Log In
Gary Glickman Memorial Criterium Texas Age Based C • May 23 2015
Drizzle, 74 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Torraca Elevate Elite Cycling Team
2 Jake Boone PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Tice Porterfield U23 Development Team
4 Luke Allen Matrix/RBM
5 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Skyler Mackey Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Nick Torraca
7 James Fowler Team Undiscovered
8 Carlo Villarreal Volharden
9 John Ryan Matrix/RBM Teammate Top 5: Luke Allen
10 Robby Ketterhagen U23 Development Team Teammate Top 5: Tice Porterfield
11 Connor Bazley Northwest Cycling Club
12 Zachary Carlson UCI CT: Champion System - Stans NoT
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julio Padilla
2 Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ Racing
3 Kevin Girkins ELBOWZ Racing
4 Colin Strickland ELBOWZ Racing
5 Zack Allison Elevate Elite Cycling Team
6 Ricky Randall Team Arapahoe Resources
7 Justin Stanley ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
8 Devin Carroll Super Squadra
9 Kyle Walker Texas Tech University
10 Joaquin Najar Team Yacht Club
11 Gabriel Baca ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
12 Dylan Postier EVOKE Racing
13 Brady Reed
14 Evan Bybee Team Arapahoe Resources
15 Tyler Cloutier Matrix/RBM
16 Mitchell Sides Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Zack Allison
17 William martin ? Shred Monster
18 Sean Brown Dark Horse Racing
19 Russell Terry Dark Horse Racing
20 Connor Sallee
21 Brandon Wold DNA Racing
22 Chris Wright Cadence Cyclery
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
2 Mat Stephens Elevate Elite Cycling Team
3 Logan Hutchings Elevate Elite Cycling Team
4 Paul Papin Bike Lab
5 Curtis Luckett Fayetteville Wheelmen
6 Rob Bell EVOKE Racing
7 Paul Carty 787 Reality/Mobil 1 Racing
8 Jonathan Hughes 787 Reality/Mobil 1 Racing
9 Nathan Winkelmann Woodlands Cycling Club Race Team
10 Jaime Olmo Shama Cycles
11 Abel Ibarra 787 Racing
12 Victor Prieto
13 Grant Najera Soundpony Triad Bank
14 Brendan Sharpe 787 Reality/Mobil 1 Racing
15 Ali Sobhani 787 Reality/Mobil 1 Racing
16 Colt Trant Matrix/RBM
17 Brandon Proctor
18 Brandon Mckinney Violet Crown
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team
2 Cameron Hoffman Team Endurance 360
3 Leonardo Frayre
4 Erin Elliott Soundpony Triad Bank
5 Adam Mills Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Heath Blackgrove
6 John Mckelvy Dallas Bike Works
7 Jesus Chaparro Dallas BIke Works
8 Tony Steward Bike Lab
9 Enoc Ishida Dallas BIke Works
10 David Angeles Matrix/RBM
11 Roberta Rodriguez Dallas Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Sharp Southern Elite/Sun & Ski Sports
2 Adin Jose
3 Henry Ballard Matrix Cycling Club
4 Ryan Chester
5 Dallas Gere ChristianCycling
6 Kasey Copley T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Ryan Terry Matrix/RBM
8 Preston Buell Dallas Racing
9 Beckett Tooley Crest/RBM Cycling
10 Paul Porterfield Dark Horse Racing
11 Santiago Soto T3Multisports Elite Junior Cycling
12 Julian Larkin Rockwall Racing
13 Jack Bonilla T3Multisports
14 Jack Makohon Rockwall Racing
15 Maximiliano Alvarez Dallas Racing
16 Matthew Wall Crest/RBM Cycling
17 Andrew Ibarra PARK PLACE DEALERSHIPS
18 Max Naukam
19 Mautai Odongo Dark Horse Racing
20 Sam Hentschel GS Tenzing
21 Adam Haver T3Multisports Elite Junior Cycling
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Bausbacher Matrix/RBM
2 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
3 Hugo Scala Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
4 Lance Mooney Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
5 Davis Dombrowski Dallas BIke Works
6 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling Dark Horse Racing
7 Vitor Zucco schizzi Cadence Cyclery
8 Rob Sandusky Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
9 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
10 Dylan Gray Shama Cycles
11 Isaac Porterfield U23 Development Team
12 Kyle Swanson Dallas Racing
13 Mauricio Garcia Dallas Racing
14 Connor Herrington Super Squadra pb AustinBikes
15 Ben Watkins Soundpony Triad Bank
16 Bradyn Smith Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
17 Andrew Singer Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
18 David Dawkins River Valley Cycling
19 Bryan Burpee Rockwall Racing
20 Angel Leal Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Ian Anderson
21 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
22 Jonathan Spangle Shama Cycles
23 Tate Knowles Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
