Log In
Froze Toes Road Race • Feb 28 2016
Partly Cloudy, 63 degrees, wind 18 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Okenfuss Washington University in St. Louis
2 Daniel Noboa
3 Zachary Scharnhorst Momentum Racing LLC - MO
4 Lane Johnson Move Up Development-Trek
5 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
6 Jordan Miller Move Up Development-Trek
7 Mark Deboer Prologue Racing
8 Craig Babiarz South Chicago Wheelmen
9 Reece Oleson NorthStar Development
10 Brian Snyder Move Up Development-Trek Teammate Top 5: Lane Johnson
11 Kyle Rainey Move Up Development-Trek Teammate Top 5: Lane Johnson
12 Caleb Teague Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
13 Leo Smith The Cannonball-Hub Racing Team
14 Ryan Hospelhorn Bloomington Cycle Racing Team
15 Adam Sergent Wheelfast Cycling Team
16 Ian Seibert SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
17 Ross Given
18 Fredy Kornett Korte Hammer Down Racing
19 Scott Morris Village VW p/b Erlanger Sports Medi
20 Corey Philips Sakari Race Team
21 Jonathan Bell Dogfish/Team Noah
22 Keith Guilford
23 Kyle Bohnsack Wheels in Motion
24 Cj Brish
25 Douglas Sweeney
26 Ian Borella RMHC St Louis Maplewood Bicycle
27 Bradley Wright SBC Cycling
28 Matt Ledbetter Move Up Development-Trek Teammate Top 5: Lane Johnson
29 Dana Braet Velo Force
30 David Archer
31 Jeremy Williamson
32 Chak Lattanand Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
33 Scott Butler Delta Velo
34 Brian Gaines NorthStar Development
35 Harvey Lewallen iv Lindenwood University
36 Anthony Ott DePaul University
37 Nicholas Untch Wild Card Cycling
38 Matthew Fischer Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
39 Cole Johnson
DNF John Tye Bicycle Shack Racing
DNF Matthew Miller
Finishers: Cat 3: 40   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Zisser Cape Bicycle and Fitness
2 Samuel Ervin Move Up Development-Trek
3 Benjamin Rogers Ozark Cycling Club
4 Joe Bachmann
5 Jason Laidlaw
6 Ryan Thompson SBC Cycling
7 Kevin Anderson Velo Force
8 Roy Bliley
9 Luke Pearse The Cyclery Racing Team
10 Robert Varner
11 Tyler Reynolds Harvest Racing p/b Midwest Cycling
12 Brian Marsoun
13 Stephano Porter Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
14 John Oconnell University of Illinois at Urbana-Ch
15 George Kramer Blue River Bicycle Club
16 Michael Fiola Big D Cycling
17 Jacob Olwig Mesa Cycles Cycling Club
18 Jp Slosar The Cyclery Racing Team
19 Fred Brand SBC Cycling
20 Justin White DeathRow Velo/RCS
21 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
22 Jimmy Feldmann Velo Force
23 Neil Chanter SBC Cycling
24 Jason Bernstein
25 Colin Brixey
26 Benji Bockting Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co
27 Michael link Big tree cycling Big Tree Cycling
28 Jacob Slosar Mesa Cycles Cycling Club
29 Dorian Hauser
30 Thomas Hawley Schellers Evansville Racing
31 Shawn Hayden Mercy Kuat
32 Brian Thieme RMHC St Louis Maplewood Bicycle
33 Corey Wiseman Springfield Brewing Company
34 Steve Reynolds
35 Jandle Johnson Localcycling.com
36 Terry Rice Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co
37 Donald Hinkebein Cape Bicycle and Fitness Teammate Win: Mark Zisser
38 Peter Van rhein SBC Cycling
39 Todd Pulvirenti The Cyclery Racing Team
40 Kenneth Holland
41 Steven Hentrich
42 Rodney Cochran
43 David Vong Cycles Unlimited
44 Stephen Rhodes Korte Hammer Down Racing
DNF Austin Hess SBC Cycling
DNF Adam Lang
Finishers: Cat 4: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sterling Watson COS Racing
2 Mark Hensley Cape Bicycle and Fitness
3 Caleb Knerr
4 Alan Lowe
5 Marc Hendel
6 Kyle Seibel
7 Tyler Shields
8 Javier Perruca munoz Lindenwood University
9 Daniel Eisenberg
10 Jeff Albright SBC Cycling
11 Phillip Finder
12 Tyler Galloway
13 Jason Keena
14 Joshua Elz
15 Dylan Schatz
16 Raymond Fezzi The Cannonball-Hub Racing Team
17 Mark Reinwald The Cannonball-Hub Racing Team
18 John Long
19 Tom Frisella
20 Joe Cawein Momentum Racing LLC - MO
21 Nicholas Biundo
22 Tucker Mottl Washington University in St. Louis
23 Matt Harrison
24 Zach Hatcher
25 Joseph Farnsworth
26 Thomas Carter Mesa Cycles Cycling Club
27 Michael Fitz University of Illinois at Urbana-Ch
28 Tyler Forsee Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co
29 Michael Ringwald
30 Edgar Martinez
31 Kyle Raymer
32 Alan Edington Nashville Local Cycling
33 Sanjeev Mohan sri balasu
34 Robert Reiheld
35 Jason Patrie Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co
36 Andrew Bridges
37 Tyler Hecht Prologue Racing
38 Joey Mittelberg Mesa Cycles Cycling Club
39 Eric Batton
