Log In
Early Bird Road Race • Jan 22 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Bosch Yahoo Cycling Team
2 Michael Hernandez Great Basin Imaging/Kinetic Cycles
3 Ryan Bennett Divine
4 Tom Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
5 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
6 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
7 Lee Shuemake Topsport
8 Joshua Dapice Audi
9 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
10 Jason Brown Great Basin Imaging Cycling Team
11 Matthew Ream Great Basin Imaging Cycling Team
12 Mark Sasser SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Top 5: Nick Theobald
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam
2 Arthur Jones IronDataThirstyBearCycling.com
3 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/Zteam Teammate Win: Cale Reeder
4 Jan Elsbach VOS Racing
5 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters
6 Carl Nielson Wells Fargo Racing Team
7 Clark Foy SJBC
8 Jan Huptych IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Arthur Jones
9 Aaron Long IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Arthur Jones
10 Marc Hamlin Team Bicycles Plus
11 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Arthur Jones
12 Chris Courtney SJBC
13 Rick Martyn Unattached
14 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
15 Steven Palladino Fightin' Bobas
16 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
17 Jerry Roach Fightin' Bobas
18 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Zteam Teammate Win: Cale Reeder
19 Eric Lafranchi IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Arthur Jones
20 John Ormsby Touchstone Climbing
21 Hans Gouwens IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Arthur Jones
22 Joe Fabris Fightin' Bobas
23 Carmelo Rios Fightin' Bobas
24 Joe Amon IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Arthur Jones
25 Lee Millon Davis Bike Club Race Team
26 David Montgomery Truckee Bicycle Team
27 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Arocha Team Velosport Club
2 Henry Scholz Team Mike's Bikes
3 David Mesa Unattached
4 Chris Isley Webcor/Alto Velo
5 Cliff Goldstein Echelon Gran Fondo/Zteam
6 Paul Ngo Team Mike's Bikes
7 Justin Ishida Unattached
8 Scott Peifer Mercedes Benz/Folsom Bike
9 David Mai R4R-Make A Wish
10 Kyle Ashton IronDataThirstyBearCycling.com
11 Fergus Tanaka Unattached
12 Josef Nygaard All Sport-Team Swift
13 Harry Ault R4R-Make A Wish
14 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC)
15 Chad Rosser SJBC
16 Mario Hernandez Audi
17 Victor Mirzayan Sierra Pacific Racing
18 William Myers Team City Sacramento
19 David Doll Topsport
20 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com
21 Byron Anson Team City Sacramento
22 Cyrus Behroozi Form Fitness
23 Alexander Freund Davis Bike Club Race Team
24 Garrett Hankins Team Bicycles Plus
25 Kevin Tufts Bicycle Planet
26 Tony Homes R4R-Make A Wish
27 Andrew Robertson Sierra Pacific Racing
28 Chris Becker Taleo Racing
29 Roland Freund Davis Bike Club Race Team
30 David Mayer Third Pillar
31 Mitch Boehs Sierra Pacific Racing
32 John Parson Bike Bakersfield Cycling Team/Jr Cl
33 Jeff Dillon Bicycle Planet
34 Philip Hankins Team City Sacramento
35 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Naveen Molloy Metromint Cycling
2 Will Brickler Bicycle Planet
3 Adrien Costa SJBC
4 Justin Leopold Celerity Cycling
5 Ned Britten Unattached
6 Kevin Leong Rhythm Racing
7 Jeff Linder Webcor/Alto Velo
8 Augusto Peraza Sho-air/Rock 'n Road
9 Matt Chatlaong Team City Sacramento
10 Paul Yun SLO Nexus Cycling Club
11 Tyler Swartz Team Roaring Mouse
12 Sean Clark Team Roaring Mouse
13 David Bangor Unattached
14 Shane Rankin Dolce Vita Cycling
15 Chris Hernikl Taleo Racing
16 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club
17 Liam Stewart Team Roaring Mouse
18 Will Rose Chica Sexy
19 Michael White Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 Charles Warner
