Log In
Red Eye Velo Stage Race - Crit • May 23 2015
Clear, 83 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Maisto FloridaVelo 0:39:14
1
2 Donald Davis 0:39:15
2
3 Peter Butler RedEye Velo 0:39:16
3
4 Alan Korhonen West Coast Cycling 0:39:16
4
5 Tom Gillis RedEye Velo 0:39:16
5
6 Brian Davis Compass Cycling Team 0:39:17
6
7 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 0:39:36
8 Martin Bates West Coast Cycling 0:40:08
Off The Back
Teammate Top 5: Alan Korhonen
9 James Phillips Cycle Logic Race Team, Inc. 0:40:08
Off The Back
10 Ed Lally Team Kyles Bike Shop 0:40:10
Off The Back
11 John Turner East Point Track Club 0:40:08
Off The Back
12 David Hiatt 0:40:14
Off The Back
13 Sean Donahue West Florida Wheelmen 0:40:27
Off The Back
14 James W oreilly 0:40:29
Off The Back
15 Dino Ninassi 0:40:06
Off The Back
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Dorman 0:44:54
Off The Front
1 Brian Sciba RedEye Velo 0:28:46
Off The Front
2 Anthony Colebrook 0:44:55
Off The Front
3 Scott Spees St. Johns Encore 0:44:55
1
4 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop 0:44:55
2
5 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B 0:44:55
3
6 Brian Sciba RedEye Velo 0:44:55
4
Teammate Top 5: Brian Sciba
7 Mike Ferreiro 0:44:56
5
8 Jan Heylen FloridaVelo 0:44:56
6
9 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 0:44:58
7
10 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 0:45:03
8
11 Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:45:09
12 Rhandie Thompson US Military Cycling Team 0:46:04
13 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 0:46:04
Off The Back
DNF Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:14:46
DNF Joshua Detwiler RedEye Velo 0:13:18 Teammate Top 5: Brian Sciba
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Smith Team Kyles Bike Shop 0:44:57
2 Evan Benderson Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:44:58
3 Garrett Reel FloridaVelo 0:44:58
4 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:44:58
5 Jackson Griffin RedEye Velo 0:44:58
6 Davis Bell RedEye Velo 0:45:40
7 Trey Griffin PCP Race Team 0:46:20
8 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop 0:46:27 Teammate Win: Hunter Smith
9 Brady Irwin 0:46:28
10 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club 0:46:29
11 Chad Hale RedEye Velo 0:46:04 Teammate Top 5: Jackson Griffin
12 Eric Mcnees RedEye Velo 0:46:04 Teammate Top 5: Jackson Griffin
14 Jason Mcarthur RedEye Velo 0:46:32 Teammate Top 5: Jackson Griffin
DNF Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 0:16:19
15 Antonio Jimenez Florida State University 0:45:42
DNF Ethan Smith 0:16:18
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Hale VeloBrew Cycling Club 0:37:36
1
2 Joshua Jiannuzzi Team Kyles Bike Shop 0:37:36
2
3 Ross Piper Team Kyles Bike Shop 0:37:36
3
4 Wayne Keller 0:37:37
4
5 Blake Norman 0:37:38
5
6 Ryan Spicer FloridaVelo 0:39:16
7 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport 0:40:05
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Griffin RedEye Velo 0:24:46
1
2 Price Edewaard RedEye Velo 0:24:46
2
Teammate Win: Tyler Griffin
3 Logan Sparkman RedEye Velo 0:24:48
3
Teammate Win: Tyler Griffin
4 Cody Elliott RedEye Velo 0:25:06 Teammate Win: Tyler Griffin
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Sparkman RedEye Velo 0:24:18
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Mcnees RedEye Velo 0:30:12
2 Jackson Griffin RedEye Velo 0:30:12 Teammate Win: Eric Mcnees
3 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:30:46
4 Chad Hale RedEye Velo 0:30:46 Teammate Win: Eric Mcnees
5 Hunter Smith Team Kyles Bike Shop 0:30:46
DNF Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 0:03:29
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Elliott RedEye Velo 0:26:32
2 Spencer Griffin RedEye Velo 0:24:29 Teammate Win: Dillon Elliott
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernie Pena FloridaVelo 0:58:25
2 Brian Teipen Nouveau Velo Cycling Team 0:58:25
3 Brad Parkerson Nouveau Velo Cycling Team 0:58:35
1
4 Didier Fresne FloridaVelo 0:58:37
2
Teammate Win: Ernie Pena
5 Jan Heylen FloridaVelo 0:58:38
3
Teammate Win: Ernie Pena
6 Pablo Santa cruz FloridaVelo 0:58:38
4
Teammate Win: Ernie Pena
