Log In
Tour de Bloom - HC • May 7 2016
Clear, 78 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Evans Accent Inns / Russ Hays 20:22
2 Craig Richey Trek Red Truck Racing 20:35
3 Michael Vandenham Trek Red Truck Racing 20:41
4 Connor Topping Giant Langley / Smart Savvy+ 20:41
5 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 20:41
6 Steve Fisher Canyon Bicycles-Shimano-Special 21:02
7 Dylan Davies Trek Red Truck Racing 21:13 Teammate Top 5: Craig Richey
8 Andrew Russell Victoria Wheelers 21:41
9 Geoffrey Homer Victoria Wheelers 21:45
10 Justin Homewood Fulgas Cycling 22:01
11 Jonathon Levie 22:07
12 Isaac Niles Accent Inns / Russ Hays 22:07 Teammate Win: Oliver Evans
13 Mitchell Ketler Accent Inns / Russ Hays 22:17 Teammate Win: Oliver Evans
14 Lukas Conly Giant Langley / Smart Savvy+ 22:17 Teammate Top 5: Connor Topping
15 Alex Amiri Giant Langley / Smart Savvy+ 22:17 Teammate Top 5: Connor Topping
16 Theodore Schwartz Metier Racing 22:21
17 Kyle Buckosky Trek Red Truck Racing 22:21 Teammate Top 5: Craig Richey
18 Justin Prior Keller Rohrback Cycling 22:33
19 Derek Gee Giant Langley / Smart Savvy+ 22:38 Teammate Top 5: Connor Topping
20 Geordie Morrison Trek Red Truck Racing 22:40 Teammate Top 5: Craig Richey
21 Cody Canning Accent Inns / Russ Hays 22:40 Teammate Win: Oliver Evans
22 Volodymyr Kuzmenko PC4Men Cycling 22:46
23 Sherwood Plant Langlois Brown Racing 22:55 Teammate Top 5: Nigel Kinney
24 Brendan Armstrong Trek Red Truck Racing 22:55 Teammate Top 5: Craig Richey
25 Kellen Viznaugh Giant Langley / Smart Savvy+ 22:55 Teammate Top 5: Connor Topping
26 Joshua Kropf Giant Langley / Smart Savvy+ 22:59 Teammate Top 5: Connor Topping
27 Jeremiah Jensen 22:59
28 Christopher Macleod Giant Langley / Smart Savvy+ 22:59 Teammate Top 5: Connor Topping
29 Keegan Oneill Team Oregon presented by Laurel 23:08
30 Jackson Pickell Langlois Brown Racing 23:09 Teammate Top 5: Nigel Kinney
31 Christopher Carter PC4Men Cycling 23:09
32 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing 23:12 Teammate Top 5: Nigel Kinney
33 Brandon Jones Cahilty Racing 23:15
34 Pierrebernard Thiffault 23:18
35 John Kercher 23:23
36 Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling 23:27
37 Ryan Golbeck Mighty Cycling 23:32
38 Christian Knapton Trek Red Truck Racing 23:32 Teammate Top 5: Craig Richey
39 Alex Langley Fulgas 23:36
40 Timothy Root Team Bobs-Bicycles.com 23:48
41 Austin Arguello 23:48
42 Christopher Hogan 23:52
43 Cameron Fitzmaurice TaG Cycling Club 23:54
44 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p 24:00
45 Matthew Vannostrand Van Nostrand 24:11
46 Eric Cockrell Metier Racing 24:21
47 Eugene Hahn Victoria Wheelers 24:23
48 John Wolters 24:23
49 David Gerth Langlois Brown Racing 24:32 Teammate Top 5: Nigel Kinney
50 John Shalekbriski 24:33
51 John Morehouse 24:36
52 Patrick Oneil 24:36
53 Cory Ostertag Langlois Brown Racing 24:43 Teammate Top 5: Nigel Kinney
54 Mark Sherman Langlois Brown Racing 25:15 Teammate Top 5: Nigel Kinney
55 Jack Duncan Audi 25:20
56 Lukas Adominis Giant Langley / Smart Savvy+ 25:25 Teammate Top 5: Connor Topping
57 Ty Andrews Trek Red Truck Racing 25:35 Teammate Top 5: Craig Richey
58 Ryan Short 25:35
59 David Waples Audi 25:38
60 Brian Hitchcock Metier Racing 26:25
61 Leigh Thurgood 26:27
62 Andrew Austin Therapeutic Associates Racing p 26:27
63 Isaac Leblanc Accent Inns / Russ Hays 26:34 Teammate Win: Oliver Evans
64 Wes Ochitwa Langlois Brown Racing 26:34 Teammate Top 5: Nigel Kinney
65 Luke Sykora 26:34
66 Amiel Flett-brown Accent Inns / Russ Hays 26:34 Teammate Win: Oliver Evans
67 Mark Rainer Glotman Simpson 27:28
68 Trevor Mackenzie Victoria Wheelers 27:49
69 David Holden 29:02
70 Jeremiah Arnold Glotman Simpson 29:45
71 Ryan Jones Glotman Simpson 29:45
72 Nigel Davies 30:14
73 Jacob Macarthur Keller Rohrback Cycling 30:57
74 Jonathan Wood Garneau Evolution 32:25
