Log In
USA Cycling Masters Road Nationals Day 2 • May 25 2016
Clear, 81 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Tripp Finkraft Cyling Team 2:14:40
1
1 Paul Curley Spin Arts Cycling 2:14:40
1
2 Lisa Mangus Jackalope Velo 2:14:42
2
2 Chuck Mangus Jackalope Velo 2:14:42
2
3 Jeffery Markham Thru-It-All Cycling 2:14:43
3
3 Cynthia Markham Thru-It-All Cycling 2:14:43
3
4 John Elgart Davis Bike Club 2:28:17
4
4 Irina Axelrod angres 2:28:17
4
5 Anne Marie phillips Wolverine Sports Club 2:28:17
5
5 Phillips Aimone Wolverine Sports Club 2:28:17
5
6 Carolynn Berry Carolina Masters 2:36:33
6
6 Michael Berry Carolina Cycling Team 2:36:33
6
7 Richard Gangl Hammer Racing Team- TVG LTD. 2:45:51
Off The Back
7 Susan Meinerz Hammer Racing Team- TVG LTD. 2:45:51
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Inglis Stages Cycling 2:14:13
1 Michael Inglis US Military Endurance Sports 2:14:13
2 Jennifer Slawta 2:14:47
2 John Slawta 2:14:47
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Davis Compass Research Cycling Team 2:06:48
1 Bryan Lofton Compass Research Cycling Team 2:06:48 Teammate Win: Brian Davis
2 Marvin Hall G3Foundation / Trek 2:12:53
2 Kurt Bickel 3 Ft. - It's The Law 2:12:53
3 Roger Martin R4R-Make A Wish 2:14:03
3 Eric Barkey R4R-Make A Wish 2:14:03
4 Mark Gorman The Velo Shop/LWA Racing 2:14:48
4 Chip Berezny The Velo Shop/LWA Racing 2:14:48
5 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 2:28:28
5 Bernard Sanders 2:28:28
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter East Oklahoma City Velo Club 2:01:26
1
2 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing 2:01:27
2
3 Janne Hamalainen Tulsa Wheelmen 2:01:27
3
4 Chris Hahn Velo Pasadena Team 2:01:27
4
5 Aron Gadhia Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te 2:01:28
5
6 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company 2:01:28
6
7 Jeff Hoobler Rally Sport Cycling Team 2:01:29
7
8 Doug Zell Intelligentsia Coffee 2:01:29
8
9 Christopher Woltemade AVC/Team Hagerstown-Washington Co 2:01:29
9
10 Peter Butler RedEye Velo 2:01:29
10
11 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare 2:01:29
11
12 Todd Cassan Rally Sport Cycling Team 2:01:29
12
13 James Brown Intelligentsia Coffee 2:01:29
13
14 John Balmer Century Road Club Of America 2:01:29
14
15 Gene Fowler The Trappe Door Cycling Team 2:01:29
15
16 Peter Fickinger Chester County Velo 2:01:30
16
17 Kurt Dodds CS Velo 2:01:30
17
18 Thomas Cipolla 2:01:30
18
19 Mark Wartski The Electric Banana Cycling Project 2:01:30
19
20 Martin Mrugal PA Masters p/b Piscitello Law 2:01:30
20
21 Craig Hofer Groove Subaru Excel Sports 2:01:30
21
22 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR 2:01:30
22
23 Ace Mcdermott ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2:01:31
23
24 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 2:01:31
24
25 Carl Hitchcock Portland Velo Club/Cyclemania 2:01:31
25
26 Todd Stout Rock 'N' Roll Lubrication 2:01:31
26
27 Didier Fresne West Coast Cycling 2:01:31
27
28 David Steward Queen City Wheels 2:01:31
28
29 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 2:01:31
29
30 Robert Mobley 2:01:31
30
31 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 2:01:31
31
32 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team 2:01:32
32
33 Christopher Johnston p/b Borah 2:01:32
33
34 Chris Isenberg Team Mission Source / NGCA 2:01:32
34
35 Hugh Browder 2:01:32
35
36 Terry Lovell Celerity Cycling p/b Brooks Systems 2:01:32
36
37 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:01:32
37
38 Ted Hopkins Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale 2:01:32
38
39 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 2:01:32
39
40 Jeffrey Griffin Allegheny Cycling Association 2:01:32
40
41 Robert Steppe 2:01:32
41
