Log In
2016 Connecticut Masters' Games • May 15 2016
Partly Cloudy, 55 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley Lezon Aetna-Expo Wheelmen 14:01.29
2 Mark Wendolowski Cyclonauts 14:19.22
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Wolfe Cyclonauts Racers 12:48.56
2 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 13:08.03
3 Mike Hyman Iron Bridge/Tarmac Cycling 13:44.43
4 Jeff Papineau Cyclonauts Racers 13:55.48 Teammate Win: Kyle Wolfe
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Poirier cyclonauts racers 13:02.12
2 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 13:23.33
3 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buch 15:41.06
4 Thomas Voytek Unattached 16:06.63
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Sernyak Yale-Bulldog cycling 12:49.61
2 Peter Megdal NEBC/CYCLOFT 12:55.43
3 David Znamierowski Arc En Ciel 12:55.57
4 Christopher Dart cycling concepts racing team 13:30.42
5 Bill Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 13:37.67
6 Richard Wolf CRCA/Foundation 13:56.44
7 Jeff Johnson DRV Shimano 14:05.36
8 Eiric Marro Sunapee /Continental Paving/Buc 14:12.59
9 Walter Lane Mystic Velo Club 14:42.00
10 Evan Fox CCAP 14:48.89
11 Thomas Holton TCC 15:51.77
12 Paul Leduc 16:06.54
13 Timothy Bayley MedWrite International 16:38.31
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Coleman BCA/Linen 14:19.44
2 David Marti 14:24.14
3 Reid Hanford CCAP 14:25.74
4 David White 1K2Go 14:44.61
5 Dennis Johnston GHCC - Central Wheel 14:57.40
6 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co 14:59.60
7 Barry Strasnick 15:37.91
8 Jorge Ramirez 15:54.43
9 Alan Rivenson Berkshire Bike and Board 16:39.76
10 Rick Hardy Boston Road Club 16:55.93
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Milne 14:01.29
2 James Themig Mystic Velo Club 14:36.07
3 Benjamin Peterson 15:44.61
4 Mieczyslau Burzynski Cyclonauts Racers 16:28.56
5 Richard Egnor Iron Bridge/Tarmac Cycling 17:38.85
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes cycling \ NEMCA 13:28.88
2 Michael Patterson 13:58.75
3 Ron Cooke A Still Small Voice 4U 14:00.22
4 Craig Stephan 15:14.60
5 Ted Kallman Northampton Cycling Club 15:51.17
6 Coach Tulimieri NEMCA 16:39.24
7 Steve Praskievicz CCNS 17:47.91
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Mitchell Mystic Velo Club 16:04.32
2 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA 16:54.55 Teammate Win: Bill Mitchell
3 Bruce Clark 18:51.97
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Sweet North East Master's 20:03.98
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Saman Team ERRACE p/b DSO Manufactur 16:17.29
1
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Dubord Cycling Concepts Racing Team 17:19.02
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie White Gus's Cycling 15:18.84
2 Dorothy Ramsey Death Row Velo/Shimano/RCS 15:24.02
3 Dawn Michelle NEBC p/b Cycle Loft 19:16.91
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mullaly 17:01.80
2 Carla Ratti Sherpa 18:26.03
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 15:25.33
2 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 15:50.46
3 Judith Imperatore 18:48.14
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 June Froh Mystic Velo Club 18:42.22
2 Michele Emeson Berkshire Cycling Association 20:52.92
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrice Kee 25:16.54
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley 40-lezon Aetna-Expo Wheelmen 0:28:03.40
2 Mark Wendolowski Cyclonauts 0:28:21.10
1
3 Ciaran 44-mangan 0:28:23.80
2
4 Matthew 41-jamison 0:28:23.90
3
5 Kevin 41-yarde 0:28:24.10
4
