Log In
Diablo Criterium • Jun 7 2015
Partly Cloudy, 72 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Durepo
2 Brent Williams Diablo Cycling
3 Patrick Jungenblut
4 Ross Jacques Colavita Racing
5 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
6 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
7 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
8 Jim Chiodi Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Williams
9 Hayley Giddens ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 3: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
2 Mark Schindel
3 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
4 Jason Smith Beads of Courage-Pro Bike Racing
5 Tony Chiodi Diablo Cycling
6 Mike Roth
7 Adam Koenig Diablo Cycling Teammate Top 5: Tony Chiodi
8 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
9 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing Teammate Win: Nathan Phelps
10 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
11 Craig Hulce Team Velocause
12 Andrew Smits
13 Jordan Trentche
14 Kenneth Munson
15 Tom St marie
16 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
17 Alex Eisch
18 Hugo Martinez
19 Otley Freymiller
20 Juan Martinez
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schindel
2 Andrew Smits
3 Maxwell Mainwood
4 Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Billy Jones Intelligentsia Coffee
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Antonio Valenti Avant Cycling p/b Precision Plus
4 Andrew Webb Diablo Cycling
5 Simon Jones Hincapie Development team
6 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger
8 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Billy Jones
9 Peter Crowe Heavy Pedal Velo Club
10 Greg Cullen Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
11 Brian Davis Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
12 Thomson Remo Avant Cycling p/b Precision Plus Teammate Top 5: Antonio Valenti
13 John robertson ? Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
14 Patrick Jungenblut
15 Derek Hughes Team Velocause
16 Todd Miller
17 Jim Chiodi Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
18 Ian Haupt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
19 Brent Williams Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
20 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
21 Justin Michels Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
22 Brent Rohrs Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
DNF Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
3 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Henry Lutz
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger
3 Todd Miller
4 Peter Crowe Heavy Pedal Velo Club
5 Greg Cullen Diablo Cycling
6 Brent Emery Emerys.com
7 Jeramey Werbelow Team Extreme
8 Matthew Giedt Glencoe Educational Foundation
9 Michael Froh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Erik Kolda Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
12 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
13 Derek Hughes Team Velocause
14 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
15 Unknown Rider Hampshire Cycle Club
16 Eric Schram Fiets Club Flahute
17 Theodore Schaff Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
18 Jim Chiodi Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
19 Christopher West LAPT CC
20 Matthew Nitka CZ Velo
21 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club Teammate Top 5: Peter Crowe
22 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
23 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
24 Patrick Streicher Hammer/53x11
25 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
26 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy
27 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF James Broennimann Hollander RDC
DNF James Buckley Colavita Racing
DNF Michael Klapperich LAPT CC
DNF Andrew Feuersthaler Team Velocause
DNF Bradley Cullen Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
DNF Mark Olski Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gauss Lakes Area Physical Therapy
2 Craig Cotton Diablo Cycling
3 Benny Smith Team Velocause
4 Jim Chiodi Diablo Cycling
5 Dirk Bjornstad Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Anthony James ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Steven Sarver Team Velocause Teammate Top 5: Benny Smith
9 James Broennimann Hollander RDC
10 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
11 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club
12 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
13 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
14 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
15 Lance Schroth Team Wheel & Sprocket
16 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
17 Derek Moran Gryphon Velo Racing
18 Eric Schram Fiets Club Flahute
19 Matthew King Hollander Benelux Racing p/b Badger
20 Theodore Schaff Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
21 Jeff Abitz Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
22 Mark Olski Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
23 Michael Sullivan Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
24 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
25 Andrew Kenth Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
26 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
27 John Svanda Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
28 Bradley Cullen Diablo Cycling Teammate Top 5: Craig Cotton
29 James Buckley Colavita Racing
DNF Tyson Beck Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Robert Gauss
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Schroth Team Wheel & Sprocket
2 Paul Kiedrowski
3 Dirk Bjornstad Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Randy Flesch
5 Matthew King Hollander Benelux Racing p/b Badger
6 Peter Post Diablo Cycling
7 Jason Bentley
8 Robert Anderson Diablo Cycling
9 Ulrich Toporsch Heavy Pedal Velo Club
10 Mike Roth
11 Jeff Abitz Diablo Cycling
12 Nelsen Wahlstrom
13 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
14 Michael Sullivan Diablo Cycling
15 Jennifer Koch ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
16 Andrew Schwartz LAPT CC
17 Jon Lester
18 Paul Weber Diablo Cycling
19 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
20 Otley Freymiller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Shannon Russell Trek Midwest Team
3 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Sarah Drilias
4 Laura Fisher Team Velocause
5 Marlena Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Sarah Drilias
6 Mayra Martinez
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
2 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Hayley Giddens ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lester
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bethany Sodergren
3 Hannah Polenske ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bethany Sodergren
4 Kiana Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Bethany Sodergren
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3