Log In
Capital Region Road Race • Jul 9 2016
Mostly Cloudy, 66 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Dugan STEVE PUCCI RETIREMENT TOUR 3:33:45
2 Ian Clarke NEXT-BMB 3:35:32
3 Chase Goldstein CRCA/THE WEATHER CHANNEL GIANT CYCL 3:35:32
4 Tim Mitchell CCB RACING 3:35:33
5 Gavriel Epstein CRCA/Lupus Racing Team 3:35:59
6 Cooper Willsey CCB RACING 3:37:12
7 Dominic Caiazzo CRCA/LUPUS RACING TEAM 3:37:14 Teammate Top 5: Gavriel Epstein
8 Patrick Collins Minuteman Road Club 3:37:14
9 Allen Carr CRCA/E2VALUE 3:37:15
10 Anthony Clark SQUID BIKES 3:37:17
11 Alex Carmona Community Bicycle Racing 3:37:22
12 Lawrence Heller CRCA / GFCAPITAL / H&E ENT. 3:37:36
13 Konrad Ratzmann BICYCLE HABITAT-VERGE SPORT 3:43:46
14 James Stevens CRCA/THE WEATHER CHANNEL GIANT CYCL 3:45:39 Teammate Top 5: Chase Goldstein
15 Gerald Adasavage CRCA/The Weather Channel Giant Cycl P&P Teammate Top 5: Chase Goldstein
16 William Crabtree COMMUNITY BICYCLE RACING P&P
DNF Christopher Rowley PHI HOTEL GROUP/P-K EXPRESS DNF
DNF Quinten Winkel CRCA/FOUNDATION DNF
DNF Alexander Chrystall CANNONDALE SPORTS LINGO JINGO DNF
DNF David Hoyle CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM DNF
DNF Erik Markewich COMMUNITY BIKE RACING DNF
DNF Sam Morkal williams CRCA/FOUNDATION DNF
DNF Alex Sanborn CRCA/FOUNDATION DNF
DNF Paul Lynch CT Cycling Advancement Program DNF
DNF Allan Rego CRCA/Lupus Racing Team DNF Teammate Top 5: Gavriel Epstein
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 12   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Shuck 2:48:44
Off The Front
2 Justin Wood CRCA/E2VALUE 2:48:46
Off The Front
3 David Taylor CRCA /NY VISION - FUORICLASSE 2:48:51
Off The Front
4 Fred David CRCA/E2VALUE 2:51:39
5 Ryan Johnston BICYCLE HABITAT-VERGE SPORT 2:51:42
1
6 Vincent Lore SHERPA CYCLING 2:51:42
2
7 Tyler Riegel MINUTEMAN ROAD CLUB 2:51:42
3
8 Ben Ryan Cannondale Sports Lingo Jingo 2:51:42
4
9 Tanner Cookson PHI HOTEL GROUP / P-K EXPRESS P/B H 2:51:42
5
10 P j Mcquade MINUTEMAN ROAD CLUB 2:51:42
6
11 Nick Sabatelli CT Cycling Advancement Program 2:51:42
7
12 Patrick Luckow COMMUNITY BICYCLE RACING 2:51:44
8
13 Zsolt Nemeth B2C2 P/B BOLOCO 2:51:58
14 Matthew Owens NEXT-BMB 2:52:02
15 William Carroll CRCA / E2VALUE 2:52:46
Off The Back
Teammate Top 5: Justin Wood
16 Jiahe Li 2:52:53
Off The Back
17 Dave Mingori MINUTEMAN ROAD CLUB 2:52:54
Off The Back
18 John Kniesly CHARI AND CO NYC 2:53:56
Off The Back
19 Juan Lopera 545 VELO 2:56:29
Off The Back
20 Christian Norvold Cannondale Sports Lingo Jingo 2:58:37
Off The Back
21 Robert Constantino CRCA/TEAM HEALTH WARRIOR 2:58:43
Off The Back
22 Jonathan Albano CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 3:00:35
