Log In
Cedar Hill Race Festival - Saturday • Feb 6 2016
Clear, 43 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Fine Tulsa Wheelmen
2 Yavor Gerenski Cadence Cyclery
3 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
4 David Ross Shred Monster
5 Benjamin Sanders TILT Racing
6 Keith Thompson Team Elevate Racing
7 Timothy Palyukh Bicycles Plus Racing
8 Nathan Tew Rock Riders Cycling
9 Mark Weir GS Tenzing
10 Mark Brandt B&B Trek Racing
11 Tri Bui Dallas Racing
12 James Kennedy Bicycles Plus Racing
13 Luke Joy Renegade Racing
14 Clifford Green Dallas Bike Works
15 Philip Grassley Team Elevate Racing
16 Lucas Bourgoyne Shama Cycles
17 Fred Vincent Mad Duck Racing
18 Jerry Godinez GS Tenzing
19 Teal Carlock Rock Riders Cycling
20 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
21 Zach Hostetler
22 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing
23 Garrison Horton Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
24 Tyler Delamater Corinth Cycling/Harden Racing
25 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
26 Bryan Burpee Dark Horse Racing
27 Andrew Jones Elbowz Racing
28 Steve Brannan Team Elevate Racing
29 Anthony Rosich Rock Riders Cycling
30 Casey Werderman Blue Ridge Cyclery Racing p/b R
31 Eric Whitworth Team Elevate Racing
32 Adrian Gawel
33 Joseph Zabreznik 787 Racing
34 Frank Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
35 Jordan Ransom GS Tenzing
36 Sean Mason Team Elevate Racing
37 Nicholas Greeff Sonic Boom Racing Team
38 Bradyn Smith Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Jacob Ingram
39 Max Tucker
40 Mauricio Garcia Dallas Racing
41 Bobby Snyder Oklahoma City Velo Club
42 Andrew Michalets Bayou City Racing
43 Matt Lanier Oklahoma City Velo Club
44 Joseph Emmons Dallas Racing
45 Rick Francis
46 John Eddington Plano Athletic Cycling Club/PACC
47 Austin Dixon* Team Novo Nordisk Juniors
48 Manuel Alba Dallas Bike Works
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Whittington
2 Greg Lawford GS Tenzing
3 Joshua Carder Dallas Racing
4 Jay Judeh Renegade Racing
5 David Mikulecky B&B Trek Racing
6 Todd Finley Crest/RBM Cycling
7 James Snodgrass Bike One Racing Team
8 Kyle Solow Bicycles Plus Racing
9 Dustin Smith Team Undiscovered
10 David Ness Bicycles Plus Racing
11 Jim Goodyear Cadence Cyclery
12 Chaz Black Team Cambridge Cycling
13 Joe Nuszkowski GS Tenzing Teammate Top 5: Greg Lawford
14 Annemarie Martin Team Cambridge Cycling
14 Rand Jenkins B&B Trek Racing Teammate Top 5: David Mikulecky
15 Jake Nelson Crest/RBM Cycling
16 David Roberts Northwest Cycling Club
17 Brian Babcock Rockwall Racing
18 Aston Haswell Corinth Cycling/Harden Racing
19 Troy Anderson Plano Athletic Cycling Club/PACC
20 Jonathan Barba
21 Joshua Storm Crest/RBM Cycling
22 Joey Danahy Baylor University
23 Eric Olson B&B Trek Racing Teammate Top 5: David Mikulecky
24 Peter Aversa B&B Trek Racing Teammate Top 5: David Mikulecky
25 Travis Keane Bicycles Plus Racing
26 Jeff Makohon Rockwall Racing
27 Matt Courtney Team Undiscovered
28 Travis Gulbis Crest/RBM Cycling
29 Alexander Jensen Tulsa Wheelmen
30 Alex Turk Rockwall Racing
31 Garrin Bratcher Bike One Racing Team
32 Christopher Dedera MBBC Racing
33 Christopher Schmiedeke
34 Landan Luna Dallas Racing Teammate Top 5: Joshua Carder
35 Keith English Bike One Racing Team
36 John Collins Matrix Cycling Club
37 Benjamin Young Cadence Cyclery
38 Zach Conover
39 Austin Hoover Cadence Cyclery
40 John Porizek Cadence Cyclery
41 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
42 Russell Kim Oklahoma City Velo Club
43 Trent Arnold Rockwall Racing
44 Chris Moore Bicycles Plus Racing
45 Brian Barrett B&B Trek Racing Teammate Top 5: David Mikulecky
46 Gary Hudson
47 Max Duran
48 Justin Daniels B&B Trek Racing Teammate Top 5: David Mikulecky
49 Daniel Neice Cadence Cyclery
50 Martin Karr Bike One Racing Team
51 Tom Attaway Crest/RBM Cycling
52 Steven Whitley Crest/RBM Cycling
53 John Harris
54 Kyle Higley
55 Clint Richardson Crest/RBM Cycling
56 Thomas Whitaker Jesuit Dallas
57 Garrett Brown
58 Mike Petty Steamboat Cycling
59 Donald Isaacs
60 Brett Baker Rockwall Racing
61 Dennis Krilic Crest/RBM Cycling
