Log In
Chain of Lakes Cycling Classic - RR • Mar 5 2016
Partly Cloudy, 70 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yuniet Del toro 1:58:57
1
2 Jason Brandt Team Juggernaut 1:58:58
2
3 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 1:58:58
3
4 Eric Zugor 1:58:58
4
5 Garrett Reel FloridaVelo 1:58:58
5
6 Sean Mow 1:58:58
6
7 Jose Gonzalez 1:58:58
7
8 Tate Harper Stradalli/Wizard Racing Development 1:58:59
8
9 Chad Mow 1:58:59
9
10 Dustin Brody Performance Team by Rossetti 1:58:59
10
11 Jason Davis Compass Research Cycling Team 1:58:59
11
12 Hector Cabrera Team Kyles Bike Shop 1:58:59
12
13 James Halpin Queen City Wheels 1:59:01
13
14 Craig Smith Team Juggernaut 1:59:01
14
Teammate Top 5: Jason Brandt
15 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:59:02
15
16 Andrew Simms Riverside Market South - Cima Cycle 1:59:05
Off The Back
17 Andrew Geffner 1:59:06
Off The Back
18 Tyler Aquino Team Juggernaut 1:59:13
Off The Back
Teammate Top 5: Jason Brandt
19 Mark Chandler Team Kyles Bike Shop 1:59:15
Off The Back
20 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 1:59:16
Off The Back
21 Enrico Cruz Interactive Metronome Development 1:59:17
Off The Back
22 James Harter Team Juggernaut 1:59:33
Off The Back
Teammate Top 5: Jason Brandt
23 Keith Litzell Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:59:42
Off The Back
24 Greg Pickren 1:59:47
Off The Back
25 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop 1:59:51
Off The Back
26 Robert Meeks Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:00:32
Off The Back
27 Shimran Ali Finish Strong Endurance Team p/b Pa 2:00:48
Off The Back
28 Greg Platt Compass Research Cycling Team 2:03:21
Off The Back
29 Tom Elbel Team Kyles Bike Shop 2:19:35
Off The Back
30 Matt Dockins 1:29:34
Off The Back
31 Locksley Vassell Galiz Cycling Team 1:29:34
Off The Back
32 Adam Skindel University of South Florida 1:29:36
Off The Back
DNF Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 00:00:32
DNF Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:29:31
DNF Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club 1:59:17
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Lazarus Compass Research Cycling Team 1:58:59
1
2 Ryan Seebeck Team Kyles Bike Shop 1:59:00
2
3 Enedys Rodriguez 1:59:00
3
4 Eric Hall LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:59:00
4
5 Juan David buitrago 1:59:02
5
6 Ross Piper JC's Bike Shop's Blue Hammers 1:59:02
6
7 Justin Ruzicka Cycle Haus Racing 1:59:02
7
8 Ethan Audette Stradalli/Wizard Racing Development 1:59:03
8
9 Romero Gill VeloBrew Cycling Club 1:59:05
9
10 John Hill 1:59:07
10
11 Keith Bukovan 1:59:00
11
12 Jared Weegmann US Military Endurance Sports 1:59:13
Off The Back
13 Jose Cabrera Team Kyles Bike Shop 1:59:14
Off The Back
Teammate Top 5: Ryan Seebeck
14 Mickey Singer 1:59:35
Off The Back
15 Bryce Anderson Winter Springs Cycling 1:59:36
Off The Back
16 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:59:57
Off The Back
17 Trevor Widick Infinity Bike Shop 2:00:15
Off The Back
18 Michael Lum 2:01:43
Off The Back
19 Ian Berry 2:02:22
Off The Back
20 Juan David buitrago 2:04:17
Off The Back
21 Michael Kircher Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:04:17
Off The Back
22 Alfredo Figueroa Team Kyles Bike Shop 2:04:23
Off The Back
Teammate Top 5: Ryan Seebeck
23 Carsten Canchola Orlando Road Club 2:06:43
Off The Back
24 Michael Stokes GearLink Racing INC. 2:11:48
Off The Back
25 William Thayer Infinity Bike Shop 2:24:41
Off The Back
26 Juan Carlos campo Silcarbon Racing Team 1:29:30
Off The Back
27 Carlos Martinez West Coast Cycling 1:00:45
Off The Back
DNF Ryan Post 00:00:37
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:38:37
1
2 Chase Dalessandro Colavita Racing 00:38:39
2
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:36:39
2 Carlos Delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:37:43 Teammate Win: Carlo Roche
3 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:37:48 Teammate Win: Carlo Roche
4 Kaue King Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:37:50 Teammate Win: Carlo Roche
