Log In
Alderman Cappleman's Lincoln Park Criterium • Apr 30 2016
Light Rain, 46 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Bolotin POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
2 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
3 Christopher Rosso
4 William Lue
5 Jack Kleidon
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Tantasook
2 Hayley Diemar
3 Lincoln Scheer xXx Racing
4 Courtney Diemar
5 Luke Goldman xXx Racing
6 Jacob Kusar
7 Jack Diemar
8 Davida Mangiullo xXx Racing Teammate Top 5: Lincoln Scheer
9 Avital Strauss
10 Sadie Scheer xXx Racing Teammate Top 5: Lincoln Scheer
11 Matthew Handley PSIMET Racing
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kuhfahl xXx Racing
2 John Polomchak RegionRacing p/b Strack & Van Til
3 Cory Brown EGO p/b Sammys Bikes
4 Hugh Gill Dogfish/Team Noah
5 David hudson ? xXx Racing Teammate Win: John Kuhfahl
6 Andrew Zens Heritage Cycling
7 Kevin Whitford xXx Racing Teammate Win: John Kuhfahl
8 Marc O'shea EGO p/b Sammys Bikes Teammate Top 5: Cory Brown
9 Matthew Sedwick INTENT
10 Alex Nemeth EGO p/b Sammys Bikes Teammate Top 5: Cory Brown
11 Nick Pomella PSIMET Racing
12 Kevin Krakovsky xXx Racing Teammate Win: John Kuhfahl
13 Freddy Bernabe
14 Jacob Cramer KLiCK Cycling
15 Michael Kirby xXx Racing Teammate Win: John Kuhfahl
16 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DNF Tracy Dangott xXx Racing Teammate Win: John Kuhfahl
Finishers: Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conrad Akier
2 Paul Hartner Bonkers Cycling
3 Andrei Cismas xXx Racing
4 Jared Verbeke xXx Racing
5 John Oconnell University of Illinois at Urbana-Ch
6 Mike Bacino
7 Andrzej Brzoznowski Bike Law Cycling Club
8 Michael Brady Half Acre Cycling
9 James Yoo Half Acre Cycling
10 Jeremy Kaufman xXx Racing Teammate Top 5: Andrei Cismas
11 Andrew Pollina
12 Eric Shivvers
DNF Jon Smail PSIMET Racing
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Hartner Bonkers Cycling
2 John Oconnell University of Illinois at Urbana-Ch
3 Andrei Cismas xXx Racing
4 Brian Thieme RMHC St Louis Maplewood Bicycle
5 Kevin Corcoran xXx Racing
6 Drew Priest-grochowski
7 Joe Sullivan Higher Gear
8 Jon Smail PSIMET Racing
9 Zack Bryan RegionRacing p/b Strack & Van Til
10 Mike Bacino
11 Daryus Patel xXx Racing Teammate Top 5: Andrei Cismas
12 Jeff Sanner Half Acre Cycling
13 Kevin Ramos santillan South Chicago Wheelmen Elite
14 Mark Ayala South Chicago Wheelmen
15 Sam Lefebre xXx Racing Teammate Top 5: Andrei Cismas
16 Matthew Talbert xXx Racing Teammate Top 5: Andrei Cismas
17 Benjamin Siver Bonkers Cycling Teammate Win: Paul Hartner
18 James Fattaleh Roll: Racing
19 Andrew Pollina
20 Dustin Gourdin
21 Mareim Waz
22 Paul Struebing
23 Eric Shivvers
24 James Gunderman Team Apex Multisport
25 Stephen Miwa
26 Brian O'halloran xXx Racing Teammate Top 5: Andrei Cismas
DNF Michael Nix xXx Racing Teammate Top 5: Andrei Cismas
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Ayala South Chicago Wheelmen
2 Drew Priest-grochowski
3 Ruairi Brady
4 Kevin Ramos santillan South Chicago Wheelmen Elite
5 Bobby Atkins xXx Racing
6 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
7 Adam Opolka
8 Keith Kocunik INTENT
9 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
10 Achim Rees xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
11 Ed Schuster RegionRacing p/b Strack & Van Til
12 Luke Allingham
13 Arturo Garza-gongora xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
14 Jeff Sanner Half Acre Cycling
15 Andrew Rascia xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
16 Paul Struebing
17 Alex Bolotin POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
18 Christopher Navin xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
19 Jason Finefield PSIMET Racing
20 John Cooper
21 Mike Tobin xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
22 Kendall Hudson xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
23 Kyle Looft
24 John Wayman
25 Dustin Gourdin
26 Daniel Chiaravalli Half Acre Cycling
27 Matthew Best
28 Matthew Parris
29 Jason Ward
30 James Fattaleh Roll: Racing
