Log In
Texas State Criterium Championship Age Base • May 29 2016
Partly Cloudy, 79 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beckett Tooley Unattached
2 Jack Makohon Rockwall Racing
3 Mike Goodwin Mcknney Velo Cycling club
4 Andrew Ibarra Dallas Racing
5 Maximiliano Alvarez Dallas Racing
6 Nehemiah Steward OKC Velo Bike Lab Team
7 Christian Ishida Dallas Bike Works
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Sharp Northwest Cycling Club
2 Paul Porterfield DARK HORSE RACING
3 Brian Luciano Northwest Cycling Club Teammate Win: Will Sharp
4 Jose Ketterhagen 787 Racing
5 Jacob Lundgren Fresh Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irene Benavides perez
2 Giana Bertagnoli Dallas Racing
3 Claire Eder
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Yates Matrix/RBM
2 Noni Bertagnoli Park Place Dealerships/Dallas Racin
3 Briley Bell T3Multisports
4 Grace Wall Crest/RBM Racing
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Anderson Bicycle Heaven/PVA
2 Gabriel Porterfield DARK HORSE RACING
3 John Ketterhagen
4 Will Sharp
5 Ruben Lundgren Fresh Racing
6 Samuel Meullenet Dickson Street Cycling Club
7 Devin Williams PlayTri
8 Brett Ross Rockwall Racing
9 John Collins Matrix/RBM
10 Jackson Lewis Crest RBM/Cycling
11 Matthew Wall Crest/RBM Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Bausbacher Matrix/RBM
2 Fred Vincent Mad Duck
3 Jacob Ingram Matrix/RBM Teammate Win: Evan Bausbacher
4 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling 787 Racing
5 Angel Leal Bicycle Heaven/PVA
6 Isaac Porterfield VooDoo U23
7 Seth Hart
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Estefy Gonzalez ATC Racing
2 Maddie Woolley Mad duck
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Vincent Matrix Cycling Club
2 Frank Sohm Dallas Racing
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Newman
2 Patrick Meuche Crest/RBM Cycling
3 Brandon O'neal Northwest cycling club
4 Jeff Makohon Rockwall Cycling
5 James Wolff PACC - Plano Cycle & Fitness
6 John Eddington PACC - Plano Cycle & Fitness
7 Michael baker Tbi - dedicated race team Cadence Cyclery
8 Theo Nijholt SWCC
9 Vince Hess Bixby Bicycle Works
10 David Luplow Bicycle Sports Shop Road
11 Sonny Williams
12 John De st. germain FIAT
13 Russell Kim
14 Trey Rozelle Dark Horse Racing
15 Aaron Mcdowell
16 Eric Olson B&B Trek Racing
17 Pieter Waters
18 David Kim
19 Mark Metcalfe B & B Trek Racing
20 Brian Barrett B&B TREK Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret Giant
2 Meredith Miller Cycle Progression
3 Alex Vasquez
4 Rhett Mckeller Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF P
5 Jason Mccombs
6 Jason Guzak DNA
7 Edgar Ibarra Dallas Racing
8 William Plumlee Team Cadence Cyclery p.b. MINI of P Teammate Top 5: Rhett Mckeller
9 Danny Broderick FIAT of McKinney p/b Windsor Door /
10 Lawrence Gibson Dallas Racing
11 Joseph Jakofcich OKC Velo Club
12 Casey Paxton
13 Mason Quintana
14 Chris Kutach Matrix
15 Ramon Galindo Nick Lopez
16 Eric Warden Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF P Teammate Top 5: Rhett Mckeller
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Powers Cadence
2 Robert Plaskota Crest/RBM Racing
3 Craig Keane STOUT Racing p/b Rockwall Cycling
4 Ken Hall
5 Jon Lewis
6 Joel Hawks FIAT of McKinney p/b Windsor Door /
7 Danny Finlan Crest RBM
8 Dylan Marvin
9 Willem Van der gryp Crest/RBM Cycling
10 Raul Varela Park Place Dealerships / Sun & Ski
11 Brian Handal NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM
12 John Dugas FIAT of McKinney p/b Windsor Door /
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
2 Darrell Hull A' Bloc
3 Jeffry Fene McKinney Velo
4 Scott Munroe A' Bloc
5 John King Bay Area Cycling
6 Michael Braden FIAT of McKinney p/b Windsor Door /
7 Joseph Jakofcich OKC Velo Club
8 Eddie Cadena McKinney Velo Club
9 Brian Niederhaus Bat City Cycling
10 Johnny Moore McKinney Velo Teammate Top 5: Jeffry Fene
11 Christopher Schmiedeke
12 Hugo Scala Matrix/RBM Teammate Win: Chris carlson Matrix/rbm
