Log In
GVCC Classic - Bloomfield • Apr 17 2016
Clear, 63 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Yoder
2 Zev Myerowitz jr. DOWNEAST RACING/ CAPE CHIROPRACTIC
3 Cory Kuhns TEAM TOWPATH POWERED BY ROCHESTER S
4 Eliot Pitney DOWNEAST RACING
5 Preston Buehrer B2C2 P/B BOLOCO
6 Tom Goetz TEAM TOWPATH POWERED BY ROCHESTER S
7 Brendan Housler NALGENE / ESCADRILLE CYCLING
8 Christopher Rowley PHI HOTEL GROUP / P-K EXPRESS PRESE
9 Sean Meyer NALGENE / ESCADRILLE CYCLING
10 Alex Schmidt PHI HOTEL GROUP / P-K EXPRESS PRESE
11 Lenore Pipes
12 Randy Hadzor ? VARIETY STUDIOS / MELLO VELO
14 Jeff Lubkowski FAIRPORT BREWING COMPANY CYCLING TE
15 Corey Knowles BUFFALO BICYCLING CLUB
16 John Compton EMPIRE BREWING - SYRACUSE BICYCLE
17 Jonathan Siuta BUFFALO BICYCLING CLUB/CAMPUS WHEEL
19 William Nicholson EMPIRE BREWING/SYRACUSE BICYCLE
19 Jim Costello BBC ELITE CYCLING TEAM
20 Don Sproull
DNF Eric Giehl PETE'S WHEELS CYCLING TEAM
DNF John Hunter NALGENE / ESCADRILLE CYCLING
DNF David Tate SYRACUSE BICYCLE RACING
DNF Steven Mongielo Buffalo Bicycling Club
24 Eric Curtis
DNF Jake Castor ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI SPORT R
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Jeske SYRACUSE BICYCLE RACE TEAM
2 Spencer Perry CBRC/RIT CYCLING
3 Robert Hengel CAMPUSWHEELWORKS
4 Adam Kellerson FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
5 Nathaniel Molinari TEAM 2 CYCLING
6 Paul Mattison BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACE TEAM
7 Kevin Howard TRYON BIKE/HOSELTON AUTO MALL
8 Timothy Paul ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI-SPORT R
9 Jonathan Baker BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACING
10 Abe Benghiat CNYC/NYCM INSURANCE
11 David Frostclapp
12 Andrew Ellison STAN'S NO TUBE/ CORNING
13 Matthew Ronan INDEPENDENT HEALTH
14 Peter Pelychaty PETE'S WHEELS
15 Troy Rutherford PREMIUM MORTGAGE CYCLING TEAM
16 Stephen D'amico PREMIUM MORTGAGE CYCLING TEAM
17 Chris Schreck PREMIUM MORTGAGE CYCLING TEAM
18 Jesse Corum PETE'S WHEELS CYCLING TEAM
19 David Lambert THE BIKE ZONE/DANSVILLE COLLISION
20 Geoff Lawrence " REED EYE CYCLING TEAM"
21 Nicholas Leonard " REED EYE CYCLING TEAM"
22 Anthony Sylor ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI-SPORT R
23 Steve Goebel " REED EYE CYCLING TEAM"
24 Joshua Gonsenhauser TOWPATH BIKE
25 David Marsh REED EYE CYCLING TEAM
26 Robert Panek FAIRPORT BREWING COMPANY CYCLING TE
27 Steven Strapp
28 Bob Wells EFPR GROUP-TREK/GVCC
29 Daniel Vaughn CYCLE-SMART GRASSROOTS TEAM
30 Chris Caza TEAM 2 CYCLING Teammate Top 5: Nathaniel Molinari
31 Marshall Deeney TWIN LINE VELO / IDE FAMILY OF DEAL
32 Michael Serve TWIN LINE VELO / IDE DEALERSHIPS
33 Gerald Dunn REED EYE CYCLING TEAM
34 Bob Canino BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACING
35 Jason Bolt BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACING
36 Jonathan Capozzi INDEPENDENT HEALTH/BUFFALO BICYCLIN
37 Matt Squier
38 Glen Wallace TEAM TOWPATH POWERED BY ROCHESTER S
39 Jud Speer TEAM BREWERY OMMEGANG
40 Bryan Blake TEAM 2 CYCLING Teammate Top 5: Nathaniel Molinari
41 Tyler Sweeting EFPR GROUP - TREK
42 Pat Doner BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACING
43 Gregory Cherr CAMPUS WHEELWORKS Teammate Top 5: Robert Hengel
44 Mark Bartsch THE BIKE ZONE / DANSVILLE COLLISION
45 Ken Hammond
46 Tim Brundage BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACING/GVCC
47 Stephen Vannostrand ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI SPORT R
48 Steven Hanes CBRC
49 Jim Nicholson TEAM 2 CYCLING Teammate Top 5: Nathaniel Molinari
DNF Jon Murray GAULT BMW - THE HOCKEY SHOP
DNF Nick Demarchi TBS RACING
DNF Raymond Zilliox CAMPUS WHEELWORKS Teammate Top 5: Robert Hengel
Finishers: Cat 4: 46   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Principe FULL MOON VISTA