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 20   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Paton 21:24
2 Conor Martin TaG Cycling Club 21:54
3 Jake Cullen Unattached 22:30
4 Max Ritzow 23:02
5 Kevin Vaughn Audi 23:06
6 Ian Brown Victoria Wheelers 23:10
7 Clark Smithson 23:13
8 Von Winkelmann Langlois Brown Racing 23:16
9 Chris Ramsey 23:18
10 David Cresap 23:36
11 Andrew Frank Montana Velo 23:47
12 William Hahn Team Oregon presented by Laurel 23:47
13 Addrian Bennett Team Oregon presented by Laurel 24:12
14 Keegan Rowe Mighty Cycling 24:13
15 Ben Chaddock TaG Cycling Club 24:29 Teammate Top 5: Conor Martin
16 Mitchell Thornton Dyna Racing 24:32
17 Zachary Johnson Audi 24:43 Teammate Top 5: Kevin Vaughn
18 Felipe Nystrom 24:51
19 Timothy Nelson Taco Time Northwest Cycling Tea 24:51
20 Scott Wannop Mighty Cycling 24:56
21 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association 24:59
22 Zach Goodin Cycle U / Apex Racing 25:03
23 Cristian Fuentes 25:09
24 Nathan Abel 25:11
25 Graham Barron Fulgas 25:11
26 Dan Swanson 25:20
27 Andrew Moss 25:31
28 Eamon Rutledge Metier Racing 25:41
29 Matthew Friesen Mighty Cycling 25:46
30 Michael Stobart Glotman Simpson 25:52
31 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 26:11
32 Ayden Young Audi 26:23 Teammate Top 5: Kevin Vaughn
33 William Knudsen Bandit Elite Racing 26:26
34 Scott Ofarrell Metier Racing 26:42
35 Brian Smith Egencia 26:44
36 Andrew Shirey Audi 27:20 Teammate Top 5: Kevin Vaughn
37 Jordon Bressler Olympia Orthopaedic Associates 27:26
38 Rowam Morris TaG Cycling Club 28:04 Teammate Top 5: Conor Martin
39 Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling 28:40
40 Sean Mcgraw 29:15
41 Kurt Withers Glotman Simpson 30:02
42 Chris Mahan Taco Time Northwest Cycling Tea 30:24
43 Sean Powell SCCA/Starbucks Cycling 31:17
44 Paul Dinger Taco Time Northwest Cycling Tea 31:35
45 James Mckee Cycle U / Apex Racing 32:42
46 Jed Stremel Audi 41:23 Teammate Top 5: Kevin Vaughn
Finishers: Cat 3: 32   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Cabot Glotman Simpson 24:52
2 Chloe Cross Team Whistler 25:09
3 Megan Rathwell Broad St Cycles/Stuckylife 25:09
4 Justine Clift 25:12
5 Anna Traxler Trek Red Truck Racing 26:23
6 Terra Manca Velocity Cycling Club 26:38
7 Annick Chalier 26:47
8 Michele Schaeffer Glotman Simpson 26:56 Teammate Win: Morgan Cabot
9 Emma Lujan Glotman Simpson 26:56 Teammate Win: Morgan Cabot
10 Denise Ramsden Trek Red Truck Racing 27:04 Teammate Top 5: Anna Traxler
11 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 27:18
12 Katherine Reinhart Garage Racing 27:50
13 Christine Denis 27:50
14 Suzanne Hamilton Trek Red Truck Racing 28:05 Teammate Top 5: Anna Traxler
15 Ivy Audrain 28:45
16 Cady Chintis Garage Racing 28:45
17 Jody Rechenmacher 29:15
18 Helena Coney Fresh Air Athena 29:39
19 Anna Talman Trek Red Truck Racing 29:47 Teammate Top 5: Anna Traxler
20 Alysia Withers Glotman Simpson 30:58 Teammate Win: Morgan Cabot
21 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 30:58
22 Heather Nielson Monster Media Elite Women 31:34
23 Jennifer Gerth Continental Crit Nasty 34:09
24 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 35:18
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Shipley 27:46
2 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 27:54
3 Joel Worman Red Devils 29:31
4 Alexander Bennett 33:03
5 Jack Harris 36:39
6 Jack Barrett stringham 46:31
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Worman Red Devils 23:29
2 Brennan Hodgins 24:27
3 Justin Peterson 25:38
4 Tomas Kalyniuk Tripleshot Youth Team 28:55
5 Alastair Magun 31:06
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Gray Team Oregon presented by Laurel 23:36
2 Kerry Farrell 24:01
3 Marty Heck Daryl Evans Racing 24:39
4 Douglas Reid 25:01
5 Jason Walker Peet's Coffee Racing 25:21
6 Nikos Mills Garage Racing 25:24
7 Christopher Nelson PC4Men Cycling 25:24
