Log In
Chain of Lakes Cycling Classic - Crit • Mar 1 2015
Clear, 77 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Sandford FloridaVelo
2 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
3 Chad Conley East Point Track Club
4 Miki Paulauskas LCTrainsmart Sports Club
5 Sandor A. jr. delgado NCCF/ Team Specialized Juniors
6 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
7 Jason Brandt Orlando Velo pb Asbestos.com
8 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
9 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
10 Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
11 Anibal Garcia
12 James Harter Orlando Velo pb Asbestos.com
13 David Vargas
14 Jeffrey Vivo Relentless Bicycles
15 Jason Davis Compass Cycling Team
16 Miguel M bryon BOOM Development Team
17 Kevin Abbate GS Palm Beach
18 Jorge Caba LCTrainsmart Sports Club Teammate Top 5: Miki Paulauskas
19 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
20 Mateo Sanchez
21 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports
22 Juancarlos Rivera
23 Rhandie Thompson US Military Cycling Team
24 Josue Jr. perez
25 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B Teammate Top 5: Tate Harper
26 Brian Sciba RedEye Velo
27 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
28 Joshua Servi Orlando Velo pb Asbestos.com
DNF Thomas Trevisani Orlando Velo
DNF Mike Ferreiro
DNF Adam Skindel
Finishers: Cat 3: 30   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Mariuti
2 Chad Mow BOOM Development Team
3 Hector Cabrera Team Kyles Bike Shop
4 Zach Wolz
5 Garrett Reel FloridaVelo
6 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
7 Steven Ergle Team Pleasant Racing
8 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Hector Cabrera
9 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
10 David Hahn Steady Spin
11 Rob Thwaites Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Hector Cabrera
12 Evan Benderson Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
13 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
14 Sean Mow BOOM Development Team Teammate Top 5: Chad Mow
15 Renato Mu
16 Joseph Russello
17 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
18 Giancarlo Tassi
19 Gaston Diaz
20 Kevin O'donnell Road Team
21 Emilesr Therrien VeloBrew Cycling Club
DNF Evan Darling
DNF Mark Mcnees RedEye Velo
DNF Eric Mcnees RedEye Velo
DNF Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Hector Cabrera
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Hartmann
2 Jonathan Gutierrez Team Pleasant Racing
3 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
4 Michael Kircher Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
5 Tom Elbel Team Kyles Bike Shop
6 Brady Price West Coast Cycling
7 Ian Gonder
8 William Thayer Infinity Bike Shop
9 Stewart Mackie
10 Matt Yarbrough Aeropro p/b AXIO Cycling Team
11 Dwight Sergeant Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan
12 Nicholas Tabares BOOM Development Team
13 Joey Baird
14 Andy Hale VeloBrew Cycling Club
15 Jonathan Linette
16 Joshua Brown
17 Enrique Pardo Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker Teammate Top 5: Carlos Martinez
18 Christopher Byrne
19 Ryan Seebeck Winter Springs Cycling
20 Brad Whidden Winter Springs Cycling
21 Trip Walpole
22 Alex Supik Interactive Metronome p/b Mega Cycl
23 Juan Carlos campo BOOM Development Team
24 Eric Portwood
25 Jose Fernando tabares-ossa
26 Shawn Mello Team Roger C Peace
27 Harrison Edgbert Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Tom Elbel
28 Mike Curry
29 Brian Kohl US Military Cycling Team
30 John Tenney Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Tom Elbel
31 Luis Lora Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Tom Elbel
32 Thomas Peek
33 Ryan Dawson
34 Jonathan Tapanes Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Dakota Hale
DNF Ismael Pimentel Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Lukas Harden
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 34   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Ryan Heron
3 Chase Dalessandro Colavita Racing
4 Price Edewaard RedEye Velo
5 Tyler Griffin RedEye Velo
6 Tyler Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Ryan Heron
7 Jonathan Watt
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Audette Wizard Racing Development Team P/B
2 Richard Freeman iii Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
3 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B Teammate Win: Ethan Audette
