Log In
United Community Bank: Battle of Nashville Criterium • Aug 1 2015
Partly Cloudy, 89 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 David Howe Treehouse Racing
3 Jason Brasel I AM Racing
4 David Bradbury Treehouse Racing
5 David Koonce MOAB
6 Kevin Conerly
7 Matthew Baxter Clarksville Velo
8 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio
9 Rick Harris Team Bikers Choice
10 James Buckingham Team Bikers Choice
11 Jeffrey Kauppi I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
12 RL Hesson I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
13 Derek Flynn
14 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team
15 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
16 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
17 Peter Cavoto Roll: Racing
18 Stephen Albright Ride615 Development
19 Matthew Brown Village Volkswagen Cycling Team
20 Ross Martin Clarksville Velo
21 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
22 Randall Hoffpauir I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
23 Jonathan Davies
24 John Gore
25 Joe Grubbs Team Bikers Choice
26 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
27 Bryan Sunday River Valley Cycling
28 Eli Wemyss Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
29 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
30 Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team
31 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists
32 Thad Dehart MOAB Masters Racing
33 Ethan Kaiser I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
34 Jean-paul Mcneely Sobe-Headshok
35 Genaro Manzano Team Bikers Choice
36 Nate Lelek I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
37 Russell Workman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Davies
2 Derek Flynn
3 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
4 Jason Sullivan Team Bikers Choice
5 Ronald Fowler BPC Cycling
6 Dannie Medlin BPC Cycling
7 Ben Kettle The Peddler Bicycle Shop
8 Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
9 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists
10 Shane Giardino Red Kite Bicycle Studio
11 John Marr
12 Jason Torrence I AM Racing
13 ? Henry xXx Racing
14 Stephen Albright Ride615 Development
15 David Jones Ride615 Development
16 Matt Campbell
17 Nate Lelek I AM Racing
18 Yukio Mariner Trace Bikes
19 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
20 David Hack
21 Joseph Ward Ride615 Development
22 David Perreault Ride615 Development
23 Ethan Kaiser I AM Racing
24 Jerry Totty MOVEDADDY.COM RACING
25 Greg Casteel Cycology Bicycles
26 David Jensen I AM Racing
27 Nickolaus Lytle Red Kite Bicycle Studio
28 Jack Smith
29 Joshua Barba Ride615 Development
30 ?jason Mccoy???
31 James Meredith
32 Roger Allbee Ride615 Development
33 Jason Crumpton
34 Bradford Cocke
35 Preston Gibson Red Kite Bicycle Studio
36 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
37 Kie Workman
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lavender Team Bikers Choice
2 David Jones Ride615 Development
3 Joshua Barba Ride615 Development
4 Larry Burch
5 Jay Mcintyre
6 Paul Schwer
7 Jerry Totty MOVEDADDY.COM RACING
8 James Meredith
9 Jack Smith
10 Matt Campbell
11 Shane Stratton I AM Racing
12 Zachary Hedrick Team Bikers Choice Teammate Win: John Lavender
13 Michael Tregelles
14 J C taylor
15 Kyle Jones
16 William Clemons Red Kite Bicycle Studio
17 Andrew Fogle
18 ?jason Mccoy???