31 William Lue
32 Robert Harrison
33 Victor Mazzeo xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
34 Baris Key
35 Jake Heldt Trek-Verge Racing
36 Greg Quinlan
37 Enaungksah Obannon
38 Brian Marquis Roll: Racing
39 Vsevolod Shchepanovskyy xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
40 Christopher Buford
41 Eric Epifanio Bonkers Cycling
42 Thomas Li
43 Zach Schneider
44 Marcello Di giulio
45 Richard Moellering xXx Racing Teammate Top 5: Bobby Atkins
46 Randolph Manning
47 Asad Tungeker
DNF Alex Tantasook
DNF Ryan Connor
DNF Michael Killeen RegionRacing p/b Strack & Van Til
DNF Daniel Moroney
Finishers: Cat 5: 46   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Voitik EGO p/b Sammys Bikes
2 Matthew Sedwick INTENT
3 Daniel Corley
4 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
5 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
6 Peter Cavoto PSIMET Racing
7 Tracy Dangott xXx Racing
8 Jonathan Mcmahon Parachute Club
9 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Nico Cabrera
10 Max Torres Beverly Bike/VeePak
11 Fernando Vargas
12 Vicente Carter
13 Anthony Hoak
14 Jong Pak
15 Cole Gartner
16 Jasper Turner
17 Greg Schroeder
18 Christine Tejada BFF Bikes
19 Tiber Scheer xXx Racing
DNF Daniel Torres
DNF Dustin Musgrave
DNF Konrad Witt ABD Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryant Mcwhorter PSIMET Racing
2 Conrad Akier
3 Rob Jacobsen INTENT
4 William Edwards
5 Jim Russell INTENT
6 John Walbaum South Chicago Wheelmen
7 Edward Gross SRAM Factory
8 Michael Killeen RegionRacing p/b Strack & Van Til
9 Bobby Atkins xXx Racing
10 Carl Chomko
11 Andrew Campbell Plus Cycling Team
12 Hans Yeates UPB Cycling
13 Matt Maniscalco Spidermonkey Cycling
14 Johnny Hudson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
15 Guiober Cuevas
16 Achim Rees xXx Racing
17 Stephen Gabrys RegionRacing p/b Strack & Van Til
18 Terry O'grady Tower Racing
19 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
20 Jason Finefield PSIMET Racing Teammate Win: Bryant Mcwhorter
21 Sean Conley Region Racing
22 Ruairi Brady
23 Brian Thornburg PSIMET Racing Teammate Win: Bryant Mcwhorter
24 Matthew Talbert xXx Racing
25 Keith Kocunik INTENT Teammate Top 5: Rob Jacobsen
26 Christopher Navin xXx Racing
27 Andrew Rascia xXx Racing
28 Robert Hocking
29 Mark Richier ABD Cycling Team
30 Eric Stuck Roll: Racing
31 Feliciano Gill
32 Jin Choi xXx Racing
33 Brandon Halcott
34 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
35 Jason Ward
36 Ryan Handley PSIMET Racing Teammate Win: Bryant Mcwhorter
37 Barry Batson Mox Multisport
38 Victor Mazzeo xXx Racing
39 Enaungksah Obannon
DNF Ryan Connor
DNF Randolph Manning
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Flora Burnham Racing
2 Brian Haas The Weather Channel
3 James Brown Intelligentsia Coffee
4 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna
5 Timothy Doelman
6 Paul Swinand
7 Chris St. peter Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: James Brown
8 Tracy Dangott xXx Racing
9 Neal Mcnamara Burnham Racing Teammate Win: James Flora
10 Simon Phuah INTENT
11 Marc Zionts The Weather Channel Teammate Top 5: Brian Haas
12 J Timothy radcliff EMC2 / Elmhurst Masters
13 David hudson ? xXx Racing
14 Rick Schopp INTENT
15 Brian Kwak LifeLine Racing Team
16 Chris Gola Scarlet Fire Racing
17 Fabio Orlandi
18 Bradley Menna
19 Robert Whittier xXx Racing
20 Alfonso Reyes The Weather Channel Teammate Top 5: Brian Haas
21 Tom Driver Burnham Racing Teammate Win: James Flora
22 Kurt Bentsen PSIMET Racing
23 James Barclay xXx Racing
24 Peter Cavoto PSIMET Racing
25 Michael Murphy Tower Racing
26 Jason Holly PSIMET Racing
27 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
28 Kevin Krakovsky xXx Racing
29 Stuart Grinell The Weather Channel Teammate Top 5: Brian Haas
30 Stephen Griffin Ten27 Cycling Club
31 Jason Knauff Burnham Racing Teammate Win: James Flora
32 Peter Rolewicz The Weather Channel Teammate Top 5: Brian Haas
33 Michael Kirby xXx Racing
34 John Boggs PSIMET Racing
35 Andrew Rizzo The Weather Channel Teammate Top 5: Brian Haas
