Log In
River City Bicycle Classic • Jun 6 2015
Clear, 82 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Salvesen None
2 Ruben Bacon Peloton Sports Group
3 Joe Fuller
4 Brendan Canty 859 Cycling
5 Aaron Farr Brecks Bicycle Shop
6 Jamie Klein Clarksville Schwinn/Rapid Transit
7 Andrew Beckman
8 Mark Jones
9 Ben Freas
10 Cameron Fisk Papa John's Cycling
11 Thomas Francisco Papa John's Cycling
12 Tyler Conant Dash Racing
13 Benjamin Richardson Team Nebo Ridge
14 Jacob Hoggard Zone-6 Cycling
15 Victor Popov Zone-6 Cycling
16 Jackson Mcnear Papa John's Cycling
17 Thomas Hawley Team Evansville Music Academy
18 Robert Harris Clarksville Schwinn/Rapid Transit
19 Corey Kimball Evansville Music Academy
20 Andrew Chandler Team Nebo Ridge
21 James Beers Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
22 Nate Lake
23 Erik Schwedland
DNF Larry Donald Dan's Comp Factory Racing
DNF Jeremy Williamson Team Evansville Music Academy
DNF Paul Osburn
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Donald Dan's Comp Factory Racing
2 Jacob Shupe Purdue University
3 Brad Attebury None
4 Troy Stratford Dash Racing
5 Joseph Kruger Team Adventures
6 Greg Fraze None
7 Matthew Weddle Team Evansville Music Academy
8 Tyler Conant Dash Racing Teammate Top 5: Troy Stratford
9 Sam Titzer None Teammate Top 5: Brad Attebury
10 Joseph Matacale Evansville Music Academy
11 William Beaty Don Galligher-DRT Consulting
12 Andrew Chandler Team Nebo Ridge
13 Mike Backer Legends Active Team
14 Tony Gumbel Dans Competition Factory Racing
15 David Matheny None Teammate Top 5: Brad Attebury
16 David Hack Dans Comp
17 Connor Wright None Teammate Top 5: Brad Attebury
18 Thomas Larson None Teammate Top 5: Brad Attebury
19 Erik Schwedland
20 Alan Floyd None Teammate Top 5: Brad Attebury
21 Nate Lake Dash Racing Teammate Top 5: Troy Stratford
22 James Welch None Teammate Top 5: Brad Attebury
23 Gregg Martin Team Evansville Music Academy
DNF ? Henry xXx Racing
DNF Rick Kuykendall None Teammate Top 5: Brad Attebury
DNF Kade Vogler None Teammate Top 5: Brad Attebury
DNF Noah Voyles Black Key Bulls
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Stratford Dash Racing
2 Tony Gumbel Dans Competition Factory Racing
3 Brennan Foster Red Zone Cycling
4 William Beaty Don Galligher-DRT Consulting
5 Connor Wright None
6 Justin Conolty None
7 James Welch None Teammate Top 5: Connor Wright
8 Rick Kuykendall None Teammate Top 5: Connor Wright
9 Jacob Cohen
10 Brandon Sakbun None Teammate Top 5: Connor Wright
11 Riley Figg
12 Garrett Mcnear Papa Johns Racing Team
13 Bryan Ramsey None Teammate Top 5: Connor Wright
14 Daniel Frank None Teammate Top 5: Connor Wright
15 Casey Montgomery None Teammate Top 5: Connor Wright
16 Daniel Smith None Teammate Top 5: Connor Wright
DNF Thomas Larson None Teammate Top 5: Connor Wright
DNF Jared Turney None Teammate Top 5: Connor Wright
DNF Jason Wilber Columbus Cycling and Fitness
DNF Donald Wimpelberg
Finishers: Cat 5: 14   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carson Brindle Team Evansville Music Academy
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Mcnear Papa John's Cycling
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gaetano Dimaggio Carmi Cycling Club
2 Cameron Fisk Papa John's Cycling
2 Brennan Foster Red Zone Cycling
3 Jackson Mcnear Papa John's Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Texas Roadhouse
2 Thomas Cox Team Heroes- MOB
3 Andrzej Banaszkiewicz ICC BISSELL-ABG-GIANT
4 Richard Keller
5 Curtis Tolson Texas Roadhouse Teammate Win: Chris Kroll
6 Harry Clark Team Heroes- MOB
7 Aaron Farr Brecks Bicycle Shop
8 Carl D'alessandro
9 Mark Jones
10 Karim Abdelkader Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Thomas Cox
11 George Boren Team Evansville Music Academy