21 Jon Stewart Stevens Bicycle Racing
22 Raoul Martinblouin Taleo Racing
23 Robert Smith Rio Strada Racing
24 Daniel Stevens Unattached
25 Dave Smith Rio Strada Racing
26 Joshua Taylor Team Roaring Mouse
27 Nick Baird Sierra Pacific Racing
28 Cody Greer Rubber Soul/CSC Racing Team
29 Frank Rollo Olympic Club
30 Nicholas Konwest Team Roaring Mouse
31 Eddie Sahyoun Rio Strada Racing
32 Nicholas Hack Team Roaring Mouse
33 Jonathan Krier-tran SJBC Teammate Top 5: Adrien Costa
34 Matthew Cox Tri Valley Velo
35 William Foster Rubber Soul/CSC Racing Team
Finishers: Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
2 Thomas Gross Dolce Vita Cycling Teammate Win: Marcel Appelman
3 Ethan Kutzscher Wells Fargo Racing Team
4 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Terence Potter Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Ryan Rickard AIAGE Cycling Club
7 Mike Ashton Dolce Vita Cycling Teammate Win: Marcel Appelman
8 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com
9 Eric Struble SHO-AIR/ SERT
10 Sammy Trujillo Rio Strada Racing
11 Oliver Ryan R4R-Make A Wish
12 Curtis Hoyt Bicycle Planet
13 Greg Tsutaoka Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Terence Potter
14 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
15 Michael Simos Los Gatos Bicycle Racing Club
16 James Grant IronDataThirstyBearCycling.com
17 Robb Wolf Great Basin Imaging Cycling Team
18 Jeffrey Campbell R4R-Make A Wish
19 Lance Loveday Victory Velo
20 Kevin Miller Victory Velo
21 John Anner Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Terence Potter
22 Derek Janssen Dolce Vita Cycling Teammate Win: Marcel Appelman
23 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
24 Gregg Oglesby Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Terence Potter
25 Douglas Mcdonald R4R-Make A Wish
26 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Steve Ward
27 Robert Bell Fun Sport Bikes Cycling Team
28 Jonathan Halperin Team Roaring Mouse
29 Patrick O'rourke Stevens Bicycle Racing
30 Tobin Richardson Davis Bike Club
31 Matthew Esselstrom Fun Sport Bikes Cycling Team
32 Chad Richards Unattached
33 Richard Coyle Rio Strada Racing
34 Erik Camacho SJBC
35 Tony Lopes Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Terence Potter
36 Robin Mckinney Victory Velo
37 Allen Jones Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Ethan Kutzscher
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 35   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Heiberger SHO-AIR/ SERT
2 Rusk Whipps California Giant Berry Farms/Specia
3 Craig Snider Taleo Racing
4 Jeffrey Botelho Taleo Racing
5 Russell Mccrary California Giant Cycling Teammate Win: Jerome Heiberger
6 James Werle Sterling Sports Group
7 Justin Eatinger Team Bicycle Trip/Symantec
8 Dan Goldsmith SHO-AIR/ SERT Teammate Win: Jerome Heiberger
9 Randy Floyd Body Concepts
10 Bob Ehardt Bicycle Planet
11 Ken Shiokari Unattached
12 Gordon Lau VSRT/Livermore Cyclery
13 Bob Loux Fun Sport Bikes Cycling Team
14 Rann Valdez Precision Stone Racing
15 James Torrence Eden Bicycles Racing Club
16 Jim Forester Taleo Racing Teammate Top 5: Craig Snider
17 Dave Dunkley Wells Fargo Racing Team
18 Jim Elam Luzvimin Racing Team
19 Michael Mcguire Taleo Racing Teammate Top 5: Craig Snider
20 Michael Lynch Fun Sport Bikes Cycling Team
21 Roger Von rotz Fun Sport Bikes Cycling Team
22 Frank Lunceford sr Bicycle Planet
23 Jeffrey Miller VSRT/Livermore Cyclery
24 Carlos Soto Taleo Racing Teammate Top 5: Craig Snider
25 Gerald Jeffs Taleo Racing Teammate Top 5: Craig Snider
26 Matt Conidaris Body Concepts
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 23   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Slader Unattached
2 Brooks Sizemore
3 Jimmy Pham Unattached
4 Dominic Salbatera Unattached
5 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
6 Michael Watts Unattached
7 Joaking Corona Team Velosport Club
8 Steven Tortorelli
9 Steve Fielding Unattached