19 Charles Jones
20 Bradford Cocke
Finishers: Cat 5: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
2 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Gareth Miller
3 Genaro Manzano Team Bikers Choice
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fausto Crapiz Harper Auto
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yukio Mariner Trace Bikes
2 Jacob Kuper Trace Bikes Teammate Win: Yukio Mariner
3 Henry Daniel
4 Kie Workman
5 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
6 Zachary Christy
7 Julian Azpeitia-gonzalez
8 Wilson Israel Trace Bikes Teammate Win: Yukio Mariner
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown Litespeed-BMW
2 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
3 Richard Keller Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
4 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
5 Christopher Cundiff US Military Endurance Sports
6 Neil Fronheiser Treehouse Racing
7 John Carr Treehouse Racing
8 Mark Miller Treehouse Racing
9 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Jason Tatum
10 David Briggs Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Jason Tatum
11 Jeffrey Kauppi I AM Racing
12 Joe Grubbs Team Bikers Choice
13 Andrew Crater Dom360.com
14 James Buckingham Team Bikers Choice
15 Joseph Duhon Johnson & Hayes Physical Therapists
16 Jeremy Nagoshiner Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Jason Tatum
17 Rick Harris Team Bikers Choice
18 Jean-paul Mcneely Sobe-Headshok
19 John Gore
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
3 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Octavio Subia
4 Stephen Albright Ride615 Development
5 Peter Cavoto Roll: Racing
6 Mike Long Clarksville Velo
7 Steven Toby Southern Performance
8 John Wilson I AM Racing
9 David Hack
10 Pj Gonzalez
11 Marshall Bassett MOAB Masters Racing
12 William Macdonald
13 Shane Stratton I AM Racing
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Adair MOAB Masters Racing
2 Edward Mcclarty G S Adams Avenue Bicycles
3 Ivan Murdock US Military Endurance Sports
4 Scott Chen US Military Endurance Sports
5 Steve Lewis Village Volkswagen Cycling Team
6 Greg Casteel Cycology Bicycles
7 Chris Stoll US Military Endurance Sports Teammate Top 5: Ivan Murdock
8 Gregory Palevo Clarksville Velo
9 David Perreault Ride615 Development
10 Roger Allbee Ride615 Development
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Jack Evans Southern Performance
3 Kenneth Wallace I AM Racing
4 Richard Young I AM Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Dom360.com
2 Ryan Sullivan Extract.coffee - Rocket Espresso
3 Tim Henry Litespeed-BMW
4 Michaelee Bowes Village Volkswagen Cycling Team
5 Jason Chatham Litespeed-BMW
6 Kevin Conerly
7 Mathew Meunier Extract.coffee - Rocket Espresso Teammate Top 5: Ryan Sullivan
8 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Michaelee Bowes
9 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
10 Matt Schupp Red Kite Bicycle Studio
11 Nathan Moorhouse WDT-Allvoi International Cycling Te
12 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
13 John Carr Treehouse Racing
14 Jeffrey Kauppi I AM Racing
15 Joseph Duhon Johnson & Hayes Physical Therapists
16 Richard Keller Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
17 Neil Fronheiser Treehouse Racing
18 Stewart Miller
19 Christopher Cundiff US Military Endurance Sports
20 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Michaelee Bowes
21 Brady Rogers Litespeed-BMW Teammate Top 5: Tim Henry
22 Christopher Brown Litespeed-BMW Teammate Top 5: Tim Henry
23 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Michaelee Bowes
24 Nathan Stone I AM Racing
25 RL Hesson I AM Racing
26 Randall Hoffpauir I AM Racing
27 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso Teammate Top 5: Ryan Sullivan
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Tatum Team WE
2 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing
3 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team
4 Rebekah Roberts Hicks Orthodontics Women's Racing
5 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museu
6 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project p
7 Wendi Parker Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Karah Lewis
8 Kristi Whitten Team WE Teammate Win: Rachel Tatum
9 Kane Osborne East Tennessee State University
10 Mary Isaac Taco Mamacita
11 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p
12 Jessie Schwer
13 Amy Christian Taco Mamacita
14 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
15 Emily Griswold Tennessee Women's Cycling Project p
16 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
17 Marsha Williams Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE
2 Eleanor Israel Trace Bikes
3 Anna Kihlberg
4 Avery Long Clarksville Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Sass Team WE
2 Debbie Milne Dom360.com
3 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu
4 Jessica Christensen Team WE Teammate Win: Kirsten Sass
5 Kyrstin Bluhm Lindenwood University
6 Rachel Tatum Team WE Teammate Win: Kirsten Sass
7 Cali Ewing Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Kailin Acheson
8 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p
9 Stephanie Rynas Taco Mamacita
10 Catherine Dewberry Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Kailin Acheson
11 Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Kailin Acheson
12 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Kailin Acheson
13 Mary Isaac Taco Mamacita
14 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 3