12 Joe Fuller
13 ? Henry xXx Racing
14 Scott Chen US Military Cycling Team
15 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Win: Chris Kroll
16 Matt Brindle Team Evansville Music Academy
17 Steven Eastman Rogue Racing Project
18 Ivan Murdock
19 Bryan Trimborn Team Guitar Lab p/b Deaconess
20 Nathan Hoover Dans Competition Factory Racing
21 James Beers Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
22 John Schmitz Team Indiebike p/b IU Health
23 Steven Gaylor Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Win: Chris Kroll
24 Brendan Canty 859 Cycling
25 Thomas Hawley Team Evansville Music Academy
26 Pierre Dimaggio carmi cycling club
27 David Matheny None
28 Mark Goodman None
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling Team
2 Ryan Shean Texas Roadhouse
3 Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT
4 David Hauber Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
5 Sam Harbison Team Upland Brewing
6 Andrzej Banaszkiewicz ICC BISSELL-ABG-GIANT
7 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Teammate Top 5: Ryan Shean
8 Matt Gittings Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Ryan Shean
9 Ben Schmutte
10 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Ryan Shean
11 Scott Mcclary First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Ryan Knapp
12 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Teammate Top 5: Ryan Shean
13 John Becker * Zone-6 Cycling
14 Richard Keller Isaggenix
15 Sam Stone Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
16 Craig Stokan Clarksville Schwinn/Rapid Transit
17 Chad Clemons
18 Mark French Metro East Cycling
19 Timothy Hargrave Clarksville Schwinn/Rapid Transit
20 John Balmer
21 Andrew Boyd Clarksville Schwinn/Rapid Transit
22 Nathan Moorhouse WDT-Allvoi International Cycling Te
23 Timothy Nixon Cutters Cycling
24 George Boren Team Evansville Music Academy
25 John Francisco VO2
26 Logan Newman Peloton Sports Group
27 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Ryan Shean
28 Ruben Bacon Peloton Sports Group
29 Zachary Lewis MatsonMoney
30 Alex Grman
31 Maurice Hessel
32 Chris Kroll Texas Roadhouse Teammate Top 5: Ryan Shean
33 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Teammate Top 5: Ryan Shean
34 Thomas Cox Team Heroes- MOB
35 Joshua Kush Clarksville Schwinn/Rapid Transit
36 Harry Clark Team Heroes- MOB
37 Alex Wieseler Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
38 Ryan Good MatsonMoney
DNF Karim Abdelkader Team Heroes- MOB
DNF John Eisinger Texas Roadhouse Teammate Top 5: Ryan Shean
DNF Robert Harris Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNF Stephan Hirsch ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Jonathan Jacob
DNF Jamie Klein Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNF Benjamin Richardson Team Nebo Ridge
DNF Tom Salvesen None
DNF Ray Smith Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNF Jeremy Williamson Team Evansville Music Academy
DNF Paul Osburn
DNF Cory St clair MatsonMoney
DNF Doug Fagan Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
DNF Andrew Beckman
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 22   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Montreuil Clarksville Schwinn/Rapid Transit
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Huibregtse Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 Blair Boden
3 Ashley King Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Megan Huibregtse
4 Judy Breivogel Southern Indiana Tri Team
5 Blair Dalessandro
6 Amy Kruger Team Adventures
7 Caron Leader Team Evansville Music Academy
8 Kayla Brahm Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Megan Huibregtse
9 Alicia Spearim
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2