Log In
The Kirkland Cancer Center Rockabilly Gran Prix - Crit • May 31 2015
Overcast, 72 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Matthew Baxter Clarksville Velo
3 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team
4 Jeff Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team
5 Georg Pingen Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Alan Rothrock
6 Whit Somerall Team LaS'port
7 Greg Halliday Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Fejfar
8 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Fejfar
9 James Buckingham Team Bikers Choice
10 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Alan Rothrock
11 Patrick Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Alan Rothrock
12 Jeff Buse Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Fejfar
13 Kevin Murphy 901 Racing
14 David Koonce MOAB
15 Brett Shanaman Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Fejfar
16 Joseph Swanson Cirque du Velos Powered by Peddler
17 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Alan Rothrock
18 Richard Hardin 901 Racing
19 Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Fejfar
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Patrick The Bike Crossing
2 Justin Keene Southern Performance
3 Kirk Gwaltney Team Bikers Choice
4 Jason Sullivan Team Bikers Choice
5 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
6 Ben Gramling Gearhead Cycle House
7 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: David Piercey
8 William Watts Panda Racing Development
9 Erik Martin Dogfish/Team Noah
10 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
11 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therap
12 Jonathan Davies
13 Rod Yates BPC Cycling
14 Lukas Hooper 901 Racing
15 Jack White Indian Cycle
16 Josiah Peterson Southern Performance Teammate Top 5: Justin Keene
17 Andrew Smith Gearhead Cycle House
18 Curt Arthur Cirque du Velos Powered by Peddler
19 Wade Carpenter Gearhead Cycle House
20 Joshua Darling??? Cirque du Velos Powered by Peddler
21 Joseph Ward Ride615 Development
22 Todd Lang BPC Cycling
23 Ronald Fowler BPC Cycling
24 Dannie Medlin BPC Cycling
25 Yukio Mariner Trace Bikes
26 Austin Gooch BPC Cycling
27 Andrew Welsh Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lavender Team Bikers Choice
2 William Morehead Hub City Bicycle - Lift Center Raci
3 Lee Yarbro Cookeville Bicycles
4 Pete Dawkins University of Mississippi
5 Taylor Herron University of Mississippi
6 Jay Lanfear
7 Mark Green BPC Cycling
8 Christopher Neff BPC Cycling
9 Rich Wu Oklahoma City Velo Club
10 David Jones Ride615 Development
11 Rick Harris
12 Christopher Mueller Memphis Thunder Racing
13 Adrian Martin
14 J C taylor
15 Will Goodson Trace Bikes
16 Hays Patrick BPC Cycling
17 Tim Hanisco
18 Larry Burch
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
2 Mason Schofield 901 Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Luecke
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yukio Mariner Trace Bikes
2 Will Goodson Trace Bikes Teammate Win: Yukio Mariner
3 Griffin Hickman 901 Racing
4 Cole Davis Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association I
6 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
7 Jett Hardin 901 Racing Teammate Top 5: Griffin Hickman
8 Jacob Pingen Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Cole Davis
9 Zachary Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Cole Davis
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Carr Treehouse Racing
2 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio
3 Ryan Jones Johnson & Hayes Physical Therap
4 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 David Bradbury Treehouse Racing Teammate Win: John Carr
6 Tim Duvall ChristianCycling
7 Todd Hickman 901 Racing
8 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Patrick Harkins
9 Neil Fronheiser Treehouse Racing Teammate Win: John Carr
10 Richard Keller Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
11 Carl D'alessandro US Military Cycling Team
12 David Hixson Provision PEAK Performance Team p/b
13 Gary Zyriek Los Locos
14 James Buckingham Team Bikers Choice
15 Michael Edens Team Bikers Choice
16 Matt West 901 Racing
17 Jeremy Nagoshiner Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Patrick Harkins
18 Keith Jordan Team Athlete Forward
19 David Richardson MOAB
20 David Hoffman MOAB Masters Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Octavio Subia
3 Stephen Albright Ride615 Development
4 Scott Silvers Team Heroes- MOB
5 Scott Elkins Johnson & Hayes Physical Therap
6 Eric Peterson
7 Kevin Mckinney Southern Performance
8 Mike Long Clarksville Velo
9 William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Carl jones 901 Racing
2 Charles Bolton 901 Racing Teammate Win: David Carl jones
3 Tony Adair MOAB Masters Racing
4 Ivan Murdock US Military Cycling Team
5 David Hoffman MOAB Masters Racing
6 Gregory Palevo Clarksville Velo
7 Steve Winkel
8 Steve Pavlovic 901 Racing Teammate Win: David Carl jones
9 Merrill Smith MOVEDADDY.COM RACING
10 Barry Bean Cape Bicycle and Fitness
11 Earl Glazer Mid South Velo
12 Mike Herring MOVEDADDY.COM RACING
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Jack Evans Southern Performance
3 Mick Gould BPC Cycling
4 Thomas King Harper Auto
5 Kenneth Wallace I AM Racing
6 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mcbrien Team LaS'port
2 Tanner Hurst Extract.coffee - Rocket Espresso
3 Mathew Davis Team LaS'port Teammate Win: Michael Mcbrien
4 Matthew Russell Village Volkswagen Cycling Team
5 Dylan Degan Village Volkswagen Cycling Team
6 Jason Chatham Litespeed-BMW
7 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
8 Brendan Housler Nalgene / Borah Teamwear p/b IQDent
9 Andrew Bailey Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
10 David Richardson Nalgene / Borah Teamwear p/b IQDent
11 Jacob Henley
12 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
13 Mathew Meunier Extract.coffee - Rocket Espresso Teammate Top 5: Tanner Hurst
14 Will Stoffel Marx and Bensdorf Cycling Team
15 John Brizzard iii Team LaS'port Teammate Win: Michael Mcbrien
16 Andrew Hammond Palmer Cycling
17 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
18 Adam Morris Palmer Cycling
DNF Richie Slagle Hub City Bicycle - Lift Center Raci
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team
2 Wendy Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Sally Landham
3 Rebekah Roberts Hicks Orthodontics Women's Racing
4 Leigh Ruston Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Sally Landham
5 Nikki Balderson Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Sally Landham
6 Roxanne Smith Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
7 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Sally Landham
8 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Rebekah Roberts
9 Shannon Cook Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Sally Landham
10 Madison Gramling Gearhead Cycle House
11 Shannon Martin Finish Strong Endurance Team p/b Pa
12 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
13 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p
14 Sharon Baxter Clarksville Velo
15 Emily Griswold Tennessee Women's Cycling Project p
16 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Stookey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Peterson Southern Performance
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Kirsten Sass Team WE
3 Hannah Swan Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: Jennifer Caicedo
4 Jessica Christensen Team WE
5 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/ Teammate Win: Jennifer Caicedo
6 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team
8 Cali Ewing Team Belladium p/b Lane Motor Museu
9 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu
10 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing
11 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therap
12 Morgan Miller Taco Mamacita
13 Michelle Campbell??? Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
14 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team
15 Kristi Whitten Team WE Teammate Top 5: Kirsten Sass
16 Loren Morgan Team Mission Source / NGCA
17 Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu
18 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p
19 Andie Thompson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
20 Marsha Williams Tennessee Women's Cycling Project p
21 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museu
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 2