRCA/ Stan's No Tubes p/b Velo Clas
5 Sandra Leary Hollyloft/Alfies
6 Chelsea Knapp Healthy and Happy Racing
7 Laine Sefick Team ROG
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Gombert Campus Wheelworks
2 Emma Frame CRCA/Radical Media
3 Emily Chan CRCA/Bicycle Roots p/b Hatchmap
4 Anna Janas CRCA/KH-Pactimo p/b Century
5 Rosalind Patterson Team Vulpes
6 Kristen Mucitelli-heath Bike Loft East
7 Alisa Mertens Nickel City Cycles
8 Michelle Rainville Nickel City Cycles
9 Madeline Smith Team Wear on Earth
10 Suzanne Guiod Once Again Nut Butter/LCC
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
4 Librada Rinaldo Onondaga Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Watters The Cyclery - Opus
2 Christine Schryver Full Moon Vista/GVCC
3 Emily Flynn The Cyclery-Opus Teammate Win: Ellen Watters
4 Catherine Ouellette Andre Cycle Kaycan RDS
5 Katherine Maine The Cyclery- Opus Teammate Win: Ellen Watters
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 3