Log In
La Primavera Lago Vista Sunday • Mar 6 2016
Overcast, 67 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Lee Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 Kyle Swanson Corinth Cycling/Harden Racing
3 Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA
4 Mark Niiro Dawdy Performance Coaching-Racing T
5 Tanner Ward
6 Rob Sandusky Matrix Cycling Club
7 Evan Bausbacher Matrix Cycling Club
8 John Taylor Bike World Racing
9 Samuel Lear
10 John martin Bikesport Bayou City Racing
11 Bryan Marshall DasWow Racing
12 Isaac Porterfield VooDoo Racing
13 Hugo Scala Matrix Cycling Club
14 Mason Quintana DasWow Racing
15 Jordan Oroshiba Super Squadra
16 Tyler Cutbirth DasWow Racing
17 Grant Vanhoose Fort Collins Cycling Team
18 David Tolley Super Squadra
19 Paul Papin DNA Racing
20 Jeffrey Skokan Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Jacob Schofield
21 Joaquin Najar Super Squadra
22 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling
23 John Mckelvy Dawdy Performance Coaching-Racing T Teammate Top 5: Mark Niiro
24 Vince Dietsch Austinbikes/Revenant
25 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
26 James Day Shred Monster
27 Bowie Adams PHENOM
28 Alex Joseph Nick Lopez Tailoring Cycling Team
29 Davis Dombrowski Matrix Cycling Club
30 Bill Quach Southern Elite
31 Robert Discher DasWow Racing
Finishers: Cat 2: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Husted ROL Wheels
2 Ali Hamze 787 Racing
3 Jonathan Pass Cake Pace
4 Jeremy Stagg 4th Dimension Fitness
5 Dalton Walters Matrix Cycling Club
6 Brent Bellm
7 Zach Stein
8 Nicolas Hima Bike World Racing
9 Logan Mclain Team LaS'port
10 Jose Rivera
11 Stuart Gardner Bike Barn (Texas)
12 Carlos Perea Delta Racing
13 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA
14 Max Tucker
15 Johnathan Lejeune 4th Dimension Fitness Teammate Top 5: Jeremy Stagg
16 Eames Bennett
17 Frank Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
18 Blake Cutherell PHENOM
19 Cesar M gomez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
20 Zhe Wang
21 Nathan Sykora Squadra Di Servitori
22 Trace Snyder Violet Crown Sports Assoc
23 Joey Danahy Baylor University
24 Tommy Ketterhagen 787 Racing Teammate Top 5: Ali Hamze
25 Jonathan Read Southwest Cycling Club Racing
26 Austin Hoover Cadence Cyclery
27 Jose Aguilar
28 Brandon Mckinney TILT Racing
29 Joshua Porosky
30 Cosme Ramirez
31 Jeffrey Phillips Delta Racing
32 Angel Leal Bicycle Heaven / PVA
33 Eric Alvarado Texas Tech University
34 Jose Chan
35 Mario Granados
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Clennan
2 Joseph Dahlquist-bauer
3 Paul Porterfield Dark Horse Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Kohn
2 Steve Cumings Steiner Ranch Cycling
3 Owen Lee
4 Bryce Billing Violet Crown Sports Assoc
5 Andrew Struck Steiner Ranch Cycling
6 Noah Bartsch ATC Racing
7 Johnathan Conley
8 Vincent Marotte Bat City Cycling
9 Grant Woolf Bat City Cycling
10 Daniel Perkins Kp Velo
11 Kyle Hoff
12 Andrew Martin Bat City Cycling
13 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
14 Ben Ploetz Bat City Cycling
15 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
16 Mark Tidwell Joes Pro Bikes
17 Joshua Hines
18 Daniel Curtin Team Yacht Club
19 Shane Carbonneau Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Bryce Billing
20 Oscar Barreto Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Paul Wakefield
22 Doug Schwegel A Bloc
23 Offir Schwartz
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
2 Robert Baatz STOUT RACING p/b Rockwall Cycling
3 Michael Dawdy Elbowz Racing
4 Troy Kimball DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
5 Matt Brady Cadence Cyclery
6 David Richardson Mellow Johnny's Cycling Team
7 Marc Ostryniec ATC Racing
8 Andrew smith Southwest cyclesport / dimensional PURE AUSTIN RACING
9 Jimmy Montreuil DasWow Racing
10 Micah Newell Schlegel Racing
11 Hunter East
12 Antonio Latto ATC Racing
13 Christopher Powers Cadence Cyclery Teammate Top 5: Matt Brady
14 John Murazak Crest/RBM Cycling
15 Rhett Mckeller Cadence Cyclery Teammate Top 5: Matt Brady
16 Brad Hess STOUT RACING p/b Rockwall Cycling Teammate Top 5: Robert Baatz
17 James Gillum
18 Gilbert Ramirez PURE AUSTIN RACING
19 Jason Pratt Schlegel Racing
20 William Plumlee
21 Chad geisler Austin nationals cycling ATC Racing
22 Jason Guzak DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag Teammate Top 5: Troy Kimball
23 Will Ross Elevate Elite Cycling Team
24 Alex Rodriguez ATC Racing
25 Danny Finlan Crest/RBM Cycling
26 Craig Keane STOUT RACING p/b Rockwall Cycling Teammate Top 5: Robert Baatz
27 Terry Storch Schlegel Racing
28 Robert Watson Cadence Cyclery Teammate Top 5: Matt Brady
29 David Almanzan
30 Eric Warden Cadence Cyclery Teammate Top 5: Matt Brady
31 Willem Van der gryp Crest/RBM Cycling
32 Jeff Park Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Allen Abell
33 Brent Moulder STOUT RACING p/b Rockwall Cycling Teammate Top 5: Robert Baatz
34 Chuck Hill Cadence Cyclery Teammate Top 5: Matt Brady
35 Jason Cook Cadence Cyclery Teammate Top 5: Matt Brady
36 Bradley Herle Bicycles Plus Racing
37 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
38 Edvin Ordonez Crest/RBM Cycling
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 16   Cat 3: 13   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Gregory keshishian ? Violet Crown Sports Assoc
3 Kevin Barton Joes Pro Bikes
4 James Newsom Team Elevate Racing
5 Anthony Marlar Team Elevate Racing
6 Tom Harrison Team Delirium Racing
7 Thomas Bain Geri Atrix
8 Michael Hall Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Kevin Barton
9 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Gregory keshishian ?
