Log In
HHC Rumble @ Roebling - Saturday • Aug 8 2015
Clear, 86 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Wheeler PCP Race Team
2 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
3 Shawn Burke VeloBrew Cycling Club
4 Nick Felix
5 Scott Elkins Alabama Wheelmen
6 Bryan Schoeffler Globalbike Racing
7 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico Inc.
8 Daniel Carr Hilton Head Cycling Inc
9 Sean Power
10 Romero Gill VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Shawn Burke
11 Jeffrey May Outspokin Bicycles - Augusta
12 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling Inc
13 Gary Smythe Hilton Head Cycling Inc
14 Mark Bacon Southeast Velo Racing
15 Michael Osborne
16 Clayton Griffin
17 Stephen Gannon Globalbike Racing
18 Patrick Debs GearLink Racing INC.
19 Scott Forbis Hilton Head Cycling Inc
20 Travis Karp Savannah Wheelmen
21 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing Teammate Top 5: Shaun Walsh
22 Kurt Hoehn VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Shawn Burke
23 William Sellers Savannah Wheelmen
24 Jose Medina VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Shawn Burke
25 Russell Beasley
26 Jim Palmer Outspokin Bicycles - Augusta
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 10   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
2 Greg Morgan Freewheelers of Spartanburg
3 Brian Stockmaster Pista Elite
4 John Doyle VeloBrew Cycling Club
5 Paul Steagall Southeast Velo Racing
6 Jim Leland VeloBrew Cycling Club
7 Robert Minnicks Hilton Head Cycling Inc
8 William Kerrigan
9 Tommy Mathewes Low Country Cycling Team
10 Willard Renner
11 Bill Brewer Hilton Head Cycling Inc
12 Carl Westergren VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: John Doyle
13 Michael Vizzini
14 James Taylor Greenville Spinners Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Cantrell Asheville Youth Cycling Club
2 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
3 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling
4 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports
5 Jeffrey Avans
6 Brian Sciba RedEye Velo
7 Samuel Connell Wizard Racing Development Team P/B
8 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
9 Tim Spackman
10 Evan Glowiak US Military Endurance Sports Teammate Top 5: Rhandie Thompson
11 R Scott hellman Low Country Cycling Team
12 Christopher Rupe
13 Perry Taylor Globalbike Racing
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin O'donnell Nautical Gnar Track Team
2 Alisher Vokhobov
3 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
4 R Scott hellman Low Country Cycling Team
5 Scott Spees St. Johns Encore
6 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
7 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports
8 Trey Griffin PCP Race Team
9 Evan Glowiak US Military Endurance Sports
10 Jeff Moore
11 Jed Young PCP Race Team
12 Mark Thompson PCP Race Team
13 Scott Elkins Alabama Wheelmen
14 Romero Gill VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
15 Adam Kidd
16 Alexander Bender Hilton Head Cycling Inc
17 Omar Cruz SBR Racing
18 Daniel Keefer
19 Mike Nelson Hilton Head Cycling Inc
20 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling Inc
21 Taylor Davis
22 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
23 Casey Porter
24 Michael Mace Whole Athlete/ Specialized Cycling
25 John Doyle VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
26 Gary Smythe Hilton Head Cycling Inc
27 Clayton Griffin
28 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
29 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico Inc.
30 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
31 Sean Power
32 Unknown Rider
33 Jim Leland VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
34 Perry Taylor Globalbike Racing
35 Mark Bacon Southeast Velo Racing
36 Cal Ford Palmetto Velo
37 Christopher Rupe GearLink Racing INC.
38 Emilesr Therrien VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
39 Gavin Alexander
40 Chris Conley Plan X Cycling
41 Tommy Mathewes Low Country Cycling Team Teammate Top 5: R Scott hellman
42 Steven Mace First Place Racing.com
43 Paul Steagall Southeast Velo Racing
44 Jason Martin PCP Race Team
45 Artiom Kraitor
46 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling Inc
47 Aaron Fulton VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Albert Mallari
48 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Moore
2 Mark Thompson PCP Race Team
3 Romero Gill VeloBrew Cycling Club
4 Adam Kidd
5 Omar Cruz SBR Racing
6 Daniel Keefer
7 John Doyle VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Romero Gill
8 Gary Smythe Hilton Head Cycling Inc
9 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Romero Gill
10 Sean Power
11 Jim Leland VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Romero Gill
12 Emilesr Therrien VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Romero Gill
13 Chris Conley Plan X Cycling
14 Tommy Mathewes Low Country Cycling Team
15 Steven Mace First Place Racing.com
16 Jason Martin PCP Race Team Teammate Top 5: Mark Thompson
17 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling Inc
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Dallesandro Low Country Cycling Team
2 Connor Benson Les Amis/Up State Junior Cycling
3 Trey Griffin PCP Race Team
4 Jared Weegmann US Military Endurance Sports
5 Stephen Gannon Globalbike Racing
6 Kevin O'donnell Nautical Gnar Track Team
7 Kim Cantrell
8 Daniel Carr Hilton Head Cycling Inc
9 Eric Thiele
10 Brian Hale Hilton Head Cycling Inc
11 Craig Comfort VeloBrew Cycling Club
12 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling Inc
13 Mark Thompson PCP Race Team Teammate Top 5: Trey Griffin
14 Ethan Audette Wizard Racing Development Team P/B
15 Trey Kincaid
16 Ken Anderson Hilton Head Cycling Inc
