Log In
Swamp Classic - TT • Feb 14 2016
Clear, 61 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Reel FloridaVelo
2 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club
3 Jason Davis Compass Research Cycling Team
4 Woody Baum Foundation
5 Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
6 Luis Rodriguez Compass Research Cycling Team
7 Christian Dicenso East Point Track Club
8 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Robert Comfort
9 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia
10 Philip Dewire Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
11 Mark Anthony sanchez US Military Endurance Sports
12 Woody Baum Foundation Teammate Top 5: Woody Baum
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerod Stoner
2 Ryan Dyke
3 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker
4 Benjamin Van winkle
5 Jared Weegmann US Military Endurance Sports
6 Clayton Zinnert Advanced Cycles pb/Topview Sports
7 Zachary West Atlantic Shores Velo
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hermanson VO2
2 Dustin Beller
3 Zachary Donnelly
4 Ross Dungan
5 Sasha Stefanovic
6 Angel Garcia
7 William Kessler
8 Sergio Arellano
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Conley East Point Track Club
2 Fausto Crapiz Village VW p/b Erlanger Sports Medi
3 Seth Veenbaas Monster Media/Spy Racing p/b Fight
4 Andrew Abott Acadiana Bicycle Racing
5 Andrew Bailey
7 Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso
8 Ben Rothschild Georgia Tech Cycling
9 Nathan Spence James Bros. Bikes
10 Jacob Schwyn Mellow Mushroom Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Wentworth WAS Labs Cycling
2 Wesley Crane
3 Padraic Elliott
4 Reece Merryman Ragin' Cajun Cycling
5 Thomas Duke UGA Cycling
6 Scott Mcbride Acadiana Bicycle Racing
7 Everett Engstrom
8 Blake Norman
9 Stephen Spiller Montclair Bikery Racing
10 Brent Beadles Clemson University
11 Mark Gomez
12 Jacob Luther Clemson University
13 Stephen Walton James Bros. Bikes
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Carlton UGA Cycling
2 Conner Reinhardt
3 Michael Pajewski Clemson University
4 William Saunders UGA Cycling Teammate Win: Zack Carlton
5 Kyle Luecke Ride615 Development
6 Seth Mallett
7 David Michael sweet Auburn University
8 Dillon Huval Ragin' Cajun Cycling
9 Colt Fetters
10 Robert Lyew
11 Mike Scott Trek Store Columbus / Echelon Cycli
12 Christian Acker
13 Mitchell Edge
14 Ryan Becwar
15 Jackson Carlile
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Matalon
2 William Kessler
DNF Joseph Hird
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Vida VeloBrew Cycling Club
2 Ryan Saylor GearLink Racing INC.
3 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
4 Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Ken Vida
5 Curtis Long VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Ken Vida
6 Michael Barman East Point Track Club
7 Nathan Rogut R & M
8 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club
2 Rick Lesh Speedway Wheelmen
3 Joey Vumbaco GearLink Racing INC.
4 James Kretzschmar GearLink Racing INC.
5 David Mazyck
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Adams Gearlink Racing p/b Roman & Gaynor
2 Kevin Clark Winter Springs Cycling
3 Bryan Lofton Compass Research Cycling Team
4 Thomas Schneider
5 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers
6 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
7 Brian Davis Compass Research Cycling Team Teammate Top 5: Bryan Lofton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bordas Treasure Coast Racing
2 Roman Paczka Delaware Valley Racing
3 Pete Loftis Support Clean Sport / SeaSucker / G
4 Steve Waterhouse
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / G
2 Yip Tsang Performance Team by Rossetti
3 Patrick Torpey Team Health Warrior
4 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / G Teammate Win: Steven Perezluha
5 Grant Potter Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear
6 Joseph Long Team LaS'port
7 Fredd Matute Performance Team by Rossetti Teammate Top 5: Yip Tsang
8 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kriek Stradalli Cycles/Papa John's
2 Antje Thamm DelaFina
3 Magdalena Cichon DelaFina
4 Debbie Phelps Infinity Bike Shop
5 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carly George LaRocco & Associates Final Touch Cy
2 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
3 Ava Sykes TWENTY16 Ridebiker Development
4 Sharon Monahan R & M
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Garner
2 Maude Laberge
3 Amanda Zayas US Military Endurance Sports
4 Carolyn Altman Hilton Head Cycling/Robson Forensic
5 Mallory Bryan TWENTY16 Ridebiker Development
6 Lilly Mcleod R & M
7 Liliana Angulo
8 Angel Wong
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Kanizer OrthoCarolina Winston Women’s Cycli
2 Diana Ramos
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisca Comparini
2 Carlee Hemmerlein University of Central Florida
3 Jessica Cannon
4 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club
5 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club
6 Kathryn Maeder
7 Alison Sunderhaft
8 Morgan Rex
9 Sasimon Viriyayuthakorn
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 3