Log In
Tour de Bloom - RR2 • May 8 2016
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Shipley 0:00:00
1
2 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 0:00:00
2
3 Joel Worman Red Devils 0:00:00
3
4 Alexander Bennett 0:00:00
4
5 Jack Harris 0:00:00
5
6 Jack Barrett stringham 0:00:00
6
7 Reid Hu Hagens Berman-Society Consulting 0:00:00
7
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Hodgins 1:34:13
2 Eric Worman Red Devils 1:40:39
3 Tomas Kalyniuk Tripleshot Youth Team 1:42:51
4 Justin Peterson 1:45:17
5 Alastair Magun 1:48:24
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 2:59:05
Off The Front
2 Brian Falkowski PC4Men Cycling 2:59:05
Off The Front
3 Mike Robson 2:59:05
Off The Front
4 Josh Crow SCCA/Starbucks Cycling 2:59:09
Off The Front
Teammate Win: Jeffrey Reed
5 Shane Savage Mighty 3:07:14
Off The Front
6 Andrew Martin 3:07:25
1
7 Sean Phillips Garage Racing 3:07:25
2
8 Marty Heck Daryl Evans Racing 3:07:25
3
9 Jason Walker Peet's Coffee Racing 3:07:25
4
10 Douglas Reid 3:07:25
5
11 Nikos Mills Garage Racing 3:07:25
6
12 David Chipchase 3:07:25
7
13 Alec Moorman Tenspeed Hero 3:07:25
8
14 Wayne Brown Cycle U / Apex Racing 3:07:25
9
15 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 3:07:28 Teammate Win: Jeffrey Reed
16 Tom Wick Garage Racing 3:07:34
17 Shawn Howard 3:07:45
DNF Dennis Bartlett Garage Racing DNF
DNF John Bruce Old Town Bicycle Racing (OTB) DNF
DNF Christopher Nelson PC4Men Cycling DNF Teammate Top 5: Brian Falkowski
DNF Jack Stringham Garage Racing DNF
DNF Steve Walker Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Daniel Poggi Langlois Brown Racing DNF
DNF Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Win: Jeffrey Reed
DNF Christopher Kaiser PC4Men Cycling DNF Teammate Top 5: Brian Falkowski
DNF Race Jones DNF
DNF Scott Gray Team Oregon presented by Laurel DNF
DNF Rick Wiedmann DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Watson Dyna Racing 1:36:32
1
2 Chad Eder 1:36:32
2
3 Alexander Northey Escape Velocity 1:36:32
3
4 Julian Soh Audi 1:36:32
4
5 Shane Worman Red Devils 1:36:32
5
6 Mark Selander 1:36:32
6
7 George Velazquez Arlberg Sports 1:36:32
7
8 Joe Tysoe 1:36:32
8
9 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 1:36:32
9
10 Tim Belding 1:36:32
10
11 Pat Miller Hagens Berman-Society Consultin 1:37:23
Off The Back
12 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 1:39:28
Off The Back
13 George Romer Hagens Berman-Society Consultin 1:40:22
Off The Back
14 Matthew Schwartz 1:40:22
Off The Back
15 James Beieler 1:40:22
Off The Back
16 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consultin 1:40:22
Off The Back
17 David Brown 1:40:22
Off The Back
18 Paul Roberts 1:40:25
Off The Back
19 Mark Clausen 1:40:25
Off The Back
20 Scott Long 1:40:30
Off The Back
21 Christopher Soelling Taco Time Northwest Cycling Tea 1:47:19
Off The Back
22 Harry Edwards 1:47:21
Off The Back
23 Luke Astell 1:47:21
Off The Back
24 Michael Guthrie Snoqualmie Ice Cream Racing 1:49:13
Off The Back
25 Justin Faires Bikesale / Automattic 1:49:17
Off The Back
26 Jeff Zeunert Cycle U / Apex Racing 1:51:58
Off The Back
27 Juan Garcia Cycle U / Apex Racing 1:56:56
Off The Back
28 Andy Bechtel 1:57:07
Off The Back
29 Bryce Harpole Taco Time Northwest Cycling Tea 2:00:36
Off The Back
DNF Kent Hu Hagens Berman-Society Consultin DNF
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean O'mahony Langlois Brown Racing 1:34:42
Off The Front
2 Eric Abbott 1:39:21
1
3 Francisco Pons PC4Men Cycling 1:39:21
2
4 Mike Fadich 1:39:21
3
5 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 1:39:21
4
6 David Root Therapeutic Associates Racing p 1:39:21