6 Joseph 40-tindal 0:28:25.20
5
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Nadeau 32:08.4
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 0:28:01.00
Off The Front
2 Marc 46-eisen 0:28:02.90
Off The Front
3 Joseph 46-rodrigues 0:28:03.70
Off The Front
4 Kyle 45-wolfe Cyclonauts Racers 0:28:03.90
Off The Front
5 Erik Nedeau 0:28:19.90
1
6 Todd 47-bowden 0:28:22.50
2
7 James 47-ebert 0:28:22.90
3
8 James 46-elliott CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 0:28:23.40
4
9 Jeff 48-papineau Cyclonauts Racers 0:28:23.70
5
Teammate Top 5: Kyle 45-wolfe
10 Steve 49-may 0:28:23.80
6
11 Morgan 46-rueckert Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 0:28:24.60
7
12 Matthew 46-waskiewicz Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 0:28:24.80
8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Francis 28:20.8
1
2 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 28:21.7
2
3 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling 28:22.0
3
4 Guy Poirier cyclonauts racers 28:22.2
4
5 Ron Jacobs 28:22.4
5
6 Steve Mcgrath Lagunitas Racing Experience 28:22.5
6
7 Daniel Dudzik 28:33.9
8 Juan Pimentel sr. 28:34.7
9 Martin Lasak 28:55.5
Off The Back
10 Thomas Voytek Unattached 29:11.5
Off The Back
11 Melecio J felix 29:22.8
Off The Back
12 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buch 30:03.5
Off The Back
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Leduc 32:04.1
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Megdal NEBC/CYCLOFT 28:20.8
Off The Front
2 Jeff Johnson DRV Shimano 28:21.0
Off The Front
3 Michael Sernyak Yale-Bulldog cycling 28:21.2
Off The Front
4 Brett Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 28:21.6
Off The Front
5 Bill Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 28:33.2
1
6 Mark Thompson 28:33.4
2
7 Tom Luther State 9 Racing p/b Vittoria 28:33.6
3
8 Dave Geissert Horst Engineering Cycling Team 28:33.6
4
9 Joseph Lellman 28:34.1
5
10 Walter Lane Mystic Velo Club 28:34.3
6
11 Ted Shanstrom Arc-En-Ciel Racing Team 28:34.5
7
12 Jim Colella 28:34.8
8
13 Joseph Reagan 29:06.0
Off The Back
14 Jay Mongillo Keltic Construction 29:13.5
Off The Back
15 Bruce Weinberg CCB Racing 29:17.8
Off The Back
16 John Bogdanski 29:31.7
Off The Back
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Mitchell Mystic Velo Club 33:24.60
2 Howard Darmstadter Connecticut Coast Cycling 33:25.60
3 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA 36:29.50 Teammate Win: Bill Mitchell
4 Michael Brodie hcc 1 lap dn
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Francis 28:20.8
1
2 Peter Megdal NEBC/CYCLOFT 28:20.8
2
3 Jeff Johnson DRV Shimano 28:21.0
3
4 Michael Sernyak Yale-Bulldog cycling 28:21.2
4
5 Brett Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 28:21.6
5
6 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 28:21.7
6
7 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling 28:22.0
7
Teammate Top 5: Brett Tremaine
8 Guy Poirier cyclonauts racers 28:22.2
8
9 Ron Jacobs 28:22.4
9
10 Steve Mcgrath Lagunitas Racing Experience 28:22.5
10
11 Bill Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 28:33.2
1
12 Mark Thompson 28:33.4
2
13 Dave Geissert Horst Engineering Cycling Team 28:33.6
3
14 Tom Luther State 9 Racing p/b Vittoria 28:33.6
4
15 Daniel Dudzik 28:33.9
5
16 Joseph Lellman 28:34.1
6
17 Walter Lane Mystic Velo Club 28:34.3
18 Ted Shanstrom Arc-En-Ciel Racing Team 28:34.5
19 Juan Pimentel sr. 28:34.7
20 Jim Colella 28:34.8
21 Dennis Johnston 28:40.5
22 Martin Lasak 28:55.5
23 Joseph Reagan 29:06.0
Off The Back
24 Thomas Voytek Unattached 29:11.5
Off The Back
25 Jay Mongillo Keltic Construction 29:13.5
Off The Back
