Log In
Volunteer Park Criterium • Jun 18 2016
Drizzle, 56 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Maris Tacoma Bike 0:22:07
2 Jack Harris Cycle U 0:22:11
3 William Cucco Tacoma Bike 0:22:13 Teammate Win: Jesse Maris
4 Alexander Bennett Cycle U 0:22:17
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Remy Monster Media/Spy Racing p/b F 0:39:08
1
2 Aaron Levin Monster Media/Spy Racing p/b F 0:39:09
2
Teammate Win: Steve Remy
3 Cameron Williams Garage 0:39:09
3
4 Steve Westover Unattached 0:39:11
4
5 Bart Hawkinson TAI 0:39:20
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yee Feng Kryki Sports 0:34:15
Off The Front
2 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 0:34:26
1
3 Erik Olson Seattle Super Squadra 0:34:26
2
4 Brian Clark Metier Racing 0:34:26
3
5 Rick Wiedmann Bikesale/Automattic 0:34:26
4
6 James Shimada Spin To Win 0:34:26
5
7 Paul Dinger Taco Time 0:34:26
6
8 Brendan Lanctot Seattle Race Club 0:34:26
7
9 John Rasanen SCCA/Starbucks Cycling 0:34:26
8
Teammate Top 5: Richie Strong
10 Will Coghlan 0:34:30
11 Andrew Shirey Kryki Sports 0:34:34 Teammate Win: Yee Feng
12 Chris Joosse Tacoma Bike 0:34:34
13 Gregory Luniewski Bikesale/Automattic 0:34:34 Teammate Top 5: Rick Wiedmann
14 Paul Bishop SCCA/Starbucks Cycling 0:34:34 Teammate Top 5: Richie Strong
15 Justin Tornow Seattle Race Club 0:34:34
16 Michael Mcguffin Seattle Super Squadra 0:34:38 Teammate Top 5: Erik Olson
17 Matt Dente Fell Swoop 0:34:38
18 George Romer Seattle Race Club 0:34:38
19 Steve Thompson Bikesale/Automattic 0:34:41 Teammate Top 5: Rick Wiedmann
20 Colin Mullane Eugencia 0:34:42
21 David Lanier Audi 0:34:58
Off The Back
22 Daniel Liberator Seattle Super Squadra 0:35:18
Off The Back
Teammate Top 5: Erik Olson
23 Kevin Tamura Kryki Sports 0:35:23
Off The Back
Teammate Win: Yee Feng
DNF Dennis Thornton-wiatt Seattle Super Squadra DNF Teammate Top 5: Erik Olson
DNF Lane Wilkinson Union Bay Cycling DNF
DNF Hugh Barrington Audi DNF
DNF Julian Soh Kryki Sports DNF Teammate Win: Yee Feng
DNF Jim Peterson Metier Racing DNF Teammate Top 5: Brian Clark
DNF Adam Loving Seattle Super Squadra DNF Teammate Top 5: Erik Olson
DNF Marty Sparks Seattle Super Squadra DNF Teammate Top 5: Erik Olson
DNF Christopher Soelling Seattle Super Squadra DNF Teammate Top 5: Erik Olson
DNF Randy Schultz Union Bay Cycling DNF
DNF Craig Powers Union Bay Cycling DNF
DNF Jonathan Kamke Avanti Racing Club DNF
DNF Mark Watson Jet City Velo DNF
DNF David Mullen Tacoma Bike DNF
DNF Brett Robertson Seattle Super Squadra DNF Teammate Top 5: Erik Olson
DNF Chris Sexton Seattle Super Squadra DNF Teammate Top 5: Erik Olson
DNF Kevin Stone obrien Avanti Racing Club DNF
DNF Jeremy Cucco Tacoma Bike DNF
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierrebernard Thiffault Tenspeed Hero 1:11:20
1
2 David Richter Metier Racing 1:11:20
2
3 Adrian Richardson 1:11:20
3
4 Nicholas Bennette Stranamanti Cycling 1:11:20
4
5 Lewis Whiley Rad Racing NW 1:11:20
5
6 Ryan Trimble Metier Racing 1:11:20
6
7 Ryan Short PC4MEN Cycling 1:11:20
7
8 Theodore Schwartz Metier Racing 1:11:30 Teammate Top 5: David Richter
9 Will Teal Metier Racing 1:11:30 Teammate Top 5: David Richter
10 Rad Cunningham Keller Rohrback 1:11:45
11 Wayne Brown Apex Racing Team 1:11:48
12 Josh Crow SCCA/Starbucks Cycling 1:11:48
13 David Chipchase SCCA/Starbucks Cycling 1:11:48
14 Leigh Thurgood Tenspeed Hero 1:11:51
Off The Back
Teammate Win: Pierrebernard Thiffault