5 Marcel Maldonado Interactive Metronome Development 00:37:50
7 Anthony Arango 00:41:24
8 Collin Boule 00:43:42
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary West Atlantic Shores Velo 1:59:03
2 Richard Freeman iii WERXX Jr Development 1:59:18
3 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:29:37
4 Chase Forman Colavita Racing, Inc. 2:02:38
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Supik Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:59:00
2 John Orellana Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:29:36 Teammate Win: Alex Supik
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Glock Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:46:39
2 Lucas Judycki Interactive Metronome p/b Mega Cycl 00:46:49 Teammate Win: Thomas Glock
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Vida VeloBrew Cycling Club 2:01:01
Off The Front
2 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:01:02
Off The Front
3 Luis Rodriguez Compass Research Cycling Team 2:01:02
Off The Front
4 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw 3:18:45
Off The Back
1
5 Peter Schrader 2:01:02
Off The Front
2
6 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:01:02
Off The Front
3
7 Allison Anjos 2:01:02
Off The Front
4
8 Ernie Pena FloridaVelo 2:01:02
Off The Front
5
9 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:01:04
Off The Front
6
Teammate Top 5: Pedro Medina
10 Anthony Prioli Gearlink Racing p/b Roman & Gaynor 2:01:05
Off The Front
7
11 Francisco Hernandez Compass Research Cycling Team 2:01:08
Off The Front
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
12 Vance James VeloBrew Cycling Club 2:01:13
Off The Front
Teammate Win: Ken Vida
13 Ethan Ensley Compass Research Cycling Team 2:01:13
Off The Front
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
14 Joshua Drew Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:01:41
Off The Front
Teammate Top 5: Pedro Medina
15 Jeff Leonard Compass Research Cycling Team 2:02:32
Off The Front
1
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
16 Samuel Sanchez Colavita Racing 2:02:32
Off The Front
2
17 Jose Casas Eagle Cycling 2:02:34
Off The Front
3
18 Rigoberto Rielo Eagle Cycling 2:02:34
Off The Front
4
19 Paulo Silva Compass Research Cycling Team 2:02:34
Off The Front
5
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
20 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 2:02:34
Off The Front
6
21 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa 2:02:34
Off The Front
7
22 Yosvani Rosell FloridaVelo 2:02:35
Off The Front
24 Brent Bell Compass Research Cycling Team 2:02:35
Off The Front
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
25 Eric Specht Compass Research Cycling Team 2:02:35
Off The Front
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
26 Ralph Schroeder FloridaVelo 2:02:35
Off The Front
27 Daryle Glaser Cote Wheels 2:02:35
Off The Front
28 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:02:36
Off The Front
Teammate Top 5: Pedro Medina
29 Jorge Mila Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:02:36
Off The Front
30 Sean Stanron Compass Research Cycling Team 2:02:36
Off The Front
Teammate Top 5: Luis Rodriguez
31 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 2:02:36
Off The Front
32 German Arango Colavita Racing 2:02:36
Off The Front
33 Vasilios Palekis FloridaVelo 2:02:37
Off The Front
34 Kevin Abbate Bill Bone Bike Law/LCT 2:02:37
Off The Front
35 Michael Barman East Point Track Club 2:02:37
Off The Front
36 David Gay San Tan Racing 2:02:44
Off The Front
37 Quenni King 2:02:44
Off The Front
38 Mark Stein FloridaVelo 2:02:46
Off The Front
39 Alessandro Defreitas 2:02:47
Off The Front
40 Osvaldo Delgado 2:02:47
Off The Front
41 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:03:03
Off The Front
Teammate Top 5: Pedro Medina
42 David Munoz Atlantic Shores Velo 2:03:04
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 14   Cat 3: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Rutherford LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:35:00
Off The Front
