Log In
2016 Meritus Health Tour of Washington County Kick-Off Criterium powered by SRAM • Jun 17 2016
Clear, 76 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Furchtgott BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC 51:53.0
Off The Front
2 Mark Lewis OCEAN VELO CLUB/CULVER & PIERSON HO 51:59.9
Off The Front
3 Christopher Rabadi BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC. 52:28.6
1
Teammate Win: Richard Furchtgott
4 Geoffrey Tiblin SEAVS/HAYMARKET 52:29.2
2
5 Sam Nussenzweig CRCA/ROCKSTAR GAMES 52:31.7
3
6 Gram Smith SEAVS/HAYMARKET 52:31.9
4
7 Tyler Waldron TEAM INTEGRITY P/B K&F CONSTRUCTION 52:31.9
5
8 Brendan O'hara NCVC/UNITEDHEALTHCARE 52:32.0
6
9 William King INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 52:32.3
7
10 Anwar Gorham KELLY BENEFIT STRATEGIES / LSV 52:34.2
8
11 Dillan Juul INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 52:41.1
12 Christopher Neureiter NCVC/UNITEDHEALTHCARE 53:05.3
1
13 David Stryffeler INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 53:05.7
2
14 Samuel Yarashus NCVC/UNITEDHEALTHCARE 53:07.2
3
15 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 53:07.4
4
16 Kevin Westover SPOKES-N-SKIS 53:07.5
5
17 Timothy Meyers NCVC/UNITEDHEALTHCARE 53:08.2
18 Kyle Johnson
19 Nathan Graham INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 53:08.5
20 Robert Grimwood WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM 53:08.6
21 Lane Randolph 53:08.9
22 Paul De santis BMOREHUMANE P/B GVC 53:09.1
23 Daniel Gohlke BIKE DOCTOR / VISIT FREDERICK 53:09.4
24 Loren Barisch WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM 53:09.8
25 Bo Rider ROCK CREEK VELO 53:23.1
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stearns Evolution Cycling Club p/b Long 36:14.0
1
2 Dan Underwood EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG
2
Teammate Win: Michael Stearns
3 Antony Barsi KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
3
4 Dan Greene EAST END CYCLING
4
5 Dave Fuentes EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG
5
Teammate Win: Michael Stearns
6 Daniel Proulx TEAM BIKE DOCTOR
6
7 Lucas Mccollum TEAM BIKE DOCTOR
7
8 Matthew Randolph SHIRKS RACING
8
9 Steve Fife TEAM BIKE DOCTOR
9
10 Eric Boone KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
10
Teammate Top 5: Antony Barsi
11 Nathan Goates AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTO
11
12 Jose Nunez KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
12
Teammate Top 5: Antony Barsi
13 Douglas Philippone EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG
13
Teammate Win: Michael Stearns
14 Jon Balatbat WWVC
14
15 Andy Cicero EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG
15
Teammate Win: Michael Stearns
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nima Ebrahimnejad Lateral Stress Velo Inc. 36:14.0
1
2 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
2
3 Mario Zometa KELLY BENEFIT STRATEGIES/ LSV ELITE
3
4 David Osborne Artemis Racing
4
5 Peter Warner TEAM BIKE DOCTOR
5
6 Thomas Godfrey NCVC/UNITEDHEALTHCARE
6
7 Michael King NCVC/UNITEDHEALTHCARE
7
8 Christopher Woltemade AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
8
9 Marc Klein NCVC/UNITEDHEALTHCARE
9
10 Darren Jiron TEAM BEYER AUTO
10
11 Pedro Hijar KELLY BENEFITS STRATEGIES / LSV
11
12 Geraldo Peralta WWVC RACING
12
13 Dean Pierson OCEAN VELO CLUB/CULVER & PIERSON HO
13
14 Bill Gros INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW
14
15 Erik Engle HYDROMONKEY
15
16 James Johnson NCVC/ UNITEDHEALTHCARE
16
17 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club
17
18 Kevin Westover SPOKES-N-SKIS
18
19 William Luecke NCVC/UNITEDHEALTHCARE
19
20 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc.
