Log In
Swamp Classic - Crit • Feb 14 2016
Clear, 61 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
2 Scott Spees St. Johns Encore
3 David Vargas
4 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club
5 Whit Robinson Team Juggernaut
6 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports
7 James Harter Team Juggernaut Teammate Top 5: Whit Robinson
8 Christian Dicenso East Point Track Club
9 Woody Baum Foundation
10 Tate Harper Stradalli/Wizard Racing Development
11 Eric Zugor
12 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Kenny Cox
13 Jason Davis Compass Research Cycling Team
14 Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Kenny Cox
15 Tyler Aquino Team Juggernaut Teammate Top 5: Whit Robinson
16 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia
17 Shimran Ali Finish Strong Endurance Team p/b Pa
18 Garrett Reel FloridaVelo
19 Steven Ergle Team Pleasant Racing
20 Thad Lavallee
21 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Kenny Cox
22 Kevin O'donnell
23 Aaron Fulton St. Johns Encore Teammate Top 5: Scott Spees
24 Andrew Geffner
25 Adam Skindel University of South Florida
26 Philip Dewire Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
27 Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 3: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lum
2 William Davis Team Truly Spokin
3 Ethan Audette Stradalli/Wizard Racing Development
4 Jonathan Perez
5 Daniel Flesch JC's Bike Shop's Blue Hammers
6 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic
7 Zachary West Atlantic Shores Velo
8 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
9 Dominique Mcconnell Stradalli/Wizard Racing Development Teammate Top 5: Ethan Audette
10 Michael Stokes GearLink Racing INC.
11 Romero Gill VeloBrew Cycling Club
12 Robert Ripley
13 Clayton Zinnert Advanced Cycles pb/Topview Sports
14 Benjamin Van winkle
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hermanson VO2
2 Gage Reisinger Gearlink Racing p/b Roman & Gaynor
3 John Hill
4 Austin Yazel
5 Terrence Phillips 352 Racing p/b Bikes and More
6 Mike Whincup Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
7 Sean Harris
8 Jeffrey Lucy
9 Ross Dungan
10 James Nagy
11 Angel Garcia
12 Brad Shallow JC's Bike Shop's Blue Hammers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Brookshire Globalbike Racing
2 Michael Hernandez CCB Racing
3 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development
4 Sebastian Morfin Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear
5 Andrew Hodges Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
6 Charlie Hough UCI CT: Holowesko | Citadel Racing
7 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706P
8 Nate Morse BikeReg.com Cycling Club
9 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso
10 Johnny Mitchell Finish Strong
11 Nolan Mcqueen
12 Chad Conley East Point Track Club
13 Nathan Spence James Bros. Bikes
14 Cooper Willsey CCB Racing Teammate Top 5: Michael Hernandez
15 Fausto Crapiz Village VW p/b Erlanger Sports Medi
16 Christopher Collins Stradalli/Wizard Racing Development Teammate Top 5: Justin Pfaff
17 Andrew Abott Acadiana Bicycle Racing
18 Jacob Schwyn Mellow Mushroom Racing
19 Ben Rothschild Georgia Tech Cycling
20 Samuel Connell Stradalli/Wizard Racing Development Teammate Top 5: Justin Pfaff
21 Ricardo Gil Florida International University
22 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/706P
23 Jackson Gilbert Georgia Tech Cycling
24 Taylor Davis
25 Kevin Baumann EPS Cycling Team
26 Andrew Bailey
27 Carlo Villarreal
28 David Duquette
29 Seth Veenbaas Monster Media/Spy Racing p/b Fight
30 Jeffrey Farner budarz Duke University Cycling
31 James Knippel Florida State University
32 Jake Thompson PTS Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
2 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Robert Comfort
3 Zachary Lee Mellow Mushroom Racing
4 Brian Bonsignore UGA Cycling
5 Sam Wentworth WAS Labs Cycling
6 Wesley Crane
7 Andrew Hall
8 Reece Merryman Ragin' Cajun Cycling
9 Antonio Jimenez Florida State University
10 Jacob Payne
11 Steven Boyd
12 Stephen Spiller Montclair Bikery Racing
13 Mark Gomez
14 Everett Engstrom
15 Blake Norman
16 Brent Beadles Clemson University
17 Thomas Duke UGA Cycling Teammate Top 5: Brian Bonsignore
18 Scott Mcbride Acadiana Bicycle Racing
19 Jason Mcarthur RedEye Velo
20 Stephen Walton James Bros. Bikes
21 Giovanni Mercado USF Cycling
22 Jacob Luther Clemson University
23 Adam Hauser Godspeed Racing
24 Hunter Brown
25 Padraic Elliott
26 Marshall Petrik Team Florida
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 15   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Gacek
2 Samuel Cherriervickers Florida State University
3 Conner Reinhardt
4 Paul Gue Auburn University
5 Tyler Williamson
6 Chase Snowden
7 Dillon Huval Ragin' Cajun Cycling
8 Michael Pajewski Clemson University
9 Robert Lyew
10 Nikolai Klotchkov
11 David Michael sweet Auburn University Teammate Top 5: Paul Gue
12 Jacob Malone
13 Christian Acker
14 Andrew Brookins
15 Jonathan Cooper
16 Kyle Luecke Ride615 Development
17 Seth Mallett
18 Joseph Stockert
19 Zack Carlton UGA Cycling
20 William Castrillon
21 Colt Fetters
22 Mitchell Edge
23 Claybourn Milner
24 Ryan Becwar
25 Mike Scott
26 Jackson Carlile
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 16   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Petkov