Off The Back
23 Joaquin C de baca BICYCLE HABITAT-VERGE SPORT 3:00:37
Off The Back
Teammate Top 5: Ryan Johnston
24 Alyosha Smolarski CRCA/WAFELS & DINGES 3:00:49
Off The Back
25 David Vollbach BICYCLE HABITAT-VERGE SPORT 3:00:55
Off The Back
Teammate Top 5: Ryan Johnston
26 Paul Byron CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 3:05:22
Off The Back
DNF Bryan Banducci KING KOG DNF
DNF Chance Wilk CAPITAL BICYCLE RACING CLUB DNF
DNF Brendan Longe Community Bicycle Racing DNF
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Russomano CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA 1:56:15
1
2 Anthony Cao New York University 1:56:15
2
3 Jason Weeber ColoBikeLaw + Adventure Cycling 1:56:15
3
4 Jeff Krywanczyk CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 1:56:15
4
5 Calvin Tortorigi STORRS CENTER CYCLE RACING 1:56:15
5
6 Machenzie Kilpatrick 1:56:16
6
7 Niles Gagnon 1:56:16
7
8 Geno Villafano UCONN CYCLING 1:56:17
8
9 Palo Samko PALOSAMKO WOODWORK 1:56:17
9
10 Sean Miles KISSENA CYCLING CLUB 1:56:21
11 Mark Steffen KING KOG 1:56:22
12 John Jantz 545 VELO 1:56:42
13 Eamonn Dougherty MINEOLA BICYCLE RACING TEAM 1:56:57
14 Carter Bosch IRON BRIDGE/TARMAC 1:57:00
15 Thomas Biederer 1:57:01
16 Joe Praino IRON BRIDGE / TARMAC CYCLING 1:57:08
17 Luiz Lanfredi RAPHA CYCLING CLUB 1:57:09
18 Keith Garrison KING KOG 1:57:23
19 Niall Smart KISSENA CYCLING CLUB 1:59:54
20 Nate Baltikas 1:59:55
21 Brian Meagher 2:00:35
22 Richard Tortorici iii R-Cubed 2:02:20
23 Brett Howell 2:02:34
24 Jeffrey White KISSENA CYCLING CLUB 2:02:46
25 Richard Shin CRCA 2:03:04
1
26 Gene Primomo Capital Bicycle Racing Club 2:03:06
2
Teammate Top 5: Jeff Krywanczyk
27 Kurt Brouillette CYCLONAUTS RACERS 2:03:06
28 Tim Wang KH-PACTIMO NYC CYCLING TEAM 2:03:07
29 Peter Stranges COMMUNITY BICYCLE RACING 2:03:09
30 Christophe Wilkes CRCA/NY VISION - FUORICLASSE 2:03:09
31 Jonathan Favata TRT BICYCLES 2:03:10
32 Stephen Mcalpine Capital Bicycle Racing Club 2:03:10 Teammate Top 5: Jeff Krywanczyk
33 Ken Chadwick Minuteman Road Club 2:03:12
34 Stephen Meisl BCA/Linen 2:03:12
35 Gary Quinlin 2:03:13
36 Richard Bastone DOWN CYCLES 2:03:18
37 Jorge Ramirez Mineola Bicycle Club 2:03:19
38 William Rowe HRRT 2:07:14
Off The Back
39 Harrison White CORNER CYCLE CYCLING CLUB/AP JR DEV 2:07:24
Off The Back
40 Cody Corona CRCA/ROCKSTAR GAMES 2:08:34
Off The Back
41 Donald Bishop Keep It Tight 2:10:27
Off The Back
42 Leo Chiou KH-PACTIMO NYC 2:13:34
Off The Back
43 Thierry Bonnaire KISSENA CYCLING CLUB 2:26:35
Off The Back
44 Bergen Swanson NYC VELO 2:28:43
Off The Back
DNF Russell Bogin CRCA/NY VISION GROUP DNF
DNF Kenley Gonzalez BETHEL CYCLE SPORT CLUB DNF