26 Bruce Weinberg CCB Racing 29:17.8
Off The Back
27 Melecio J felix 29:22.8
Off The Back
28 John Bogdanski 29:31.7
Off The Back
29 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buch 30:03.5
Off The Back
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1
Off The Front
1 Dennis Johnston GHCC - Central Wheel 32:38.2
Off The Front
2 David Marti 32:38.3
1
3 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft 32:38.3
2
4 Jorge Ramirez ATA CYCLE FITLAB ROAD BIKE 32:38.9
3
5 Reid Hanford CCAP 32:39.9
4
6 Kenneth Hochman Deno's Wonder Wheel Cycling 32:40.4
5
7 David White 1K2Go 32:40.7
6
8 Ken Coleman BCA/Linen 32:40.9
7
9 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co 32:42.5
8
10 Rick Hardy Boston Road Club 32:48.5
9
11 Jeremy Melville 33:22.1
12 Jud Goodnow 33:44.8
Off The Back
13 Scott Mullin Ridgefield Bicycle Sport Club 34:05.3
Off The Back
14 Andrew James 1 LAP DN
Off The Back
15 Steve Celmer 3 LAP DN
Off The Back
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Toplitz Cyclonauts 33:14.10
1
2 Michael Humphreys NHCC 33:15.80
2
3 James Themig Mystic Velo Club 33:17.70
3
4 Ken Milne 33:18.00
4
5 Ralf Torke 33:18.60
5
6 Mieczyslau Burzynski Cyclonauts Racers 33:19.50
6
Teammate Win: Steven Toplitz
7 Peter Finch 33:19.80
7
8 Benjamin Peterson 33:30.40
9 Richard Egnor Iron Bridge/Tarmac Cycling 33:49.30
10 Albert Hricz G S EUREOPEO 34:05.80
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes cycling \ NEMCA 33:13.60
2 Michael Patterson 33:15.50
3 Ted Kallman Northampton Cycling Club 33:30.70
4 Coach Tulimieri NEMCA 33:38.00
5 Steve Praskievicz CCNS 35:08.6
6 Craig Stephan 35:31.60
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 0:28:01.00
Off The Front
2 Marc 46-eisen 0:28:02.90
Off The Front
3 Stanley 40-lezon Aetna-Expo Wheelmen 0:28:03.40
Off The Front
Teammate Win: David Hildebrand
4 Joseph 46-rodrigues 0:28:03.70
Off The Front
5 Kyle 45-wolfe Cyclonauts Racers 0:28:03.90
Off The Front
6 Erik Nedeau 0:28:19.90
1
7 Mark Wendolowski Cyclonauts 0:28:21.10
2
Teammate Top 5: Kyle 45-wolfe
8 Thomas 51-franciss 0:28:22.30
3
9 Todd 47-bowden 0:28:22.50
4
10 James 47-ebert 0:28:22.90
5
11 James 46-elliott CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 0:28:23.40
6
12 Jeff 48-papineau Cyclonauts Racers 0:28:23.70
7
Teammate Top 5: Kyle 45-wolfe
13 Ciaran 44-mangan 0:28:23.80
8
14 Steve 49-may 0:28:23.80
9
15 Ronald 50-jacobs 0:28:23.80
10
16 Matthew 41-jamison 0:28:23.90
11
17 Kevin 41-yarde 0:28:24.10
12
18 Steve 54-mcgrath 0:28:24.30
13
19 Kenneth 52-reilly Iron bridge/Tarmac cycling 0:28:24.40
14
20 Morgan 46-rueckert Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 0:28:24.60
15
21 Matthew 46-waskiewicz Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 0:28:24.80
16
22 Martin 50-lasak 0:28:25.00
17
23 Joseph 40-tindal 0:28:25.20
18
24 Tom Luther State 9 Racing p/b Vittoria 0:28:25.40
19
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 35:47.10
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Gothorpe Optimum Performance 33:12.80
1
2 Beth Saman Team ERRACE p/b DSO Manufactur 33:15.40
2
3 Janet Bumstead 33:17.20
3
4 Amy Nadeau 33:18.50
4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yun Saksena Boston Road Club 33:16.10
2 Janet Ramos Northeast Bicycle Club (NEBC)/ 33:21.90
3 Eileen Flaherty 33:26.70
4 Kim Dubord Cycling Concepts Racing Team 36:00.70
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dorothy Ramsey Death Row Velo/Shimano/RCS 33:13.20
1
2 Cassie White Gus's Cycling 33:13.40
2
3 Lisa Colella 33:15.60
3
4 Katherine Snell NEBC p/b Cycle Loft 33:18.10
4
5 Dawn Michelle NEBC p/b Cycle Loft 34:11.60
