Log In
Ghost Town Omnium - Crit 1 • Apr 8 2016
Series: UCA2016
Mostly Cloudy, 63 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Frederick FFKR Velosport racing 33:09:00
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Olsen Intermountain Livwell 19:58:23
2 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano 19:58:23
3 Ryan Barrett Turbo! Sports 2708
4 Cameron Hoffman Team Endurance360 19:58:25
5 Michael Wilcox Canyon Bicycles- Shimano 19:59:11
6 Trevor Jackson Canyon Bicycles- Shimano 19:59:11
7 Robert Smallman Team Endurance 360 19:59:11 Teammate Top 5: Cameron Hoffman
8 Mike Underhill Canyon Bicycles 19:59:11
9 Steve Albrecht Ski City Cycling 19:59:11
10 Nathan Barnes Canyon Bicycles - Shimano 19:59:15 Teammate Top 5: Joe Waters
11 Mitchell Peterson Canyon Bicycles- Shimano 19:59:16 Teammate Top 5: Joe Waters
12 Kyle Brown Plan 7 19:59:22
13 Max Polin 19:59:27
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Manwaring Total.CARE 33:31:00
2 Jedd Cox Cicada Racing Inc. P/B Mark Mil 33:32:00
3 Shawn Hall Total.CARE 33:41:00
1
Teammate Win: Nathan Manwaring
4 Preston Weeks SBR Cycles 33:42:00
2
5 Gary Hurst Cicada Racing Inc. P/B Mark Mil 33:42:00
3
6 Charlie Macfarlane FFKR Velosport racing 33:42:00
4
7 Abraham Torres FFKR Velosport racing 33:42:00
5
8 Lee Schultz Total.CARE 33:42:00
6
Teammate Win: Nathan Manwaring
9 Darrin Tuckett Total.CARE 34:04:00 Teammate Win: Nathan Manwaring
10 Ernesto Jimenez Plan7 DS 34:05:00
11 Stephan Todd wahl Cicada Racing Inc. 34:05:00
12 Daniel Marsh Cicada Racing Inc. P/B Mark Mil 34:06:00 Teammate Top 5: Jedd Cox
13 Logan Newman Cicada Racing 34:51:00
Off The Back
14 Samuel Dearden Plan 7 DS 35:23:00
Off The Back
15 Jeremy Ward Canyon Bicycles-Shimano
Off The Back
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Moreno SBR Cycles 32:04:00
1
2 Chris Eppley SBR 32:04:00
2
3 Tj Stone A Bloc Cycling 32:04:00
3
4 Benjamin Dent SBR 32:04:00
4
5 Ryan Mauser Zone Five Racing 32:04:00
5
6 Garrison Asper FFKR Velosport Racing 32:04:00
6
7 Jake Kapp Intermountain Live Well p/b Bou 32:05:00
7
8 Benjamin Derieg FFKR Velosport racing 32:05:00
8
9 Kjarsten Christensen Saltcycle-INTELITECHS 32:05:00
9
10 Joseph Camire LRC 32:06:00
10
11 Andrew Greco 32:07:00
11
12 Scott Henderson 32:09:00
12
13 Grant Emoff 33:14:00
Off The Back
14 Charlie Owen Zone 5 Racing 35:39:00
Off The Back
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Gonzalez Ski City 30:00:00
2 Cameron Hoffman Team Endurance360 30:00:00
3 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 30:01:00
4 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling 30:04:00
5 Thomas Pitcher Premeir Credit 33:01:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Billy Rappleye Zone Five Racing 31:14:00
2 Scott Johnston Zone Five Racing 31:14:00 Teammate Win: Billy Rappleye
3 Steven Parry Zone Five Racing 31:15:00 Teammate Win: Billy Rappleye
4 Kevin Gibson ICE Advantage Business Communi 31:15:00
5 Tom Pace Zone 5 31:15:00
6 Daniel Frederick Zone Five Racing 32:19:00 Teammate Win: Billy Rappleye
7 Mark Alston 32:20:00
8 Andrew Judkins Total.CARE 32:20:00
9 Marty Slack PLAN7 DS Cycling Team 32:21:00
10 Kevin Zollinger Zone 5 32:29:00 Teammate Top 5: Tom Pace
11 Mike Oblad PORCUPINE CYCLING 35:39:00
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christoph Heinrich Cicada Racing Inc. 29:49:00
Off The Front
2 Andrew Love Zone 5 Racing 30:00:00
1
3 Kyle Brown Plan 7 30:01:00
2
4 Ian Skurnik 30:01:00
3
5 Guy Roundy S2C/Primal 30:03:00
4
6 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 30:04:00
5
7 Eric Dupuis Diamond Peak / Calton/Harrison 30:04:00
6
8 Stephen Rogers Zone 5 30:04:00
7
9 Billy Tenhagen 34:28:00
Off The Back
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norman Frye Ski City Cycling 31:09:00
1
2 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 31:09:00
2
3 Rick Black Plan 7 31:10:00
3
4 Terry Stone A Bloc Cycling 31:11:00
4
5 Charles Palmer FFKR - Velosport Racing 31:11:00
5
6 Donald Armstrong MADDOG Racing p/b /Gq6 31:11:00
6
7 Andres Maricq 31:11:00
7
8 Dirk Cowley FFKR-Contender Racing 31:12:00
8
9 Jeff Clawson Canyon Bicycles - Shimano 31:12:00
9
10 Ken Louder FFKR-Contender Racing 31:13:00
10
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Emerson 19:59:27
1
2 Ali Knutson Plan7 DS 19:59:27
2
3 Brookanne Mickelson RedRock 19:59:28
3
4 Kelly Hunsaker PLAN7 DS 19:59:28
4
5 Marci Kimball Team TOSH 19:59:28
5
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Knutson Plan 7 28:26:00
2 Annette Bowman Team Endurance360 28:26:00
3 Colleen Neider Endurance 360 29:23:00
4 Maria Holmberg POWER UP CANYON BICYCLES 29:49:00
5 Shannon Tuddenham Plan7 DS 30:02:00
6 Camilla Edsberg Plan 7 30:25:00 Teammate Win: Ali Knutson
7 Avigail Carter Plan7 DS 32:13:00 Teammate Top 5: Shannon Tuddenham
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Douglass Endurance 360 28:28:00
2 Lorri Zenoni Project HERO Utah 29:24:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1