DNF Ryan Enschede CRCA/TEAM NYC VELO DNF
DNF John Moore COMMUNITY BICYCLE RACING DNF
DNF Matthew Davies WILLIAMS COLLEGE DNF
DNF Matthew Turis CRCA DNF
DNF Waqid Janjua DNF
Finishers: Cat 4: 50   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Kurz CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 1:50:55
2 Scott Birdsey CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 1:53:28 Teammate Win: Matthew Kurz
3 Matthew Shaffer 1:57:48
4 Brian White R CUBED 1:57:48
5 Casey Clarke CADENCE WEALTH MANAGEMENT 1:57:58
6 James Oakley 1K2GO SPORTS Cycling Team 1:58:00
7 James Keyzer THOROUGHBRED TRIATHLON COACHING 1:58:00
8 Kurt Mason CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 1:58:01 Teammate Win: Matthew Kurz
9 Dennis King 1:58:03
10 Andrew Fisher TRIANGLE CYCLISTS 2:02:47
11 Jack Drizhal DRIZHAL 2:02:47
12 Tom Slicer CNYC 2:02:49
13 Max Thorn KISSENA CYCLING CLUB 2:02:49
14 Thomas Kolodziejczyk 2:02:50
15 Dino Domina 2:02:53
16 Jay Shelgren 2:02:57
17 Eric Feder HRRT 2:02:59
18 Claudio Torres 2:06:05
19 Rosario Gallo 2:06:06
20 Jeffrey Rivet 2:06:36
21 Patrick Hendrix UNATTACHED 2:11:55
22 Greg Herzhauser 2:13:31
23 James Dix CHENANGO POINT CYCLES 2:13:39
24 Scott Macgregor CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 2:13:39 Teammate Win: Matthew Kurz
25 Michael Dunn CANNONDALE SPORTS LINGO JINGO 2:14:54
26 Ron Green ADIRONDACK VELO CLUB 2:17:45
27 Steve Newton 2:18:13
28 John Hines 2:18:18
29 Sean Malthouse TOMHANNOCK BICYCLES 2:18:20
30 Doug Pippin 2:19:56
31 Larry Young 2:26:52
32 Adam Granatowski 2:30:30
33 Tom Shiffer CADENCE WEALTH MANAGEMENT 2:30:40 Teammate Top 5: Casey Clarke
34 Tim Selkirk 2:31:38
35 Antonio Vindigni 2:32:05
36 Stephen Enright 2:49:20
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Cote CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM (CCA 1:53:30
2 Jonathan Guiza SHERPA 1:57:47
3 Nick Koleszar CCAP/SHERPA CYCLING 1:57:47
4 Juan Soler 1:57:56
5 Kyle Crowell CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM 1:58:49 Teammate Win: Wyatt Cote
6 Noah Levine CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM 1:59:02 Teammate Win: Wyatt Cote
DNF Elijah Brazeal CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM DNF Teammate Win: Wyatt Cote
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fernando Ferreira IRON BRIDGE/ TARMAC CYCLING 2:48:34
2 Gregg Galletta CRCA/ROCKSTAR GAMES 2:48:35
3 Jacob Hacker 2:48:36
4 Lawrence Uhrlass BRANDS CYCLE/ROSLYN PORSCHE 2:49:18
5 Chris Crowell FUSIONTHINK - VOSS 2:49:19
6 Shane Moran ZENBERRYMIX.COM 2:49:33
7 Stephen Jamison CRCA/LUPUS RACING TEAM 2:54:15
8 William Lopez ZENBERRYMIX.COM 2:54:17
9 Mark Paggioli CVC-VOSS SPORTS/HARTFORD HEALTHCARE 2:54:43
