Log In
Bobby Phillips Turkey Day Bike Race • Sep 12 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Acuna
2 Edward Patrick WWVC RACING
3 Sebastian Sturges NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
4 Brian Forst NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
5 Francois Bru WWVC RACING
6 Stephen Spencer 1213 RACING/DCBCA
7 Jonathan Cox
8 Gordan Van hook NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Top 5: Sebastian Sturges
9 Alexander Mcrae OCEAN VELO CLUB
10 Paul Van trieste
11 Brad Pumphrey ABRT
12 Brian Synowiec ABRT
13 Steven Martin NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Top 5: Sebastian Sturges
14 Timothy Gonda
15 Brandon Dixon KELLY BENEFIT STRATEGIES - LATERAL
16 Robert Eom
17 Spencer Seibert ABRT
18 Vytas Rivers
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaner Lebauer ARTEMIS
2 Samuel Bell INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLU
3 Shane Scoggin NCVC/UNITED HEALTH GROUP
4 Yann De gouvello ARTEMIS Teammate Win: Shaner Lebauer
5 Tanner Browne BAYSIDE VELO/BIKE DOCTOR
6 Benjamin Wilcox ARTEMIS Teammate Win: Shaner Lebauer
7 Nathan Lebauer ARTEMIS Teammate Win: Shaner Lebauer
8 Richard Furchtgatt
9 Zachary Berkow ARTEMIS Teammate Win: Shaner Lebauer
10 Nathan Wilcox ARTEMIS Teammate Win: Shaner Lebauer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Mittelstadt ARTEMIS
2 Emma Wilcox ARTEMIS Teammate Win: Sophie Mittelstadt
3 Shaina Adler ARTEMIS Teammate Win: Sophie Mittelstadt
4 Svetlana Mack ARTEMIS Teammate Win: Sophie Mittelstadt
5 Anastasiya Mack ARTEMIS Teammate Win: Sophie Mittelstadt
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Kendall NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
2 Joshua Wilcox ARTEMIS
3 Justin Mauch HAYMARKET/SEAVS
4 Andrew Mount NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Win: Steven Kendall
5 Jacob Miller SYN-FIT RACE TEAM
6 Daniel Yanusheusky VELO
7 Godfrey Furchtgott ARTEMIS Teammate Top 5: Joshua Wilcox
8 Shane Scoggin NCVC/UNITED HEALTH GROUP Teammate Win: Steven Kendall
9 Samuel Bell INTL CHRISTIAN
10 Ryan Collins LATITUDE - ABRT
11 Julian Jordan NCVC Teammate Win: Steven Kendall
12 Andrew Schindler ABRT
13 Nick Caddenhead ABRT
14 Alex Mccutcheon ARTEMIS Teammate Top 5: Joshua Wilcox
15 Michael Better ARTEMIS RACING Teammate Top 5: Joshua Wilcox
16 Peter Bond ARTEMIS Teammate Top 5: Joshua Wilcox
17 Val Etobayev ARTEMIS Teammate Top 5: Joshua Wilcox
18 Andrew Brookes NCVC Teammate Win: Steven Kendall
19 David Brookes NCVC Teammate Win: Steven Kendall
20 James Panagiotopous NCVC Teammate Win: Steven Kendall
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Wahl ABRT
2 Charles Hutchenson HARLEY
3 Andy Cicero SAROFF RACING TEAM
4 Donald Brew ARTEMIS
5 Timothy Rugg HARLEY
6 Chip Hoover HAYMARKET/HOMEVISIT
7 Alexander Butterfield DC VELO
8 Paul Beyer ABRT Teammate Win: Stephen Wahl
9 Robert Sheffield NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
10 James Stearns CHANNEL
11 Greg Abbott NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
12 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
13 Paul Mica NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
14 Ramon Benitez HARLEY Teammate Top 5: Charles Hutchenson
15 Mike Hefner ABRT Teammate Win: Stephen Wahl
16 Robert Kelly NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
17 Kevin Cross VELOCITY
18 Alexander Meller ABRT Teammate Win: Stephen Wahl
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chip Hoover HAYMARKET/HOMEVISIT
