Log In
Watsonville Criterium • Jul 9 2016
Partly Cloudy, 71 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niklas Barreto SunPower Racing
2 Alexander Pollock
3 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
4 Peter Smith Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
6 Austin Miller Sun Power Racing Teammate Win: Niklas Barreto
7 Dave Keefe SunPower Racing Teammate Win: Niklas Barreto
8 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Colin Patterson Foothill Cyclery
10 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Win: Niklas Barreto
11 Sean Haidet ArtsCyclery.com/Schnur Racing
12 Andrew Roths SunPower Racing Teammate Win: Niklas Barreto
13 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
14 Amin Tamariz SunPower Racing Teammate Win: Niklas Barreto
15 Tomas Mundarain Cycles Veloce/ Team Simple Green/Ca
16 Chris Sontag SJBC
17 Aidan Malmberg Family Cycling Center
18 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
19 Justin Poulson SJBC
20 Simon Tuttle A Bloc Racing
Finishers: Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Aster Swami's Cycling Club
2 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel
3 Zane Jensen
4 Sergei Volkov
5 Alexi Gabuyo
6 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC
7 Cole Weber Strava
8 Matthew Hepworth SunPower Racing
9 Eric Williams
10 Will Jaeb
11 Jeong Kim Los Gatos Bicycles
12 Parker Gara SunPower Racing
13 Richie Vos SunPower Racing
14 James Han
15 Uri Friedman
16 James Grady SquadraSF p/b Terun
17 Stephen Lenz Bell Real Estate Cycling
18 Pierre Meunier Impactmultisport
19 August Sewell
20 Steven Thompson Don Chapin-Monterey Bay Racing Team
21 Cory Vogel SunPower Racing
22 Jason Anderson San Jose Bicycle Club/SJBC
23 Frank Wyer
24 Jordy Malmberg Family Cycling Center
25 Keith Morris SunPower Racing
26 Mike Reed SunPower Racing
27 Eric Hardrath
28 Spencer Sterling
29 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
30 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
DNF George Sadler SunPower Racing
DNF Aaron Garcia
DNF Robert Amos
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Mark Howard SunPower Racing
3 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Amatelli
4 Fergus Tanaka AMain Cycling Team
5 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing
7 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
8 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
9 Daniel Vigil
10 Nils Tikkanen
11 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Chris Cain
DNF Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Uri Friedman
2 Frank Kratzer Clean Power Cycling Team
3 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Philip Barros CBRE Racing
5 Jeong Kim Los Gatos Bicycles
6 Christopher Barrett SJBC
7 Mike Reed SunPower Racing
8 Keith Morris SunPower Racing
9 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
10 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Hopp SJBC
2 Chris Ott Peet's Coffee Racing
3 Phil Tercero SJBC Teammate Win: Dennis Hopp
4 Nick Roberti Rio Strada Racing
5 Tim Davis SJBC Teammate Win: Dennis Hopp
6 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
8 John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing
9 Sean Haidet ArtsCyclery.com/Schnur Racing
10 Greg Tripoli Sempre Avanti Masters p/b Zaavy Fac
11 Daryl Hemenway CoreTechs TWT
DNF Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Brian Heneghan SJBC Teammate Win: Dennis Hopp
DNF James Coats
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eamon Lucas
2 Tobin Ortenblad Donkey Label
3 Matt Schaupp Echelon-Storck Development Team
4 Jack Rexer SJBC
5 Fergus Tanaka AMain Cycling Team
6 Sam Andersonmoxley Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Brian Funk JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
8 Christopher Beall LOW//Factory Racing
9 Robert Terra Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Aaron Mcdevitt SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
DNF Samuel Cerruti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 1