10 Alan Potter TEAM FIT WERX 2:55:33
11 Rob Rice PHI HOTEL GROUP / PK EXPRESS P/B HO 2:55:42
12 Gregg Salisbury 3:02:29
DNF Jose Gallo DNF
DNF Erryn Leinbaugh DNF
DNF Paul Connor DNF
DNF James Elliott CCC/KELTIC CONST./ZANES CYCLES DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Summers CCC KELTIC CONST/ZANES CYCLES 2:49:24
Off The Front
2 Gerard O'shea CCC/KELTIC CONST/ZANES CYCLES 2:55:30
1
Teammate Win: Cliff Summers
3 Mark Sumner PEAK RACING/ VALLEY BIKE & SKI WERK 2:55:31
2
4 Art Podgorski jr. CYCLONAUTS RACERS INC. 2:55:31
3
5 Douglas O'neill DENO'S WONDER WHEEL 2:55:31
4
6 Jay Trojan ARC-EN-CIEL RACING TEAM 2:55:31
5
7 Bill Thompson CCC/KELTIC CONST/ZANES CYCLES 2:55:32
6
Teammate Win: Cliff Summers
8 Patrick Cunningham HORST ENGINEERING CYCLING TEAM 2:55:32
7
9 Eric Sutherland CRCA/GFCAPITAL/H&E ENT 2:55:33
8
10 William Caligari LINEN / BCA 2:55:34
9
11 Kurt Gustafsson CRCA/AXIS 2:55:52
12 Marc Cesare DENO'S WONDER WHEEL 2:56:43
Off The Back
Teammate Top 5: Douglas O'neill
13 Dzmitry Buben CCB RACING 2:57:48
Off The Back
14 Richard Sorenson 802 PROJECT 3:02:31
Off The Back
15 Joseph Orgera SOUTH SHORE BICYCLE & FITNESS 3:02:35
Off The Back
16 Kevin Williams NAV NORTH AMERICAN VELO 3:02:42
Off The Back
17 Daniel Dudzik PLUS CYCLING TEAM 3:07:22
Off The Back
18 John Mcgill VICTORY HILL 3:07:22
Off The Back
19 David Marti 3:11:24
Off The Back
20 Ben Hughes CRCA/ROCKSTAR GAMES 3:11:25
Off The Back
21 Ken Coleman BCA/LINEN 3:12:02
Off The Back
22 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM 3:19:05
Off The Back
23 Stephen Mcgrath 3:24:23
Off The Back
DNF Robert Roldan CCC/KELTIC CONST/ZANES CYCLES DNF Teammate Win: Cliff Summers
DNF Philip Beliveau 1K2GO COFFEE DNF
DNF Gene Primomo CBRC DNF
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Marcolini PHI HOTEL/ EXPRESS ON HOLIDAY INN E 3:09:22
2 Emma Bast 3:12:29
3 Kerrin Mosher FARM TEAM ELITE WOMEN'S CYCLING 3:12:30
4 Alexa Gubinski Sherpa Cycling 3:12:31
5 Victoria Di savino LEGACI CYCLING PRODUCTIONS 3:12:31
6 Shylah Weber CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 3:12:34
7 Joanne Grogan NEXT-BMB 3:16:00
8 Erica Adelberg CRCA/RADICAL MEDIA 3:16:04
9 Jaime Soper CRCA/ VELO CLASSIC P/B STAN'S NOTUB 3:16:10
10 Caryl Gale CRCA/BREAKAWAY/BOOMER/CARVE 3:33:10
11 Beth Everhart MMR 3:34:02
DNF Shane Ferro CRCA/ROCKSTAR GAMES DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Uccellini T3 COACHING 2:18:57
2 Michelle Rorke 2:19:03
3 Lindsay Westley 2:19:13
4 Nicole Kingsley 2:20:56
5 Jill White KISSENA CYCLING CLUB 2:24:03
6 Karla Eisch TIOGA VELO CLUB/MISSION IN MOTION 2:27:50
DNF Alicia Stilson CBRC DNF
DNF Stefanie Pitts HRRT DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 2