Log In
Church Creek Time Trial - #1 • May 21 2016
Light Rain, 59 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:51:34.0
2 Taylor Pearman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:53:07.2 Teammate Win: Blair Berbert
3 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 0:53:22.0
4 Paul Lengermann District Taco Cycling/District Taco 0:54:47.3
5 Payne Griffin National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:58.8
6 Matias Palavecino Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:57:18.3
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins PTS Racing 0:56:16.7
2 Nathaniel Altom 90+ Cycling 0:56:21.8
3 Joseph Bank Adventures for the Cure 0:56:40.3
4 Jason Luttrell District Velocity Racing/District V 0:57:10.5
5 Luis Infante Foreign Auto Services Cycling 0:57:11.2
6 Mark Lewis Ocean Velo Club 0:57:13.2
7 John Bowsher Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:58:24.5
8 Thomas Simchak District Velocity Racing/District V 0:59:12.5 Teammate Top 5: Jason Luttrell
9 Scott Coblentz Unattached 1:00:26.1
10 Roscoe Leslie Ocean Velo Club 1:25:16.0
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Oneil Squadra Coppi 0:56:49.7
2 Tom Redpath US Military Endurance Sports 0:58:16.2
3 Kevin Toups US Military Endurance Sports 0:58:45.8
4 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1:00:17.7
5 John Clark Phase Cycling 1:03:03.6
6 Robert Caudill Unattached 1:04:04.4
7 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 1:04:22.6 Teammate Top 5: Steve Owens
8 Matthew Bunting Team Integrity 1:04:22.7
9 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 1:04:39.7
10 Raymond Wright Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1:09:52.8 Teammate Top 5: Steve Owens
11 Gilbertace Apacible District Taco Cycling 1:13:14.4
12 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1:15:50.2
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hillery Paralyzed Veterans Racing 0:36:11.6
2 Darrin Snyder Paralyzed Veterans Racing 0:45:19.6 Teammate Win: Kevin Hillery
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Cook Unattached 0:34:37.8
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Smith Ocean Velo Club 0:59:23.7
2 Samuel Hoffberger Joes Bike Shop Racing Team 1:00:19.5
3 Nicholas Paul 90+ Cycling 1:00:35.1
4 Vicente Tur rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1:00:37.9
5 John Fitzgibbons Unattached 1:03:39.2
6 Matt Klicka Unattached 1:05:12.5
7 Christopher Peak Unattached 1:06:05.5
8 Darell Grove Team Integrity 1:08:24.2
9 Roy Cheeks Unattached 1:09:20.8
10 Erik Petzing Dire Wolf Racing 1:09:31.7
11 Douglas Crooke Prince William Elite Racing (PoWER) 1:11:47.2
12 Aubrey Port Unattached 1:34:23.1
DNF Stephen Mathias Unattached
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:11.0
2 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:04.9 Teammate Win: Artun Duransoy
3 Ansel Casper HPC 0:40:33.5
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:31:16.7
2 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:35.7 Teammate Win: Iain Mackeith
3 Connor Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:49:17.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team 0:32:17.2
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:33:08.3
3 Matthew Hourihan Unattached 0:36:59.4
4 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:37:33.7 Teammate Win: Vincent Madaffari
5 Brendan Huebner Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:42:53.8 Teammate Win: Vincent Madaffari
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:26.5
2 George Schulz SEAVS/Haymarket 0:30:09.9
3 Sam Bock HPC 0:31:44.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:41:40.4
2 Gus Lynott Unattached 0:48:01.8
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:55:36.1
2 Robert Kelly Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:56:42.0
3 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:59:55.2
4 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1:01:38.8
5 Mark Lahuec Unattached 1:03:01.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:54:33.7
2 Marc Gwadz DCMTB 0:58:01.4
3 James Marsh Bayside Velo/Bike Doctor 0:58:09.1 Teammate Win: Frank Ramos
4 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:58:43.0
5 Edward Norton US Military Endurance Sports 1:00:18.2
6 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 1:02:10.0
7 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 1:07:37.6
8 Mark Hooker Unattached 1:14:59.0
9 Shawn Blumenfeld Hub Racing 1:20:40.8
10 Freddy Garcia Unattached 1:22:21.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend Monticello Velo Club 0:55:17.8
2 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:56:38.5
3 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:12.8
4 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:57:50.4
5 Bryan Patton Chester County Velo 0:58:21.6
6 Dana Mellerio Squadra Coppi 0:59:58.6
7 Richard Lee Team Integrity 1:00:33.3
8 Mike Connair Unattached 1:04:29.2
9 Francis Gawronski Unattached 1:05:25.2
10 Gerald Wojcik Unattached 1:06:15.3
11 Jack Gardner Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1:07:13.8 Teammate Top 5: Dennis Crockett
12 Richard Eckert Unattached 1:17:44.1
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Hartnett South Mountain Velo Club 0:30:57.4
2 Richard Shaffer South Mountain Velo Club 0:31:51.6 Teammate Win: James Hartnett
3 Michael Fitzsimmons Chesapeake Wheelmen 0:32:26.0
4 Jerry Yetter 90+ Cycling 0:32:35.7
5 John Cox Chesapeake Wheelmen 0:33:08.8
6 James Degoey Unattached 0:33:15.2
7 Sonny Barber Unattached 0:35:57.9
8 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:37:58.6
9 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:38:05.8
10 Ray Morrison Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:40:21.8
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer Bike Stop Racing/Bike Stop Velo Fem 1:04:38.3
2 Nadja Hasenstab Unattached 1:06:49.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 1:06:14.5
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Matheny Trolley Racing Team 1:08:22.8
2 Tracy Maccherola Unattached 1:09:49.4
3 Meredith Kefauver olsen 90+ Cycling 1:15:28.0
4 Elysia Mahjoub Unattached 1:15:33.3
5 Irina Sarkisov All American Bicycle Club Inc./All 1:15:58.5
6 Megan Jones Team Sticky Fingers 1:17:53.4
7 Alexis Rohde Unattached 1:21:34.1
8 Andrea Mathias Unattached 1:23:16.6
9 Jennifer Stack Lateral Stress Velo Inc. 1:31:34.1
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Rollick Unattached 1:26:39.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:40:29.1
2 Emily Woolford Unattached 0:46:27.7
3 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:48:20.4
4 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:56:00.1
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:38:39.1
2 Katerina Talanova Unattached 0:41:51.9
3 Leeya Wang HPC/HPC/LIST 0:44:05.1
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Madaffai Annapolis Bicycle Racing Team 0:37:30.3
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:47:59.7
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Sylves Unattached 1:12:15.9
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Gunter Chesapeake Wheelmen 0:39:20.1
2 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:55:40.5
Finishers: Cat 4: 2