Log In
The Chesapeake Criterium and Virginia Senior State • Jun 11 2016
Clear, 85 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
2 Christopher Guepe Integrated Sports Medicine p/b Brow
3 Tom Vaquera Fat Frogs Racing
4 Joel Waters
5 Douglas Hight CHEERBACKS RACING
6 Kirk Sweeney Altius Cycling Team
7 Casey Fulton CHEERBACKS of Fat Frogs Racing
8 Terry Lovell Celerity
9 Tim Woolford
10 Jp Rutledge Team Carytown Bikes
11 Jerry Hadley Rogue Velo Racing
12 Joe Fish RVS
13 Charles Langley Cheerbacks Dot Com of Fat Frogs Rac
14 Marcus Wright Dire Wolf Racing Teammate Win: Benjamin Wright
15 Brian Beckmann Richmond Bike Studio
16 Thomas Carey Fat Frogs Racing/ Cheerbacks of Fat
17 Sam Redden Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Delong Rogues Racing
2 Hayden Westberry Charlottesville Racing Club
3 David Sellars Cardinal Bicycle
4 Colin Fischer fat frogs
5 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
6 Chris Caton Rogue Velo Racing
7 James Blair Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
8 Torrence Rogers Steel Mountain Cycling
9 Michael Waller
10 Trimane Goddard Phase Cycling
11 Mark Iannuzzi JRVS
12 Kieran Mcloughlin Carytown Bicycle Company (CBC)
13 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F
14 Brandon Newsome Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
15 Ryan Edwards
16 Bradley Harger Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
17 Jonathan Cencich BLUE RIDGE CYCLERY RACING p/b REYNO
18 John Witherspoon Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
19 Jason Lloyd Rogue Velo Racing Teammate Top 5: Elijah Shipp
20 Nathan Ayers Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
21 Devin Winton NCVC/UnitedHealthcare
22 Daniel Riddle Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
23 John Teeuwen VELO RACING VIRGINIA
24 Tom Redpath United States Military Endurance Sp
25 Michael Anderson
26 Michael Oneil Squadra Coppi
27 John Emanuel Dirtbags RVA
28 Westyn Wilhelm
29 Mike Edwards Phase Cycling
30 Alejandro Ramirez
31 Todd Biondolillo Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
32 Timothy Wolters James River Velo Sport
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Latham
2 Quinn Horton East Coast Bicycles
3 Timorhy Alexander
4 Mario Sardina Fat Frogs
5 Barry Brown
6 Noel Medrano
7 Fischer Maris
8 Michael Holliday
9 Adam Solomon
10 Krzysztof Jedrzejewski
11 Peter Foytik
12 Paul Rivera USMES
13 Brandon Chiat TriPower Cycling
14 Christopher Robbins Dire Wolf Racing
15 Aaron Cross BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru
16 Adam Dean DireWolf Racing
17 Brandon Brooks
18 Oliver Dimalanta TriPower Cycling
19 James Lloyd
20 David Carey
DNF Adrian Amos Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
DNF Thomas Baskette
DNF Greg Bruen Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Ronald Dillinger
DNF Brian Kelleher Dire Wolf Racing
Finishers: Cat 5: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Lloyd
2 Sean Hughes
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Wright
2 Colin Fischer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Wright
2 Colin Fischer
3 Thomas Carey
4 Rex Serpe
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Carey
2 Rex Serpe
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Carey
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Aj Holliday
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Lloyd
2 Sean Hughes
4 David Carey
5 Aj Holliday
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Grant CHEERBACKS of Fat Frogs Racing
2 Tim Mullins CARYTOWN BICYCLE COMPANY
3 Jamie Clinton Team Wheelhouse
4 Keith Johnson Atlantic Velo / Rock 'N' Roll Lubri
5 Peter Raimist Team Carytown Bicycle Company
6 Daniel King Rvs
7 Ryan Mcgiboney Blue Ridge Development
8 Johnny Phan Cutaway USA / 3Sports
9 William Leet Blue Ridge Cylcery Racing p/b Reyno
10 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
11 Frank Yeager Team Carytown Bicycle Company Teammate Top 5: Peter Raimist
12 S Curtis smith Cutaway USA / 3Sports
13 Blane Maddox Blue Ridge Development
14 John Gray Cheerbacksracing.com
15 John Eiler Team Carytown Bicycle Company Teammate Top 5: Peter Raimist
16 Joel Waters Cutaway USA / 3Sports
17 Casey Fulton
18 Mitch Hunt U.S. Military Cycling Team
19 Giancarlo Pierantoni Cutaway USA / 3Sports
20 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company Teammate Top 5: Peter Raimist
21 Elwood Glass Cutaway USA / Felt p/b Angus Dentis
22 J Mart Rvs
23 Joe Fish Richmond Velo Sport
24 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company Teammate Top 5: Peter Raimist
25 Frank Palmieri
DNF Jeff Craddock Fat Frogs Elite Racing
DNF Matt Loftus Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
DNF Thomas Carey
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 16   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avanell Schmitz Mermaid Winery p/b VA Asset Group
2 Amanda Eichert Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Avanell Schmitz
3 Emily Joyner Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Avanell Schmitz
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Kirby Sweet Spot Cutaway
2 Sarah Kozak 724-816-0341
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gisela Bell Mermaid Winery
2 Angela Parrotta Team Sticky Fingers
3 Mary Still
4 Dixie House Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
5 Rose Byler Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
6 Samantha Mckinnon Mermaid Winery Teammate Win: Gisela Bell
7 Meganne Huett Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Kayne
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Mary Huett
3 Kathryn Ann goyne
4 Kaitlyn Holm
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Samantha Kayne
6 Mary Huett
7 Kathryn Ann goyne
8 Kaitlyn Holm
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Kayne Endorphin Fitness
2 Mary Huett Mermaid Winery p/b VA Asset Group
3 Kathryn Ann goyne Celerity Cycling P/b Brooks Systems
4 Kaitlyn Holm
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gisela Bell Mermaid Winery
2 Avanell Schmitz Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
3 Amelia Kirby Sweet Spot Cutaway
4 Angela Parrotta Team Sticky Fingers
5 Mary Still
6 Dixie House Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
7 Rose Byler Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
8 Samantha Mckinnon Mermaid Winery Teammate Win: Gisela Bell
9 Sarah Kozak 724-816-0341
10 Amanda Eichert Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
11 Emily Joyner Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
12 Meganne Huett Mermaid Winery p/b VA Asset Group Teammate Win: Gisela Bell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 1