DNF Justin Bowes Burnham Racing Teammate Win: James Flora
DNF Larry Stoegbauer Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna Teammate Top 5: Andrew Anderson
DNF Nate Iden Burnham Racing Teammate Win: James Flora
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 17   Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Venhuizen Michelob Ultra - La Grange +21
2 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
3 Ryan O'boyle xXx Racing
4 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
5 Alex Voitik EGO p/b Sammys Bikes
6 Jake Buescher xXx Racing
7 Trevor Rolette EGO p/b Sammys Bikes Teammate Top 5: Andrew Giniat
8 Brian Haas The Weather Channel
9 Robert Kelley Bicycle Heaven Teammate Top 5: Peter Kelley
10 John Kuhfahl xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
11 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Andrew Giniat
12 Ryan Frederickson
13 Hugh Gill Dogfish/Team Noah
14 Aaron Baker xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
15 Kyle Mindick Lakes Area Physical Therapy
16 Ian Borella RMHC St Louis Maplewood Bicycle
17 Ryan Fay xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
18 Joshua Carter EGO p/b Sammys Bikes Teammate Top 5: Andrew Giniat
19 Igor Shvytov xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
20 Konrad Witt ABD Cycling Club
21 John Dapkus PSIMET Racing
22 Stephen Griffin Ten27 Cycling Club
23 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DNF John Polomchak RegionRacing p/b Strack & Van Til
DNF Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
DNF Ben Laforce xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Isermann PSIMET Racing
2 Jennifer Kosatka BFF Bikes
3 Emily Laflamme xXx Racing
4 Kelsey Phillips Chicago Cuttin Crew
5 Courtney O'neill xXx Racing
6 Gina Heiss BFF Bikes
7 Anna Affias
8 Sarah London xXx Racing Teammate Top 5: Emily Laflamme
9 Kayci Sterzer
10 Erika Kondo xXx Racing Teammate Top 5: Emily Laflamme
11 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
12 Erin Obradovich BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
13 Ramona Kuna ABD Cycling Team
14 Sharon Budde xXx Racing Teammate Top 5: Emily Laflamme
15 Lisa Lim BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
16 Sara Laurino BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
17 Blanka Mikulkova xXx Racing Teammate Top 5: Emily Laflamme
18 Niki Nation PSIMET Racing Teammate Win: Katie Isermann
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Godbe
2 Erin Walter
3 Kelsey Campbell-dollaghan BFF Bikes
4 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
5 Gina Heiss BFF Bikes
6 Lori Hinds INTENT
7 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes Teammate Top 5: Kelsey Campbell-dollaghan
8 Erin Obradovich BFF Bikes Teammate Top 5: Kelsey Campbell-dollaghan
9 Hayley Diemar
10 Lauren Conroy BFF Bikes Teammate Top 5: Kelsey Campbell-dollaghan
11 Anna Affias
12 Carin Nelson Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Michelle Moore
13 Blanka Mikulkova xXx Racing
14 Elizabeth Mckinley BFF Bikes Teammate Top 5: Kelsey Campbell-dollaghan
15 Kayci Sterzer
16 Monica Freiband Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Michelle Moore
17 Lisa Lim BFF Bikes Teammate Top 5: Kelsey Campbell-dollaghan
18 Sharon Budde xXx Racing
19 Trisha Mccullough xXx Racing
20 Morgan Stern Comrade Cycles Racing
21 Courtney Diemar
22 Jaimielee Velasquez
23 Elizabeth Dabek University of Illinois at Urbana-Ch
24 Mary Ann Sedor INTENT
25 Ifigenia Susana BFF Bikes Teammate Top 5: Kelsey Campbell-dollaghan
26 Victoria Parrilli DePaul University
27 Vincci Fung Roll: Racing
Finishers: Cat 4: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
2 Francine Haas Pact- DISH Network Cycling
3 Katie Isermann PSIMET Racing
4 Irene Hurst xXx Racing
5 Courtney O'neill xXx Racing
6 Gina Heiss BFF Bikes
7 Kelsey Phillips Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Jannette Rho
8 Cathy Frampton PSIMET Racing Teammate Top 5: Katie Isermann
9 Ramona Kuna ABD Cycling Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1