Log In
RED KITE CHAMPIONSHIP WEEKEND - Saturday • Sep 6 2015
Dry, 81 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper S downing
2 Chase Nearn ACADEMY
3 Adrian Rosero Limitless Cycling
4 Euan Houston ChristianCycling
5 Mckay Kinsey
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Limitless Cycling
2 William Stark Team Swift
3 Gordon Smith ACADEMY
4 Kaito Clarke San Jose Bicycle Club
5 Evan Opsal Team City Sacramento
6 Tommy Lacampagne SJBC
7 Andy Wang SJBC
8 Henry Chadwick Team City Racing Teammate Top 5: Evan Opsal
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors
2 Cole Davis Limitless Cycling
3 Taylor Kring Limitless Cycling
4 Jeromy Lee Limitless Cycling
5 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
8 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
9 Jacob Drummond Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
10 Daniel Hii San Jose Bicycle Club
11 Jaden Lombard SJBC
12 Sean Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors
13 Will Wright SJBC
14 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
15 Kenneth Oei
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Saltzman Mike's Bikes STL
2 Justin Leong Limitless Cycling
3 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
5 Nicholas Castellano Team Specialized Racing
6 Rupert Cox Limitless Cycling
7 Leo Yip Limitless Cycling Teammate Top 5: Justin Leong
8 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
9 Erik Muir
10 Tommy Perkins SJBC
11 Wesley Miyamura Rio Strada Racing
12 Matthew Traceycook
13 Jasper Hodgson Limitless Cycling Teammate Top 5: Justin Leong
14 Jordan Ruffino Limitless Cycling Teammate Top 5: Justin Leong
15 Damian Hii SJBC
16 Tomas Mitre Team Swift
17 Justin Poulson SJBC
18 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Conan Wen
19 Isaac Hong Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Conan Wen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Limitless Cycling
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Patterson SquadraSF p/b Terun
2 Michael Claudio Red Peloton
3 Chris Evans SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Aaron Patterson
4 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Aaron Patterson
5 Brian Zimny Chronos Racing p/b Easton Cycling
6 Mark Niiro ZOCA p/b Halo Sports
7 Joseph Holt Chico Masters Cycling Team
DNF Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Kalani Hines
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
3 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
4 Chris Fortuna ZOCA p/b Halo Sports
5 Christopher Elbo SquadraSF p/b Terun
6 Chris Espy Team Specialized/Touchstone Racing
7 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
8 Mike Dunn AUDI RENO-TAHOE
9 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
10 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
11 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
12 Ruben Meza S2C/Primal
13 Thuy Nguyen SunPower Racing
14 Erik Camacho ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Chris Fortuna
15 Carl Hekkert ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Chris Fortuna
16 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
17 Jason Nearn ACADEMY
18 Hayden Mackay CyclesFANATICRacing.com
19 Marcelo Pesoa S2C/Primal
20 Dennis Hopp ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Chris Fortuna
21 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
22 Givargis Betoshana BRECycling
23 Greg Tripoli Global CTI Cycling Team
24 Dave Kause
25 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
26 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
27 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
28 Dan Tedford SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Christopher Elbo
29 Joshua Lopez
30 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
31 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
32 Jonathan Baker Chico Masters Cycling Team
DNF Dave Keefe SunPower Racing
DNF Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 16   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Charleton Red Peloton
2 Michael Sayers HSP
3 John Fairbanks Chronos Racing p/b Easton Cycling
4 Dean Laberge Chronos Racing p/b Easton Cycling
5 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing
6 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
8 Jeff Eisenberg Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Joseph Staron Team BP/Sierra Nevada/Reliable
10 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Guy Van natta CoreTechs Cycling TwT