7 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 0:58:39
5
8 Bradley Jefferson West Coast Cycling 0:58:40
6
9 Sean Philyaw Nouveau Velo Cycling Team 0:58:40
7
Teammate Top 5: Brian Teipen
10 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:58:25
8
11 Brian Derose Nouveau Velo Cycling Team 0:58:40 Teammate Top 5: Brian Teipen
12 Chris Mojock 0:58:40
13 Jason Davis RedEye Velo 0:58:41
14 Grady Gosselin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:58:40
15 Kevin Parker West Coast Cycling 0:59:01
Off The Back
16 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team 0:59:04
Off The Back
Teammate Top 5: Brian Teipen
17 Rolando Hernandez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:59:22
Off The Back
18 Aaron Guyer RedEye Velo 1:02:42
Off The Back
18 Michael Barman East Point Track Club 1:02:43
Off The Back
DNF Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:15:23
DNF Anthony Maisto FloridaVelo 0:00:10 Teammate Win: Ernie Pena
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Jambretz Ride-Faster.com 0:41:31
2 John Doyle VeloBrew Cycling Club 0:41:31
3 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club 0:41:33
4 Edwin Calderon sr Atlantic Shores Velo 0:41:37
1
5 Selby Holler 0:41:38
2
6 Alexis Fernandez West Coast Cycling 0:41:38
3
7 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop 0:41:39
4
8 Ed Lally Team Kyles Bike Shop 0:41:39
5
9 Sean Hudson 0:41:39
6
10 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 0:41:39
7
Teammate Top 5: John Doyle
11 Tom Redpath US Military Cycling Team 0:42:30
Off The Back
12 Joshua Faine 0:43:10
Off The Back
13 James Kretzschmar Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:43:26
Off The Back
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 0:39:18
2 Patrick Cooper 0:40:08
3 Bobby Cooley West Florida Wheelmen 0:41:03
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Thornton Wicked Awesome Racing 1:07:43
2 Steven Perezluha Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 1:07:43
3 Derek Schanze Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 1:09:06
4 Anibal Garcia 1:09:06
5 James Thompson RedEye Velo 1:07:51
6 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:07:58
7 Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team 1:07:58
8 Cody Sandford FloridaVelo 1:07:59
9 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:07:59
10 Don Autore RedEye Velo 1:08:00 Teammate Top 5: James Thompson
11 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 1:08:04
12 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:08:09
13 Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 1:08:11
14 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:08:17
15 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 1:08:17
16 Ernie Pena FloridaVelo 1:08:22
17 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:08:09
18 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:08:18
19 Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport 1:08:40
20 Connor Everett RedEye Velo 1:08:11 Teammate Top 5: James Thompson
21 Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team 1:08:21
22 Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:07:48
DNF Christopher Collins 0:20:23
DNF Henry Willis Orlando Velo pb Asbestos.com 0:12:38
DNF Trevor Marshall RedEye Velo 0:45:01 Teammate Top 5: James Thompson
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek FloridaVelo 0:32:53
2 Heidi Thompson RedEye Velo 0:32:53
3 Tish Kelly FloridaVelo 0:33:52 Teammate Win: Madison Kriek
4 Tara Smith Team Kyles Bike Shop 0:34:43
13 Julia Fresne FloridaVelo 0:44:51 Teammate Win: Madison Kriek
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Joyner RedEye Velo 0:32:54
2 Elizabeth Schuster FloridaVelo 0:32:54
3 Kerstin Rew Florida State University 0:34:40
DNF Madison Kriek FloridaVelo 0:15:39
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Dixon Interactive Metronome p/b Mega Cycl 0:24:02
2 Emma Cavendish 0:24:02
3 Ursula Humayun RedEye Velo 0:24:03
4 Leah Hardin Orlando Road Club 0:24:49
5 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club 0:25:46
6 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 0:25:46
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo 0:32:53
1
2 Antje Thamm Cycle Logic Race Team, Inc. 0:32:53
2
Finishers: Cat 2: 2