Log In
Altamont Crit • Aug 15 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Walker Team Placid Planet 0:41:44
Off The Front
2 Allan Rego Ring of Fire 0:41:47
Off The Front
3 Steven Wells Ingram Micro/Tom's Pro Bike 0:42:05
1
4 Bill Mcgreevy Team Placid Planet 0:42:05
2
Teammate Win: James Walker
5 Bradford Stratton CBRC 0:42:05
3
6 Adam Schwarzweller Monroe Extinguisher / SBR Cycling T 0:42:05
4
7 Brandon Milet FARM TEAM CYCLING 0:42:05
5
8 Jon Nash Pawling Cycle and Sport 0:42:05
6
9 Tim Akers Wear On Earth 0:42:05
7
10 Michael Duerr Battenkill-United 0:42:05
8
11 Owen Laurion university of rochester 0:42:05
9
12 Steven Smith Paceline Sports 0:42:05
10
13 Nathan Sentz Paceline Sports 0:42:05
11
14 Keane Mccullum Team Placid Planet
12
Teammate Win: James Walker
15 Samuel Corcoran MaxPowerCycling.com
13
16 Hunter Dansin Farm Team Cycling
14
17 Loren Swears Unattached
15
18 Jeff Krywanczyk Unattached
16
19 Andrew Roginski Elevate Cycles
17
20 J Wozniak North Atlantic Velo
18
21 Alexander Parachini Maietta Factory Racing
19
22 Matthew Moore BCA/Tosk Chiropractic
20
23 Nick Alutin Westwood Velo
21
24 Kirby Haizlip Capital Bicycle Racing Club
22
25 William Munyan
23
26 Yohsuke Takakura CBRC
24
Teammate Top 5: Bradford Stratton
27 Keane Brennan Farm Team Cycling
25
28 Barry Koblenz CBRC
26
Teammate Top 5: Bradford Stratton
Starters:31   Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Thomas Team Elevate Cycles 0:25:09
Off The Front
2 Shane O'Brien 0:25:11
3 Jason Selwitz 0:25:11
4 Brian Burr 0:25:11
5 Eliakim Littell Cambridge Valley Cycling 0:25:20
1
6 Eric Gustafson Wear on Earth
2
7 Brigham Mccutcheon
3
8 Paul Hogan
4
9 Rick Babin
5
10 Dan Caplinger
6
11 Gordon Webster
7
12 David Fraterrigo -1 lap
Off The Back
13 Mike Talmadge Battenkill United -1 lap
Off The Back
14 Jacques Du moulin -1 lap
Off The Back
15 Armand Arekian Team Tri-Flow -1 lap
Off The Back
16 Kurt Matejka -1 lap
Off The Back
17 Allison Cropsey -2 laps
Off The Back
18 Donald Cropsey -2 laps
Off The Back
19 Mara Mcevlean -3 laps
Off The Back
20 Brian Jenkins Center for Disability Services -4 laps
Off The Back
21 Kyle Austin Center for Disability Services -4 laps
Off The Back
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keane Brennan FARM TEAM CYCLING 0:21:18
2 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING 0:21:23 Teammate Win: Keane Brennan
3 Julia Sante Farm Team 0:21:26
4 Joseph Toth Capital Bicycle Racing Club 0:21:28
5 Kathryn Toth Capital Bicycle Racing Club 0:21:40
6 Connor Lenihan Farm Team Cycling 0:22:46 Teammate Win: Keane Brennan
7 Gianni Polhemus Farm Team Teammate Top 5: Julia Sante
8 Alec Betancourt -1 lap
9 Dagny Drake Farm Team Cycling -3 laps Teammate Win: Keane Brennan
10 Spencer Jones -4 laps
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keane Mccullum Team Placid Planet 0:20:33
2 Keane Brennan FARM TEAM CYCLING 0:22:29
3 Joseph Toth Capital Bicycle Racing Club 0:22:50
4 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING 0:22:50
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Ruane Sunapee Racing Team 0:39:38
2 M. andrew Ruiz Clinton Cycling Club 0:41:13
3 Mark Sumner CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 0:41:31
4 Michael Duerr Battenkill-United 0:41:31
5 Michael Lenihan Battenkill-United 0:46:05
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Ruane Sunapee Racing Team 0:41:31
2 Matt Moore BCA/Tosk 0:42:24
3 Gene Primomo CBRC 0:42:52
4 Don Rice Battenkill United/CCB 0:43:15
5 Phillip Hershberger CBRC 0:44:10
6 Brian Polhemus Battenkill-united 0:44:10
7 Steven Toplitz Northeast Roadmasters 0:44:10
8 Ron Ferreira D'ornellas Racing Club 0:45:07
9 Dan Reilly Team Placid Planet 0:45:07
10 Dave Beals NYCROSS.COM / CBRC 0:45:07
11 Gary Gurney CBRC - Capital Bicycle Racing Club 0:46:59
12 Wayne Clermont Unattached 0:51:18
Starters:13   Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janel Holcomb Sinclair Imports / Argon-18 0:37:38
2 Jenny Ives Anthem Women's Cycling Team 0:37:38
3 Amy Miner Onion River Racing 0:38:03
4 Danielle Ruane Sunapee Racing Team 0:38:03
5 Kerrin Mosher 0:38:03
6 Frances Morrison Wheelhouse/NCC Cycling Team 0:38:03
7 Casey Kelly Ingram Micro/Tom's Pro Bike 0:38:03
8 Caroline Gaynor crca/echappe 0:38:47
9 Madeleine Bonneville Team Elevate Cycles 0:38:47
10 Donna Moody Team Placid Planet -1 lap
11 Lisa Gizzarelli Hudson Valley Velo Club -1 lap
Starters:12   Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Olsen CRCA/Jonathan Adler Racing 1:01:24
2 Anthony Hall CRCA/Jonathan Adler Racing 1:02:32 Teammate Win: Greg Olsen
3 Landen Wark-acebo Unattached 1:02:32
4 Christopher Chaput CRCA/Jonathan Adler Racing 1:02:34 Teammate Win: Greg Olsen
5 Allan Rego Unattached 1:04:08
6 Steven Wells Ingram Micro/Tom's Pro Bike 1:04:08
7 Stephen Sloan Somerset Wheelmen 1:04:13
8 Mark Sumner Clinton Cycling Club 1:04:16
9 Adam Schwarzweller Monroe Extinguisher / SBR Cycling T 1:04:26
10 Andrew Bernstein Champion System Racing 1:04:38
Starters:14 Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat ?: 1