Log In
Pine Flat Road Race • Feb 20 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
2 Daniel Martin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
3 Alan Zarembo Ritte Racing
4 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
5 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
6 Scott Fonseca Zenn Racing Team
7 Michael Hutson Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: David Rous
8 Lee Shuemake Topsport
9 Mark Sasser SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
10 James Porter Webcor/Alto Velo
11 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
12 Robert Winder HDR Racing p/b Lombardi Sports
13 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Victor Mirzayan Sierra Pacific Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daryl Spano SJBC
2 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/ZteaM
3 Mike Haluza Big Orange
4 David Worthington Cynergy Cycles Race Team
5 Geoffrey Drake Team Bicycle Trip
6 Andrew Nevitt SJBC Teammate Win: Daryl Spano
7 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/ZteAM Teammate Top 5: Hunter Ziesing
8 Michael Hotten Big Orange/Cynergy Cycles Teammate Top 5: Mike Haluza
9 Arthur Jones IronDataThirstyBearCycling.com
10 Jon Ornstil Unattached
11 Chris Courtney SJBC Teammate Win: Daryl Spano
12 Carl Nielson Wells Fargo Racing Team
13 Andrew Robertson Sierra Pacific Racing
14 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com
15 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam Teammate Top 5: Hunter Ziesing
16 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
17 Barry Schwarz Alto Velo
18 Curtis Eastin Sierra Pacific Racing
19 Mario Reyes Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra
20 Gary Speer Body Concepts
21 Leo Hinds Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra
22 Thomas Morgan Unattached
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Hamlin Team Bicycles Plus
2 Scott Hennessy VOS Racing
3 Roland Freund Davis Bike Club
4 Steven Palladino Fightin' Bobas
5 Chris Cerruti Cal Gaint Cycling
6 Jim Lund Valley Spokesmen
7 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Special
8 Henry Pfister Action Sports/Simply Fit
9 Mike Marotta Action sports/simply fit
10 Mac Carey Taleo Racing
11 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
12 Pedro Ordaz Unattached
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized
2 Alistair Eeckman Above Category Racing
3 Alec Kassin Whole Athlete-Specialized Teammate Win: Nicholas Newcomb
4 Isaiah Rapko Above Category Racing
5 Benny Breck Platinum Performance Cycling Team
6 John Echeveste Platinum Performance Cycling Team
7 Wes Holloway Echelon Racing Development
8 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling
9 David Mesa Unattached
10 Scott Peifer Mercedes Benz/Folsom Bike
11 Jordan Kestler University of California-Berkeley
12 Justin Ishida Unattached
13 Josef Nygaard All Sport-Team Swift
14 Chris Becker Taleo Racing
15 Cody Tapley Whole Athlete-Specialized Teammate Win: Nicholas Newcomb
16 Gareth Feldstein Ritte Racing
17 Alan Latta ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
18 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
19 Alexander Freund Davis Bike Club Race Team
20 Dylan Drummond Tieni Duro Junior Cycling Team
21 Justin Leopold Celerity Cycling p/b Brooks Systems
22 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
23 Geoffrey Davis ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
24 Zeke Mostov San Jose Bicycle Club
25 Brian Monroe Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
26 Stone Beck Stevens Bicycle Racing
27 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC)
28 Steve Weixel Platinum Performance Cycling Team Teammate Top 5: Benny Breck
29 Alex Howard Above Category Racing Teammate Top 5: Alistair Eeckman
30 Chad Nordwall Above Category Racing Teammate Top 5: Alistair Eeckman
31 Charles Ellenberger Unattached
32 Spencer Canon Ritte Racing
33 George Ciordas Sierra Pacific Racing
34 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
35 Nick Kinney Whole Athlete-Specialized Teammate Win: Nicholas Newcomb
36 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling Team
37 David Mesa Unattached
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremiah Root Stevens Bicycle Racing