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mullaly 33:14.70
2 Carla Ratti Sherpa 33:28.20
3 Julie Dodd NEBC p/b Cycle Loft 36:59.70
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 33:14.70
1
2 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderki 33:16.00
2
3 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 33:18.00
3
4 Barbara Lagana Cycling Concepts Racing Team 33:18.70
4
5 Judith Imperatore 35:38.40
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 June Froh Mystic Velo Club 34:23.40
2 Janet Robinson 36:20.80
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrice Kee 37:02.50
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Mitchell Mystic Velo Club 1:10:07.50
2 Howard Darmstadter Connecticut Coast Cycling 1:10:10.50
3 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA 1 LAP DN Teammate Win: Bill Mitchell
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
7 Joseph Tindal 56:44.4
8 Ciaran Mangan 56:45.3
9 Kevin Yarde 56:45.4
14 Mark Wendolowski Cyclonauts 56:46.8
23 Stanley Lezon Aetna-Expo Wheelmen 56:54.7
24 Matthew Jamieson 56:55.6
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Nadeau 1:04:35.20
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 56:31.1
1
2 Marc Eisen 56:31.5
2
3 Kyle Wolfe Cyclonauts Racers 56:31.6
3
4 Todd Bowden 56:32.8
4
5 Joe Rodrigues 56:34.5
5
6 Erik Nedeau 56:36.8
6
10 Mike Meyer 56:45.4
4
11 Steve May 56:45.9
5
13 Jeff Papineau Cyclonauts Racers 56:46.3 Teammate Top 5: Kyle Wolfe
15 James Ebert 56:47.0
17 James Elliott CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 56:47.3
18 Matthew Waskiewicz Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 56:47.4
22 Morgan Rueckert Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 56:53.1
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Jacobs 56:26.70
Off The Front
2 Thomas Francis 57:01.00
1
3 Steve Mcgrath Lagunitas Racing Experience 57:01.00
2
4 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling 57:01.30
3
5 Daniel Dudzik 57:02.30
4
6 Guy Poirier cyclonauts racers 57:02.30
5
7 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 57:02.50
6
8 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buch 1 LAP DN
Off The Back
9 Thomas Voytek Unattached 2 LAP DN
Off The Back
10 Melecio J felix 2 LAP DN
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerney Christian Iron Bridge/Tarmac Cycling 3 LAP DN
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Sernyak Yale-Bulldog cycling 57:00.8
1
2 Peter Megdal NEBC/CYCLOFT 57:01.2
2
3 Tom Luther State 9 Racing p/b Vittoria 57:01.5
3
4 Jeff Johnson DRV Shimano 57:02.4
4
5 Mark Thompson 57:03.1
5
6 Bill Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 57:03.7
6
7 Joseph Lellman 57:52.0
Off The Back
8 John Bogdanski 2 LP DN
Off The Back
9 Jim Colella 58:03.5
Off The Back
10 Brett Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 58:19.6
Off The Back
11 Walter Lane Mystic Velo Club 58:51.3
Off The Back
12 Ted Shanstrom Arc-En-Ciel Racing Team 1 LAP DN
Off The Back
13 Dave Geissert Horst Engineering Cycling Team 1 LAP DN
Off The Back
14 Bruce Weinberg CCB Racing 1 LAP DN
Off The Back
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Jacobs 56:26.7
Off The Front
2 Michael Sernyak Yale-Bulldog cycling 57:00.8
1
3 Steve Mcgrath Lagunitas Racing Experience 57:01.0
2
4 Thomas Francis 57:01.0
3
5 Peter Megdal NEBC/CYCLOFT 57:01.2
4
6 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling 57:01.3
5
7 Tom Luther State 9 Racing p/b Vittoria 57:01.5
6
8 Daniel Dudzik 57:02.3
7
9 Guy Poirier cyclonauts racers 57:02.3
8
10 Jeff Johnson DRV Shimano 57:02.4
9
11 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 57:02.5
10
12 Mark Thompson 57:03.1