42 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Schnur Racing 2:01:32
42
43 Richard Landgraff OAM NOW / Athletic Mentors 2:01:32
43
44 Michael Angove Whole Wheel Velo Club 2:01:33
44
45 David Hussey Cycles 54 2:01:33
45
46 Timothy Loughlin 2:01:33
46
47 Ray Healy Corinth Cycling/Harden Racing 2:01:33
47
48 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 2:01:34
48
49 Robert Arena Groove Subaru Excel Sports 2:01:34
49
50 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br 2:01:34
50
51 Daniel Casper Donkey Label 2:01:35
51
52 Kevin Fox 2:01:36
52
53 Shawn Burke VeloBrew Cycling Club 2:01:37
53
54 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing 2:01:37
54
55 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 2:01:40
56 Michael Starr Compass Research Cycling Team 2:01:42
57 Ernie Pena FloridaVelo 2:01:42
58 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 2:01:47
59 Mark Hill Carolina Cycling Team 2:01:54
60 Brett Rutledge Peak Racing/Valley Bike & Ski Werks 2:01:55
61 Jan Micko Brands Super Awesome Racing 2:01:55
62 Joe Hutchins Cycletherapy 2:01:55
63 Mark Peet Harper Auto 2:01:56
64 Clayton Griffin Shalom House Cycling 2:01:56
65 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai 2:01:56
66 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai 2:01:56
67 Ramon Benitez HydroMonkies NSMI Cycling Team 2:01:56
68 Mark Brackenbury Team Mission Source / NGCA 2:01:56
69 Jerry Andrick GIovanni's Tile Design Racing p/b R 2:01:57
70 Scott Erker FloridaVelo 2:01:58
71 Jeffrey Chambers Scheller's Racing Team 2:01:59
72 Kurt Gustafsson Axis Theatre 2:02:05
73 Nick Duckstein Bikesale / Automattic 2:02:06
74 Michael Grigat TEAM RIZE 2:02:07
75 Richard Creed Revolution Cycle Sports 2:02:31
Off The Back
76 Terry Ritter OAM NOW/Athletic Mentors 2:02:31
Off The Back
77 Darrin Dexter CatUp Coaching 2:02:40
Off The Back
78 Jose Solis Ride N Roll Cyclery 2:02:55
Off The Back
79 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes 2:02:55
Off The Back
80 John Blumenauer NCVC/UnitedHealthcare 2:03:10
Off The Back
81 Dan Dandrea Colavita Racing 2:03:49
Off The Back
82 Rick Young BikeBeat Cycling Team 2:03:54
Off The Back
83 Danny Suter Rally Sport Cycling Team 2:03:58
Off The Back
84 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:04:00
Off The Back
85 Greg Leibert Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe 2:04:07
Off The Back
86 Robert Thomas TEAM RIZE 2:04:27
Off The Back
87 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 2:04:53
Off The Back
88 Eric Saltzman R4R-Make A Wish 2:05:42
Off The Back
89 Chuck Holstein FloridaVelo 2:06:27
Off The Back
90 Dean Pierson Ocean Velo Club 2:09:53
Off The Back
91 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing 2:09:59
Off The Back
92 Jack Jefferies Rally Sport Cycling Team 2:10:35
Off The Back
93 Ron Zurinskas Carolina Cycling Team 2:19:41
Off The Back
94 Erik Olshall Clemmons Bicycle Racing 2:23:50
Off The Back
95 John Fillyaw Velo Voodoo 2:33:33
Off The Back
96 John Taylor Cycletherapy/Ride Fast Gear 2:34:56
Off The Back
97 Robert Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV 3:20:00
Off The Back
DNF James Berry Spinx Bike Race Team 0
DNF Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 0
DNF Andrew Danfy Spinx Bike Race Team 0
DNF David Kyzer Spinx Bike Race Team 0
DNF S Alan laytham GodSpeed Racing p/b ST3 Cycling 0
DNF Jeff Moore Amoroso's Racing Team 0
DNF Gregory Pellegrino NCVC/UnitedHealthcare 0
DNF Thomas Rathbun COS Racing 0
DNF Shaun Walsh Shalom House Cycling 0
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 41   Cat 3: 48   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Shore Hammer/53x11 2:08:20
Off The Front
2 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai 2:08:35
1
3 Quentin Sims Fig Mtn Brew Racing 2:08:36
2
