Log In
Dismal Dash Time Trial #1 • Mar 13 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood Final Kick Racing
2 Mike Fawell HPC/LIST
3 Brian Hopkins Ag3r
4 Marc Warner Charlottesville Racing Club
5 Paul Ward Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
6 Daniel King Charlottesville Racing Club
7 R Cameron holland James River Velo Sport
8 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
9 Terry Turner Team Carytown Bicycle Company Power
10 Timothy Pope Fat Frogs Elite
11 Daniel Craft Fat Frogs Elite
12 Peter Custer North Tek-Aria
13 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
14 Richard Shurtz Tallgrass Cycling Club
15 John Gray Virginia Beach Wheelmen
16 Wick Smith iii Celerity Cycling p/b Brooks Systems
17 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
18 Francois Fabiato Team 3Sports
19 Andres Demarchena Fat Frogs Elite
20 Jack Sparks BikeWorks Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Hellner James River Velo Sport
2 Benjamin Farrell
3 Matt Keane Fat Frogs Elite
4 Chris Scales
5 Alex Rapavi Freshbikes Racing
6 Charles Kyle FRESHBIKES P/B SKANSKA
7 Joe Altomare Hilton Cycling Club
8 Walter Lee Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Matt Keane
9 Jorge Zarate Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Matt Keane
10 Martin Snyder Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Matt Keane
11 Gregory Everson
12 Steven Hendricks Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Matt Keane
13 Daniel Sosaya Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Matt Keane
14 David Magnant James River Velo Sport Teammate Win: Jeffrey Hellner
15 Nicholas Mcdowall Virginia Commonwealth University
16 Vincent Kidd JRVS/American Pride
17 Mark Iannuzzi James River Velo Sport Teammate Win: Jeffrey Hellner
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Carawan Fat Frogs Racing
2 Daniel Ballin
3 Darrell Marion
4 Andrew Vann Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Barry Young
6 Jon Harvey
7 Derek Nicholson
8 Joe Zonts Fat Frogs Racing Teammate Win: Russell Carawan
9 Christopher Kurtz
10 David Vielbig Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Sean Oatmeyer
12 Chris Karmilovich
13 Kevin Bernard GS Outer Banks
14 Jeff Reichelderfer Fat Frogs Racing Teammate Win: Russell Carawan
15 John Dragseth
16 Mark Simms
17 Jerry Altares
18 James Lewis
19 Jason Lloyd Fat Frogs Elite Teammate Win: Russell Carawan
20 David Whiddon
21 Matthew Balderston
22 Antonio Campos Fat Frogs Racing Teammate Win: Russell Carawan
23 Dustin Walters
24 Steven Herron
25 Charlie Marcotte James River Velo Sport
26 Andre Randolph
27 Charles Voigt
28 Robert Atherton
29 Matt Whitely
30 Claude Anderson
31 Eric Garwood
32 Marshaun Glover Rostello presented by Fiorucci/CyCo
33 Jacob Anderson
34 Kevin Riley
35 Patrick Krebs
36 Michael Buchanan GS Outer Banks
37 Richard Young
38 Paul Lucha
39 Anthony Bream
40 Donald Stoddard
41 Jim Thomas
42 Bob Weber JRVS/American Pride
43 Jerry Boyd
44 Reid Stockdill Hilton Cycling Club
45 Ben Murray
46 Wayne Whitley GS Outer Banks
47 Marc Munoz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 15   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Lloyd Fat Frogs Racing
2 Thomas Carey Team Portsmouth Cycling
3 Taylor Clarke Team Whole Foods
4 Alastair Pounder Raleigh All Stars p/b Kangaroo Expr
5 Casey Fulton
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christofer Keeling Miller School of Albemarle p/b Char
2 Shane Scoggin HPC/LIST
3 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
4 Justin Mauch HPC/LIST
5 Hugh Brown Chipotle Junior Development Team
6 Parker Brookfield Miller School of Albemarle p/b Char Teammate Win: Christofer Keeling
7 Andy Mount HPC/LIST Teammate Top 5: Shane Scoggin
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Flanigan
2 Roland Kent
3 Daryl Grissom GamJams/November Bicycles
4 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles
5 Chad Holm Team Tripower
6 Franklin Rutledge Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lomogda
2 John Musante Tri Power
3 Steven Walker
4 John Baldwin All American Bicycle Center
5 Mike Jinks BikeWorks Racing
6 Eric Fletcher Charlottesville Racing Club
7 Thomas Houff Altius Cycling Team
8 Robert Netsch Team Tripower
9 Chris Caul
10 Tom Brookfield Team 3Sports
11 Stephen Schmidt
12 Joe Barnes
13 Terry Fuller Firefighters Cycling Masters DC
14 Donald Carr
15 Adam Silber
16 Bob Bodett
17 Michael Myers HPC/LIST
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend Monticello Velo Club
2 Chris Gonce Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Steve Simet James River Velo Sport
4 Wesley King Richmond Velo Sport
5 Mark King Charlottesville Racing Club
6 Kenneth Sumrell Fat Frogs Racing
7 Brian Grenier Racing 4 Kids Foundation p/b Window
8 Gary Smith
9 William Kovach Fat Frogs Racing
10 Gregory Guinther Richmond Velo Sport Teammate Top 5: Wesley King
11 Mark North Rostello presented by Fiorucci/CyCo
12 William Bond Fat Frogs Racing
13 Robert Boose Hilton Cycling Club
14 Don Mann
15 Mark Pye Rostello presented by Fiorucci/CyCo
16 Spencer Beckett
17 Eugene Elsea HPC/LIST
18 Chuck Gafvert HPC/LIST
19 James Bradley
20 Chris Logan Fat Frogs Racing
21 Jay Chapman
22 Gary Van derveer
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 11   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doc Savage James River Velo Sport
2 Thomas Tice The Bike Lane
3 Reuben Santos Hilton Cycling Club
4 Ronald Whitenack James River Velo Sport Teammate Win: Doc Savage
5 Bob Samuel Tri Power
6 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
7 James Degoey Syn-Fit Race Team
8 Dave Scheessele Hilton Cycling Club Teammate Top 5: Reuben Santos
9 Roland Parsons
10 John Perriello
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Pope Vanderkitten Racing presented by Ke
2 Amanda Eichert Fat Frogs Elite
3 Brittany Macdonald Vanderkitten Teammate Win: Jennifer Pope
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverly Richardson Fortuna Cycling
2 Candy Lucas
3 Pamela Webb CyCor Sports
4 Melissa Tallent North Tek-Aria
5 Karen Franke
6 Roberta Guimond
7 Marci Hill Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
8 Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
9 Julie Fink Fat Frogs Racing
10 Evelyn Cooper James River Velo Sport
11 Kirstin Whitely
12 Brenda Kalin
13 Lisa Armistead Vanderkitten
14 Jaime Janus
15 Diane Johnson Richmond Velo Sport
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 B Samuel Vanderkitten Racing presented by Ke
2 Marnie Warner River CIty Women's Racing
3 Amy Ford
4 Valerie Netsch Tri Power
5 Olwen Huxley
6 Sharon Nicholson Team Tripower
7 Glenda Craddock Fat Frogs Elite
8 Jill Tarr
9 Helen Brauch GS Outer Banks
10 Amy Peacock
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 2