11
13 Bill Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 57:03.7
12
14 Joseph Lellman 57:52.0
Off The Back
15 Jim Colella 58:03.5
Off The Back
16 Brett Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 58:19.6
Off The Back
17 Walter Lane Mystic Velo Club 58:51.3
Off The Back
18 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buch 1 LAP DN
Off The Back
19 Ted Shanstrom Arc-En-Ciel Racing Team 1 LAP DN
Off The Back
20 Dave Geissert Horst Engineering Cycling Team 1 LAP DN
Off The Back
21 Bruce Weinberg CCB Racing 1 LAP DN
Off The Back
22 John Bogdanski 2 LAP DN
Off The Back
23 Thomas Voytek Unattached 2 LAP DN
Off The Back
24 Melecio J felix 2 LAP DN
Off The Back
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Marti 1:05:12.90
Off The Front
1
Off The Front
2 Jorge Ramirez ATA CYCLE FITLAB ROAD BIKE 1:05:13.10
1
3 Dennis Johnston GHCC - Central Wheel 1:05:13.20
2
4 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft 1:05:13.30
3
5 David White 1K2Go 1:05:13.80
4
6 Kenneth Hochman Deno's Wonder Wheel Cycling 1:05:14.00
5
7 Ken Coleman BCA/Linen 1:05:14.40
6
8 Reid Hanford CCAP 1:05:15.90
7
9 Jud Goodnow 1:05:16.90
8
10 Rick Hardy Boston Road Club 1:05:21.20
9
11 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co 1:07:18.30
12 Scott Mullin Ridgefield Bicycle Sport Club 1 LAP DN
Off The Back
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Milne 1:08:09.80
1
2 Ralf Torke 1:08:10.10
2
3 Michael Humphreys NHCC 1:08:11.00
3
4 Steven Toplitz Cyclonauts 1:08:11.40
4
5 James Themig Mystic Velo Club 1:08:12.00
5
6 Mieczyslau Burzynski Cyclonauts Racers 1:08:12.40
6
7 Peter Finch 1:08:13.00
7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes cycling \ NEMCA 1:08:10.40
2 Michael Patterson 1:08:11.60
3 Ted Kallman Northampton Cycling Club 1:10:13.80
4 Coach Tulimieri NEMCA 1 LAP DN
5 Steve Praskievicz CCNS 1 LAP DN
6 Michael Brodie hcc 1 LAP DN
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 56:31.1
1
2 Marc Eisen 56:31.5
2
3 Kyle Wolfe Cyclonauts Racers 56:31.6
3
4 Todd Bowden 56:32.8
4
5 Joe Rodrigues 56:34.5
5
6 Erik Nedeau 56:36.8
6
7 Joseph Tindal 56:44.4
1
8 Ciaran Mangan 56:45.3
2
9 Kevin Yarde 56:45.4
3
10 Mike Meyer 56:45.4
4
11 Steve May 56:45.9
5
12 Tom Luther State 9 Racing p/b Vittoria 56:46.2
6
13 Jeff Papineau Cyclonauts Racers 56:46.3
7
Teammate Top 5: Kyle Wolfe
14 Mark Wendolowski Cyclonauts 56:46.8
8
Teammate Top 5: Kyle Wolfe
15 James Ebert 56:47.0
9
16 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling 56:47.2
10
17 James Elliott CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 56:47.3
18 Matthew Waskiewicz Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 56:47.4
19 Thomas Francis 56:47.5
20 Steve Mcgrath 56:47.7
21 Martin Lasak 56:47.8
22 Morgan Rueckert Team ERRACE p/b DSO Manufacturi 56:53.1
23 Stanley Lezon Aetna-Expo Wheelmen 56:54.7 Teammate Win: David Hildebrand
24 Matthew Jamieson 56:55.6
25 Ron Jacobs 56:56.2
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Nadeau 1:08:12.30
1
2 Beth Saman Team ERRACE p/b DSO Manufactur 1:08:13.20
2
3 Janet Bumstead 1:08:13.90
3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Ramos Northeast Bicycle Club (NEBC)/ 1:08:13.60
2 Yun Saksena Boston Road Club 1:10:09.00
3 Kim Dubord Cycling Concepts Racing Team 1 LAP DN
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dorothy Ramsey Death Row Velo/Shimano/RCS 1:08:11.70
1
2 Cassie White Gus's Cycling 1:08:11.90
2
3 Katherine Snell NEBC p/b Cycle Loft 1:08:12.30
3
4 Lisa Colella 1:08:13.00
4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carla Ratti Sherpa 1:10:10.00
2 Julie Dodd NEBC p/b Cycle Loft 1 LAP DN