2 Neema Assemi Sierra Pacific Racing
3 Alex Lugosch Unattached
4 Eric Bruins Big Orange Cycling
5 Jacob Dodge Rubber Soul/CSC Racing Team
6 Burl Pershall Unattached
7 David Bangor Unattached
8 Gordon Murray Unattached
9 Kenneth Gonzales Unattached
10 Adam Ocamb Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Terence Potter Berkeley Bicycle Club (BBC)
12 Stanley Goto All Sport-Team Swift
13 Will Rose Unattached
14 Alexander Neigher Unattached
15 Vitaly Gashpar Colavita Racing Inc.
16 Mark Hiday Team Redlands
17 Jimmy Pham Taleo Racing
18 Nick Baird Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Neema Assemi
19 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
20 Marcus Cannon Team Redlands
21 William Foster Rubber Soul/CSC Racing Team Teammate Top 5: Jacob Dodge
22 Kyle Anderson Cal Cycling
23 David Siegel University of California-Berkeley
24 Scott Penington Team Redlands
25 John Freeman Dolce Vita Cycling
26 Bladi Duran Big Orange/Cynergy Cycles Teammate Top 5: Eric Bruins
27 Branton Curt Los Gatos
28 Nathan Carpenter Tieni Duro Junior Cycling Team
29 Marc Deleon Herbalife LaGrange
30 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team
31 Daniel Lebson Rio Strada Racing
32 Robert Smith Rio Strada Racing
33 Cody Greer Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Neema Assemi
34 Marc Mendoza SJBC
35 Travis Lyons Tieni Duro Junior Cycling Team
36 Chris Hopkins Davis Bike Club Race Team
37 Stephen Shafer Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra
38 Peter Kenton Tieni Duro Junior Cycling Team
39 Ryan Grant All Sport-Team Swift
40 Jason Brasel Davis Bike Club Race Team
41 Ari Baquet Unattached
42 Matthew Muegge Team Roaring Mouse
43 Cesar Anaya Central Sierra Cyclists
44 Ellis Anderson Tieni Duro Junior Cycling Team
45 Ned Britten Unattached
46 Henry Nelson Tieni Duro Junior Cycling Team
47 Christopher Neutill ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
48 Jimmy Pham Taleo Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 41   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Sharp SLO Nexus
2 John Roberts Dolce Vita Cycling
3 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Mike Ashton Dolce Vita Cycling
5 Michael Noel Bolthouse Farms Cycling Team
6 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
7 Nathan Magsig Momentum cycling
8 Justin Mcmorrow un attatched
9 Courtland Keith AIAGE
10 Jeff Slaton Davis Bike Club
11 Doug Cook
12 Jeffrey Campbell R4R-Make A Wish
13 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Steve Ward
14 Chris Lanning Ritte Racing
15 Blake James Momentum Racing California
16 Ricky Lucero SJBC
17 John Depew Body Concepts
18 Jon Stevens Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: John Roberts
19 Chris Toshok Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: John Roberts
20 Henry Yeghyayan Ritte Racing
21 Gregory Edler Ritte Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 17   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Brooks Steven's Bicycles Racing
2 Miguel Pena Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra
3 Gabe Multer
4 Aidan Collins
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Odonnell Taleo Racing
2 Bobby Rees Ritte Racing
3 Craig Snider Taleo Racing Teammate Win: Kevin Odonnell
4 Steven Decker Rubber Soul/CSC
5 Alton Chambers Body Concepts
6 Russell Mccrary California Giant Cycling
7 Harold Reimer Webcor/Alto Velo
8 Richard Gelsi-medeot California Giant Cycling
9 Dane Grant Team Roaring Mouse
10 Scott Martin Bike Trip
11 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
12 Ken Shiokari Unattached
13 Scott Hollander Rubber Soul/CSC Racing Team
14 Rockie Stevens VAPOR
15 Matt Thompson
16 Jon Redline
17 Patrick Doles sierra pacific racing
18 Elmar Stefke Davis Bike Club Race Team
19 Martin Hyland SJBC
20 Steve Cooke Body Concepts Teammate Top 5: Alton Chambers
21 Daniel Castellani Fun Sport Bikes Cycling Team
22 Bob Ehardt Bicycle Planet
23 Gilbert Martinez Rio Strada Racing
24 Glenn Drummond
25 Hooshang Mehranpour Rio Strada Racing
26 Randy Volkmar Body Concepts Teammate Top 5: Alton Chambers
27 Anyhony Barbarise
28 George Chinn Stevens Bicycle Racing
29 John Gallagher Taleo Racing Teammate Win: Kevin Odonnell