24 Austin Schneider Northwest Cycling Club
25 Reydesel Garcia GS Tenzing
26 Dylan Goosen
27 John Collins Matrix Cycling Club
28 Jackson Lewis Matrix Cycling Club
29 Jay Shisler Rockwall Racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 11   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Scott Crest/RBM Racing
2 Loren Graham
3 Royce Walston Team Soler's Sports/Lifetime
4 James Wolff Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Mark Brandt Dallas BIke Works
6 Patrick Meuche Crest/RBM Racing Teammate Win: Christopher Scott
7 Scott Ellison Mirage
8 Hugo Scala Matrix/RBM
9 Christopher Hill Team Bicycles inc
10 Nicholas Stone Bicycles Plus Racing
11 Jason Peterson Team Bicycles Inc.
12 Chuck Terrell Texas Pro Health Racing
13 Tim Jones
14 Scott Mckenzie Corinth Cycling/Harden Racing
15 Sonny Williams
16 Jeff Makohon Rockwall Racing
17 Clyde Stafford jr Mirage
18 David Simcoe Mirage
19 Daniel Tinklepaugh Matrix Cycling Club
20 Brian Barrett Dallas BIke Works Teammate Top 5: Mark Brandt
21 Charles Ingram Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Dawdy ELBOWZ Racing
2 John Murazak Crest/RBM Racing
3 Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
4 Bryan Duvall Soundpony Triad Bank
5 Simon Essl ELBOWZ Racing Teammate Win: Michael Dawdy
6 Christopher Powers Matrix Cycling Club
7 Brent Moulder Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
8 Jason Mccombs Cadence Cyclery
9 Steve Dodge Dallas BIke Works
10 Loren Graham
11 Ben Sewell KingRacingGroup
12 Larry Decicco Dawdy Performance Coaching-Racing T
13 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
14 Rhett Mckeller McKinney Velo Club
15 Charles Parmain Soundpony Triad Bank Teammate Top 5: Bryan Duvall
16 Chris Hunt GS Tenzing
17 Carter Johnston Bike Lab
18 Edgar Ibarra PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Tim Duvall ChristianCycling
20 James Murff
21 Brian Niederhaus Bat City Cycling
22 Michael Wert GS Tenzing
23 Brad Hess Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
24 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks
25 Anthony Rosich Rock Riders Cycling
26 Dylan Marvin Team Elevate Racing
27 ? Bret Chicken and Waffles Racing
28 Douglas Ray Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
29 Derek Cooley Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
30 Rob Gray Shama Cycles
31 Brian Leib Team Super Awesome
32 Craig Keane FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
33 Robert Watson Dawdy Performance Coaching-Racing T
34 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
35 Peter Beland Boston Mountain Cyclists
36 James lawrence Dna racing Team Undiscovered
37 Jason Davis Chicken and Waffles Racing
38 Adam Spears Mirage
39 Eric Warnsman Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
40 James Jones Mirage
41 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
42 Travis Tindle swcc
43 Danny Finlan Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
44 Brandon Cunningham Gulf Coast Cycling Association
45 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
46 Frank Karbarz
47 Brandon Perkins Soundpony Triad Bank Teammate Top 5: Bryan Duvall
48 Mark Ashton Dallas BIke Works
49 John Neihouse Fayetteville Wheelmen
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 16   Cat 3: 19   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
2 Bill Shirer McKinney Velo Club
3 Scott Munroe A Bloc
4 Troy Kimball DNA Cycling p/b Austinbikes
5 Tim Duvall ChristianCycling
6 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
7 Paul Brent fletcher Dark Horse Racing
8 Rick Francis Mirage
9 Gary Deserrano Cadence Cyclery
10 Larry Price McKinney Velo Club Teammate Top 5: Bill Shirer
11 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Top 5: Bill Shirer
12 Darrell Hull A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
13 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
14 Mike Herrick Dallas Bike Works
15 Jason Newman A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
16 Nard Moseley KingRacingGroup
17 Kent Mcquade Road
18 R Les terrill Dallas Bike Works
19 John Neihouse Fayetteville Wheelmen
20 Jordan Chaney Mirage
21 Greg Mead FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
22 Chris Olson Planetary Cycles Racing Team
23 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
24 Joseph Giardano GS Tenzing
25 Mark Littell Systeme E
26 John Eder Mirage
27 Jimmy Olsen PARK PLACE DEALERSHIPS
28 Wayde Klein FRESH Racing
29 Daniel Tinklepaugh Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 16   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Kurzawa Violet Crown