62 Kevin Duncan Northwest Cycling Club
63 David Brignac US Military Endurance Sports
64 Pat Luciano Northwest Cycling Club
65 Michael Carmack
66 Jing Yang
67 Darrick Walls The Racing Post
68 Drew Tucker Matrix Cycling Club
69 Emery Snider
70 Joseph Mcanally
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 33   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beckett Tooley Matrix Cycling Club
2 Brian Luciano Northwest Cycling Club
3 Asher Lauderdale
4 Paul Porterfield Dark Horse Racing
5 Evan Roberts Northwest Cycling Club
6 Jack Makohon Rockwall Racing
7 Andrew Ibarra Dallas Racing
8 Maximiliano Alvarez Dallas Racing
10 Jackson Hall
12 Adam Janah
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Watson Cadence Cyclery
2 Ray Healy
3 Kent Mcquade McKinney Velo Club
4 John Murazak Crest/RBM Cycling
5 Christopher Powers Cadence Cyclery Teammate Win: Robert Watson
6 Steve Dodge Dallas Bike Works
7 Robert Baatz STOUT RACING p/b Rockwall Cycling
8 Simon Essl Elbowz Racing
9 Lester Carson Colonel's /Fred's Texas
10 Danny Finlan Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: John Murazak
11 Chris Hunt Cadence Cyclery Teammate Win: Robert Watson
12 Rhett Mckeller Cadence Cyclery Teammate Win: Robert Watson
13 William Plumlee
14 Nard Moseley KingRacingGroup
15 Craig Keane STOUT RACING p/b Rockwall Cycling
16 Douglas Ray Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: John Murazak
17 James Wolff Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Lawrence Gibson Dallas Racing
19 Robert Plaskota Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: John Murazak
20 Dan Busch Corinth Cycling/Harden Racing
21 Luis E rosero Corinth Cycling/Harden Racing
22 Gary Deserrano Cadence Cyclery Teammate Win: Robert Watson
23 Jason Lewiss ATC Racing
24 John Brestovansky Soundpony Triad Bank
25 Bradley Herle Bicycles Plus Racing
26 John Sommer Plano Athletic Cycling Club/PACC
27 Stephen Nold Team Elevate Racing
28 Brad Hess STOUT RACING p/b Rockwall Cycling
29 Brent Moulder STOUT RACING p/b Rockwall Cycling
30 Todd Lafleur Bicycles Plus Racing
31 Marcos Ferreyra McKinney Velo Club Teammate Top 5: Kent Mcquade
32 Ginny King KingRacingGroup
33 Douglas Pedersen Corinth Cycling/Harden Racing
34 Carl Hentschel GS Tenzing
35 Raul Varela Dallas Racing
36 Ben Mcgraw Rockwall Racing
37 Robert Phillips
38 Jason West Mirage
39 Gerardo Chaparro Bicycles Plus Racing
40 Daniel Curtin Team Yacht Club
41 Rodger Nutt Cadence Cyclery Teammate Win: Robert Watson
42 Chuck Hill Cadence Cyclery Teammate Win: Robert Watson
43 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks Bike Shop
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 19   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brown McKinney Velo Club
2 Darrell Hull A Bloc
3 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
4 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
5 Bill Shirer McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
6 Tom Lattig Mirage
7 Michael Ereli A Bloc Teammate Top 5: Darrell Hull
8 Anthony Marlar Team Elevate Racing
9 Rich Dotson Bicycles Plus Racing
10 Jimmy Olsen Dallas Racing
11 Greg Mead Bicycles Plus Racing
12 Scott Munroe A Bloc Teammate Top 5: Darrell Hull
13 Brian Arnold Dallas Bike Works
14 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
15 Robert Quiroga Dallas Bike Works
16 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Jorge Merle Dallas Racing
19 Jordan Chaney Mirage
20 Mike Herrick Dallas Bike Works
21 Brent Napier Bicycles Plus Racing
23 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
24 Don Losawyer B&B Trek Racing
25 Scott Yates A Bloc Teammate Top 5: Darrell Hull
26 Tom Corradino Colavita Racing Inc.
27 John De st. germain Bicycles Plus Racing
28 Christopher Dedera MBBC Racing
29 Rick Gurney Plano Athletic Cycling Club/PACC
30 Mike Reade Team Bicycles Inc.
31 David Kim Cadence Cyclery
32 Brad House Mirage
33 Scott Giancola McKinney Velo Club Teammate Win: Michael Brown
34 Douglas Balentine Crest/RBM Cycling
35 Jason Newman A Bloc Teammate Top 5: Darrell Hull
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 16   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parks Mirage