17 Christopher Benson Les Amis/Up State Junior Cycling Teammate Top 5: Connor Benson
18 Uri Camens
19 Jason Martin PCP Race Team Teammate Top 5: Trey Griffin
20 Chad Jones
21 Sid Law
22 Michael Carnahan Hilton Head Cycling Inc
23 Chris Conley Plan X Cycling
24 Bill Brewer Hilton Head Cycling Inc
25 Shawn Williams Globalbike Racing Teammate Top 5: Stephen Gannon
26 Brandt Orr Hilton Head Cycling Inc
27 Walt Ingram PCP Race Team Teammate Top 5: Trey Griffin
28 J.s. Templeton
29 Daniel Keefer
30 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Montgomery
2 Avery Nelson
3 Brandt Orr Hilton Head Cycling Inc
4 Sid Law
5 Chad Jones
6 Uri Camens
7 Cordell Bentley-russell
8 Bill Warren
9 Mike Lowe
10 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
11 Vince Ward
12 Brett Barton
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Audette Wizard Racing Development Team P/B
2 Lance Davidson North Georgia Cycling Association I
3 Luc Therrien VeloBrew Cycling Club
4 Ian Poore North Georgia Cycling Association I
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B
2 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
3 Michael Mace Whole Athlete/ Specialized Cycling
4 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B Teammate Win: Beatty Wolverton
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Connell Wizard Racing Development Team P/B
2 Willem Kaiser The 706 Project
3 Max Schwalbach North Georgia Cycling Association I
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amen Shmidt
2 James Paine The Bike Store
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mehdi Benhamouda
2 Zack Kratche Low Country Cycling Team
3 Dmitriy Ponkratov
4 Hank Beaver Litespeed-BMW
5 Emanuel Mini
6 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
7 Reid Mcclure
8 David Varela
9 Quentin Valognes
10 Brais Dacal
11 Henry Willis Orlando Velo
12 Cam Mancuso
13 Christopher Mcgovern
14 Osias Lozano
15 Christopher Collins
16 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B
17 Jose Avila
18 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk
19 Bryan Schoeffler Globalbike Racing
20 Antje Thamm
21 Brady Rogers Litespeed-BMW Teammate Top 5: Hank Beaver
22 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling
23 Ulugbek Saidov
24 Willem Kaiser The 706 Project
25 Umberto Poli
26 Justin Pfaff Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
27 Zvonimir Jeliniä‡
28 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
29 Stephen Lockwood Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
30 Tom Salvesen
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mehdi Benhamouda
2 Zack Kratche Low Country Cycling Team
3 Dmitriy Ponkratov
4 Hank Beaver Litespeed-BMW
5 Emanuel Mini
6 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
7 Reid Mcclure
8 David Varela
9 Quentin Valognes
10 Brais Dacal
11 Dylan Cantrell Asheville Youth Cycling Club
12 Henry Willis Orlando Velo
13 Cam Mancuso
14 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
15 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling
16 Christopher Mcgovern
17 Osias Lozano
18 Christopher Collins
19 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B
20 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports
21 Jeffrey Avans
22 Jose Avila
23 Brian Sciba RedEye Velo
24 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk
25 Bryan Schoeffler Globalbike Racing
26 Antje Thamm
27 Brady Rogers Litespeed-BMW Teammate Top 5: Hank Beaver
28 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling
29 Samuel Connell Wizard Racing Development Team P/B
30 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
31 Tim Spackman
32 Ulugbek Saidov
33 Willem Kaiser The 706 Project
34 Evan Glowiak US Military Endurance Sports
35 R Scott hellman Low Country Cycling Team Teammate Top 5: Zack Kratche
36 Umberto Poli
37 Justin Pfaff Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
38 Zvonimir Jeliniä‡
39 Christopher Rupe
40 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
41 Stephen Lockwood Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
42 Tom Salvesen
43 Perry Taylor Globalbike Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 14   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Mckinnon J. Brown p/b Ms. Roses
2 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
3 Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
4 Rebekah Hope DelaFina
5 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Mckinnon J. Brown p/b Ms. Roses
2 Jennifer Vogel
3 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
4 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B
5 Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
6 Dory Diavelone Savannah Wheelmen
7 Carolyn Altman Hilton Head Cycling Inc
8 Rebekah Hope DelaFina
9 Jennie Maire DelaFina
10 Karen Jenkins Savannah Wheelmen
11 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club
12 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club
13 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
14 Marie Coquias
15 Dlynn Phelps VeloBrew Cycling Club
16 Victoria Duke
17 Jackie Morrison VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Vogel
2 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B
3 Dory Diavelone Savannah Wheelmen
4 Carolyn Altman Hilton Head Cycling Inc
5 Jennie Maire DelaFina
6 Karen Jenkins Savannah Wheelmen
7 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club
8 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club
9 Marie Coquias
10 Dlynn Phelps VeloBrew Cycling Club
11 Victoria Duke
12 Jackie Morrison VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes
2 Hannah Duffey
3 Samantha Morrison
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabelle Poore North Georgia Cycling Association I
1 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1