2 Joshua Berry 352 Racing p/b Bikes and More
3 Joseph Hird
4 Jeanbrice Duhamel USF Cycling
5 Benjamin Steves
6 Corey Nickels
7 Zachary Allen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Long VeloBrew Cycling Club
2 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports
3 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cy
4 Andres Munera LaRocco & Associates Final Touch Cy
5 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Curtis Long
6 Ryan Saylor GearLink Racing INC.
7 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
8 Vance James VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Curtis Long
9 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
10 Adam Baskin Gearlink Racing p/b Roman & Gaynor
11 Brian Davis Compass Research Cycling Team
12 Pablo Santa cruz FloridaVelo
13 Brent Bell Compass Research Cycling Team
14 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
15 Chuck Holstein FloridaVelo
16 Anthony Prioli Gearlink Racing p/b Roman & Gaynor
17 Davis Bell RedEye Velo
18 Jason Davis RedEye Velo
19 Nathan Rogut R & M
20 Terence Auter Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Lazaro Mencia
21 Michael Barman East Point Track Club
22 Jared Zimlin GearLink Racing INC.
23 Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Curtis Long
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Prudlick
2 Todd Vanselous West Coast Cycling
3 Michel Bermudez
4 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
5 Timothy Morgan R & M
6 Jonathan Borowski St Pete Bicycles/Brick City Bicycle
7 Rick Lesh Speedway Wheelmen
8 Erich Schramm St. Johns Encore
9 Michael Barata St. Johns Encore
10 Joey Vumbaco GearLink Racing INC.
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Maisto FloridaVelo
2 Chuck Holstein FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
3 Carlos Soler Vision Quest
4 Milton Behrens West Coast Cycling
5 Brian Davis Compass Research Cycling Team
6 Brian Brown
7 Todd Stout Rock 'N' Roll Lubrication
8 Michael Rhoades Treasure Coast Cycling Association
9 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
10 Mark Stein FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
11 Pablo Santa cruz FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
12 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
13 Kevin Clark Winter Springs Cycling
14 Romero Gill VeloBrew Cycling Club
15 Vincent Cook VeloBrew Cycling Club
16 Didier Fresne FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
17 James Phillips Unione Sportiva Italiana
18 Scot Benton Team Veselka
19 James G wenzel Velo Voodoo
20 Martin Bates West Coast Cycling Teammate Top 5: Milton Behrens
21 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic
22 David Hiatt
23 Chris Antia West Coast Cycling Teammate Top 5: Milton Behrens
24 Michael Stigers
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley Spin Arts Cycling
2 Julius Aulisio Treasure Coast Racing
3 David Leduc dope
4 Stuart Lamb West Coast Cycling
5 Hector Torres Advanced Cycles pb/Topview Sports
6 George Broughton VeloBrew Cycling Club
7 Steve Waterhouse
8 Wallace Mcroy VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
2 Michael Hernandez CCB Racing
3 Corey Davis Support Clean Sport / SeaSucker / G
4 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development
5 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / G
6 Travis Dorman Team Truly Spokin
7 Yip Tsang Performance Team by Rossetti
8 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
9 Chad Conley East Point Track Club