5
7 Steve Matson Old Town Bicycle Racing (OTB) 1:39:21
6
8 Kevin Semler Old Town Bicycle Racing (OTB) 1:44:47
Off The Back
9 Zqwan Peterson Fell Swoop 2:06:28
Off The Back
DNF Jeffery Nettles Fell Swoop DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Coffee Tacoma Bike Racing Team 1:34:54
2 John Kodin 1:39:23
3 Joe Myers 2:18:03
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 2:44:38
Off The Front
2 Michael Vandenham Trek Red Truck Racing 2:44:39
Off The Front
3 Oliver Evans Accent Inns / Russ Hays 2:44:42
Off The Front
4 Connor Topping Giant Langley / Smart Savvy+ 2:44:42
Off The Front
5 Kyle Buckosky Trek Red Truck Racing 2:44:42
Off The Front
6 Craig Richey Trek Red Truck Racing 2:44:42
Off The Front
7 Isaac Leblanc Accent Inns / Russ Hays 2:45:25
Off The Front
Teammate Top 5: Oliver Evans
8 Lukas Conly Giant Langley / Smart Savvy+ 2:49:02
Off The Front
Teammate Top 5: Connor Topping
9 Theodore Schwartz Metier Racing 2:49:02
Off The Front
10 Christian Knapton Trek Red Truck Racing 2:49:02
Off The Front
Teammate Top 5: Michael Vandenham
11 Steve Fisher Canyon Bicycles-Shimano-Special 2:49:02
Off The Front
12 Dylan Davies Trek Red Truck Racing 2:49:02
Off The Front
Teammate Top 5: Michael Vandenham
13 Jackson Pickell Langlois Brown Racing 2:49:06
Off The Front
Teammate Win: Nigel Kinney
14 Amiel Flett-brown Accent Inns / Russ Hays 2:49:26
Off The Front
Teammate Top 5: Oliver Evans
15 Timothy Root Team Bobs-Bicycles.com 2:49:46
1
16 John Morehouse 2:49:46
2
17 John Kercher 2:49:46
3
18 Brandon Jones Cahilty Racing 2:49:46
4
19 John Shalekbriski 2:49:46
5
20 Mark Sherman Langlois Brown Racing 2:49:46
6
Teammate Win: Nigel Kinney
21 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing 2:49:46
7
Teammate Win: Nigel Kinney
22 Andrew Russell Victoria Wheelers 2:49:46
8
23 Ryan Golbeck Mighty Cycling 2:49:46
9
24 Pierrebernard Thiffault 2:49:46
10
25 Kellen Viznaugh Giant Langley / Smart Savvy+ 2:49:46
11
Teammate Top 5: Connor Topping
26 Christopher Hogan 2:49:46
12
27 Geoffrey Homer Victoria Wheelers 2:49:54
28 Jonathon Levie 2:52:53
Off The Back
29 Matthew Vannostrand Van Nostrand 2:52:55
Off The Back
30 Geordie Morrison Trek Red Truck Racing 2:52:55
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Vandenham
31 Eric Cockrell Metier Racing 2:52:55
Off The Back
32 David Waples Audi 2:52:55
Off The Back
33 Nigel Davies 2:57:02
Off The Back
34 Patrick Oneil 2:59:41
Off The Back
35 Ty Andrews Trek Red Truck Racing 2:59:41
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Vandenham
36 Brian Hitchcock Metier Racing 3:06:16
Off The Back
37 Leigh Thurgood 3:06:16
Off The Back
38 Keegan Oneill Team Oregon presented by Laurel 3:06:16
Off The Back
39 Christopher Macleod Giant Langley / Smart Savvy+ 3:06:16
Off The Back
Teammate Top 5: Connor Topping
40 Brendan Armstrong Trek Red Truck Racing 3:08:25
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Vandenham
41 Mitchell Ketler Accent Inns / Russ Hays 3:08:25
Off The Back
Teammate Top 5: Oliver Evans
42 Cameron Fitzmaurice TaG Cycling Club 3:08:25
Off The Back
DNF Austin Arguello DNF
DNF Jeremiah Arnold Glotman Simpson DNF
DNF Christopher Carter PC4Men Cycling DNF
DNF Jack Duncan Audi DNF
DNF Eugene Hahn Victoria Wheelers DNF
DNF David Holden DNF
DNF Jeremiah Jensen DNF
DNF Ryan Jones Glotman Simpson DNF
DNF Volodymyr Kuzmenko PC4Men Cycling DNF
DNF Trevor Mackenzie Victoria Wheelers DNF
DNF Alex Langley Fulgas DNF
DNF Sherwood Plant Langlois Brown Racing DNF Teammate Win: Nigel Kinney
DNF Ryan Short DNF
DNF Luke Sykora DNF
DNF John Wolters DNF
DNF Jonathan Wood Garneau Evolution DNF