2 Edgar Maldonado 1:35:00
Off The Front
3 Rob Murray Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:35:14
1
4 Thomas Dirscherl Compass Research Cycling Team 1:35:14
2
5 Michel Bermudez 1:35:14
3
6 Steven Decker 1:35:14
4
7 Shane Wiseman LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:35:14
5
Teammate Win: Jesse Rutherford
8 Joey Vumbaco GearLink Racing INC. 1:35:15
6
9 Trevor Widick Infinity Bike Shop 1:35:15
7
10 Albert Sagnella Cycle Sport Concepts Tampa 1:35:15
8
11 Scott Erker FloridaVelo 1:35:15
9
12 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club 1:35:15
10
13 Michael Garrison 1:35:17
11
14 Dax Nelson MCC of Tampa Bay 1:35:17
12
15 Erick Camacho 1:35:18
13
16 Jiklis Perez Atlantic Shores Velo 1:35:19
14
17 Jose J castro 1:35:19
15
18 Vincent Pukki LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:35:19 Teammate Win: Jesse Rutherford
19 Keston Mcmain 1:35:20
20 Ivan Olarte Cycle Haus Racing 1:35:23
21 Juancarlos Rivera LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:35:27 Teammate Win: Jesse Rutherford
22 Vincent Velasquez 1:35:32
23 Jason Antaya 1:35:41
24 Javier Candelaria LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:35:42 Teammate Win: Jesse Rutherford
25 Shawn Mello LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:35:47 Teammate Win: Jesse Rutherford
26 Adrian Besancon Cycle Sport Concepts Tampa 1:35:47
27 Alejandro Carmona 1:35:52
Off The Back
28 Kevin Ruff VeloBrew Cycling Club 1:36:04
Off The Back
29 Todd Vanselous West Coast Cycling 1:38:58
Off The Back
30 David Mazyck 1:40:38
Off The Back
31 Brett Price LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:41:19
Off The Back
Teammate Win: Jesse Rutherford
32 Greg Algood FloridaVelo 1:03:42
Off The Front
33 Rick Ruchotzke 1:03:42
Off The Front
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Starr Compass Research Cycling Team 2:07:00
Off The Front
2 David Stedje West Coast Cycling 2:07:01
Off The Front
3 Glenn Schneider GS Palm Beach 2:07:06
1
4 Martin Bates West Coast Cycling 2:07:06
2
5 Carlos Soler Vision Quest 2:07:06
3
6 Chuck Holstein FloridaVelo 2:07:08
4
7 Peter Galvin Orlando Velo 2:07:09
5
8 Steven Kurth Treasure Coast Racing 2:07:09
6
9 Robert Alfert Compass Research Cycling Team 2:07:10
7
Teammate Win: Michael Starr
10 Greg Hilt CatUp Coaching 2:07:10
8
11 Scott Lameier Eagle Cycling 2:07:10
9
12 Michael Adams Gearlink Racing p/b Roman & Gaynor 2:07:11
10
13 Jon Mccabe West Coast Cycling 2:07:11
11
Teammate Top 5: David Stedje
14 Eutimio Quintero Foundation 2:07:00
12
15 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers 2:07:13
16 Dwight Johnson Laurel Bicycle Club 2:07:14
17 Chris Antia West Coast Cycling 2:07:19 Teammate Top 5: David Stedje
18 Vincent Cook VeloBrew Cycling Club 2:07:21
19 Edgar Leano Ocampo Racing Team 2:07:23
20 Omar Sassin West Coast Cycling 2:07:31
Off The Back
Teammate Top 5: David Stedje
21 Michael Rhoades Treasure Coast Cycling Association 2:07:31
Off The Back
22 Scot Benton Team Veselka 2:07:35
Off The Back
23 Richard Wolfe JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:07:41
Off The Back
24 Brian Davis Compass Research Cycling Team 2:09:42
Off The Back
Teammate Win: Michael Starr
25 William Fell Treasure Coast Racing 2:10:01
Off The Back
26 Jose Cortes Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:11:54
Off The Back
27 Andre Lamarche 2:00:50
Off The Front
28 Craig Duxbury Compass Research Cycling Team 2:13:01
Off The Back
Teammate Win: Michael Starr
29 John Conway West Coast Cycling 2:14:25
Off The Back
Teammate Top 5: David Stedje
30 Anthony Maisto FloridaVelo 2:14:25
Off The Back
31 Brian Brown JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:14:30
Off The Back
32 Jorge Caba Bill Bone Bike Law/LCT 2:15:48
Off The Back
33 Kevin Clark Winter Springs Cycling 2:22:53
Off The Back
34 David Turbyfill JC's Bike Shop's Blue Hammers 1:35:22
Off The Front
35 Todd Morley JCs Bike Shops Blue Hammers 1:35:22
Off The Front
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Paczka Delaware Valley Racing 2:07:10
2 Marcus Watters Vision Quest 2:07:10