2 Andy Cicero SAROFF RACING TEAM
3 Michael Stearns CANNELL CHAMPION TRAINING
4 Mike Brown ABRT
5 Jeffrey Sanders AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Olinski AVC/TEAM HAGERSTOWN WASINGTON CO.
2 Robert Leach EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
3 Steve Owens ABRT
4 Aziz Eilhallou DC VEVO
5 Harry Fang NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
6 Dennis Boyle TREK MOUNTAIN CO-OP
7 Marc Frazer LATERAL
8 Carlos Gonralves ALL AM BICYCLE
9 Ronne Irvine T.E.A.M. FUJI
10 Jerry Mccalop ARTEMIS
11 Alexander Meller ABRT Teammate Top 5: Steve Owens
12 David Levy ARTEMIS CLUB
13 Chris Gonce KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
14 Dennis Crockett AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
15 Ted Harris ABRT Teammate Top 5: Steve Owens
16 Robert Dills KNOX VELO CLUB
17 Paul Mittelstadt DC VELO
18 Joe Jefferson AVC
19 Bj Basham ARTEMIS
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Ross CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
2 Max Rogozinski
3 Tony Allen-mills UNATTACHED
4 John Cohen TEAM SOMERSET
5 John Cox CHESAPEAKE WHLM/JOE'S BIKE SHOP/ KI
6 Peter Czapiewski AMVC/DND INC
7 John Petrakis NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
8 Matty Parker CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Win: Stuart Ross
9 James Wagner CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Win: Stuart Ross
10 David Hammond
11 Cynthia Anderson AMVC/DND INC.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Lea TEAM FUJI
2 Giulio Porta KING PAWN /JOE'S BIKE SHOP/CW
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Lea TEAM FUJI
2 Hank Banta NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
3 Gerald Teeuwen VELO RACING VIRGINIA
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harry Fang NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
2 Ian Morrison BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
3 Nathan Hakken GAMJAMS/PRE-REG.COM P/B CUTAWAY CLO
4 Kevin Cross VELO
5 Carlos Gonravles ALL AMERICAN
6 Owen Hassig COPPI
7 Robert Leach EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
8 Matt Dockins NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Win: Harry Fang
9 David Brookes NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Win: Harry Fang
10 Brigham Lumm ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
11 Jason Hall COPPI
12 Sigberto Garcia NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Win: Harry Fang
13 Andrew Armstrong NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Win: Harry Fang
14 Jesse Leifert ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
15 Andrew Mount NCVC/UNITEDHEALTH GROUP Teammate Win: Harry Fang
16 Steve Fife BIKE DOCTOR Teammate Top 5: Ian Morrison
17 Paul Rades GAMJAMS/PRE-REG.COM P/B CUTAWAY CLO Teammate Top 5: Nathan Hakken
18 Brandon Lumm ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
19 Todd Bickling BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO Teammate Top 5: Ian Morrison
20 Jeffrey Sanders AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
21 Tony Gonravles ALL AMERICAN Teammate Top 5: Carlos Gonravles
22 Brooke Patterson ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Farrar ABRT
2 Richard Wawrzeniak OCEAN VELO CLUB/BIKESPORT
3 Andrew Shelby WWVC
4 Brian Maclean ABRT Teammate Win: Justin Farrar
5 Eric Hansen BBC
6 Geoff Hughes SQUADRA-COPPI
7 Patrick Hogan ABRT Teammate Win: Justin Farrar
8 Monika Sattler NCVC
9 Eric Griffin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
10 Harry Dhillon DC VELO
11 John Nichols ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
12 Drake Jordan P TUNNING
13 Matthew Ringer DISTRICT VELOCITY RACING P/B THE BI
14 Sonny Smith OCEAN VELO/BIKESPORT Teammate Top 5: Richard Wawrzeniak
15 Shaner Lebauer ARTEMIS JUNIOR TEAM
16 Lance Johnson KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV
17 Richard Hohenbrink NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
18 Ahmed Hefuna OCEAN VELO Teammate Top 5: Richard Wawrzeniak
19 David Bodkin NCVC/UNITEDHEALTH GROUP
20 Ted Harris ABRT Teammate Win: Justin Farrar
21 Jeffrey Travis ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
22 Anthony Monaco ABRT Teammate Win: Justin Farrar
23 Chris Soda CYCLE LIFE
24 Chris Gonce KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
25 John Teeuwem
26 Syd Lea TEAM FUJI
27 Luis Infante EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
28 Aaron Horvath PRINCETON UNIVERSITY
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes
2 Christine St. pierre
3 Diane Miller
4 Tara Taylor
5 Sandra Pashley
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Roth ARTEMIS
2 Tara Taylor
3 Lisa Jancy ARTEMIS Teammate Win: Renee Roth
4 Iris Ford ARTEMIS Teammate Win: Renee Roth
5 Kristin Seibert ABRT
6 Diane Harris ARTEMIS Teammate Win: Renee Roth
7 Carole Harris ARTEMIS Teammate Win: Renee Roth
8 Zeena Jordan P TUNING
9 Sophia Mittelstadt ARTEMIS Teammate Win: Renee Roth
10 Sandra Pashley
11 Claudia Gonzalez martinez NCVC
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 2