4 Martin Bates West Coast Cycling 2:08:38
3
5 Michael Sernyak Bulldog Cycling 2:08:38
4
6 Bradley Jones Browning Automotive p/b Corridor 2:08:38
5
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:08:38
6
8 Randy Parker Herbalife p/b MarcPro-Strava 2:08:38
7
9 David Clarke Richmond Velo Sport 2:08:38
8
10 Hunter Ziesing Hammer/53x11 2:08:39
9
Teammate Win: Dan Shore
11 James Nash CCB Racing 2:08:39
10
12 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 2:08:39
11
13 Norman Licht Hagerty Cycling 2:08:39
12
14 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 2:08:40
13
15 Roger Worthington Breakaway from Cancer Masters 2:08:40
14
16 Joseph Paulson Boulder Orthopedics 2:08:40
15
17 Joseph Manacchio PA Masters p/b Piscitello Law 2:08:40
16
18 Tim Borsetti Cycles 54 2:08:40
17
19 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai 2:08:40
18
Teammate Top 5: Hans Gouwens
20 Anthony Taylor Dave Jordan Racing 2:08:40
19
21 David Hearn All American Bicycle Club Inc. 2:08:40
20
22 James Dao Breakaway/Boomer/Carve Systems 2:08:41
21
23 Chris Steele Carolina Cycling Team 2:08:41
22
24 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists 2:08:41
23
25 Andy Perrino Zephyr Wheel Sports 2:08:41
24
26 Yehuda Packer MORE Foundation Cycling Team 2:08:41
25
27 Kevin Meechan Downtown Asheville Racing Club (DAR 2:08:41
26
28 Edward Mcclarty G S Adams Avenue Bicycles 2:08:41
27
29 Keith Johnson Rock 'N' Roll Lubrication 2:08:41
28
30 Darren Hartman World Cup Ski & Cycle Cycling Team 2:08:41
29
31 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 2:08:41
30
32 Gregory Lee Brands Super Awesome Racing 2:08:41
31
33 James Mead Giordana-The Cycle Path-S2F 2:08:42
32
34 Greg Hilt CatUp Coaching 2:08:42
33
35 D Langston powell Carolina Velo/Cycle Center 2:08:42
34
36 Lee Reavis Carolina Cycling Team 2:08:42
35
37 James Price Tri-Cyclists BRC 2:08:43
36
38 Erik Scheller Tte de la Course Cycling 2:08:44
37
39 Steven Kurth Treasure Coast Racing 2:08:44
38
40 Dean Abt Team Oakland Cycling 2:08:44
39
41 Jeff Johnson DeathRow Velo 2:08:44
40
42 Greg Morgan Spinx Bike Race Team 2:08:45
41
43 Robert Eichvalds Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale 2:08:45
42
44 Robert Layborn Arlington Sports Inc. 2:08:45
43
45 Volodymyr Spantchak Genesee Valley Cycling Club 2:08:45
44
46 Mac Canon Southeast Velo Racing 2:08:45
45
47 Rene Lucas MORE Foundation Cycling Team 2:08:45
46
48 Jon Ornstil Hammer/53x11 2:08:45
47
Teammate Win: Dan Shore
49 James Edwards Team Simple Green/Cannondale/Stage2 2:08:45
48
50 Michael Speranza QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 2:08:45
49
51 Terrence Lanier 2:08:46
50
52 Dean Hesterberg RevolutionCycleSports p/b Lonerider 2:08:46
51
53 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 2:08:46
52
54 Kevin Sigrist 2:08:46
53
55 Mark North Richmond Velo Sport 2:08:46
54
56 Mitch Hunt US Military Endurance Sports 2:08:46
55
57 Ed Slaughter Morgan Stanley Cycling Team 2:08:46
56
58 Kevin Greene QCW Cycling 2:08:46
57
59 Barney Baxter 2:08:47
58
60 Hal Bevier Hagerty Cycling 2:08:47
59
61 Christian Walker Velo Pasadena Team 2:08:47
60
62 Chris Dietrich Carolina Cycling Team 2:08:47
61
63 Aubrey Gordon Liberty Cycle Inc. 2:08:48
62
64 James G wenzel Velo Voodoo 2:08:48
63
65 Roger Friend Monticello Velo Club 2:08:50
64
66 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 2:08:55
67 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 2:08:58
68 William Marcheck Triangle Velo 2:10:18
Off The Back
69 Patrick Tighe Giordana-The Cycle Path-S2F 2:11:11
Off The Back
70 Jerry Jacobs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 2:11:51
Off The Back
71 Danny Mathis Hearts Racing Club 2:13:50
Off The Back
72 Bruce Ruana AUDI RENO- TAHOE CYCLING 2:14:33
Off The Back
73 Kirk Port Constellation Cycling 2:16:34