30 Bradford Hasse Body Concepts Teammate Top 5: Alton Chambers
31 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Alton Chambers
32 John Dover Action Sports/Simply Fit
33 Greg Wacker
34 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
35 Jim Stites Rubber Soul/CSC Racing Team
36 Sargon Nona Fun Sport Bikes Cycling Team
37 Timothy Turnbull los gatos bicycle racing club
38 Ron Hicks
39 Roger Messier Michael David Winery Cycling Team
40 Kevin Miller Victory Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 31   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Harlanddunaway Davis Bike Club Race Team
2 Dominic Salbatera Unattached
3 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
4 Patrick Dougherty
5 James Sears Unattached
6 Eric Currie Naval Postgraduate School
7 Cesar Guillen Unattached
8 Sef Jaimes SLO Nexus-Gym One
9 Travis Lee Rio Strada Racing
10 Christopher Metz Unattached
11 Kevin Vangundy Unattached
12 Joseph Booth Momentum Racing California
13 Benjamin Johnson Unattached
14 John Davenport
15 Matt White
16 Luis Corona
17 Jorge Aguilar
18 Josh Sharp Unattached
19 Jorge Vargas
20 Lazaro Salazar
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rafael Ortiz
2 Ian Holsworth ARCALIS TEST TEAM
3 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Joseph Sullivan SJBC
5 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
6 Don Chapin
7 Ken Stroub Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra
8 Eric Henson Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch/SS
9 Mt Merickel
10 Glenn Imke Action Sports
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bennett California Giant Berry Farms/Specia
2 Justin Rossi Marc Pro - Strava
3 Vincent Owens Sierra Pacific Racing
4 Kris Lunning Marc Pro - Strava
5 Evan Huffman California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: John Bennett
6 Donald Hahn Marc Pro - Strava
7 Frank Spiteri Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
8 Jonathan Moskowitz Taleo Racing
9 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
10 Brandon Trafton California Giant Cycling
11 Graeme Galyer Unattached
12 Joe Galloway Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Vincent Owens
13 David Albrecht Chico Corsa Cycling Team
14 Andreas Freund University of California-Berkeley
15 Colby Elliot Swami's Cycling Club
16 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling
17 Matthew Shackley Swami's Cycling Club
18 Andrew Bates Olympia Orthopaedic Associates Cycl
19 John Devere Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Vincent Owens
20 Peter Nicholson Whole Athlete-Specialized
21 Jeffrey Galland Chico Corsa Cycling Team
22 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
23 Emerson Oronte Team Ora presented by I.F.
24 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
25 Sydney Newsom Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Vincent Owens
26 Brian Zimny Team City Sacramento
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 12   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Breen Fremont Bank Cycling Team
2 Peggy Legrand US Military Cycling
3 Tracy Lillig Contra Costa Cycling Club
4 Annie Malouin Fremont Bank Cycling Team Teammate Win: Susannah Breen
5 Beverly Chaney Touchstone Climbing
6 Susannah Breen Fremont Bank Cycling Team Teammate Win: Susannah Breen
7 Annie Malouin Fremont Bank Cycling Team Teammate Win: Susannah Breen
Finishers: Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Liske Webcor/Alto Velo
2 Francesca Barsamian Fremont Bank Cycling Team
3 Donna Nice SJBC
4 Ruste Parker Velocity Valley Women
5 Soquel Schafer Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Smith Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch/SS
2 Korina Huizar Unattached
3 Elise Hazlewood Dolce Vita Cycling
4 Kimberly Keathley Moment Cycle Sport
5 Vanessa Baumann Wells Fargo Racing Team
6 Bobbi King Polli Veloce
7 Catherine Hadsell Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Vanessa Baumann
8 Holly Breck Platinum Performance Cycling Team
9 Jennifer Kalich Unattached
10 Katie Bergen Pinnacle Women's Racing
11 Stacy Krahn
12 Misha Scovill Velocity Valley Women
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Benishin Velo Bella
Finishers: Cat 2: 1