Log In
Sandy Hook Time Trial • Apr 17 2016
Clear, 55 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Carter Liberty Cycle 16:37.47
2 Gregorino Cordasco Liberty Cycle 18.15 Teammate Win: Aidan Carter
3 Daniel Bardsley Cycles 54 1:47.01
4 Aidan Duffy Team Somerset 2:08.64
5 Bram Carter Liberty Cycle 2:24.14 Teammate Win: Aidan Carter
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reilly Carlton Liberty Cycles 16:52.76
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Donahue Liberty Cycle 23:50.00
2 Blaik Slavinski Bpc Racing 2:39.08
3 Dj Toback Cuevas 3:37.61
4 Luke Callan Highland Park Hermes/ Kim'S Bik 11:54.41
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy'S Racing Club 14:51.76
2 David Gardner Torcup/Cyclefitters 24.29
3 Christopher Clarke Cranford/Cts 45.74
4 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 1:09.93
5 Rich Carolan Team Propower Coaching 1:34.56
6 Matthew Rettig Team Bicycle Doctor 1:41.91
7 Mark Leusner Pro Pedals P/B Viking Racing 1:46.88
8 Derek Tietjen Red Bicycle 2:02.01
9 Gary Lasala Team Propower Coaching 2:19.89 Teammate Top 5: Rich Carolan
10 Albert Anderson Torcup 2:29.98
11 Arek Czubak Crca Organic Athlete 3:49.28
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Goldman Westwood Velo 15:12.62
2 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 14.64
3 Fred Rica Watchung Wheelmen 34.81
4 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 49.61
5 Andrew Singson MAMBO Kings Racing 7.68634259259259E-04
6 Chuck Crocco Team Somerset 1:16.75
7 Juantxo Royo Black Tie Sports 1:22.87
8 Christopher Scalzo Team High Gear 1:26.73
9 Dean Telson Long Branch Peddler Racing 2:43.33
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Hover Cycles 54/Five Four Sports 15:55.88
2 Tim Borsetti Cycles 54/Xrcel 15.38
3 Dana Fallon Team Propower Coaching 34.65
4 Mark Cowin Pro Pedals P/B Viking s.t.
5 Bob Jaggard Pro Pedals P/B Vilking Racing 40.59
6 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions s.t.
7 Albert Trank Liberty Cycle 44.92
8 Ed Troianello High Gear/Trek/Ww 46.42
9 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports s.t. Teammate Win: Doug Hover
10 Richard Wolf Crca/Foundation 53.99
11 Patrick Kennedy Propower Coaching 1:42.23
12 Wilson Beebe Long Branch Peddler Racing 1:43.33
13 Richard Bauch Colavita Midatlantic Regional T 1:49.38
14 Thomas Bowmaster Liberty Cycle 1:52.08
15 Steven Tinston Westwood Velo 1:56.18
16 Walter C kowalski iii Jaeger Wheelmen 2:06.61
17 Benedict Rocco Psracing/Btb 2:17.80
18 Jon Boub Montclair Bikery Racing s.t.
19 Ken Roma Pro Pedals 2:28.94
20 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 3:05.82
21 Henry Rinck World Cup Ski & Cycle 4:55.22
22 Steve Barnes Guys Racing Club 5:27.27
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 16:34.08
2 Joe Saling Team Somerset 1:38.76
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aleksey Urusov Death Row Velo P/B Ridgewood Cy 16:31.78
