Log In
Bountiful Criterium p/b Bountiful Mazda • Jul 4 2016
Clear, 85 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Preston Weeks SBR Cycles 00:00:00.00
1
2 Benjamin Dent SBR Cycles 00:00:00.00
2
Teammate Win: Preston Weeks
3 Michael Pratt Canyon Bicycles 00:00:00.00
3
4 Jeremy Ward Canyon Bicycles 00:00:00.00
4
5 Ben Cook Cicada Racing p/b Mark Miller 00:00:00.00
5
6 Nathan Curtis SBR Cycles 00:00:00.00
6
Teammate Win: Preston Weeks
7 Edward Kilbourn Cicada Racing inc 00:00:00.00
7
8 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. P/B Mark Mi 00:00:00.00
8
9 Daxton Kennington Rovleur Devo 00:00:00.00
9
10 Jeffrey Mitchell Les Rois Cycling Club 00:00:00.00
10
11 Darrin Tuckett total.care 00:00:00.00
11
12 Nathan Manwaring Total.CARE 00:00:00.00
12
13 Brian Madsen Velosport Racing 00:00:00.00
13
14 Mark Miller Canyon Bicycles 00:00:00.00
14
Teammate Top 5: Michael Pratt
15 Ernesto Jimenez PLAN7 DS Cycling Team 00:00:00.00
15
16 Abraham Torres FFKR Architects racing 00:00:00.00
16
17 Andrew Judkins Total.CARE 00:00:00.00
17
DNF Jeff Hogg PLAN7 DS Cycling Team 00:00:00.00
DNF Lee Schultz Total.CARE 00:00:00.00
DNF Stephan Todd wahl Cicada Racing Inc. 00:00:00.00
DNF Xavier Lopez 00:00:00.00
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Watson Zone five Racing 00:00:00.00
1
2 Tj Stone A Bloc Cycling 00:00:00.00
2
3 Christian Moreno SBR Cycles 00:00:00.00
3
4 Ryan Mauser Zone Five Racing 00:00:00.00
4
Teammate Win: Nick Watson
5 Xavier Lopez Free Agent 00:00:00.00
5
6 Andrew Judkins Total.CARE 00:00:00.00
6
7 Benjamin Derieg FFKR Architects Racing 00:00:00.00
7
8 Lee Schultz Total.CARE 00:00:00.00
8
9 Chris Eppley SBR Cycles 00:00:00.00
9
Teammate Top 5: Christian Moreno
10 Tim Frost Utah State University 00:00:00.00
10
11 Andrew Greco 00:00:00.00
11
12 Jack Shuckra FFKR Architects racing 00:00:00.00
12
13 Tyler Brown Cicada Racing Inc 00:00:00.00
13
14 Cole Warner Velosport Racing 00:00:00.00
14
15 Nathan Lamborn FFKR ARCHITECTS RACING 00:00:00.00
15
16 Joshua Jackson Top Gear Bicycle Shop 00:00:00.00
16
DNF Daniel Mendoza Plan 7 DS 00:00:00.00
DNF Eric Draper 00:00:00.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Claudio Folsom Bike/Trek/Raley's 00:00:00.00
1
2 Cody Rohovit CONTENDER BICYCLES 00:00:00.00
2
3 Andre Gonzalez Ski City Cycling Team 00:00:00.00
3
4 Gavin Storie CONTENDER BICYCLES 00:00:00.00
4
5 Anne Perry Canyon Bicycles-Shimano-Specia 00:00:00.00
5
6 Unknown Rider ------- 00:00:00.00
6
7 Unknown Rider ------- 00:00:00.00
7
DNF James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Mi 00:00:00.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Belliveau America First Credit Union Cyc 00:00:00.00
1
2 Kevin Smith PLAN7 DS Cycling Team 00:00:00.00
2
3 Tom Pace Zone Five Racing 00:00:00.00
3
4 Andrew Judkins Total.CARE 00:00:00.00
4
5 David Callahan Zone 5 Racing 00:00:00.00
5
6 Alex Whitney America First Credit Union Cyc 00:00:00.00
6
Teammate Win: Justin Belliveau
7 Scott Johnston Zone Five Racing 00:00:00.00
7
Teammate Top 5: Tom Pace
8 Billy Rappleye Zone Five Racing 00:00:00.00
8
Teammate Top 5: Tom Pace
9 Colby Stott Reno Cycling Team p.b. Nature' 00:00:00.00
9
10 Joseph Albano 00:00:00.00
10
11 Dean Zenoni Project HERO Utah 00:00:00.00
11
12 Troy Huebner Zone Five Racing 00:00:00.00
12
Teammate Top 5: Tom Pace
13 Ross Weaver Bike Shoppe 00:00:00.00
13
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Mena CONTENDER BICYCLES 00:00:00.00
1
2 Todd Hageman 00:00:00.00
2
3 Andrew Love Zone 5 Racing 00:00:00.00
3
4 Jason Dunlap 00:00:00.00
4
5 Nicholas Ekdahl Rocky Mountain Cycling Club 00:00:00.00
5
6 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc. p/b Mark Mi 00:00:00.00
6
7 Mark Miller Canyon Bicycles-Shimano 00:00:00.00