2 Clay Thompson Matrix Cycling Club
3 Thomas Bain Geri Atrix
4 George Heagerty Geri Atrix
5 Patrick Galvin Mirage
6 Whitney Fanning Geri Atrix
7 David Parks Mirage Teammate Top 5: Patrick Galvin
8 William Allen Colavita Racing, Inc.
9 Phillip Sladek Geri Atrix Teammate Top 5: Thomas Bain
10 Alex Collins Oklahoma City Velo Club
11 Richard Vincent Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Clay Thompson
12 Dale Harless Cycle U / Apex Racing
13 Frederic Schmid Bear Mountain Wolfpack
14 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc Teammate Win: Frank Kurzawa
15 Douglas Clark FCS Cycling
DNF Ted Larson Mirage Teammate Top 5: Patrick Galvin
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan Dallas Racing
2 Laurel Rathbun
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Penuela PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Ashley Weaver PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Diana Penuela
3 Ash Duban Portland Bicycle Studio
4 Andrea Thomas Dallas Racing
5 Rebecca Forsyth Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Sheree Benavides Matrix/RBM
7 Chelsea Reedy BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
8 Emily Beaudoin PHENOM p/b AnalySys Laboratories
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Smith ATC Racing
2 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
3 Carolyn Defoore Athlete Architecture
4 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing
5 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
6 Sarah Ginsbach
7 Jessica Smith Cadence Cyclery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cole Athlete Architecture
2 Christie Tracy ATC Racing
3 Cathryn Josefina merla-watson
4 Eryn Wike Athlete Architecture Teammate Win: Kelly Cole
5 Rheannon Cunningham River City Market Racing p/b Bike L
6 Brooke Williamson Tom's Bicycles
7 Katie Sewell FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Crest/RBM Cycling
2 Rebecca Rivers T3Multisports
3 Kara Bazley Northwest Cycling Club
4 Abigail Yates Matrix/RBM
5 Madison Healy T3Multisports Elite Junior Cycling
6 Abby Bazley Northwest Cycling Club
7 Grace Wall Crest/RBM Racing
8 Zara Jenkins T3Multisports Teammate Top 5: Rebecca Rivers
9 Emma Bazley Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Kara Bazley
10 Amanda Hogan
11 Briley Bell T3Multisports Cycling
12 Emma Porterfield La Mancha Driveway Series Racing
13 Daniela Soto T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Madison Healy
14 Isabella Lucido Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Payton Maness Mad Duck Racing
2 Estefy Gonzalez ATC Racing
3 Zoe Wall Crest/RBM Racing
4 Emma Rubenstein T3Multisports Elite Junior Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Pettit Soundpony Triad Bank
2 Laurel Ledbetter Team Air Assurance/Tulsa Connect
3 Suzanne Goodwin McKinney Velo Club
4 Caryn Montague Bicycles Plus Racing
5 Darci Scott Cadence Cyclery
6 Kim Chance Matrix Cycling Club
7 Melissa Monosoff FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
8 Karla Rivers T3Multisports
9 Kristin Lucido Matrix Cycling Club
10 Kathy Garrett swcc
11 Lisa Demarni cromer Team isocentric
12 Kim Chesler Northwest Cycling Club
13 Arlyn Robinson T3Multisports Cycling
14 Tiffany Bell T3Multisports Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 6