2 Shawn Teske Pro Pedals P/B Viking Racing s.t.
3 Richard Lavigne Crank Addicts P/B Jay'S Cycle C 12.72
4 Eric Anderson Team Somerset 23.72
5 Tomoaki Takasugi Destra 1:07.89
6 Thomas Dunn Team Hb Hilltop 1:14.50
7 Joji Matsushima Imaichi Cycling Team s.t.
8 John Piper Pro Pedals P/B Viking Racing 1:18.15 Teammate Top 5: Shawn Teske
9 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles 1:21.49
10 Drew Davala Pro Pedals P/B Viking Racing 1:40.16 Teammate Top 5: Shawn Teske
11 Michael Franco Liberty Cycle 1:42.68
12 Charlie Muller Cycles 54 1:52.15
13 Robert Ryan clark Team B3 Cycling 1:55.12
14 Gary Kershner Pro Pedals P/B Viking Racing 1:56.45 Teammate Top 5: Shawn Teske
15 William Mclaughlin Somerset Wheelmen 1:58.11
16 Eddie Baker 2:12.70
17 Dan Marion Team Marty'S 2:13.97
18 David Wilson Pro Pedals P/B Viking Racing 2:15.22 Teammate Top 5: Shawn Teske
19 Michael Dilaurenzio Paniagua Cycling 2:20.55
20 Raul Galliano Deathrow Velo 2:24.53
21 Gerald Johnston Summit Cycling Club/ D&Q 2:26.83
22 Ronald Garofalo Dnk Cycling 2:41.51
23 Daniel Iachetta B3 Cycling 2:43.95
24 Eric Bowmaster Rit Cycling 4:10.35
25 James Duffy Team Somerset 6:25.45 Teammate Top 5: Eric Anderson
26 Joseph Vasfailo Not Attached 8:41.82
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toby Hanna Knapp'S Cyclery Racing P/B Endu 14:53.66
2 Jesse O'donnell Crca/ E2Value s.t.
3 Brian Norling Shore Cycling Sports s.t.
4 Baris Aytan Crca/E2Value 5.87
5 Allen Carr Crca/E2Value 31.62
6 John Sedlak Dnk Cycling s.t.
7 David Slavinski Bpc Racing 36.03
8 Alejandro Guzman Crca/Foundation 1:03.52
9 James Kennedy Team Propower Coaching 1:34.22
10 Michael Malavarca Team Propower Coaching 2:21.03
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Phimsipasom Westwood Velo 16:06.96
2 Nicholas Tsapatsaris Crca/Velorigin Performance 19.91
3 Rodrigo Rubiano Summit Freewheelers 22.89
4 Tim Boring Team Propower Coaching 26.74
5 Chris Dawson Redline Racing s.t.
6 Rudy Rinderer 47.83
7 Fred Tanjutco Pro Pedals P/B Viking Racing 52.14
8 Mark Morales Firehouse Cycles 55.69
9 John Jackson 56.77
10 Jose Hernandez Mineola Bicycle Racing Team 1:05.12
11 David Bleakley 1:06.24
12 James Griffin Team B3 Cycling 1:09.78
13 Brandy Boyle Liberty Cycle 1:12.34
14 Jordan Ouida Peddler Racing 1:15.35
15 Doron Lipshitz Montclair Bikery Racing 2:00.31
16 Tony Deorio Cycle 54 2:33.03
17 Howard Li Long Branch Peddler Racing 2:48.69
18 John Donahue Liberty Cycle 3:18.06
19 Fernando Cotero Team Somerset 3:29.80
20 Alberto Garibi Qcw Cycling P.B. Breakawaybikes 3:36.79
21 Michael Lenner 4:18.28
22 James Carter Liberty Cycle 4:26.96
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cotero Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 21:29.41
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scout Carter Liberty Cycle 25:46.85
2 Michaela Tsapatsaris Origin Performance Training Sys 1:54.64
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Tormey Livelovevelo 19:01.87
2 Christina Cone Eect/Live Love Velo 37.64
3 Julia Franco Liberty Cycle 49.13
4 Jill Waggett Guy'S Racing 1:24.34
5 Sue Wiedorn Team B3 Cycling 2:07.62
6 Samantha Sampson Pro Pedals P/B Viking Racing s.t.
7 Rebecca Feldman Team Marty'S 3:09.68
8 Jennifer Green Team Hb Hilltop 4:18.61
9 Karen Clark Team Marty'S 4:39.69
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 17:14.41
2 Diane Elmore Sturdy Girl Cycling 2:24.67
3 Leisha Johnson Beachwood Bicycles 2:29.08 Teammate Win: Amanda Rinderer
4 Ellen Davis Origin Performance 2:53.10
5 Allison Lee Sturdy Girls 3:13.79
6 Doreen Bridgman Pro Pedals Bike Shop 3:19.01
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cecilia Davis-hayes Crca/ Velo Classic P/B Stan'S N 16:27.61
2 Andrea Maher Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 44.11
3 Ann marie Miller Crca/Ny Vision Group-Fuoriclass 1:04.78
4 Gabrielle Czernik Team Elite Endurance 1:10.52
5 Elizabeth Tyrell Team Somerset 1:22.90
6 Nicole Ragonese Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 1:58.55
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2