DNF Alex Amiri Giant Langley / Smart Savvy+ DNF Teammate Top 5: Connor Topping
DNF Cody Canning Accent Inns / Russ Hays DNF Teammate Top 5: Oliver Evans
DNF Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Derek Gee Giant Langley / Smart Savvy+ DNF Teammate Top 5: Connor Topping
DNF Joshua Kropf Giant Langley / Smart Savvy+ DNF Teammate Top 5: Connor Topping
DNF Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p DNF
DNF Lukas Adominis Giant Langley / Smart Savvy+ DNF Teammate Top 5: Connor Topping
DNF Justin Homewood Fulgas Cycling DNF
DNF Wes Ochitwa Langlois Brown Racing DNF Teammate Win: Nigel Kinney
DNF Andrew Austin Therapeutic Associates Racing p DNF
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 20   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felipe Nystrom 3:03:31
1
2 Conor Martin TaG Cycling Club 3:03:31
2
3 Cole Paton 3:03:31
3
4 Scott Wannop Mighty Cycling 3:03:31
4
5 Ian Brown Victoria Wheelers 3:03:31
5
6 Keegan Rowe Mighty Cycling 3:03:31
6
7 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 3:03:31
7
8 David Cresap 3:03:31
8
9 Max Ritzow 3:03:31
9
10 Dan Swanson 3:03:31
10
11 Chris Ramsey 3:03:31
11
12 Timothy Nelson Taco Time Northwest Cycling Tea 3:03:31
12
13 Andrew Frank Montana Velo 3:03:31
13
14 Kevin Vaughn Audi 3:03:31
14
15 Scott Ofarrell Metier Racing 3:03:31
15
16 Clark Smithson 3:03:31
16
17 Nathan Abel 3:03:31
17
18 Jake Cullen Unattached 3:03:31
18
19 Brian Smith Egencia 3:03:31
19
20 Graham Barron Fulgas 3:03:31
20
21 Ben Chaddock TaG Cycling Club 3:03:31
21
Teammate Top 5: Conor Martin
22 Von Winkelmann Langlois Brown Racing 3:03:31
22
23 Zach Goodin Cycle U / Apex Racing 3:03:31
23
24 Jordon Bressler Olympia Orthopaedic Associates 3:10:00
Off The Back
25 Matthew Friesen Mighty Cycling 3:16:50
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Wannop
26 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association 3:16:59
Off The Back
27 Cristian Fuentes 3:20:12
Off The Back
28 William Hahn Team Oregon presented by Laurel 3:21:12
Off The Back
DNF Addrian Bennett Team Oregon presented by Laurel DNF
DNF Paul Dinger Taco Time Northwest Cycling Tea DNF
DNF Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Zachary Johnson Audi DNF
DNF Chris Mahan Taco Time Northwest Cycling Tea DNF
DNF Sean Mcgraw DNF
DNF Andrew Moss DNF
DNF Sean Powell SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Andrew Shirey Audi DNF
DNF Michael Stobart Glotman Simpson DNF
DNF Jed Stremel Audi DNF
DNF Mitchell Thornton Dyna Racing DNF
DNF Kurt Withers Glotman Simpson DNF
DNF James Mckee Cycle U / Apex Racing DNF
DNF Rowam Morris TaG Cycling Club DNF Teammate Top 5: Conor Martin
DNF Eamon Rutledge Metier Racing DNF
DNF Ayden Young Audi DNF
DNF William Knudsen Bandit Elite Racing DNF
Finishers: Cat 3: 32   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Fife 1:32:33
2 Joshua Simmons PC4Men Cycling 1:32:43
1
3 Corbin Hudacek Shuksan Velo Club Race Team 1:32:43
2
4 Adam Worobec SCCA/Starbucks Cycling 1:32:43
3
5 Blakely Browne 1:32:43
4
6 Garrett George SCCA/Starbucks Cycling 1:32:43
5
7 John Knisely 1:32:43
6
8 Lauren Johnson 1:32:43
7
9 Lee Isaman Glotman Simpson Cycling Club 1:32:43
8
10 Owen Ala 1:32:43
9
11 Mark Meuleman Garage Racing 1:32:50
12 Kellen Kjera Glotman Simpson Cycling Club 1:33:12
13 Rian Rustvold Hagens Berman-Society Consultin 1:34:02
Off The Back
14 Zor Keeler Audi 1:34:02
Off The Back
15 Owen Kendall Hagens Berman-Society Consultin 1:34:08
Off The Back
16 Sean Bunce 1:38:24
Off The Back
17 Nathaniel Bean Cycle U / Apex Racing 1:38:27
Off The Back
18 Andrew Funamoto Glotman Simpson Cycling 1:38:33
Off The Back
19 Luis Orozco 1:38:35
Off The Back
