Log In
Florida State Championship TT • Apr 3 2016
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Develop 40:35.7
2 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 43:30.5
3 Luis Gonzalez Bill Bone Bike Law/LCT 46:11.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker 39:04.2
2 Shane Braley Support Clean Sport / SeaSucker 42:39.6 Teammate Win: Steven Perezluha
3 Aaron Fulgenzi 0 46:33.6
Finishers: Cat 1: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports 42:38.4
2 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touc 42:40.1
3 Andres Estevez 0 44:08.1
4 Tomas Velez 0 44:16.0
5 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSu 45:02.4
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 38:52.6
2 Yip Tsang Performance Team by Rossetti 40:51.9
3 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 41:44.9
4 Brian Sciba RedEye Velo 41:59.3
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dyke 40:42.6
2 Garrett Reel 40:49.0
3 Adam Skindel 41:19.6
4 Keith Litzell 41:36.5
5 Thomas Schneider 41:37.4
6 Andrew Macfarlane 41:51.5
7 Dustin Davis 42:14.0
8 Mark Chandler 42:18.0
9 Javier Bomnin 42:57.5
10 Hunter Smith 43:16.8
11 Kenny Cox 43:22.9
12 Ian Gonder 43:26.2
13 Quenni King 43:30.8
14 Ken Rodgers 43:46.1
15 Christian Avila 44:08.6
Finishers: Cat 3: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hibbitt 39:35.9
2 Rodrigo Barreto 39:51.9
3 Ryan Post 40:43.2
4 Kevin Clark 41:09.1
5 William Taylor 41:21.6
6 Ryan Seebeck 42:55.6
7 Rick Avendano 44:37.0
8 Jonathan Perez 46:24.6
9 Jason Lazarus 47:28.8
10 Jean Sada 48:48.8
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Valencia Racers Edge Cycle Shop / GetYou 38:46.0
2 Doug Deweese 0 40:58.8
3 Dan Bond 0 41:03.0
4 Jeremy Richardson RedEye Velo 41:34.8
5 Javier Hidalgo 0 41:37.8
6 Alexis Cespedes 0 42:03.0
7 Anthony Quintero 0 42:05.2 Teammate Top 5: Doug Deweese
8 Adrian Perez Patches Race Team 42:44.2
9 Christopher Diaz 0 42:57.2 Teammate Top 5: Doug Deweese
10 Yuniel Sosa 0 43:37.0 Teammate Top 5: Doug Deweese
11 Jacob Burbach 0 43:44.7 Teammate Top 5: Doug Deweese
12 Dustin Beller 0 43:47.1 Teammate Top 5: Doug Deweese
13 Acevedo Eduardo 0 44:03.0 Teammate Top 5: Doug Deweese
14 Burt Baldo 0 44:37.9 Teammate Top 5: Doug Deweese
15 Andrew Nenninger 0 45:49.2 Teammate Top 5: Doug Deweese
16 Orelvys Nolasco 0 46:41.6 Teammate Top 5: Doug Deweese
17 Jose Garcell 0 46:59.8 Teammate Top 5: Doug Deweese
18 Angel Garcia 0 47:25.7 Teammate Top 5: Doug Deweese
19 John Wells 0 47:45.5 Teammate Top 5: Doug Deweese
20 Pablo Blanco 0 47:51.0 Teammate Top 5: Doug Deweese
21 Dimas Lozano 0 48:56.1 Teammate Top 5: Doug Deweese
22 Monty Taylor 0 49:13.7 Teammate Top 5: Doug Deweese
23 Chris Dowden 0 49:36.1 Teammate Top 5: Doug Deweese
24 Peter Ferralls 0 50:28.9 Teammate Top 5: Doug Deweese
25 Weshly Morais 0 55:05.4 Teammate Top 5: Doug Deweese
26 Bryan Velasquez Bill Bone Bike Law/LCT 00:00.0
27 Lefran Nunez 0 00:00.0 Teammate Top 5: Doug Deweese
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Sansbury Racers Edge Cycle Shop / GetYou 28:39.2
2 Stephen Desena 0 30:29.4
3 Michael Stokes GearLink Racing INC. 31:16.6
4 Will Larson GearLink Racing INC. 31:47.0
5 Steve Reker RedEye Velo 32:23.4
6 Daniel Askren 0 33:37.9
7 Ivan Mendez 0 34:21.1 Teammate Top 5: Stephen Desena
8 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome Developme 34:13.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Mcnees RedEye Velo 27:58.4
2 Jackson Griffin RedEye Velo 29:35.7 Teammate Win: Eric Mcnees
3 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome Developme 30:41.4
4 Chase Forman Colavita Racing Inc. 31:40.7
5 Augusto Cohn 0 31:51.4
6 Luke Jewett 0 35:21.2
7 Jacob Kelley Orlando Road Club 38:59.6
8 Hunter Smith WERXX Jr Development 39:04.8
