Log In
Kitchen Road Criterium • May 22 2016
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Clay YOUNG MEDALISTS 49:40.5
1
2 Nathaniel Moser SBR BIKESPORT/LIMERICK CHIROPRACTIC
2
3 Nathan Roberts TTOWN ELITE
3
4 Connor Thompson T-TOWN ELITE
4
5 Billy Taylor STAR TRACK NYC
5
6 William Walton YOUNG MEDALISTS
6
Teammate Win: Joseph Clay
7 Austin Banks YOUNG MEDALISTS
7
Teammate Win: Joseph Clay
8 Andrew Chu STAR TRACK RACING
8
Teammate Top 5: Billy Taylor
9 Ian Buss T-TOWN ELITE
9
Teammate Top 5: Nathan Roberts
10 Dominic Giannantonio T TOWN ELITE
10
Teammate Top 5: Nathan Roberts
11 Matt Smith T-TOWN ELITE
11
Teammate Top 5: Nathan Roberts
12 Sean Guydish YOUNG MEDALISTS
12
Teammate Win: Joseph Clay
13 Judah Featherman STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B
13
14 Henry Vorosmarti
14
15 Matthew Harrison STAR TRAC
15
Teammate Top 5: Billy Taylor
16 Devante Bivins CADENCE YOUTH CYCLING
16
17 Quyseam Rivera CADENCE YOUTH CYCLING
17
18 Shane White CADENCE YOUTH CYCLING
18
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Ratzell YOUNG MEDALISTS 48:42.8
1
2 Samuel Margolis YOUNG MEDALISTS
2
Teammate Win: Alec Ratzell
3 Kevin Agudelo CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
3
4 Collin Tellechea TRI STATE VELO
4
5 Jacob Skrip YOUNG MEDALISTS
5
Teammate Win: Alec Ratzell
6 Brad Green Vortex Cycling Club
6
7 Justin Butsavage T-TOWN ELITE
7
8 Joshua Hartman CRCA JUNIOR
8
9 Taevon Oliver CADENCE YOUTH CYCLING
9
10 Brandon Staub YOUNG MEDALIST
10
Teammate Win: Alec Ratzell
11 Gerard Josulevicz VORTEX CYCLING CLUB
11
12 Jerry Rodriguez CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
12
Teammate Top 5: Kevin Agudelo
13 Miguel Gomez CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
13
Teammate Top 5: Kevin Agudelo
14 Gabriel Tonin CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
14
Teammate Top 5: Kevin Agudelo
15 Saras Perry-anderson??? YOUNG MEDALISTS
15
Teammate Win: Alec Ratzell
DQ Andrew Wiedwald??? YOUNG MEDALISTS Teammate Win: Alec Ratzell
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Steward TEAM CYCLE SOLUTIONS 58:26.5
1
2 John Spittal THRU IT ALL BODY SHOP INC.
2
3 Chad Moss CS Velo
3
4 Michael Miller TEAM SKYLINE
4
5 David Grant ACTIVEYARDS
5
6 Gary Steinberg BRAUER / MICK MANAGEMENT
6
7 Alessandro Matteucci HEALTHY AND HAPPY RACING
7
8 Aubrey Gordon Liberty Cycle
8
9 Larry Detris Cycledrome Bicycling Team
9
10 Rich Carolan Team ProPower Coaching
10
11 Mark Featherman GUY'S RACING CLUB
11
12 Christopher Chong-tenn CRCA - DIEHARD
12
13 Kirk Hunsecker MAMBO KINGS RACING / D&Q
13
14 Frederick Billet TRI STATE VELO/AMOROSO
14
15 Kenneth Whittington
15
16 Sean Oreilly GUYS RACING
16
17 James Best Cycledrome Bicycling Team
17
18 Scott Farmer TORCUP / CYCLE FITTERS
18
19 Charles Olmsted Freddie Fu Cycling Team
19
20 Martin Lasak DEATHROW VELO/RCS
20
21 Abe Barley Thru-It-All Cycling
21
22 Scott Gamble ACTIVEYARDS
22
Teammate Top 5: David Grant
23 Bob Turner Thru-It-All Cycling
23
24 Mark Gorman BIKE LINE LEHIGH WHEELMEN BIKE LINE
24
25 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
25
26 Robert Ilgenfritz Chester County Velo
26
27 Angry Ric steele ACTIVEYARDS
27
Teammate Top 5: David Grant
28 David Kates BIKE LINE / LWA
28
29 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE
29
Teammate Top 5: Michael Miller
30 William Marquis GUY'S RACING CLUB
30
31 Timothy Hancock On Track Cyclists
31
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 19   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Slaughter Morgan Stanley Cycling Team 55:14.9
1
2 Sean Oreilly GUYS RACING
2
3 Christopher Chong-tenn CRCA - DIEHARD
3
4 Aubrey Gordon LIBERTY CYCLE
4
5 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
5
Teammate Win: Ed Slaughter
6 Larry Detris Cycledrome Bicycling Team
6