12 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
13 Karl Wurzbach Davis Bike Club
14 Rann Valdez R4R-Make A Wish
15 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
16 Andrew Heinemann AUDI RENO- TAHOE CYCLING
17 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
18 Klaus Grimm AUDI RENO-TAHOE
19 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
20 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
21 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai
22 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
23 Mark Fleishman CyclesFANATICRacing.com
24 Jason Buckley Colavita Racing Inc.
25 Raymond Rodriguez 2 Wheel Cycling
26 Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun
27 Ernest Sanchez S2C/Primal
28 Gary Paden VSRT/Livermore Toyota Scion
29 Michael Hecker Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
30 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
31 Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports
32 Roger Martin R4R-Make A Wish
33 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
34 Allen Jackson Bahati-WTR
35 Richard Mendez S2C/Primal
36 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Michael Kopp Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 21   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
2 Richard Della maggiore ZOCA p/b Halo Sports
3 Scott Leahy SJBC
4 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: Jerome Nadel
5 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
6 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's- Men's Road
8 Ted Toribio Folsom Bike/VW/Raley's- Men's Road
9 Christopher Kemp Team City Racing
10 Michael Boehme Colavita Racing
11 Dan Shore Hammer/53x11
12 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized
13 Marc Gomes Velo Club Monterey Racing
14 Dennis Pedersen Spokesman Bicycles
15 Joe Molinari Kryki Sports
16 Max Mack
17 Scott Sommerfeld BRECycling
18 Karl Schilling SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
19 Duane Bolt ChristianCycling-Hammer Nutrition
20 Michael Woodburn Kovarus/Wells Fargo Racing Team
21 Carlos Casillas Davis Bike Club
22 Michael Saba CA Technologies Racing
23 Marty Cunningham Folsom Bike
24 Ed Moon
25 John Coletta Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
26 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
27 John Houston ChristianCycling-Hammer Nutrition
28 Sean Williams East Bay Velo Club
29 Robert Orcutt Audi
30 Michael O'rourke Chronos Racing p/b Easton Cycling
31 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
32 Dennis Baker LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Andre Tenthorey
33 Jess Raphael 3 Ft. - It's The Law
34 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: Jerome Nadel
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 17   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing
2 Stanley Terusaki Morgan Stanley /Specialized
3 Bubba Melcher
4 Shin Umeda SunPower Racing
5 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
6 Dean Abt Team Oakland Cycling
7 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
9 David Corthell AUDI RENO- TAHOE CYCLING
10 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai
11 Leslie Oglesby
12 Richard Jones CA Technologies Racing
13 Kurt Bringolf Contra Costa Cycling Club
14 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Will Stoeger Clean Power Cycling Team
18 Allen Brumm SunPower Racing Teammate Top 5: Shin Umeda
19 James Torrence Eden Bicycles Racing Club
20 B Thomas rice CoreTechs Cycling TwT
21 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
22 Douglas Gonda 3 Ft. - It's The Law
23 Joseph Foster R4R-Make A Wish
24 Kurt Bickel SOS Foundation/ Trek
25 George Miranda SunPower Racing Teammate Top 5: Shin Umeda
26 Paul Gossi AUDI RENO-TAHOE
27 Rodney Jewett Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 12   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Bollella SunPower Racing
2 Stan Urban Morgan Stanley Cycling Team
3 David Puglia CoreTechs Cycling TwT
4 L Allen shaw Funsport Bikes Cycling Team
5 Timothy O'hara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
6 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
7 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club
8 Robin Mckinney Victory Velo Racing
9 Michael Andalora Spokesman Bicycles
10 Robert Parker SunPower Racing Teammate Win: Greg Bollella
11 Frederick Proudman Cushman & Wakefield Racing
12 Phillip Heiman Colavita Racing
13 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
14 John Simmons
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Diemont Alto Velo Racing Club
2 Peter Tapscott SunPower Racing Teammate Win: John Diemont
3 Bruce Coffey San Jose Bicycle Club
4 Ernest Gallardo sr VOS Racing
5 Don Grijalva AUDI RENO- TAHOE CYCLING
6 Douglas Knox Velo Pasadena Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Freeman Team Hammer Nutrition
2 Leo Menestrina Alto Velo Racing Club
3 Richard Shields Team Hammer Nutrition Teammate Win: Michael Freeman
4 Jon Boas CA Technologies Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Turner SunPower Racing
2 James Underwood
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zahra Gill Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Lauren Wolfe SJBC
3 Hailey Edgar Team City Sacramento
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
2 Marissa Axell Metromint Cycling p/b The Freewheel
3 Charlotte Hart ZOCA p/b Halo Sports
4 May Liu SJBC
5 Emily Matheu Metromint Cycling p/b The Freewheel
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling p/b The Freewheel
2 Nina Brandt South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gale Derosa Metromint Cycling p/b The Freewheel
2 Kerry Stivaletti Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Gale Derosa
3 Claudia Zinn Pacific Crush Racing
4 Laurie Furman Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Gale Derosa
5 Leila Cavanaugh ThirstyBear p/b Akamai
6 Andrea Atkins CA Technologies Racing
7 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Leila Cavanaugh
8 Monica Holt Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Claudia Zinn
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Wik ThirstyBear p/b Akamai
2 Holly Roberts JAKROO Racing Team
3 Beverly Chaney SJBC
4 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
5 Elena Joroski SJBC
6 Ann Stuart Metromint Cycling p/b The Freewheel
7 Christina Davis Los Gatos Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorraine Jarvis Mellow Motors
2 Madeline Finch Rio Strada Racing
3 Loran Vilas Chico Masters Cycling Team
4 Lesley Jensen Metromint Cycling p/b The Freewheel
5 Kathy Mcleod
6 Heidi Fraser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 1