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sciba RedEye Velo 27:03.5
2 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 27:39.7
3 Chad Hale RedEye Velo 28:29.7 Teammate Win: Brian Sciba
4 Edwin Calderon Atlantic Shores Velo 28:33.0
5 Austin Brown Bill Bone Bike Law/LCT 29:52.7
6 Alex Supik Interactive Metronome Developme 30:22.7
7 Chester Cooper 0 31:12.0
8 Antonio Santana Orlando Road Club 34:52.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 40:41.6
2 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 40:42.8 Teammate Win: Owen Shott
3 Yulien Rodriguez 0 41:41.1
4 Nathan Rogut R & M 44:09.8
Finishers: Cat 1: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Matthews 42:00.0
2 Sandor Kormos 42:01.9
3 Dan Bond 42:55.7
4 Zach Wolz 43:59.9
5 Patrick Monlevade 45:25.7
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Rodriguez Performance Team by Rossetti 39:59.5
2 Ken Vida VeloBrew Cycling Club 40:26.2
3 Alexander Zambrana Racers Edge Cycle Shop / GetYou 40:57.1
4 Jonet Hernandez GS Palm Beach 41:40.8
5 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 42:15.5
6 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker 42:30.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Valencia Racers Edge Cycle Shop / GetYou 40:00.1
2 Jorge Herrera 0 43:03.5
3 Eduardo Lopez 0 44:18.6
4 Gaston Diaz 0 45:26.5
5 Ivan Olarte Cycle Haus Racing 46:16.5
6 Eduardo Baella 0 46:32.1
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edgar Maldonado 42:26.2
2 Mickey Singer 42:33.7
3 Steven Decker 42:47.1
4 Azari Arrocha 43:33.0
5 Michael Cowart 43:51.4
6 Robert Daniels 44:08.7
7 Marco Monteverde 44:54.2
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Armas GS Palm Beach 40:18.7
2 Steven Mlujeak Interactive Metronome Developme 41:40.4
3 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 41:50.0
4 Greg Cousins Morgan Stanley Cycling Team 41:54.5
5 Grant Potter Stradalli/Wizard Racing Develop 41:58.1
6 Victor Herrera 0 42:46.8
7 Jorge Fernandes 0 47:31.8
DNF Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club 00:00.0
DNF Keston Mcmain 0 00:00.0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blain Reeves Stradalli Cycle~Safftti Smart W 39:59.4
2 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 42:02.9
3 David Ayme 0 42:10.3
4 Shawn Burke VeloBrew Cycling Club 42:11.0
5 Jorge Caba Bill Bone Bike Law/LCT 44:12.4
6 Mariusz Baran Bill Bone Bike Law/LCT 44:30.1
7 Richard Benson 0 44:42.0 Teammate Top 5: David Ayme
8 Milton Davila 0 44:51.0 Teammate Top 5: David Ayme
9 James Dure VeloBrew Cycling Club 45:32.0 Teammate Top 5: Shawn Burke
10 Rick Slifkin 0 45:33.9 Teammate Top 5: David Ayme
11 Adam Friedman 0 46:49.1 Teammate Top 5: David Ayme
12 Robert Rennebaum 0 48:03.0 Teammate Top 5: David Ayme
13 Peter Salas Cool Beans Racing 52:31.8
14 Luca Bertoli 0 54:39.8 Teammate Top 5: David Ayme
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 38:05.6
2 Michael Adams GearLink Racing INC. 39:25.5
3 Bryan Lofton Compass Research Cycling Team 41:46.9
4 Mark Miller 0 42:34.3
5 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc. 43:44.3
6 Robert Maki 0 43:56.6
7 Martin Bates West Coast Cycling 43:57.4
8 William Gunter Annapolis Bicycle Racing Team 46:07.3
9 Fred Dinger 0 47:48.6 Teammate Top 5: Mark Miller
10 Michael Kraft 0 48:33.3 Teammate Top 5: Mark Miller
11 Luis Tavarez 0 48:39.5 Teammate Top 5: Mark Miller
12 John Gibson 0 49:08.3 Teammate Top 5: Mark Miller
13 Rafael Gonzalez Bill Bone Bike Law/LCT 54:22.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 25:45.8
2 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 25:46.2
3 Paul Bordas Treasure Coast Cycling Associat 27:38.7
4 Roman Paczka Delaware Valley Racing 27:39.3
5 Kevin Eccleston 0 28:28.2
6 Steve Reker RedEye Velo 28:31.4
7 Pete Loftis Support Clean Sport / SeaSucker 29:16.9