4 Chase Forman Colavita Racing, Inc.
5 Marcel Maldonado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
6 Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Hale RedEye Velo
DNF Justin Potier Infinity Bike Shop
DNF Jimmy Bolen RedEye Velo Teammate Win: Chad Hale
DNF Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Audette
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Armando Hernandez
2 Laurent Branlard Compass Cycling Team
3 Didier Fresne FloridaVelo
4 Stephen Selby Orlando Velo pb Asbestos.com
5 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
6 Andreas Volmer Compass Cycling Team
7 David Gay San Tan Racing
8 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports
9 Ashton Hulscher CPO Bikes
10 Ken Vida
11 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports
12 Martin Bates West Coast Cycling
13 Pablo Santa cruz FloridaVelo Teammate Top 5: Didier Fresne
14 Marcin Rutkowski Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Ryan Saylor
15 Omar Quddus
16 Amir Wexler CPO Bikes
17 Rolando Hernandez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Ryan Saylor
18 Rigoberto Rielo American Classic/Banyan Tree
19 Brent Bell Compass Cycling Team Teammate Top 5: Laurent Branlard
20 Ernie Pena FloridaVelo Teammate Top 5: Didier Fresne
21 Bradley Jefferson West Coast Cycling
22 Vasilios Palekis FloridaVelo Teammate Top 5: Didier Fresne
23 David Alexandrou West Coast Cycling
24 Sean Stanron Compass Cycling Team Teammate Top 5: Laurent Branlard
25 Kevin Parker West Coast Cycling
26 Grady Gosselin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Ryan Saylor
27 Jeff Leonard Compass Cycling Team Teammate Top 5: Laurent Branlard
28 Mark Stein FloridaVelo Teammate Top 5: Didier Fresne
29 Yosvani Rosell FloridaVelo Teammate Top 5: Didier Fresne
30 Paulo Silva Advanced Cycles pb/Topview Sports
31 Eric Specht Compass Cycling Team Teammate Top 5: Laurent Branlard
32 Curtis Juteram Cycle Depot Racing Team
33 Alan Korhonen West Coast Cycling
34 Jeffrey Lyon Cycle Depot Racing Team
36 Yampier Herrera Atlantic Shores Velo
37 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports
38 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
39 David Munoz Atlantic Shores Velo
40 Michael Barman East Point Track Club
41 Greg Platt Compass Cycling Team Teammate Top 5: Laurent Branlard
42 Corbett Brown Compass Cycling Team Teammate Top 5: Laurent Branlard
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 20   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Cabrera Team Kyles Bike Shop