2 Pete Lantz Tulsa Wheelmen
3 Patrick Galvin Mirage Teammate Win: David Parks
4 Jamie Zitnik Colavita Racing Inc.
5 Clay Thompson Dallas Racing
6 Ted Larson Mirage Teammate Win: David Parks
7 Philip Vickers Cadence Cyclery
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Buchel Dark Horse Racing
2 Brock Simmons Corinth Cycling/Harden Racing
3 Justin Stanley Elbowz Racing
4 Vitor Zucco schizzi
5 Grayson Keppler Cadence Cyclery
6 Michael Lalla Bicycles Plus Racing
7 Alexandro Garcia Rudy's Ritas BP
8 Gabriel Baca Elbowz Racing Teammate Top 5: Justin Stanley
9 Mat Stephens
10 Shawn Small GS Tenzing
11 Erin Elliott Soundpony Triad Bank
12 Nick Torraca
13 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
14 Tony Steward Oklahoma City Velo Club
15 Tice Porterfield VooDoo Racing
16 Rob Bell Team Undiscovered
17 Kyle Swanson Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Top 5: Brock Simmons
18 John Mckelvy Dawdy Performance Coaching-Racing T
19 Mark Niiro Dawdy Performance Coaching-Racing T
20 Scott Veggeberg Chicken and Waffles Racing
21 Chris carlson Matrix/rbm Matrix Cycling Club
22 Randy Lee Plano Athletic Cycling Club/PACC
23 Elkin Arteaga
24 Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA
25 Christopher Dauwe Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
26 Micah Newell Schlegel Racing
27 Jefferey May
28 Isaac Porterfield VooDoo Racing
29 Tyler stewart Dallas bike works Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
30 Joseph Spragins Bicycles Plus Racing
31 Kyle anderson Park place dealerships Super Squadra
32 Corey Ray Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
33 Cesar Omar cerna Rudy's Ritas BP
34 Jason Mccombs
35 Patrick Craine
36 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank
37 Mark Baerd Elevate Elite Cycling Team
38 Brian Odonnell Bayou City Racing
39 Justice Hudson Dallas Racing
40 John Ryan Matrix Cycling Club
41 Hugo Scala Matrix Cycling Club
42 Bret Crosby Chicken and Waffles Racing
43 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team
44 Beau Edwards
45 Michael Krutak Dark Horse Racing Teammate Win: Joshua Buchel
46 Mark Rawlings GS Tenzing
47 Hector Emiliano morales garza Bicycle Heaven
48 William martin ? Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
49 Brady Reed Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
50 Rob Sandusky Matrix Cycling Club
51 Jason Short
52 Chris Wright Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
53 Leonardo Frayre Nick Lopez Tailoring Cycling Team
54 Tyler Cloutier Matrix Cycling Club
55 Devin Carroll Super Squadra
56 Michael Reyna Shred Monster
57 Davis Dombrowski Matrix Cycling Club
58 Jordan Oroshiba Super Squadra
59 Adam Biwan Bicycles Plus Racing
60 Joaquin Najar Super Squadra
61 Alan Good Soundpony Triad Bank
62 Kyle Walker Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
63 Ray Healy
64 Anthony White Bicycles Plus Racing
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 32   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Payton Maness ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Christina Smith Portland Bicycle Studio
3 Flora Yan Dallas Racing
4 Kimberly Pettit Soundpony Triad Bank
5 Carolyn Defoore Athlete Architecture p/b D&W Paint
6 Emily Vandyken Team Elevate Racing
7 Ash Duban RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
8 Karla Gendler Team Yacht Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrine Waterman Bicycles Plus Racing
2 Lori Bergeron Yoga Box Racing p/b Celestial Cycle
3 Amy Manuel Crest/RBM Cycling
4 Kellie Nelson Crest/RBM Cycling
5 Cinthia Pedraza RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
6 Bridget Tooley Matrix Cycling Club
7 Sheree Benavides Matrix Cycling Club
8 Madeline Barrett B&B Trek Racing
9 Chelsea Reedy Matrix Cycling Club
10 Maddie Willis Yoga Box Racing p/b Celestial Cycle Teammate Top 5: Lori Bergeron
11 Melissa Rodriguez Cadence Cyclery
12 Olivia Woodruff FCS Cycling
13 Sarah Startz FCS Cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tarryn Brumley
2 Grace Wall Crest/RBM Cycling
3 Brenna Zerby
4 Noni Bertagnoli Dallas Racing
5 Mya Duncan Northwest Cycling Club
6 Giana Bertagnoli Dallas Racing
7 Madeline Beltran
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darci Scott Bicycles Plus Racing
2 Kim Chance Matrix Cycling Club
3 Lori Schmittturner B&B Trek Racing
4 Deann Munter
5 Bridget Alford
6 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
7 Kim Murphy FCS Cycling
8 Allison Jones MBBC Racing
9 Rhonda Green MBBC Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7