13 Gregg Goodwin McKinney Velo Teammate Top 5: Jeffry Fene
14 Gary Deserrano Cadence
15 Mike Herrick Dallas Bike Works
16 Jimmy Olsen Park Place/Sun & Ski Sports
17 John Eder Mirage
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle Dallas Racing
2 Bill Shirer McKinney Velo
3 Scott Giancola McKinney Velo
4 John Taylor Northwest Cycle Race Team
5 Jason Newman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Association
3 George Heagerty Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
4 Ronald Lillis
5 Richard Neill
6 Patrick Galvin Mirage Richardson BikeMart
7 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Association Teammate Top 5: Frank Kurzawa
8 James Thomas Associated Air Centers
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Allen Colavita Texas
2 Ted Larson Mirage
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Ciolli River City Market
2 Michelle Lewis sirianni gacki Alfa Romeo-Fiat of Dallas p/b Frisc
3 Dawn Mcdowell Go Green Racing
4 Caryn Montague Park Place Dealerships/ Sun & Ski/
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nancy Karrer
2 Darci Scott Alfa Romeo - Fiat of Dallas p/b Fri
3 Kathy Garrett Northwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzanne Goodwin mckinney Velo Cycling club
2 Kim Chance Matrix/RBM
3 Debra Bailey RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Girkins Elbowz Racing
2 Tristan Uhl Giant racing
3 Connor Sallee Team Plano Cycling
4 Grayson Keppler Cadence
5 Jake Magee Elbowz Racing Teammate Win: Kevin Girkins
6 Brady Reed Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF
7 Jacob Schofield
8 Mark Baerd
9 Joaquin Najar Super Squadra
10 Kyle anderson Park place dealerships Super Squadra
11 William martin ?
12 Joseph Emmons Park Place Dealership/Sun Ski Dalla
13 Melvin Barrios NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM
14 Michael Krutak
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Carroll Super Squadra
2 Paul Papin DNA Racing
3 John Wilmeth BikeBarn / Cantu Cycling Wheels
4 Ali Sobhani
5 Jose Aguilar
6 Brandon Mckinney TILT Racing p/b Crush Fitness
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Niiro
2 Leonardo Frayre NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM
3 Andy Chasteen DNA Racing
4 Mario Arroyave Elevate Cycling Team p/b Bicycle Wo
5 Chad Hodges DNA Racing
6 Tony Steward JE Dunn Elite - OKC Velo
7 Enoc Ishida Dallas Bike Works
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carson Lange VooDoo Racing
2 Grant Koontz Arapaho Resources
3 Cesar Serna
4 Jesse Kelly Dallas Racing
5 John Ryan Matrix/RBM
6 Kyle Swanson Corinth Cycling/Harden Racing
7 James Fowler EVOKE RACING
8 Hugo Scala Matrix/RBM Teammate Top 5: John Ryan
9 Jefferey May Jonge Rakkers Vollezele
10 Tice Porterfield VooDoo
11 Pablo Cruz Team Arapahoe Resources
12 Justice Hudson Dallas Racing Teammate Top 5: Jesse Kelly
13 Rob Sandusky Matrix/RBM Teammate Top 5: John Ryan
14 Alexandro Garcia
15 David Gaona Dallas Bike Works
16 Preston Glace 787 Racing
17 Joshua Kelly Dallas Racing Teammate Top 5: Jesse Kelly
19 Ben Hostetler West Virginia University
101 Ruben Diaz santiago Dallas Racing Teammate Top 5: Jesse Kelly
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Runnels Ridebiker p/b Sho-Air
2 Natalie Smith Team SixOneFour
3 Helen Baillie_strong Dallas Racing
4 Flory Deleon Dallas Racing
5 Kate Wilson Velo club Lagrange Michelob ultra
6 Sara Yancovitz
7 Ariel Wyant Bixby Bicycle Works
8 Chelsea Reedy Matrix cycling/RBM
9 Venny Alub Haute Wheels Racing.
10 Rebecca Cohen PHENOM p/b Phobio
11 Cinthia Pedraza
12 Rebecca Forsyth Sun & Ski/Southern Elite
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ash Duban RCM Hit Squad p/b Crush Fitness
2 Emily Vandyken Team Elevate Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Bach October Three Racing
2 Katrine Waterman Alfa Romeo-Fiat of Dallas p/b Frisc
3 Kellie Nelson Crest/RBM
4 Pamela Ferguson
5 Jessica Miller Haute Wheels Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan Dallas Racing
Finishers: Cat 2: 1