7
8 Alex Lizarazo America First Credit Union Cyc 00:00:00.00
8
9 Norman Frye Ski City Cycling 00:00:00.00
9
10 Stephen Rogers Zone Five Racing 00:00:00.00
10
11 Brookanne Mickelson Team Red Rock 00:00:00.00
11
DNF Guy Roundy S2C/Primal 00:00:00.00
DNF Ernest Sanchez S2C/Primal 00:00:00.00
DNF Dennis Porter Team Endurance 360 00:00:00.00
DNF Alison Frye Ski City Cycling Team 00:00:00.00
DNF Margaret Douglass Team Endurance 360 00:00:00.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Gordin Bike Fix Mobile 00:00:00.00
1
2 Norman Frye Ski City Cycling Team 00:00:00.00
2
3 Bob Walker Bountiful Mazda Cycling Team 00:00:00.00
3
4 Terry Stone A Bloc Cycling 00:00:00.00
4
5 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 00:00:00.00
5
6 Dirk Cowley FFKR ARCHITECTS RACING 00:00:00.00
6
7 Ken Louder FFKR ARCHITECTS RACING 00:00:00.00
7
8 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 00:00:00.00
8
Teammate Top 5: Bob Walker
DNF ? Kevin Bike Force 00:00:00.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cortlan Brown Canyon Bicycles- Shimano 00:00:00.00
1
2 Steve Albrecht Ski City Cycling 00:00:00.00
2
3 David Harward PLAN7 DS 00:00:00.00
3
4 Bryce Olsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 00:00:00.00
4
5 Erik Slack Canyon Bicycles- Shimano 00:00:00.00
5
Teammate Win: Cortlan Brown
6 Todd Hageman 00:00:00.00
6
7 Pat Casey Canyon Bicycles- Shimano 00:00:00.00
7
Teammate Win: Cortlan Brown
8 Trevor Jackson Canyon Bicycles- Shimano 00:00:00.00
8
Teammate Win: Cortlan Brown
9 James Ji Cicada Racing Inc 00:00:00.00
9
10 Michael Ferrell Canyon Bicycles Shimano 00:00:00.00
10
Teammate Win: Cortlan Brown
11 Kyle Brown PLAN7 DS cycling team 00:00:00.00
11
12 Cody Haroldsen Ski City Cycling 00:00:00.00
12
Teammate Top 5: Steve Albrecht
13 Aaron Olsen Ski City Cycling 00:00:00.00
13
Teammate Top 5: Steve Albrecht
14 Erik Brockhoff Tucson Endurance Racing 00:00:00.00
14
15 Mitchell Peterson Canyon Bicycles- Shimano 00:00:00.00
15
Teammate Win: Cortlan Brown
16 Hunter Huffman Ski City Cycling 00:00:00.00
16
Teammate Top 5: Steve Albrecht
17 Benjamin Dent SBR Cycles 00:00:00.00
17
18 Andre Gonzalez Ski City Cycling Team 00:00:00.00
18
19 Eric Flynn Flynn Cyclery 00:00:00.00
19
20 Jared Brewer Ski City Cycling 00:00:00.00
20
Teammate Top 5: Steve Albrecht
DNF Breanne Nalder UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro 00:00:00.00
DNF Enoch Pitzer Bountiful bicycle PB Oakland c 00:00:00.00
DNF Clint Carter Plan7 Cycling Team 00:00:00.00
DNF Thomas Fowler P7DS 00:00:00.00
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Saouma Plan 7 DS 00:00:00.00
1
2 Meghan Gilroy Rio Strada Racing 00:00:00.00
2
3 Annette Bowman Team Endurance 360 00:00:00.00
3
4 Eleise Hinton BYU Triathlon 00:00:00.00
4
5 Shannon Tuddenham Plan7 DS 00:00:00.00
5
Teammate Win: Caroline Saouma
6 Shaine Taylor 00:00:00.00
6
7 Camilla Edsberg Plan 7 DS 00:00:00.00
7
Teammate Win: Caroline Saouma
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Hunsaker PLAN7 DS 00:00:00.00
1
2 Margaret Douglass Team Endurance 360 00:00:00.00
2
3 Shanin Miller Canyon Bicycles-Shimano 00:00:00.00
3
4 Ali Knutson Plan7 DS 00:00:00.00
4
Teammate Win: Kelly Hunsaker
5 Lorri Zenoni Project HERO Utah 00:00:00.00
5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Breanne Nalder Visit Dallas DNA Pro Cycling 00:00:00.00
1
2 Jannalyn Luttrell 00:00:00.00
2
3 Alison Frye Ski City Cycling 00:00:00.00
3
4 Ali Knutson PLAN7 DS Cycling Team 00:00:00.00
4
5 Mary Emerson Team Tosh p/b Hyperthreads 00:00:00.00
5
6 Jillian Gardner Canyon Bicycles Shimano 00:00:00.00
6
7 Shanin Miller Canyon Bicycles-Shimano-Specia 00:00:00.00
7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4