40 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club
DNF Jiale He
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 38   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Chrissan
2 Jeremy Roberts Mesa Cycles Cycling Club
3 Samuel Dennison
4 Andrew Stafford Mesa Cycles Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Silvester
2 Michael Deal
3 Blake Gerard??? Cape Bicycle and Fitness
4 James Hopkins Velo Force
5 James Noble
6 David Bentzinger
7 Alan Edington Nashville Local Cycling
8 Gary Massey Velo Force Teammate Top 5: James Hopkins
9 Daniel Mertz Big D Cycling
10 Richard Lund
11 Jim Crews
12 Dennis Lilly
13 Paul Sauer
14 Duane Vogelsmeier
15 Tom Borich Michelob Ultra - Big Shark Racing T
16 Mark Thomas
17 Robert Schlumpberger
18 Marc Bledsoe
19 Alex Ogburn
Finishers: Cat 5: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Kleidosty Big D Cycling
2 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
3 Matthew Miller
4 Mike Rickey SBR Quantum Racing
5 Jason Rew Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
6 Karl Stover Billy Goat Racing Team
7 Dennis Koscielski
8 John Marbarger
9 Cale Mcaninch
10 Brian Wingbermuehle Dogfish/Team Noah
11 John Tye Bicycle Shack Racing
12 Gary Dyer
13 John Rines
14 Dana Braet Velo Force
15 Dennis Roberts International Christian Cycling
16 Steven Maas
17 Dan Young Michelob Ultra - Big Shark Racing
18 Donald Hinkebein Cape Bicycle and Fitness
19 Rick Krepps
20 Jonathan Kersha Big Tree Cycling
21 Bill Morris
22 Greg Bennett
23 James Klages
24 Barry Bean Cape Bicycle and Fitness
25 Guillermo Garsed
26 Jim Mcdonald Oklahoma City Velo Club
27 Andrew Walker
28 Vince Deblasi Michelob Ultra - Big Shark Racing T
29 Tracy Smith Metro East Cycling
30 Chris Dougan The Cyclery Racing Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Meadvancort UCI CT: Lupus Racing Team
2 Benjamin Stover Olathe Subaru Trek Racing
3 Hogan Sills ICC BISSELL-ABG-GIANT
4 Garrick Valverde
5 Stephen Tilford TradeWind Energy Cycling Team
6 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing T
7 Dustin Morici
8 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
9 Michael allison Gp velotek
10 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
11 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
12 William Stolte
13 Jeremy Bock Korte Hammer Down Racing
14 Ethan Froese
15 Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Hogan Sills
16 Terrence Keenan Michelob Ultra - Big Shark Racing T
17 Jesse Siemen Michelob Ultra - Big Shark Racing
18 Evan Lardinois Korte Hammer Down Racing
19 Andrew Lister
20 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
21 John Thrasher Michelob Ultra - Big Shark Racing
22 Jason Murphy
23 Clay Steinkuhler Mercy Kuat
24 Grant Erhard Summit Wealth Strategies
25 Matthew Moehn Sakari Race Team
26 Jay Strothman
27 Joshua Carter EGO p/b Sammys Bikes
28 Kyle Cress
29 Trevor Lister
DNF Anthony Dust The Cyclery Racing Team
DNF Scott Williamson Olathe Subaru Trek Racing Teammate Top 5: Benjamin Stover
DNF Chris Harre
DNF J P brocket Mercy Kuat
DNF Nick Hand SBR Quantum Racing
DNF Lawrence Simonson
DNF Michael Bruzina Mercy Kuat
DNF Andrew Lang
DNF B.j. Keane Michelob Ultra - Big Shark Racing T
DNF Austin Gomes SBR Quantum Racing
DNF Brian Bradley Mercy Kuat
DNF Scott Ogilvie
DNF James Vandeven
DNF Austin Elser Move Up Development-Trek
DNF Jim Farasy Mercy Kuat
DNF Chad Briggs ICCC-St. Louis
DNF David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Gomes Mesa Cycles Cycling Club
2 Marissa Carter Mesa Cycles Cycling Club Teammate Win: Melissa Gomes
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Weaver Lindenwood University
2 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching C
3 Josie Talbot
4 Lynne Anderson Velo Force
5 Hannah Shell Velo Force
6 Lauryn Humphrey
7 Amy Mcclintock Velo Force Teammate Top 5: Lynne Anderson
8 Shiqi Fu PSIMET Racing
9 Raylyn Nuss
10 Stacy Bragg Velo Force Teammate Top 5: Lynne Anderson
11 Brianna Overbey The Cyclery Racing Team
12 Elizabeth Vermann Velo Force Teammate Top 5: Lynne Anderson
13 Katie Bockserman Velo Force Teammate Top 5: Lynne Anderson
14 April Hart
15 Emily Scott Velo Force Teammate Top 5: Lynne Anderson
16 Juhi Shah Washington University in St. Louis
17 Sara Nowotny
18 Jennifer Cochran Korte Hammer Down Racing
19 Bethany Himel Korte Hammer Down Racing
20 Ellie Morgenthaler Lindenwood University Teammate Win: Ashley Weaver
21 Karen Proper Billy Goat Racing Team
22 Annette Triplett
23 Katie Van hook
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 10   Cat ?: 2