2 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports
3 Jason Lazarus Orlando Velo pb Asbestos.com
4 Justin Ruzicka
5 Juan Marrufo Sons of SeaSucker
6 Todd Vanselous West Coast Cycling
7 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club
8 Charles Casagrande Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
9 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Jose Cabrera
10 Kyle Holt
11 Steven Ventura
12 Keith Stanton Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Todd Morley
14 Mark Mcnees RedEye Velo
15 Roger Albertson US Military Cycling Team
16 Whit Robinson Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Jose Cabrera
17 Ivan Olarte
18 Tony Perez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
19 Simon Weatherhead
20 Andrew Rothstein Blue Hills Cycling Club
21 James Kretzschmar Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
22 David Turbyfill West Florida Wheelmen, Inc.
23 Alexis Fernandez West Coast Cycling
24 Philip Erbland Cycle Sport Concepts Tampa
25 David Rankin Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Jose Cabrera
26 Mark Audette
28 Jose Aguayo
DNF Richard Freeman Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Schofield CPO Bikes
2 Shaun Redman CPO Bikes Teammate Win: Ken Schofield
3 Randy Parker E3: Endurance/ Herbalife 24
4 William Fell Treasure Coast Racing
5 Carlos Soler Vision Quest
6 Dallas Rose Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7 Brian Brown
8 Anthony Maisto FloridaVelo
9 Michael Rhoades Treasure Coast Racing Teammate Top 5: William Fell
10 Craig Duxbury Compass Cycling Team
11 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
12 Peter Galvin Orlando Velo
13 Bruce Keno Bells Bicycles Racing
14 David Reilly Vision Quest Coaching
15 Steven Kurth Treasure Coast Racing Teammate Top 5: William Fell
16 Steve Noble Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
17 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
18 Chuck Holstein FloridaVelo
19 Brian Jones Racer Heads Sports and Leisure Club
20 Kevin Ruff VeloBrew Cycling Club
21 David Duke Cycle Sport Concepts Tampa
22 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
23 Glenn Harsin FloridaVelo
24 John Conway West Coast Cycling
25 Dwight Johnson Laurel Bicycle Club
26 John Doyle VeloBrew Cycling Club
27 Jorge Leon
28 Brian Davis Compass Cycling Team
29 Jeffrey Comfort Vision Quest Coaching
30 Omar Sassin Cycle Sport Concepts Tampa
31 David Kroupa CPO Bikes Teammate Win: Ken Schofield
32 Charles Carpenter Vision Quest Coaching
33 Glenn Schneider CPO Bikes Teammate Win: Ken Schofield
34 Michael Starr Compass Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Lamb West Coast Cycling
2 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
3 Marcus Watters Vision Quest Coaching
4 Julius Aulisio Treasure Coast Racing
5 Roman Paczka Main Line Cycling - BiKyle
6 Richard Abreu
7 John Randolph FloridaVelo
8 Hector Torres Atlantic Shores Velo
9 Michael Frenette Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
10 Edgar Leano Las Palmas - Winged Wheels S. Orlan
11 Bernie Moye Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
3 Steven Perezluha Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
4 Yosmani Pol rodriguez dope Team Coco's
5 Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team
6 James Schurman UCI CT: Lupus Racing Team
7 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Cycling Team
8 Ricardo Hernandez
9 David Pavlik Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C Teammate Top 5: Steven Perezluha
10 Curtis Long VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Owen Shott
11 Reid Mcclure
12 Yip Tsang Performance Team by Rossetti
13 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Win: Rolly Weaver
14 Julio Revoredo BOOM Development Team
15 Dave Lewis Lily and Laura Bracelets/Pinnacle W
16 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
17 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
18 Andrew Raab CCB Racing
19 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Owen Shott
20 Henry Willis Orlando Velo pb Asbestos.com
21 Austin Venhuizen xXx Racing
22 Brad Reed
23 Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Win: Rolly Weaver
DNF Jake Andrews Cherry St. Cycles
DNF Roy Foley Aeropro p/b AXIO Cycling Team Teammate Top 5: Bruno Moreira
DNF Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
DNF Christopher Mcgoovern
DNF David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Win: Rolly Weaver
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Owen Shott
DNF Darel Christopher Prima Tappa Cycling
DNF Mathias Rasmussen
DNF Austin Sholly Cherry St. Cycles
DNF Dominic Ollivierre
DNF Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team Teammate Top 5: Bruno Moreira
DNF Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Vance James VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Owen Shott
DNF Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 17   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
2 Erin Lyon Cycle Depot Racing Team
3 Magdalena Cichon DelaFina
4 Laurie King West Coast Cycling
5 Tish Kelly FloridaVelo
6 Lisa Schneider Vanderkitten VIP
7 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
8 Tara Smith Team Kyles Bike Shop
9 Brande Kloster Advanced Cycles pb/Topview Sports
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek FloridaVelo
2 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B
3 Alana Shawah Team Kyles Bike Shop
4 Elizabeth Schuster FloridaVelo Teammate Win: Madison Kriek
5 Jacey Biery Vanderkitten VIP
6 Sondra Houhoulis
7 Nancy Raimo West Coast Cycling
8 Heidi Centauri Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Alana Shawah
9 Jennie Maire DelaFina
10 Judi Cowart VeloBrew Cycling Club
11 Clare Wolz
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Ross Triton Multisport Cycling Team
2 Mallory Bryan R & M
3 Larissa Polanco Orlando Road Club
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melody Mcleod Triton Multisport Cycling Team
2 Gabriella Dixon Interactive Metronome p/b Mega Cycl
3 Ursula Humayun RedEye Velo
4 Leah Hardin Orlando Road Club
5 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Mcleod Triton Multisport Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Antje Thamm Cycle Logic Race Team, Inc.
3 Zoe Mullins TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
4 Jeanine Seeger CPO Bikes
5 Kimberly Vaughan West Coast Cycling
6 Kristy Neuenschwander FloridaVelo Teammate Win: Julia Fresne
Finishers: Cat 2: 6