Log In
Shenandoah Speedway Criterium • Jul 26 2015
Clear, 84 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mica Team Beyer Auto
2 Ryan Mckinney Team Beyer Auto Teammate Win: Paul Mica
3 Jason Meidhof Team Beyer Auto Teammate Win: Paul Mica
4 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 William Evans BikeWorks Racing
6 Dylan Lawson North Carolina State University at
7 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b Distric
8 Andre Randolph BikeWorks Racing Teammate Top 5: William Evans
9 Robert Kelly Properties on the Potomac Cycling T
10 Sam Guzman PTS Racing
11 Stephen Walker BikeWorks Racing Teammate Top 5: William Evans
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Leet Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
2 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
3 Justin Forney AVC/Team Hagerstown-Washington Co
4 David Stryffeler PTS Racing
5 Nathaniel Hall
6 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club
7 Greg Gibson SEAVS/Haymarket
8 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
9 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
10 Paul Lewis Artemis Racing
11 Blane Maddox Blue Ridge Development
12 Logan Jones-wilkins
13 John Churan Whole Wheel Velo Club
14 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
15 Nicholas Parlato All American Bicycle Center
16 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP
17 Bryan Norwood
18 Travis Skeel PTS Racing Teammate Top 5: David Stryffeler
19 Robert Steele US Military Endurance Sports
20 Marcus Wright Dire Wolf Racing Teammate Top 5: Benjamin Wright
21 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Christian Sheridan Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno Teammate Win: William Leet
23 James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Sam Redden Celerity Cycling
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Delong
2 Greg Gibson SEAVS/Haymarket
3 Laraib Laubach Rock Creek Velo
4 Robert Steele US Military Endurance Sports
5 Nathaniel Hall
6 Jeff Cummings
7 Gustav Ohrstrom SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Greg Gibson
8 Blane Maddox Blue Ridge Development
9 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
10 George Croghan
11 Peter Steyaert PTS Racing
12 Scott Wisseman Foreign Auto Services Cycling
13 Tom Bavin Virginia Polytechnic University
14 Casey Fulton Rogue Velo Racing
15 Evan Goldberg Rock Creek Velo Teammate Top 5: Laraib Laubach
16 Mike Wagstaff
17 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP
18 Ahmed Qureshi VOLO Cycling p/b RMSS
19 Carraballo Arturo
20 Chas Ryan Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Scott Hall
22 Pete Doyle AVC/Team Hagerstown-Washington Co
23 Steven Benitez
24 Gerald Henderson V-DAY
25 Quinn Hershberger Dire Wolf Racing
26 John Tardy Dire Wolf Racing
27 William Reynolds US Military Endurance Sports Teammate Top 5: Robert Steele
28 Lee Bacon
29 Ellery Brown Dire Wolf Racing
30 James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Hall
2 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
3 Sean Hughes Rogue Velo Racing
4 David Carey Fat Frogs Racing
5 David Wiles Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
6 Andrew Wiles Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
7 Decker Moyjacobs
8 Zach Cummings
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
3 Patrick Kayne Endorphin Fitness Juniors
4 Samuel Kristy Endorphin Fitness Juniors
5 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Iain Mackeith
6 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc.
7 Samuel Goldberg National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Iain Mackeith
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Jones-wilkins
2 Laraib Laubach Rock Creek Velo
3 Colin Fischer Fat Frogs Racing
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo
5 Ryan Patton Endorphin Fitness Juniors
6 Christopher Carey Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Matt Loftus
3 David Gates NCVC/UnitedHealthcare
4 Robert Kelly Properties on the Potomac Cycling T
5 Stephen Walker BikeWorks Racing
6 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
7 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b Distric
8 William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
9 Sam Guzman PTS Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stearns US Military Endurance Sports
2 Michael King Saroff Racing Team
3 Bill Gros PTS Racing
4 Mario Zometa Artemis Racing
5 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare
6 Jordan Whiley BikeWorks Racing
7 Ramon Benitez Artemis Racing Teammate Top 5: Mario Zometa
8 Jose Pena BikeWorks Racing
9 Charles Kyle KyleCoaching
10 Mitch Hunt US Military Endurance Sports Teammate Win: Michael Stearns
11 Mike Jinks BikeWorks Racing
12 Bryan Norwood
13 David Richards BikeWorks Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
2 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Stephen Norair BikeWorks Racing
5 Kent Puryear
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Reynolds US Military Endurance Sports
2 Richard Cook
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis Zink National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Michele Scherer Bike Stop Velo Femmes
3 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team
4 Dori Buckethal Annapolis Bicycle Racing Team
5 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
2 Diana Chang Artemis Racing
3 Tiffany Wise Artemis Racing
4 Alexandra Campbellforte Bike Stop Velo Femmes
5 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Newcombe Rock Creek Velo
2 Hannah Newcombe Rock Creek Velo Teammate Win: Cameron Newcombe
3 April Greer Team Sticky Fingers
4 Tina Pai VeloWorks-Spokes Etc
5 Angela Parrotta Team Sticky Fingers
6 Anna Scialli River CIty Women's Racing
7 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers Teammate Top 5: April Greer
8 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers Teammate Top 5: April Greer
9 Jennifer Brown
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Kayne Endorphin Fitness Juniors
2 Leeya Wang NCVC/UnitedHealthcare
3 Maize Wimbush
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Free Endorphin Fitness
Finishers: Cat 4: 1