Off The Back
74 Mark Stein FloridaVelo 2:16:34
Off The Back
75 Pascal Sauvayre Rockstar Games 2:20:08
Off The Back
76 Chris Malone SEAVS/Haymarket 2:20:13
Off The Back
77 Bruce Weinberg CCB Racing 2:24:33
Off The Back
78 Doug Hover Cycles 54 2:24:56
Off The Back
79 Brad Barnell 2:24:56
Off The Back
80 Jeff Seeley Queen City Wheels 3:11:59
Off The Back
DNF Cecil Bernard 0
DNF Thomas Fenig 0
DNF Joseph Foster R4R-Make A Wish 0
DNF Charlie Fullwood The Southeast Endurance Project 0
DNF David Hiatt 0
DNF Robert Potter Downtown Asheville Racing Club (DAR 0
DNF John Shishilla 0
DNF Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare 0
DNF Peter Stevens Velo Force 0
DNF David Zink Steamboat Springs Winter Sports Clu 0
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 30   Cat 3: 38   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Demarchi Monster Media Elite Masters 2:01:19
1 Philip Tinstman Monster Media/Spy Racing p/b Fight 2:01:19
2 Jonathan Hamblen Hearts Racing Club 2:04:27
2 Joseph Carpisassi Happy Tooth Racing 2:04:27
Finishers: Cat 1: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 2:01:18
1 Stephen Jamison Lupus Racing Team 2:01:18
2 Gregory Hoffman EBS Racing Club 2:38:00
2 Mark Hallinger 2:38:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chester Triplett 2:14:40
1 Kyle Knott Revolve Residential p/b Pre-Reg.com 2:14:40
2 Billy Jones Intelligentsia Coffee 2:14:42
2 Kevin Meyers Team Wheel & Sprocket 2:14:42
3 Mark Vomund Team Greenville Health System 2:14:49
3 Ivan Castro 2:14:49
4 Tim Willison 2:16:06
4 Gregory Miller Friends Great Smokies (FGS Cycling) 2:16:06
5 Davian Robinson TLC for Bikes 2:28:23
5 David Gulick PA Masters p/b Piscitello Law 2:28:23
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Bigos Velo Hangar 1:51:31
1
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Keith Team Roger C Peace 1:40:54
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Berenyi ABD Cycling Team 1:40:50
2 James Santangelo totaly me myself and i 1:45:35
3 William Reynolds US Military Endurance Sports 1:59:02
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Copsey COS Racing 2:25:21
2 Jacob Waters Team LaS'port 2:25:22
3 Jeffrey Martin US Military Endurance Sports 2:25:24
4 Noah Middlestaedt Revolution Cycle & Ski 2:25:27
5 Cody Jung Moment Bicycles 2:33:04
6 Chuck Massey 2:42:40
7 Nicholas Gleissner Team PossAbilities 2:42:50
8 Shawn Mello LaRocco & Associates Final Touch Cy 2:55:58
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordon Bressler Olympia Orthopaedic Associates 2:19:21
2 Mark Gyulafia Team Roger C Peace 2:19:24
3 Nick Gibb Team Roger C Peace 2:25:37
4 Jason Griffin Team Roger C Peace 2:48:04
5 Jorge Avalos US Military Endurance Sports 2:58:35
6 Jerry Hochstedler 3:04:40
DNF Mitchell Kieffer US Military Endurance Sports Teammate Top 5: Jorge Avalos
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Savicki Paralyzed Veterans Racing 1:50:22
2 James Dubose 1:51:05
DNF Barry Wilcox Team Endurance 360 0
DNF Rob Zimny 0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Groulx Paralyzed Veterans Racing 1:04:06
2 Delmon Dunston Team PossAbilities 1:09:44
3 Brian Muscarella 1:10:09
4 Gregory Taylor 1:11:04
5 Anthony Pedeferri Team Roger C Peace 1:11:48
6 Gerald Cuzick Paralyzed Veterans Racing 1:19:12 Teammate Win: William Groulx
7 Aaron Roux Paralyzed Veterans Racing 1:46:59 Teammate Win: William Groulx
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Randall Team Roger C Peace 1:43:10
2 Matthew Updike 1:44:04
3 Adam Finney 1:44:44
4 Krys Zybowski 1:51:26
5 Todd Richardson 1:56:35
6 Craig Cornwall Paralyzed Veterans Racing 2:05:13
7 Radames Rodriguez 2:05:25
8 Robert Goss Paralyzed Veterans Racing 2:05:40
9 Kenneth Bestine 2:05:47
10 Daniel Dewitt 2:06:12
11 Bob Swanson 2:18:34