10 Patxi Uriz Tri Valley Velo
11 Travis Lee Rio Strada Racing
12 Marc Marino Unattached
13 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Chris Furgiuele
14 Jose Laureanoramos Sho-air/Rock 'n Road
15 Ron Rawson Contra Costa Cycling Club
16 Christopher Harlanddunaway Davis Bike Club Race Team
17 Matthew Park IronDataThirstyBearCycling.com
18 Shawn Hall Unattached
19 Oscar Garcia Unattached
20 Dan Shore
21 Alan Nevin IronDataThirstyBearCycling.com
22 Mike Charest Unattached
23 Christian Templeton SJBC
24 Lucas Pereira Unattached
25 Brian Haines Taleo Racing
26 Steven Oliver Mission Cycling
27 Nathan Skinner Mission Cycling
28 Ryan Brooks Stevens Bicycle Racing
29 Jason Fuller Stevens Bicycle Racing
30 Deniz Warraich Unattached
31 Warren Kist Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Chris Furgiuele
32 Seth Leidy Berkeley Bicycle Club (BBC)
33 Lance Mcpeak Victory Velo
34 Nicholas Guy Unattached
35 Erik Jensen Unattached
36 William Siwiec Unattached
37 Brandon Iles
38 Ted Stoops Central Sierra Cyclists
39 David Patterson Team City Sacramento
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremiah Root Stevens Bicycle Racing
2 Jeremy Barnes Unattached
3 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Greg Honig
5 Ben Cannon
6 Brian Acord Folsom Bike
7 David Skeehan Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Charlie Fox Victory Velo
9 Matt Doremus Team Roaring Mouse
10 Mar Villaflor Unattached
11 George Chinn Stevens Bicycle Racing Teammate Win: Jeremiah Root
12 David Mason
13 Peter Torres Fun Sport Bikes Cycling Team
14 Sean Smith Stevens Bicycle Racing Teammate Win: Jeremiah Root
15 Todd Thiessen Body Concepts
16 Vince Gagliardi Stevens Bicycle Racing Teammate Win: Jeremiah Root
17 Dominic Clark METALMTN Cycling
18 James Yuan Unattached
19 Robbie Obolle
20 Barry Elting
21 Kyle Mason Rubber Soul/CSC Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Sartor VSRT/Livermore Cyclery
2 Jim Lund Valley Spokesmen
3 Michael Fine Precision Stone Racing
4 Russell Cameron SERT/Sho-Air
5 Rod Rozman Body Concepts
6 Alton Chambers Body Concepts
7 Scott Hollander Unattached
8 Stanley Tsang Peninsula Velo/Pomodoro
9 Daniel Castellani Ciclistas del Valle
10 Chris Morris Team Revolutions
11 Jim Rademann Team Revolutions
12 David Vrane Unattached
13 Felix Jaramillo Body Concepts Teammate Top 5: Rod Rozman
14 Keith Lyon Davis Bike Club Race Team
15 Bruce Ishimoto Unattached
16 John Galvin Taleo Racing
17 Philip Park Taleo Racing
18 Roger Messier Michael David Winery Cycling Team
19 Marc Trucano Precision Stone Racing Teammate Top 5: Michael Fine
20 Daniel Leitner Fun Sport Bikes Cycling Team
21 Anthony Parisi Lamorinda Cycling Club
22 Robert Strain Taleo Racing
23 Jody Cummings Rubber Soul/CSC Racing Team
24 James Morando Unattached
25 Dan Taylor Taleo Racing
26 Paul Pacheco Taleo Racing
27 Bukie Mabayoje Unattached
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sinelnikau Aliaksandr Third Pillar
2 Jonathan Moskowitz Taleo Racing
3 John Piasta All Sport-Team Swift
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Newell Fremont Bank Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jean Harvey Lamorinda Cycling Club
2 Francesca Barsamian Fremont Bank Cycling Team
3 Ruste Jenkins Stevens Bicycle Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Conover Victory Velo
2 Erin Durkee
3 Peggy Lavelle Olympic Club
4 Karis Mcfarlane VSRT/Livermore Cyclery
5 Jill Fox Body Concepts
6 Misha Scovill Velocity Valley Women
7 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo/Pomodoro
8 Jennifer Kalich Unattached
9 Sarah Mccalmon
10 Andrea Gehlhausen Team Revolutions
11 Ellen Evans Team Becher +
12 Amy Chow Body Concepts Teammate Top 5: Jill Fox
13 Sherri Lehman Davis Bike Club Race Team
14 Pamela Spencer Davis Bike Club Race Team
15 Lisa Emmerigh
16 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse
17 Taylor Meilahn SJBC
18 Pooja Bhatia SJBC
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1