2 Matthew Smitley FULL MOON VISTA Teammate Win: Luke Principe
3 Christopher Thackray
4 Scott Sears TEAM 2 CYCLING
5 Patrick Sutton
6 Jonathan Bobowicz INDEPENDENT HEALTH CYCLING
7 Brian Degnan CAMPUS WHEELWORKS
8 Patrick Dubay
9 Joe Rorick
10 Daniel Jones USMES
11 Robb """cave"" mann" PARK AVE BIKE. ~CYCLE SWAMI~
12 Nathanial Lowe
13 Jeff Wright
14 Craig Rodriguez
15 Jeff Ballard TEAM 2 CYCLING Teammate Top 5: Scott Sears
16 Daniel Fisher
17 Nathan Feinberg GVCC
18 Brian Steltz Bristol Mountain Road Racing
19 Leo Barber PARK AVE BIKE SHOP
20 Kris Anderson ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI-SPORT R
21 Jason Kozak
22 Brett Sullivan
23 Cory Burch TBS RACING
24 Benjamin Freer
25 Darryl Parker GVCC
26 William Kain GVCC/ ROCHESTER FITNESS AND CYCLING
27 William Greene BRISTOL MOUNTAIN ROAD RACERS
28 John Nesbitt GENESEE VALLEY CYCLING CLUB
DNF Andrew Kless UNIVERSITY OF ROCHESTER CYCLING
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Wojcik INDEPENDENT HEALTH
2 Nikolas Di domenico TEAM EFPR GROUP/ TREK
3 Jordan Sirtoli
4 Jim Gramlich TRYON BIKE/HOSELTON AUTO MALL
5 Danny Lupiani
6 Joshua Graves
7 Patrick Mcneil SYRACUSE BICYCLE RACING TEAM
8 Connor Virgile
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Mccabe ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI SPORTS
2 Joseph Shoram
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Thomas LEGACI CYCLING
2 Doug Rusho TRYON BIKE/HOSELTON AUTO
3 Scott Cimato TBS RACING / BUFFALO BICYCLING CLUB
4 Jason Quagliata CYCLEWERX OF ROCHESTER / GVCC
5 David Hansen EMPIRE BREWING-SYRACUSE BICYCLES
6 Jack Peltz FULL MOON VISTA
DNF Brian Cardona GVCC / FAIRPORT BREWING COMPANY
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Scheske LEGACI CYCLING PRODUCTIONS
2 Tim Wern HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
3 Erik Grimm PARK AVE BIKE SHOP
4 Jacques Rusinek PEDALINX - TEAM ZUCK
5 Shane Lavell NNCH P/B DEC- EXPRESS
6 Carlos Goncalves TO WHEELS/ EPIC SPORTS PERFORMANCE
7 Kees Louws TO WHEELS
8 Robert Dietrick VELO RACING SOLUTIONS P/B VERGE SPO
9 Scott Dorfman EFPR GROUP-TREK
10 Marco Salvati KURZAWINSKI COACH - BIKE ZONE
11 David Faso BIKE LOFT EAST
12 Dirk Biemans RUST BELT RACING
13 Scott Farrell BUFFALO BICYCLING CLUB
14 C Bushover EFPR/TREK
15 Jose Rosario PITTSFORD PAINTING
16 Carmine Caravaggio PEDALINX TEAM ZUCK Teammate Top 5: Jacques Rusinek
17 Todd Relyea MAXPOWER
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Westwood KURZAWINSKI COACH - BIKE ZONE
2 Volodymyr Spantchak PITTSFOTD PAINTING/TREK/TOWPATH BIK
3 Joe Narciso TO WHEELS EPIC SPORTS BCC
4 Mark Dux EFPR GROUP-TREK RACING
5 Thomas Emrich
6 David Hoag THE BIKE ZONE/ DANSVILLE COLLISION
7 Bruce Wolcott TEAM ROG
8 Dwight Roth EFPR GROUP TREK Teammate Top 5: Mark Dux
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Schryver FULL MOON VISTA
2 Chelsea Knapp HEALTHY AND HAPPY RACING
3 Lydia Hausle B2C2 P/B BOLOCO
4 Yvette Labombard FULL MOON VISTA Teammate Win: Christine Schryver
5 Jennifer Bushover FINISH STRONG - NORTHEAST
6 Victoria Di savino
7 Danielle Ohlson CYCLEWERX OF ROCHESTER
8 Jane Fyffe
9 Rachel Pikus CYCLEWERX OF ROCHESTER
10 Brandi Bashor FINISH STRONG/BBC
11 Sascha Scott
12 Jennifer Reschke ONCE AGAIN NUT BUTTER MULTI-SPORT R
13 Natalie Koch TEAM NOVO NORDISK
14 Amy Kneale AMERICAN HOMES P/B BIKE LOFT EAST
15 Lynn Murphy
16 Janae Holley ONCE AGAIN NUT BUTTER
17 Alisa Mertens THE BIKE SHOP
18 Alison Merner NICKEL CITY CYCLES
19 Katelyn Murray TBS RACING/BUFFALO BICYCLING CLUB
20 Kelly Dietrick CYCLEWERX OF ROCHESTER
21 Lily Booth NICKEL CITY CYCLES
22 Lindsay Di lucente NICKEL CITY CYCLES
23 Rebecca Erb TBS RACING/BBC
24 Helene Schmid MAXPOWER CYCLING
25 Christa Jeavons MAXPOWER CYCLING
26 Katie Salisbury
27 Sara Ture ONCE AGAIN NUT BUTTER
28 Emily Hill CAMPUS WHEELWORKS
DNF Janine Thompson CYCLEWERX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 15   Cat ?: 4