Log In
Shenandoah Speedway Criterium • Jun 26 2016
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Gottlieb UCI CT: Airgas-Safeway Cycling
2 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Michael Grant Cheerbacks of Fat Frogs Racing
4 William Leet Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
5 Paul Mica Team Beyer Auto
6 Hayden Westberry Fat Frogs Racing
7 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc
8 David Osborne Artemis Racing
DNF Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno Teammate Top 5: William Leet
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillan Juul PTS Racing
2 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
3 Aaron Delong Charlottesville Racing Club
4 Mike Edwards Phase Cycling
5 Will King PTS Racing Teammate Win: Dillan Juul
6 Nick Ilyashevich NCVC/UnitedHealthcare
7 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
8 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Sean Chisham
9 Hayden Westberry Fat Frogs Racing
10 Charles Langley Cheerbacks of Fat Frogs Racing
11 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
12 Andrew Massonneau Old Scratch Racing
13 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor
14 Joel Waters
15 Kelvin Scott US Military Endurance Sports
16 Torrence Rogers District Taco Cycling
17 David Rodgers District Taco Cycling
18 Nick Taylor District Taco Cycling
19 David Stryffeler PTS Racing Teammate Win: Dillan Juul
20 Brian Barnett BPC Cycling
21 Daniel Riddle Full Spectrum Racing Virginia
22 James Blair Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
23 Michael Anderson Phase Cycling Teammate Top 5: Mike Edwards
24 Nathan Ayers Full Spectrum Racing Virginia
25 Juan Constanza Phase Cycling Teammate Top 5: Mike Edwards
26 Robert Steele US Military Endurance Sports
27 Christopher Guepe PTS Racing Teammate Win: Dillan Juul
28 John Churan Whole Wheel Velo Club
29 Pete Doyle AVC/Team Hagerstown-Washington Co
30 Andrew Mclaren VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Sean Chisham
31 Timothy Meyers NCVC/UnitedHealthcare
32 David Sellars
33 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Sean Chisham
34 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Sean Chisham
35 Munawar Abdul patah District Taco Cycling
36 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team
37 Adrian Jones Phase Cycling Teammate Top 5: Mike Edwards
38 Thomas Carey Cheerbacks of Fat Frogs Racing
39 Cameron Quick All American Bicycle Center
40 Bryan Norwood Phase Cycling Teammate Top 5: Mike Edwards
41 Sam Redden Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
42 Brandon Newsome Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
43 Kyle Smith Dire Wolf Racing
DNF Greg Gibson SEAVS/Haymarket
DNF Michael Jacobs Whole Wheel Velo Club
DNF Justin Markunas
DNF Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Sean Chisham
DNF Peter Steyaert PTS Racing Teammate Win: Dillan Juul
DNF Justin Mitchell
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 34   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Ilyashevich NCVC/UnitedHealthcare
2 Fischer Maris
3 David Sellars
4 Justin Markunas
5 Christopher Weddington
6 Andrew Massonneau Old Scratch Racing
7 Jeff Cummings
8 Cameron Quick All American Bicycle Center
9 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
10 Michael Anderson Phase Cycling
11 Nicholas Latham
12 Brian Barnett BPC Cycling
13 David Rodgers District Taco Cycling
14 Matthew Jefferson
15 Quinn Horton
16 Christopher Burns Team Integrity
17 Torrence Rogers Steel Mountain Cycling
18 Kyle Smith Dire Wolf Racing
19 Daniel Li NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Nick Ilyashevich
20 Nick Taylor District Taco Cycling
21 Brandon Newsome Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
22 Munawar Abdul patah District Taco Cycling
23 Mark Auza Team Tripower
24 Henry Evans
25 Jonathan Cencich Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
26 Mario Sardina Fat Frogs Racing
27 Robert Steele US Military Endurance Sports
28 Lee Bacon NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Nick Ilyashevich
29 Marco Scuriatti Rock Creek Velo
30 Adam Dean Dire Wolf Racing
31 Joshua Quinn Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
32 John Churan Whole Wheel Velo Club
33 Timothy Smiley Whole Wheel Velo Club
34 Michael Wierzbicki
35 Adam Solomon
36 Ayal Amar
37 Timothy Meyers NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Nick Ilyashevich
38 Greg Gibson SEAVS/Haymarket
39 Justin Mitchell
39 Leo Singer
39 Zach Isbell Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
39 Travis Proctor
39 Michael Edwards Phase Cycling
39 Daniel Schoeff NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Nick Ilyashevich
39 Juan Constanza Phase Cycling
39 Peter Steyaert PTS Racing
39 Michael Jacobs Whole Wheel Velo Club
39 Patrick Maloney
39 Peter Herrick NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Nick Ilyashevich
39 Edward Dobner Bike Rack Racing
39 Mansur Mendizabal
39 Mark Wimbush Getting It In Cyclists
39 Krzysztof Jedrzejewski