3 Julius Aulisio Treasure Coast Racing 2:07:11
4 Steve Waterhouse 2:07:00
5 Myles Weitzman Hagerty Cycling 2:07:26
6 Wayne Thomas 2:07:40
7 Paul Bordas Treasure Coast Racing 2:08:28 Teammate Top 5: Julius Aulisio
8 Michael Frenette Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:09:33
9 Chris Huffman 2:20:21
10 Peter Ballotta West Coast Cycling 2:24:51
11 Hector Torres Advanced Cycles pb/Topview Sports 1:35:22
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:32:34
Off The Front
2 Yip Tsang Performance Team by Rossetti 2:32:37
3 Bruno Moreira LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:32:43
4 Mike Ferreiro Silcarbon Racing Team 2:32:43
5 Anthony Yaques 2:32:46
1
6 Oshane Williams Galiz Cycling Team 2:32:46
2
7 Christopher Collins Stradalli/Wizard Racing Development 2:32:47
3
8 Nathan Coleman HydroMonkies NSMI Cycling Team 2:32:47
4
9 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports 2:32:48
5
10 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:32:48
6
Teammate Top 5: Bruno Moreira
11 Nathaniel Worcester Interactive Metronome Development 2:32:48
7
12 Alex Jensen LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:32:50
8
Teammate Top 5: Bruno Moreira
13 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 2:32:53 Teammate Top 5: Yip Tsang
14 Roy Foley LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:32:54 Teammate Top 5: Bruno Moreira
15 Allison Anjos 2:32:55
16 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:32:57
17 Andres Munera LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:32:59 Teammate Top 5: Bruno Moreira
18 Osvaldo Delgado 2:33:25
Off The Back
19 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:33:47
Off The Back
20 Mike Ferreiro Silcarbon Racing Team 2:33:47
Off The Back
Teammate Top 5: Mike Ferreiro
21 David Pavlik Support Clean Sport / SeaSucker / G 2:36:15
Off The Back
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Diaz DelaFina 1:42:05
2 Carly George LaRocco & Associates Final Touch Cy 1:47:41
3 Tish Kelly FloridaVelo 1:47:43
4 Rebekah Hope DelaFina 1:47:44 Teammate Win: Lauren Diaz
5 Christina Markel Team Kyles Bike Shop 1:47:45
6 Erica Weitzman Hagerty Cycling 1:47:50
DNF Julie Mckenzie Team Kyles Bike Shop 00:00:07 Teammate Top 5: Christina Markel
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Quinones 1:00:27
1
2 Seddy Dure Galiz Cycling Team 1:00:27
2
3 Erika Sosa Galiz Cycling Team 1:00:27
3
4 Nancy Raimo West Coast Cycling 1:00:28
4
5 Simona Bartos 1:00:28
5
6 Diana Molnar West Coast Cycling 1:00:28
6
7 Emma Molina West Coast Cycling 1:00:28
7
Teammate Top 5: Nancy Raimo
8 Heidi Centauri Team Kyles Bike Shop 1:00:29
8
9 Brooke Botterill Team Kyles Bike Shop 1:00:29
9
10 Gabriella Dixon Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:00:29
10
11 Mackenzie Collins Stradalli/Wizard Racing Development 1:00:30
11
12 Karen Brady Galiz Cycling Team 1:00:30
12
Teammate Top 5: Seddy Dure
13 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team 1:00:30
13
Teammate Top 5: Seddy Dure
14 Gayna Hansen Team Kyles Bike Shop 1:00:31
14
15 Savannah Lacey 1:00:31
15
16 Kay Carver 1:00:32
16
17 Monica Rosa 1:00:34
17
18 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club 1:00:34
18
19 Leah Hardin Orlando Road Club 1:00:35
19
20 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 1:00:36
20
21 Lauren Chandler Team Kyles Bike Shop 1:00:40
Off The Back
22 Alexandria Jensen Orlando Road Club 00:36:42
Off The Back
DNF Lizeth Foster Galiz Cycling Team 00:00:14 Teammate Top 5: Seddy Dure
DNF Kellee Melneciuc
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Grassi Lady Gnar Shredders 00:38:36
2 Emily Jensen 00:46:58
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 00:38:37
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanine Seeger Bill Bone Bike Law/LCT 1:42:04
2 Sherri Stedje West Coast Cycling 1:42:55
3 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:42:55
4 Dawn Decaminada West Coast Cycling 1:43:58
5 Kimberly Vaughan West Coast Cycling 1:45:00
6 Emily Cooper Stradalli/Wizard Racing Development 1:47:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5