12 Christopher Sproule Team PossAbilities 2:20:18
13 Joey Bashaw 2:29:58
14 Sean Gibbs Paralyzed Veterans Racing 2:33:00
15 Scott Wells US Military Endurance Sports 2:44:12
16 Wesley Bergin Paralyzed Veterans Racing 2:52:35
DNF Jacob Freeland Paralyzed Veterans Racing 0
Finishers: Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Pinney Paralyzed Veterans Racing 1:43:08
2 Jerry Young 1:51:09
3 Gerard Ahfook Paralyzed Veterans Racing 1:56:55 Teammate Win: Ryan Pinney
4 Kevin Hillery Paralyzed Veterans Racing 1:58:07 Teammate Win: Ryan Pinney
5 Owen Daniels 2:03:15
6 Ken Higgins Paralyzed Veterans Racing 2:47:02 Teammate Win: Ryan Pinney
DNF Carlos Moleda Paralyzed Veterans Racing 0 Teammate Win: Ryan Pinney
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Pilon TLC for Bikes 1:44:43
2 David Berling Paralyzed Veterans Racing 1:56:57
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Broughton Team Roger C Peace 2:30:00
DNF Jay Lapointe 0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Boyle U.S. Paracycling 58:26
2 Randy Hogue Paralyzed Veterans Racing 58:30
3 Steven Peace US Military Endurance Sports 1:04:30
4 Emanuel Herrera Paralyzed Veterans Racing 1:09:20
5 David Abramo Colavita Racing Inc. 1:13:38
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare 2:37:15
1
2 Heidi Thompson RedEye Velo 2:37:16
2
3 Samantha Bendt Dornier Racing 2:37:16
3
4 Stephanie Smith 2:37:16
4
5 Karen Muehl Uptown Cycles 2:37:16
5
6 Jennifer Rife Birchwood/GIS 2:37:17
6
7 Ronee Hartl Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 2:37:17
7
8 Rebecca Ivins Team Carytown Bicycle Company 2:37:18
8
9 Allison Atkinson 787 Racing 2:37:19
9
10 Christie Tracy ATC Racing 2:37:21
10
11 Marissa Axell JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 2:37:21
11
12 Barbara Stella Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 2:37:27
13 Dori Buckethal ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2:37:28
14 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 2:38:25
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles US Military Endurance Sports 2:26:13
2 Jennifer Campbell 2:26:16
3 Arden Stelly OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 2:29:05
4 Heather Haviland 2:29:06
5 Audrey Friedrichsen scott 2:32:29
6 Jamie Botta Constellation Cycling 2:32:33
7 Hilary Joyner RedEye Velo 2:33:43
8 Danielle Baker SpokesWomen Syndicate Inc. 2:36:37
9 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team 2:41:25
10 Laura Calvin Race City Cycling 2:41:25
11 Celina Richardson RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness 2:41:25
12 Erica Berthou Radical Media 2:41:26
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary "evie" boswell-vilt Colavita Midatlantic Women's Team 2:45:52
1
1 Jennifer Maxwell Colavita Midatlantic Women's Team 2:45:52
1
Teammate Win: Mary
Finishers: Cat 1: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Woodring U.S. National Paralympic Cycling Te 2:15:00
1 Shawn Cheshire 2:15:00
2 Kristina Ament Haute Wheels Racing 2:36:06
2 Pamela Ferguson Haute Wheels Racing 2:36:06
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Jones US Para-Cycling National Team 1:51:43
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Morelli UCI WPT: UnitedHealthcare 1:40:56
1
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Heinrich Holliday Rock p/b Zoca 1:40:51
1
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alicia Dana Team Roger C Peace 1:04:08
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Domson 1:41:48
2 Dianne Leigh sumner US Military Endurance Sports 2:00:29
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Walsh Peace Cycling Performance 1:04:32
2 Amanda Kloepfer Peace Cycling Performance 1:26:27 Teammate Win: Jill Walsh
3 Monica Sereda US Military Endurance Sports 1:31:35
Finishers: Cat 4: 3