8 Sean Phillips Garage Racing 25:52
9 Shawn Howard 26:20
10 Daniel Poggi Langlois Brown Racing 26:38
11 Tom Wick Garage Racing 27:00
12 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 27:11
13 Shane Savage Mighty 27:13
14 Jack Stringham Garage Racing 27:42
15 Denny Bartlett Garage Racing 27:42
16 Steve Walker Cycle U / Apex Racing 29:00
17 Race Jones 38:01
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 24:47
2 George Velazquez Arlberg Sports 25:41
3 Shane Worman Red Devils 25:48
4 Alexander Northey Escape Velocity 25:48
5 Joe Tysoe 25:54
6 Tim Belding 26:00
7 Julian Soh Audi 26:12
8 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 26:28
9 Matthew Schwartz 26:58
10 Harry Edwards 26:58
11 Pat Miller Hagens Berman-Society Consultin 27:28
12 James Beieler 27:35
13 Mark Selander 27:45
14 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consultin 28:00
15 Chad Eder 28:41
16 Kent Hu Hagens Berman-Society Consultin 29:00
17 Paul Roberts 29:20
18 Luke Astell 29:56
19 Justin Faires Bikesale / Automattic 30:18
20 Michael Guthrie Snoqualmie Ice Cream Racing 31:00
21 Juan Garcia Cycle U / Apex Racing 31:24
22 Scott Long 31:33
23 Mark Watson Dyna Racing 33:03
24 Jeff Zeunert Cycle U / Apex Racing 34:37
DNF Bryce Harpole Taco Time Northwest Cycling Tea DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean O'mahony Langlois Brown Racing 25:09
2 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 28:27
3 Francisco Pons PC4Men Cycling 29:05
4 Mike Fadich 29:18
5 Kevin Hall 29:45
6 David Root Therapeutic Associates Racing p 30:15
7 Eric Abbott 32:22
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Coffee Tacoma Bike Racing Team 27:43
2 John Kodin 30:29
3 Joe Myers 42:28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Chapman Snoqualmie Ice Cream Racing 23:40
2 Adam Worobec SCCA/Starbucks Cycling 24:24
3 Corbin Hudacek Shuksan Velo Club Race Team 24:36
4 Seth Sivinski Metier Racing 24:58
5 Lee Isaman Glotman Simpson Cycling Club 25:03
6 Kellen Kjera Glotman Simpson Cycling Club 25:07
7 Zor Keeler Audi 25:14
8 Devin Fife 25:21
9 Lauren Johnson 25:38
10 John Knisely 25:58
11 Owen Ala 26:04
12 Elliott Usher 26:12
13 Blakely Browne 26:28
14 Sean Bunce 26:31
15 Andrew Funamoto Glotman Simpson Cycling 26:33
16 Mark Meuleman Garage Racing 26:38
17 Owen Kendall Hagens Berman-Society Consultin 26:40
18 Cameron Dehaven 27:02
19 Luis Orozco 27:18
20 Nathaniel Bean Cycle U / Apex Racing 27:34
21 Joshua Simmons PC4Men Cycling 28:54
22 Matthew Beveridge Glotman-Simpson 28:54
23 Christopher Quast 29:13
24 Erik Howe 29:43
25 Alexander Perry 29:43
26 Ben Holten 30:37
27 Peter Snoblin Taco Time Northwest Cycling Tea 31:14
28 Scott Napier Snoqualmie Ice Cream Racing 33:27 Teammate Win: Robert Chapman
29 Derrek Long 34:59
30 Dejan Nikic Egencia 37:11
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 10   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toria Kalyniuk Tripleshot Youth Team 35:53
2 Brooke Long 57:20
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Van beek Shuksan Velo Club Race Team 28:15
2 Laura Jeddeloh Team Group Health 29:17
3 Jackie Logan 29:38
4 Jasmine Soh Olympia Orthopaedic Associates 30:08
5 Anne Gustafson Bikesale / Automattic 30:14
6 Gemma Hamilton Wildhorse Cycling Club 30:18
7 Jill Olson Pender Racing 30:35
8 Emily Millard Team Fresh Air Athena 31:10
9 Megan Northey 31:27
10 Megan Fay 31:29
11 Krista Matthews Glotman Simpson Cycling 31:29
12 Micha Gutmanis Glotman Simpson 31:53
13 Deborah Long 32:14
14 Anna Hutfield Pender Racing 32:18
15 Erin Redl Steed Cycles 32:27
16 Sonia Taylor Glotman Simpson Cycling Club 32:44
17 Anne Marsden Pender Racing 33:24
18 Haley Barton Pender Racing 34:11
19 Brynn Ward Bikesale / Automattic 34:40 Teammate Top 5: Anne Gustafson
20 Holli Brown 35:33
21 Dawnmarie Barreira Glotman Simpson Cycling Club 41:43
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat ?: 12