7 Christian Sell QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES
7
8 Charles Olmsted FREDDIE FU CYCLING TEAM
8
9 Brian Wolf PURIUM HEALTH PRODUCTS CYCLING
9
10 Mark Hastings QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES
10
11 Michael Holub Cycledrome Bicycling Team
11
12 Kevin Kolodziejski SHIRK'S RACING MASTERS TEAM
12
13 William Marquis GUY'S RACING CLUB
13
Teammate Top 5: Sean Oreilly
14 Michael Fink MORGAN STANLEY / MARKET EDGE
14
15 Bob Turner Thru-It-All Cycling
15
16 Cecil Bernard TEAM AGGRESS
16
17 Richard Trimpi
17
18 Jerry Jacobs QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES
18
19 Karl Turek Chester County Cycling Foundati
19
20 William Care Thru-It-All Cycling
20
21 Michael Speranza QCW Cycling
21
22 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE
22
23 Michael Karr TEAM PROPOWER COACHING
23
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 16   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Gellineau TEAM SOMERSET 57:44.1
1
2 Chip Berezny THE VELO SHOP / LWA
2
3 William Care THRU-IT-ALL
3
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Alter QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 56:13.0
1
2 Aaron Barr SwashBuckler Brewing Co Cycling
2
3 Tyler Nothstein PA LIGHTNING
3
4 Gregory Dorsch BLACK TIE SPORTS
4
5 Guy Tawney C3 TWENTY20 CYCLING CO.
5
6 Jonah Coste QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
6
Teammate Win: Peter Alter
7 Jacob Skrip YOUNG MEDALISTS
7
8 Kevin Agudelo CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
8
9 Justin Thompson TRI-STATE VELO
9
10 Evan Thomson Redbeard Racing
10
11 Collin Tellechea TRI STATE VELO
11
12 Billy Taylor STAR TRACK NYC
12
13 Wanya Cave TRI-STATE VELO / AMOROSO'S RACING T
13
14 Ryan Wei TEAM CLIF BAR CYCLING
14
15 Jesse Manuel SHIRK'S RACING
15
16 Andrew Wiedwald??? YOUNG MEDALISTS
16
17 Woody Baum CRCA/FOUNDATION
17
18 Andrew Kuklis
18
19 Kirk Hunsecker MAMBO KINGS RACING / D&Q
19
20 Joshua Hartman CRCA JUNIOR
20
21 Alex Breakstone Watchung Wheelmen
21
22 Timothy Manzella TRI-STATE VELO/AMOROSO'S RACING TEA
22
23 Cam Mancuso CUEVAS CYCLING DEVELOPMENT
23
24 Matthew Fischel LETSRIDE.CO RACING TEAM
24
25 Ryan Smolko Shirk's Racing
25
26 Jason Roth SWASHBUCKLER BREWING CO CYCLING
26
Teammate Top 5: Aaron Barr
27 Samuel Margolis YOUNG MEDALISTS
27
28 Matthew Dishart THRU IT ALL BODY SHOP
28
29 Mike O'connor SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK
29
30 Brent Hinkle Chester County Velo
30
31 Chad Moss CS Velo
31
32 Daniel Lehmann Watchung Wheelmen
32
33 Andrew Dudle SOUTH MOUNTAIN CYCLE AND CAFE
33
34 Matthew O'connor Blue Bell Private Wealth Management
34
35 Colleen Gulick RIPTIDE-CAWES
35
36 Mark Gorman BIKE LINE LEHIGH WHEELMEN BIKE LINE
36
37 Justin Butsavage T-TOWN ELITE
37
38 Scott Gamble Chester County Velo
38
39 Alec Ratzell YOUNG MEDALISTS
39
40 Martin Lasak DEATHROW VELO/RCS
40
41 Michael Coyle QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
41
Teammate Win: Peter Alter
42 Kyle Centrella PHILADELPHIA CICLISMO
42
43 Frederick Billet TRI STATE VELO/AMOROSO
43
44 Scott Farmer TORCUP / CYCLE FITTERS
44
45 Connor Ardrey CS VELO
45
46 William Walton Young Medalists
46
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 22   Cat 3: 17   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Workowski T TOWN ELITE
2 Sophia Shuhay T-TOWN ELITE Teammate Win: Emma Workowski
3 Tatiana Spinosa T-Town Elite Teammate Win: Emma Workowski
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peye Wong HEALTHY & HAPPY RACING 48:42.8
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelli Wright GUY'S RACING CLUB 57:44.9
1
2 Masami Yamashita THE VELO SHOP
2
3 Annette Weaver MAMBO KINGS RACING / D&Q
3
4 Denise Matheny TROLLEY RACING TEAM
4
5 Joanne Trimpi
5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4