39 Mike Edwards Phase Cycling
39 Timorhy Alexander
39 Bless Gomes
39 Barry Brown
39 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F
40 Gentry Jefferson Monticello Velo Club
41 Brandon Montgomery
42 Paul Rivera US Military Endurance Sports
43 Kevin Tan
44 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER)
45 Pete Doyle AVC/Team Hagerstown-Washington Co
46 Adrian Jones Phase Cycling
47 Bryan Norwood Phase Cycling
48 Ronald Dillinger
49 Orlandes Howard Getting It In Cyclists
50 Josh Chase Prince William Elite Racing (PoWER)
51 Dean Anderson
52 Todd Biondolillo Charlottesville Racing Club
DNF Stefan Jones Whole Wheel Velo Club
DNF Noel Medrano
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 33   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Artun Duransoy NCVC/UnitedHealthcare
2 Kai Dove Endorphin Fitness
3 Andre Gates NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Artun Duransoy
4 Thomas Edinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Artun Duransoy
5 David Carey Fat Frogs Racing
6 William Burns Team Integrity
7 Decker Jacobs
8 Gus Lynott
9 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER)
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo
2 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare
3 Jonah Killy Rock Creek Velo Teammate Win: Luca Scuriatti
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo Teammate Win: Luca Scuriatti
5 Sean Hughes Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Madaffari Annapolis Bicycle Racing Team
2 Gentry Jefferson Monticello Velo Club
3 Nick Griffin Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
4 Usman Zafar
5 Samuel Kristy Endorphin Fitness
6 Leo Watkins Phoenix Bikes
7 Erik Argueta
8 Jorge Guevara martinez
9 Noe Cuadra
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Carey Cheerbacks of Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
3 Stephen Robinson BATTLEY H-D /Spokes Etc
4 Cameron Quick All American Bicycle Center
5 Daniel Riddle Full Spectrum Racing Virginia
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Warner Team Bike Doctor
2 Mario Zometa Lateral Stress Velo Inc.
3 David Osborne Artemis Racing
4 Michael King NCVC/UnitedHealthcare
5 Jordan Whiley BikeWorks Racing
6 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
7 Bill Gros PTS Racing
8 Eric Fletcher Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
9 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Al Meder
11 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Tom Redpath US Military Endurance Sports
13 Charles Langley Cheerbacks of Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Sumrell James River Velo Sport (JRVS)
2 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
3 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
4 David Wilson Squadra Coppi
5 Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
6 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 David Hearn All American Bicycle Club Inc.
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Stryk
2 Cheryl Osborne
3 Christine Fuentes
DNF Gwenn Afton
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer Bike Stop Velo Femmes
2 Rebecca Ivins Team Carytown Bicycle Company
3 Michelle Miller
5 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
7 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Kirby Sweet Spot Cutaway
2 Sarah Kozak
3 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company
4 Alexandra Campbellforte Bike Stop Velo Femmes
5 Anna Scialli Sweet Spot Cutaway Teammate Win: Amelia Kirby
6 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dixie House Mermaid Winery
2 Gisela Bell
3 Rose Byler Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
4 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers
5 Cayce Troxel
6 Phoebe Simonds Phase Cycling
7 Carole Harris Phase Cycling
8 Mackenzie Vanover
9 Mary Still
10 Chandra Little Phase Cycling
11 Lauren Nesbitt Phase Cycling
12 Irina Sarkisov All American Bicycle Center
13 Erin Conner Team Sticky Fingers Teammate Top 5: Lindsey Crifasi
14 Jetaun Washington Mermaid Winery Teammate Win: Dixie House
15 Meike Marshall
16 Megan Jones Team Sticky Fingers Teammate Top 5: Lindsey Crifasi
17 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers Teammate Top 5: Lindsey Crifasi
18 Jacqueline Stallworth Phase Cycling
19 Theresa Hall Phase Cycling
DNF Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc
DNF Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers Teammate Top 5: Lindsey Crifasi
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
2 Samantha Kayne Endorphin Fitness
3 Maize Wimbush Getting It In Cyclists
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madelaine Bacon National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Leeya Wang HPC/LIST
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Murcia
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Miller
2 Michele Scherer
3 Sue Mcquiston
5 Alexandra Campbellforte
DNF Erin Conner
7 Chandra Little
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2