20 Elliott Usher 1:38:37
Off The Back
21 Alexander Perry 1:40:29
Off The Back
22 Christopher Quast 1:40:29
Off The Back
23 James Bishop 1:40:29
Off The Back
24 Nick Martinez Broadmark Capital 1:41:03
Off The Back
25 Cameron Dehaven 1:42:28
Off The Back
26 Gordon Tangen Cycle U / Apex Racing 1:43:22
Off The Back
27 Matthew Beveridge Glotman-Simpson 1:43:57
Off The Back
28 Peter Snoblin Taco Time Northwest Cycling Tea 1:44:19
Off The Back
29 Derrek Long 1:48:22
Off The Back
30 Ben Holten 1:48:22
Off The Back
31 Robert Chapman Snoqualmie Ice Cream Racing 1:49:02
Off The Back
32 Erik Howe 1:52:41
Off The Back
33 Dejan Nikic Egencia 1:57:24
Off The Back
DNF Scott Napier Snoqualmie Ice Cream Racing DNF
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 9   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toria Kalyniuk Tripleshot Youth Team 0:00:00
1
2 Brooke Long 0:00:00
2
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Rathwell Broad St Cycles/Stuckylife 1:32:47
2 Justine Clift 1:32:47
3 Morgan Cabot Glotman Simpson 1:32:47
4 Denise Ramsden Trek Red Truck Racing 1:32:47
5 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 1:32:52
6 Helena Coney Fresh Air Athena 1:34:46
7 Ivy Audrain 1:34:46
8 Annick Chalier 1:34:46
9 Terra Manca Velocity Cycling Club 1:34:46
10 Anna Traxler Trek Red Truck Racing 1:34:53 Teammate Top 5: Denise Ramsden
11 Chloe Cross Team Whistler 1:34:53
12 Alysia Withers Glotman Simpson 1:39:36 Teammate Top 5: Morgan Cabot
13 Katherine Reinhart Garage Racing 1:39:36
14 Suzanne Hamilton Trek Red Truck Racing 1:39:36 Teammate Top 5: Denise Ramsden
15 Christine Denis 1:39:36
16 Emma Lujan Glotman Simpson 1:39:36 Teammate Top 5: Morgan Cabot
17 Anna Talman Trek Red Truck Racing 1:46:03 Teammate Top 5: Denise Ramsden
18 Cady Chintis Garage Racing 1:46:03
19 Heather Nielson Monster Media Elite Women 1:46:03
20 Jody Rechenmacher 1:46:03
21 Jennifer Gerth Continental Crit Nasty 1:46:03
22 Michele Schaeffer Glotman Simpson 1:46:08 Teammate Top 5: Morgan Cabot
23 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 1:51:29
24 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 1:51:29
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Jeddeloh Team Group Health 1:49:19
Off The Front
2 Jasmine Soh Olympia Orthopaedic Associates 1:51:14
1
3 Jackie Logan 1:51:14
2
4 Anne Gustafson Bikesale / Automattic 1:51:14
3
5 Olga Magun Team Group Health 1:51:14
4
Teammate Win: Laura Jeddeloh
6 Brynn Ward Bikesale / Automattic 1:51:14
5
7 Sonia Taylor Glotman Simpson Cycling Club 1:51:14
6
8 Jamie Van beek Shuksan Velo Club Race Team 1:51:14
7
9 Lisa Steppe Bikesale / Automattic 1:51:14
8
Teammate Top 5: Anne Gustafson
10 Victoria Lord Bikesale / Automattic 1:51:14
9
Teammate Top 5: Anne Gustafson
11 Gemma Hamilton Wildhorse Cycling Club 1:51:14
10
12 Megan Fay 1:51:14
11
13 Erin Redl Steed Cycles 1:51:14
12
14 Deborah Long 1:51:14
13
15 Micha Gutmanis Glotman Simpson 1:51:14
14
16 Krista Matthews Glotman Simpson Cycling 1:51:14
15
17 Emily Millard Team Fresh Air Athena 1:54:23
Off The Back
18 Sheila Beieler 2:00:52
Off The Back
19 Dawnmarie Barreira Glotman Simpson Cycling Club 2:07:32
Off The Back
20 Alexandria Kendall Hagens Berman-Society Consultin 2:10:18
Off The Back
21 Rachel Thody 2:13:51
Off The Back
22 Spring Goodin Hagens Berman-Society Consultin 2:19:28
Off The Back
DNF Haley Barton Pender Racing DNF
DNF Berglind Hafsteinsdottir Pender Racing DNF
DNF Anna Hutfield Pender Racing DNF
DNF Jill Olson Pender Racing DNF
DNF Anne Marsden Pender Racing DNF
DNF Moriah Patashnik Team Group Health DNF Teammate Win: Laura Jeddeloh
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 13