20
Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
21 Dennis Penny MAMBO KINGS RACING
21
Teammate Top 5: Jeffrey Miesemer
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Johnson ATLANTIC VELO / ROCK 'N' ROLL LUBRI 38:26.9
2 Curtis Southern NCVC/UNITEDHEALTHCARE 38:31.6
3 David Clarke RICHMOND VELO SPORT 38:32.3
4 Dennis Crockett AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 38:34.8
5 Mike Spinnler AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON COUN 38:35.0
6 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1 Lap
7 Aubrey Gordon LIBERTY CYCLE 1 Lap
8 Patrick Gellineau TEAM SOMERSET 1 Lap
9 Ron Koller TEAM SOMERSET 1 Lap
10 Mitch Hunt U.S. MILITARY CYCLING TEAM 1 Lap
11 Ted Harris OCEAN VELO CLUB/CULVER&PIERSON HOUS 1 Lap
12 Rui Ponte TEAM BEYER AUTO 1 Lap
13 John Olinski AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO 1 Lap Teammate Top 5: Mike Spinnler
14 Bruce Oliver NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1 Lap Teammate Top 5: Curtis Southern
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew TEAM BEYER AUTO 1:03:25
1
2 Geron Williams CRCA/FOUNDATION 1:03:25
2
3 Wesley Kline Delaware Valley Racing 1:03:25
3
4 Benjamin Fogle KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE 1:03:26
4
5 Ryan Shebelsky Chester County Cycling Foundation 1:03:27
5
6 Greg Wittwer INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 1:03:27
6
7 Scott Mcgill LEE AND ASSOCIATES 1:03:27
7
8 Kevin Gottlieb TEAM BEYER AUTO 1:03:27
8
Teammate Win: Donald Brew
9 Sait Arana DISTRICT TACO ELITE CYCLING 1:03:26
9
10 Glenn Ferreira TEAM METRA / XRCEL / CYCLES 54 1:03:27
10
11 Nessim Mezrahi DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 1:03:27
11
12 Eran Preble INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 1:03:28
12
13 Samuel Boardman BIG ORANGE CYCLING P/B BEACH BODY P 1:03:28
13
14 David Dawson TEAM SKYLINE 1:03:29
14
15 David Friedman Freddie Fu Cycling Team 1:03:29
15
16 Kyle Penny TEAM SKYLINE 1:03:29
16
17 Eric Voigt NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:03:31
17
18 Clint Dager INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 1:03:31
18
19 Greg Capelle Celerity Cycling 1:03:32
19
20 Zachary Whitlock BATTLEY-HARLEY-DAVIDSON/SPOKES ETC. 1:03:33
20
21 Ranjodh Gill US MILITARY ENDURANCE SPORTS 1:03:33
21
22 Jonathan Marshall INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 1:03:33
22
23 Pierce Schmerge TEAM BIKE DOCTOR 1:03:33
23
24 Mark Hyatt TEAM BEYER AUTO 1:03:33
24
Teammate Win: Donald Brew
25 Eric Boone KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:03:35
25
26 Ryan Mckinney TEAM BEYER AUTO 1:03:41 Teammate Win: Donald Brew
27 Dakota Schaeffer KELLY BENEFIT STRATEGIES ELITE CYCL 1:03:41
28 Paul Mica TEAM BEYER AUTO 1:03:41 Teammate Win: Donald Brew
29 Memo Arana DISTRICT TACO ELITE CYCLING 1:03:46
30 Lance Ohlsson HAYMARKET/STARLIGHT CUSTOM APPAREL 1:03:47
31 Peter Custer HAYMARKET CELERITY STARLIGHT CUSTOM 1:03:50
32 Nicholas Taylor TEAM BEYER AUTO 1:03:50 Teammate Win: Donald Brew
33 Antony Barsi KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:03:55
34 Matthew Randolph SHIRKS RACING 1:03:55
35 Alan Royek PUSHWORKS RACING PB VAN DESSEL 1:03:55
36 Nima Ebrahimnejad Lateral Stress Velo Inc. 1:04:18
Off The Back
37 Dan Greene EAST END CYCLING 1:04:18
Off The Back
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenette Williams MID ATLANTIC COLAVITA 40:53.7
1
2 Dori Buckethal ABRT 40:53.8
2
3 Renee Roth ARTEMIS RACING 40:54.2
3
4 Amelia Kirby SWEET SPOT CUTAWAY 40:55.1
4
5 Rebecca Ivins Team Carytown Bicycle Company 40:55.1
5
6 Cameron Newcombe ROCK CREEK VELO 40:57.2
6
7 Alexandra Campbellforte BIKE STOP RACING/PB HAMMER NUTRITIO 40:57.5
7
8 Svetlana Mack ROCK CREEK VELO 40:58.4
8
9 Stephanie Wetzel SAS MAZDA 40:58.4
9
10 Kaitlyn Mittan VELOWORKS SPOKES ETC 40:58.5
10
11 Melissa Tallent HAYMARKET CELERITY STARLIGHT CUSTOM 40:58.9
11
12 Becky Chan ABRT 40:59.9
12
Teammate Top 5: Dori Buckethal
13 Sue Mcquiston ABRT 41:03.6 Teammate Top 5: Dori Buckethal
14 Teresa Amundson NCVC/UNITEDHEALTHCARE 41:04.1
15 Cheryl Osborne Artemis Racing 41:11.6 Teammate Top 5: Renee Roth
16 Tina Pai VELOWORKS-SPOKES ETC 41:22.1
17 Erin Conner Team Sticky Fingers 41:53.2
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 1