10 Enrique Lopez Performance Team by Rossetti
11 Alex Mclaughlin Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear
12 Patrick Diver
13 Henry Willis Stradalli/Wizard Racing Development Teammate Top 5: Justin Pfaff
14 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cy
15 Grant Potter Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear
16 Samuel Connell Stradalli/Wizard Racing Development Teammate Top 5: Justin Pfaff
17 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / G Teammate Top 5: Corey Davis
18 John Brizzard iii Palmer Cycling
19 Ben Page 352 Racing p/b Bikes and More
20 Vance James VeloBrew Cycling Club
21 Andrew Schluck
22 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touch Cy
23 Fredd Matute Performance Team by Rossetti
24 Ryan Saylor GearLink Racing INC.
25 Christopher Collins Stradalli/Wizard Racing Development Teammate Top 5: Justin Pfaff
26 Sebastian Morfin Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear
27 Andres Munera LaRocco & Associates Final Touch Cy
28 Alex Sanborn Foundation
29 Derek Schanze Support Clean Sport / SeaSucker / G Teammate Top 5: Corey Davis
30 Jose Frank rodriguez
31 Artur Sagat Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
32 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
33 Darel Christopher
34 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club
35 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Horstmeyer Twin Six
2 Madison Kriek Stradalli Cycles/Papa John's
3 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
4 Magdalena Cichon DelaFina
5 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Debbie Phelps Infinity Bike Shop
7 Emily Cooper Stradalli/Wizard Racing Development
8 Dawn Decaminada West Coast Cycling
9 Antje Thamm DelaFina Teammate Top 5: Magdalena Cichon
10 Kristen Lasasso Stradalli Cycles/Papa John's Teammate Top 5: Madison Kriek
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Dohmen Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
2 Ava Sykes TWENTY16 Ridebiker Development
3 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
4 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Mackenzie Koth Stradalli/Wizard Racing Development
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlee Hemmerlein University of Central Florida
2 Melanie Quinones
3 Amanda Zayas US Military Endurance Sports
4 Mackenzie Collins Stradalli/Wizard Racing Development
5 Maria Hyde DelaFina
6 Diana Molnar West Coast Cycling
7 Mallory Bryan TWENTY16 Ridebiker Development
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne Stradalli Cycles/Papa John's
2 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/
3 Hannah Swan Stradalli Cycles/Papa John's Teammate Win: Julia Fresne
4 Zoe Mullins OrthoCarolina Winston Women’s Cycli
5 Diana Ramos
6 Rachel Swan Strive Racing
7 Morgan Miller Taco Mamacita
8 Mackenzie Koth Stradalli/Wizard Racing Development
9 Victoria Kanizer OrthoCarolina Winston Women’s Cycli Teammate Top 5: Zoe Mullins
10 Gina Turrini Duke University Cycling
11 Joan Meiners Team Endurance 360
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlee Hemmerlein University of Central Florida
2 Sarah Pitts
3 Jessica Cannon
4 Maria Hyde DelaFina
5 Sylvie Hyman
6 Laurel Wheeler
7 Morgan Rex
8 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club
9 Alison Sunderhaft
10 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club
11 Kaley Ford Century Road Club Assoc
12 Erin Nalley
13 Kennedy May
14 Elizabeth Keefer
15 Sasimon Viriyayuthakorn
16 Ellen Ray
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 6