10 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
11 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
12 Stephen Gilbert Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Gregory keshishian ?
13 Joey Machado Bicycle Sport Shop Club
14 Jeffrey Burnett McKinney Velo Club
15 Richard Neill Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
16 David Bjork A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
17 Greg Mead Bicycles Plus Racing
18 Vernon Mcdonald Shama Cycles
19 Patrick Galvin Mirage
20 Mike Herrick Dallas Bike Works
21 George Heagerty Geri Atrix
22 Manuel Alba Dallas Bike Works
23 Maner Shaw Team Delirium Racing
24 Steve Sprinkle
25 Ken Rees Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
26 Jason Newman A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Gregory keshishian ? Violet Crown Sports Assoc
3 Kevin Barton Joes Pro Bikes
4 James Newsom Team Elevate Racing
5 Anthony Marlar Team Elevate Racing
6 Tom Harrison Team Delirium Racing
7 Michael Hall Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Kevin Barton
8 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
9 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
10 Stephen Gilbert Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Gregory keshishian ?
11 Joey Machado Bicycle Sport Shop Club
12 Jeffrey Burnett McKinney Velo Club
13 David Bjork A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
14 Greg Mead Bicycles Plus Racing
15 Vernon Mcdonald Shama Cycles
16 Mike Herrick Dallas Bike Works
17 Manuel Alba Dallas Bike Works
18 Steve Sprinkle
19 Ken Rees Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
20 Jason Newman A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Assoc
3 Richard Neill Team Elevate Racing
4 Patrick Galvin Mirage
5 George Heagerty Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
6 Maner Shaw Team Delirium Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Girkins Elbowz Racing
2 Grant Koontz DNA Racing
3 Stefan Rothe Elbowz Racing Teammate Win: Kevin Girkins
4 Colin Strickland Elbowz Racing Teammate Win: Kevin Girkins
5 Grayson Keppler Cadence Cyclery
6 Michael sheehan Elbowz racing
7 Jake Boone Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Gabriel Baca Elbowz Racing Teammate Win: Kevin Girkins
9 Cesar Omar
10 Tyler Cloutier Matrix Cycling Club
11 Joseph Schmalz
12 Michael Pincus Giant Racing
13 Mitchell Sides
14 Corey Ray Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
15 Steven Wheeler Super Squadra
16 Wesley Kline
17 David Gaona
18 John Ryan Matrix Cycling Club
19 Jimmy Miller Incremental Gains Cycling
20 Hector Emiliano morales garza
21 David Tolley Super Squadra
22 Sergio Zamudio
23 Kevin Fish Super Squadra
24 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jolene Holland Team Yacht Club
2 Debbie Randall
3 Kellie Nelson Crest/RBM Cycling
4 Samantha Wipff
5 Chrissie Smolders gomez Team Yacht Club Teammate Win: Jolene Holland
6 Estefy Gonzalez ATC Racing
7 Sheree Benavides Matrix Cycling Club
8 Amy Manuel Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Kellie Nelson
9 Chelsea Reedy Matrix Cycling Club
10 Hillary Hayden Team West End Bikes
11 Clare Gardner Team West End Bikes
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Downs Colavita Racing Inc.
2 Heather Laufer Team Undiscovered
3 Kim Mclain
4 Kathy Garrett Northwest Cycling Club
5 Bridget Alford
6 Iwona Hill Athlete Architecture p/b D&W Paint
7 Joy Brott
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Vandyken Team Elevate Racing
2 Katie Kantzes ATC Racing
3 Solymar Rivera Jetcyling
4 Summer Moak Twenty16 Ridebiker
5 Cathryn Josefina merla-watson Rcm Hit Squad P/B Crush Fitness
6 Ash Duban Rcm Hit Squad P/B Crush Fitness
7 Carolyn Defoore Athlete Architecture P/B D&W Pa
8 Natalie Smith Team Sixonefour
9 Allison Atkinson 787 Racing
10 Haley Weaver Athlete Architecture P/B D&W Pa
11 Tracy Jones Bayou City Racing
12 Amy Campbell Bat City Cycling
13 Kim Ciolli Rcm Hit Squad P/B Crush Fitness Teammate Top 5: Cathryn Josefina merla-watson
14 Christie Tracy Atc Racing Teammate Top 5: Katie Kantzes
15 Leigh Ganzar Athlete Architecture P/B D&W Pa
16 Melissa Ruthven Atc Racing Teammate Top 5: Katie Kantzes
17 Chelsea Smith Atc Racing Teammate Top 5: Katie Kantzes
18 Grace Chappell Athlete Architecture p/b D&W Paint
19 Celina Richardson RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness Teammate Top 5: Cathryn Josefina merla-watson
20 Iwona Hill Athlete Architecture p/b D&W Paint
21 Bridget Alford
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 2