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderki 1:08:12.30
1
2 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 1:08:14.70
2
3 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 1:08:17.30
3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley Lezon Aetna-Expo Wheelmen 0:06:50.23
1
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Wolfe Cyclonauts Racers 0:06:18.15
2 David Hildebrand Aetna-Expo Wheelmen 0:06:27.63
3 Mike Hyman Iron Bridge/Tarmac Cycling 0:06:49.06
4 Jeff Papineau Cyclonauts Racers 0:06:53.97 Teammate Win: Kyle Wolfe
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Poirier cyclonauts racers 0:06:25.43
2 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 0:06:34.41
3 Peter Kiernan C3 Racing 0:07:13.46
4 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buch 0:07:48.97
5 Thomas Voytek Unattached 0:07:50.87
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Znamierowski Arc En Ciel 0:06:26.44
2 Michael Sernyak Yale-Bulldog cycling 0:06:27.98
3 Peter Megdal NEBC/CYCLOFT 0:06:29.16
4 Richard Wolf CRCA/Foundation 0:06:51.99
5 Bill Thompson CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 0:06:53.76
6 Jeff Johnson DRV Shimano 0:07:04.62
7 Evan Fox CCAP 0:07:20.54
8 Walter Lane Mystic Velo Club 0:07:31.50
9 Thomas Holton TCC 0:07:33.62
10 Christopher Dart cycling concepts racing team 0:07:56.52
11 Paul Leduc 0:07:56.88
12 Timothy Bayley MedWrite International 0:08:13.29
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Marti 0:07:10.16
2 Ken Coleman BCA/Linen 0:07:13.06
3 Dennis Johnston GHCC - Central Wheel 0:07:33.99
4 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co 0:07:40.11
5 Barry Strasnick 0:07:44.93
6 Jorge Ramirez 0:08:09.14
7 Rick Hardy Boston Road Club 0:08:11.14
8 Alan Rivenson Berkshire Bike and Board 0:08:11.61
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Themig Mystic Velo Club 0:07:16.21
2 Benjamin Peterson 0:07:54.90
3 Michael Humphreys NHCC 0:07:58.61
4 Richard Egnor Iron Bridge/Tarmac Cycling 0:08:41.27
5 Sebastian Emanuele NA 0:08:54.58
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes cycling \ NEMCA 0:07:11.83
2 Michael Patterson 0:07:25.27
3 Ron Cooke A Still Small Voice 4U 0:07:36.56
4 Craig Stephan 0:08:08.22
5 Ted Kallman Northampton Cycling Club 0:08:11.45
6 Coach Tulimieri NEMCA 0:08:36.01
7 Steve Praskievicz CCNS 0:09:28.87
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA 0:09:00.17
2 Bruce Clark 0:09:36.91
3 Bill Mitchell Mystic Velo Club 0:10:18.35 Teammate Win: David Reed
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Sweet North East Master's 0:10:22.77
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Saman Team ERRACE p/b DSO Manufactur 0:08:12.87
1
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Dubord Cycling Concepts Racing Team 0:08:30.22
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie White Gus's Cycling 0:07:31.45
2 Dorothy Ramsey Death Row Velo/Shimano/RCS 0:07:41.94
3 Lisa Colella 0:08:02.41
4 Dawn Michelle NEBC p/b Cycle Loft 0:10:18.98
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mullaly 0:08:07.39
2 Carla Ratti Sherpa 0:08:55.58
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 0:07:36.19
2 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 0:07:51.37
3 Barbara Lagana Cycling Concepts Racing Team 0:09:05.65
4 Judith Imperatore 0:09:38.60
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 June Froh Mystic Velo Club 0:09:10.37
2 Michele Emeson Berkshire Cycling Association 0:10:18.59
3 Janet Robinson 0:12:03.57
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 0:11:04.07
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrice Kee 0:13:14.84
1
Finishers: Cat ?: 1