15 Ian Mensher Stranamanti Cycling 1:11:51
Off The Back
Teammate Top 5: Nicholas Bennette
16 Brian Hitchcock Metier Racing 1:12:26
Off The Back
Teammate Top 5: David Richter
17 Nathaniel Pitts Metier Racing 1:12:26
Off The Back
Teammate Top 5: David Richter
18 Steve Westover 1:12:29
Off The Back
DNF Steven Wilssens AUdi DNF
DNF Warren Atkey Audi DNF
DNF Peter Beels Kryki Sports DNF
DNF Benjamin Peterson Kryki Sports DNF
DNF Jack Duncan Audi DNF
DNF Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Ronald Schmeer Keller Rohrback DNF
DNF Galen Erickson Keller Rohrback DNF
DNF James Stangeland Keller Rohrback DNF
DNF Kyle Farrell Stranamanti Cycling DNF Teammate Top 5: Nicholas Bennette
DNF Justin Prior Keller Rohrback DNF
DNF Andrew Martin Tenspeed Hero DNF Teammate Win: Pierrebernard Thiffault
DNF Alec Moorman Tenspeed Hero DNF Teammate Win: Pierrebernard Thiffault
DNF John Wolters Tenspeed Hero DNF Teammate Win: Pierrebernard Thiffault
DNF Pj Bauser Tenspeed Hero DNF Teammate Win: Pierrebernard Thiffault
DNF Jeremiah Jensen Tte de la Course Cycling DNF
DNF Greg Hoglund Metier Racing DNF Teammate Top 5: David Richter
DNF Brian Falkowski PC4MEN Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 17   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 D Chris twardzik Metier Racing 0:59:27
Off The Front
2 Sun Dang Kryki Sports 0:59:27
Off The Front
3 Yee Feng Kryki Sports 0:59:55
1
4 Michael Baldus Metier Racing 0:59:55
2
Teammate Win: D Chris twardzik
5 Mark Meuleman Team Steam 0:59:55
3
6 Scott Ofarrell Metier Racing 0:59:55
4
Teammate Win: D Chris twardzik
7 Sean Mcgraw Tenspeed Hero 0:59:55
5
8 Nathaniel Brockert Metier Racing 0:59:55
6
Teammate Win: D Chris twardzik
9 Adam Worobec SCCA/Starbucks Cycling 0:59:55
7
10 James Shimada Spin To Win 0:59:58
1
11 Ayden Young Audi 0:59:58
2
12 Jim Maddock Bonkers Cycling 0:59:58
3
13 Siarhei Bondar Kryki Sports 0:59:58
4
Teammate Top 5: Sun Dang
14 Benjamin Auxier 0:59:58
5
15 James Whitesides Tenspeed Hero 0:59:58
6
16 James Evans 0:59:58
7
17 Julian Soh Audi 0:59:58
8
18 Kurt Litsinger Apex Racing Team 1:00:03
19 David Bergart Fitzgeralds Bicycles 1:00:08
20 Zac Strode Garage 1:00:14
DNF David Lanier Kryki Sports DNF Teammate Top 5: Sun Dang
DNF Jed Stremel Kryki Sports DNF Teammate Top 5: Sun Dang
DNF Rodney Brandon Seattle Super Squadra DNF
DNF Timothy Nelson Seattle Super Squadra DNF
DNF Kurt Simpson Team Steam DNF Teammate Top 5: Mark Meuleman
DNF Layton Carroll- novack Lake Washington Velo DNF
DNF Zqwan Peterson Fell Swoop DNF
DNF Martin Vaneycke Tacoma Bike DNF
DNF James Wood Alki/Rubicon Racing DNF
DNF Daniel Olsen CycleU/Apex DNF
DNF Chris Mahan Seattle Super Squadra DNF
DNF Mitchell Thornton Jet City Velo DNF
DNF Kyle Peterek DNF
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beddome Allen Market Street Cycling Club 0:41:41
2 John Knisely 0:41:41
3 Jack Bardi Audi 0:41:46
4 Tyler Boucher Ride Sasquatch 0:41:51
5 Miles Farrow johnson CycleU/Apex 0:41:51
6 Brennan Hodgins Apex Racing Team 0:43:02
7 Kevin Stone obrien Avanti Racing Club -1 Lap
8 Adam Loving Seattle Super Squadra -1 Lap
9 Joe Smith SCCA/Starbucks Cycling -1 Lap
10 Michael Mcguffin Seattle Super Squadra -1 Lap
11 George Fordham Audi -1 Lap Teammate Top 5: Jack Bardi
12 Ken Daugherty Avanti Racing Club -1 Lap
13 James Bishop CycleU/Apex -1 Lap Teammate Top 5: Miles Farrow johnson
DNF Adrian Magun Apex Racing Team DNF Teammate Top 5: Miles Farrow johnson