8 Stuart Lamb West Coast Cycling 29:37.1
9 Gerardo Corbato Unattached 30:10.4
10 Pat Jennings Team Kyles Bike Shop 30:38.6
11 Myles Weitzman Hagerty Racing 31:05.3
12 Jon Rubel 0 32:35.4 Teammate Top 5: Kevin Eccleston
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Leffert 28:16.7
2 John Stamm 28:54.6
3 John Wells 29:42.8
4 Tom Cherry 30:18.0
5 George Broughton 30:42.7
6 Peter Ballotta 30:46.4
7 Frank Clemente 37:41.8
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lippens FloridaVelo 29:44.9
2 Allen Hughes LaRocco & Associates Final Touc 30:59.7
3 Steve Agronick LaRocco & Associates Final Touc 33:08.8
4 Gerald Grayce 0 35:14.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darryl Troy 33:29.8
2 Richard Bradley 35:20.5
3 Leonard Altamura 35:29.2
4 Tomasz Radzikowski 42:00.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Kleim 45:07.7
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Omar Duran 36:40.5
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Mello 30:45.7
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanine Seeger Bill Bone Bike Law/LCT 45:13.7
2 Antje Thamm DelaFina 45:20.0
3 Lauren Diaz DelaFina 45:40.0
4 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 47:28.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Vogel 45:05.4
2 Allie Norman 45:44.1
3 Carly George 46:47.9
4 Holly Mackin 46:48.8
5 Jennifer Goldsack 48:16.4
6 Julie Mckenzie 49:15.5
7 Ayelet Brandwein 50:13.9
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Botterill Team Kyles Bike Shop 32:08.8
2 Lauren Chandler Team Kyles Bike Shop 32:48.5 Teammate Win: Brooke Botterill
3 Monica Rosa 0 33:05.3
4 Abigail Garner 0 33:29.7
5 Jordan Davis 0 34:08.4
6 Clare Wolz 0 34:17.3
7 Emma Cavendish Interactive Metronome Developme 34:22.2
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanine Seeger Bill Bone Bike Law/LCT 30:43.4
2 Magdalena Cichon DelaFina 32:32.1
3 Simone Berger 0 32:47.6
4 Nancy Raimo West Coast Cycling 34:31.0
5 Angy Contreras Bill Bone Bike Law/LCT 38:19.4 Teammate Win: Jeanine Seeger
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Bryan TWENTY16 Pro Cycling 00:00.0
2 Ella Mickler VeloBrew Cycling Club 00:00.0
2 Lawson Mcleod Triton Multisport Cycling Team 00:00.0
4 Daniela Cuellar Unattached 00:00.0
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Cavendish Unattached 00:00.0
2 Gabriella Dixon Interactive Metronome 00:00.0
3 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 00:00.0
4 Zoe Sutherlin Unattached 00:00.0
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Debasa 33:20.8
1 Melanie Quinones
2 Melanie Quinones 34:25.2
3 Alexandria Jensen 36:10.2
4 Hannah Duffey 37:10.2
5 Leah Hardin 40:18.4
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Cooper Stradalli/Wizard Racing Develop 32:01.8
1 Emily Cooper Stradalli/Wizard Racing Develo
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Thompson RedEye Velo 29:06.5
2 Rebecca Clark 0 29:13.7
3 Jennifer Goldsack 0 31:03.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Joyner RedEye Velo 29:03.3
2 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team 30:06.2
3 Mayte Velazquez 0 30:39.0
4 Tara Smith West Coast Cycling 30:59.1
5 Erica Weitzman Hagerty Racing 32:41.0
6 Christi Sparkman RedEye Velo 33:54.6 Teammate Win: Hilary Joyner
7 Lisa Gibson 0 34:02.6 Teammate Top 5: Mayte Velazquez
8 Maria Apicella 0 37:36.4 Teammate Top 5: Mayte Velazquez
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Petrillo 29:14.7
2 Debbie Phelps 30:04.7
3 Tamyra Barnard 31:50.6
4 Sharon Monahan 32:44.1
5 Vanessa C. askren 33:36.1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cheryl Cherry Peachtree Bikes 32:43.4
2 Barbara Rubel 0 32:59.6
3 Diana Correa R & M 34:56.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Joseph Unattached
Finishers: Cat 4: 1