DNF Kevin Tamura Kryki Sports DNF
DNF Garrett George SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Christopher Soelling Seattle Super Squadra DNF
DNF Peter Snoblin Seattle Super Squadra DNF
DNF Rian Rustvold Seattle Race Club DNF
DNF John Mcconnell Tacoma Bike DNF
DNF Dan Scott Market Street Cycling Club DNF Teammate Win: Beddome Allen
DNF James Wright Seattle Super Squadra DNF
DNF Chad Stellern Shuksan Velo Club DNF
DNF Stephen Mcmurtry DNF
DNF Nathaniel Bean Apex Racing Team DNF Teammate Top 5: Miles Farrow johnson
DNF Aaron Reinke SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Grant Gibson Seattle Super Squadra DNF
DNF Brett Robertson Seattle Super Squadra DNF
DNF Chris Sexton Seattle Super Squadra DNF
DNF James Buchanan Spin To Win DNF
DNF Jason Costanza Avanti Racing Club DNF
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendon Confer Monster Media/Spy Racing p/b F 0:31:38
1
2 Korben Mathis Tte de la Course Cycling 0:31:38
2
3 Zor Keeler Kryki Sports 0:31:38
3
4 Peter Super Seattle Race Club 0:31:38
4
5 Troy Seeborn Kryki Sports 0:31:38
5
6 Austin Foxley 0:31:38
6
7 Kevin Johnson Avanti Racing Club 0:31:46
8 Michael Keller Mayhem Racing 0:31:46
9 Phil Conlan Kryki Sports 0:33:01
Off The Back
Teammate Top 5: Zor Keeler
10 Changren Yong Kryki Sports 0:33:01
Off The Back
Teammate Top 5: Zor Keeler
11 Brian Mazzola 0:33:01
Off The Back
12 Daniel Lim 0:33:01
Off The Back
13 Pat Miller Seattle Race Club -1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: Peter Super
14 Steven Moe Machéte Squad -1 Lap
Off The Back
15 Darren Jeung Seattle Super Squadra -2 Laps
Off The Back
DNF Ryan Feser DNF
DNF Lin Wang DNF
DNF Sam Zivin Bicycle Centers DNF
DNF Catalin Armasu Unattached DNF
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Monster Media/Spy Racing p/b F 0:42:20
2 Heidi Wood Team Steam 0:42:22
3 Courtney Gould High five cycling 0:42:22
4 Jennifer Levo Olympia Cycling 0:42:22
5 Katherine Reinhart Garage 0:42:29
6 Dave Aldersebaes Garage 0:42:39
DNF Heather Nielson Monster Media/Spy Racing p/b F DNF Teammate Win: Sara Youmans
DNF Megan Doherty SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Cady Chintis Team Steam DNF Teammate Top 5: Heidi Wood
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Franz Seattle University 0:42:22
1
2 Jasmine Soh CBC Racing 0:42:22
2
3 Sara Schmitt 0:42:22
3
4 Shannon Mallory SCCA/Starbucks Cycling 0:42:22
4
5 Hillary King Team Steam 0:42:22
5
6 Olga Magun Sound Velo Cycling Club 0:42:22
6
7 Stephanie Halamek SCCA/Starbucks Cycling 0:42:22
7
Teammate Top 5: Shannon Mallory
8 Mallory Travis Tenspeed Hero 0:42:22
8
9 Cara Machacek Olympia Cycling Team 0:42:22
9
10 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 0:42:31 Teammate Top 5: Shannon Mallory
DNF Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Top 5: Shannon Mallory
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Bertucio Seattle Race Club 0:27:35
2 Anne Gustafson Union Bay Cycling 0:27:35
3 Brooke Davis Union Bay Cycling 0:27:39
4 Brynn Ward Union Bay Cycling 0:27:56
5 Bailey Coerver Sound Velo Cycling Club 0:28:26
6 Tori Wuthrich Massachusetts Institute of Tech 0:28:29
7 Sarah Shadle 0:28:29
8 Lavonne Wilson Sound Velo Cycling Club 0:28:29 Teammate Top 5: Bailey Coerver
9 Victoria Lord Union Bay Cycling 0:28:29 Teammate Top 5: Anne Gustafson
10 Nikki Mohrbacher Sound Velo Cycling Club -1 Lap Teammate Top 5: Bailey Coerver
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1